Nieuwe Goesche Courant, Christelijk'historisch blad voor Zeeland. Dinsdag- 28 April. A'0. 742. 11181. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag eu. Vrijdag- a vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGA VB VAN P. G. WIJTMAN, (e Middelburg Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 'gels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De door den heer B. H. Heldt Vrijdag te Middel- delburg gehouden volksvoordracht werd, al kon er grooter opkomst verwacht worden, door velen, voor namelijk door werklieden, met aandacht aangehoord. Het verslag van de onlangs door den heer Domela Nieuwenhuijs te Goes tegen 50 ets. entree gehouden volksvoorlezing had een werkman aanleiding gegeven om den wensch uit te spreken eene dergelijke voor lezing tegen lageren prijs te kunnen bijwonen, en^zoo was 't gekomen dat de heer Heldt tot een bezoek aan Zeeland was uitgenoodigd. Hem had eene zinsnede in het jaarverslag der Middelburgsche Werkmans-Vereeniging getroffen, daarin stond toch, dat men zich daar niet bezighield met het behandelen van sociale vraagstukken. Daar nu lotsver betering van den werkman een der belangrijkste sociale vraagstukken is, verwonderde het spreker zeer, dat juist werklieden in een openbaar gemaakt verslag erkenden daaraan niet te willen beginnen, niet de eerste spade in den grond te willen steken tot verbetering van hun eigen maatschappelijken toestand. Spreker zou toch maar beginneu te onderstellen dat ook te dezer stede de werklieden met broodzorg heb ben te kampen, dat de groote massa weinig profiteert van de weldaden dezes nieuweren tijds. Dit wordt echter door de werklieden zei ven, en door eene volks klasse, die nog beneden hen staat, niet genoegzaam ingezien. Zij moeten zich vereenigen, aaneensluiten om te weten te komen wat voor hen gedaan wordt, en nog zou kunuen gedaan worden, hunne nooden gezamenlijk in één schaal leggen. Zij moeten zich vereenigen zonder pleiziermakerij op den voorgrond te stellen, al acht spreker het houden van een jaar feest de werklieden der vorige eeuwen hadden ook hunne gildefeesten ,tooneelgezelschappen voor jongelieden en muziekgezelschappen voor geoorloofd. Maar 't eigenlijk doel moet verbetering van 's werk- mans maatschappelijken toestand zijn. Kan men aan de werkl. vereen, allerlei nuttige instellingen verbin den spaarkas, ziekenbus, verbruiksvereeniging enz. hoofdzaak blijft het zich vereenigen tot verbetering van den maatschappelijken toestand der werklieden. Te weinig begrijpt men wat de werkmansvereenigin- gen bedoelen; zeker geen revolutie in den slechten, meest gangbaren zin van 't woord, al is eene groote verandering langs geleidelijken weg zeer gewenscht. Toen te Helder eenige werklieden wat geld bij elkaar brachten, en eene winkelvereeniging stichtten, werden zij dadelijk voor communisten uitgemaakt. De werkl. vereen, moet eene soort van school voor de werklieden zijn, in welke zij een beter begrip van hunne belangen leeren krijgen dan in de drank- en bierhuizen. Zij moeten leeren inzien welk belang zij hebben bij verbe terd onderwijs, en op verstandige wijze hooren praten over maatschappelijke-, gemeente- en staatsaangelegenheden. Een goed lid eener werkl. vereen, is geen dronkaard. Wat hij uitgeeft aan contributie is geen vermorst geld. Een dronkaard kan 't iu de vereen, niet uithouden, hij moet zich fatsoenlijk gedrageD, of bant zicnzelven buiten- den kring. Zegt men dat eene samenkomst per week of per maand, tot het aanhooren van nut tige besprekingen, uithuizigheid bevordert, dan kan men dit evengoed van 't kerkgaan zeggen. Er is voor den werkman veel te leeren, dat hij niet op de school leeren kan. De gegoeden hebben velerlei samenkom sten tot samenspreking, maar de werkman heeft ook behoefte aan ontwikkeling en beschaving. Waar 't er op aankomt zijne belangen op doeltreffende wijze te bespréken, staat hij meestal met den mond vol tanden. Het begin en oorspronkelijk doel der werklieden vereen, was meer berekend op stoffelijk nut. Men begon met een ziekenpotje, en kwam bijeen tot het streven naar betere regeling van arbeidsloon en arbeidstijd. Voor het optreden der werkl. vereen, waren de oude loonen van voor 100 en 50 jaar onveranderd gebleven, bij voortdurende stijging der prijzen van levensbehoeften. Eerbiedige verzoeken, tot de patroons gericht, hebben reeds geleid tot eene loonsverhooging van omtrent 50 pet. Maar dit kon vroeger gebeurd zijn. Te Amster dam was onverandelijk het loon van een timmerman 4 schellingen daags, een oudste knecht kreeg onder de hand eens dubbeltje daags meer, maar nu is dat alles veranderd en verbeterd door de vereeniging, en toch is nog niet alle sleur, gewoonte en willekeur bij de patroons geweken. Kannen de werklieden van 't zelfde vak niet ge noeg doen tot verbetering van hun lot, dan moeten zij eene algemeene vereeniging oprichten, en op den loer liggen tot zij kans van slagen zien. Is er van hunne zijde geen vereeniging, dan blijft de macht in handen van enkelen. Vraagt één werkman 10 cent meer, dan antwoordt de patroon, dat hij niet meer geven kan, de andere blijven voor 't oude loon wer ken, er zijn .genoeg knechts te krijgen, die van geen verhooging spreken, wij leven in een vrij land, en daar is de deur. Wel bestaat er eene wet van vraag en aanbod, wel kan 't loon tijdelijk rijzen en dalen naardat er ge brek aan, of overvloed van werklieden is, maar goed kan die wet niet werken, tenzij de werklieden zich vereenigen ora gebruik te maken van de voorkomen gelegenheden. Tot verbetering van 's werkmans toestand is het stukwerk een uitstekend ding. Men zegt wel, dat, als een werkman aan een afgeleverd stuk een tien gulden heeft oververdiend, de patroon voor dergelijk stuk lager loon zou aanbieden, maar wanneer de werklie den elkaar niet onderkruipen, en zich veroenigen tot beoordeeling van den prijs van 't stukwerk, dan be hoeft ook een lager aanbod niet te worden aange nomen. Zoolang de werkman alleen staat, is hij in de maat schappij als een zandkorrel, die verstuift, maar ver- eenigd vormen vele zandkorrels duinen, die zelfs de zee wederstaan. Alleen staande is de werkman als een waterdruppel, maar vereenigd vormen de druppels beken en stroomen. Daarom hebben de werklieden de handen in een te slaan. Hulp, van buiten hun toe gebracht, is als een sop, over hen uitgegoten, dat, over allen verspreid, van allen weder afdruipt. Toch kunnen de patroons voor de werklieden veel doen. Zij, beter onderricht, moeten den werkman niet beschouwen als eene krachtdie zij zich voor loon verschaffen. Alle schuld rust echter niet op de pa troons, die toch dikwerf gedwongen zijn door de omstandigheden, om voor laag loon te laten werken. Er zijn echter voorbeelden van welwillende patroons, die 't middel weten te vinden, om bij betaling van hoog loon toch te concurreeren. Bijv. de fabrie- kant Van Marken te Delft. Deze heeft onder zijn honderdtal werklieden een premiestelsel in gevoerd op 't besparen van grondstof, en dit heeft eene loonsverhooging van 50 pet. voor de werklieden zonder schade voor den patroon tengevolge gehad. Daarenboven heeft de beer van Marken eene leesbibliotheek, conversatiezaal, kinderspeeltuin en sedert twee jaar een nog op 't oogenblik geen vruchten af werpend pensioenfonds voor zijne werklieden gesticht. Hier is dus de sociale kwestie opgelost, al zijn er nog mindere werklieden op de fabriek, de sjouwers, die de goede bedoeling van den patroon niet geheel be grijpen en waardeeren. Is de verhouding tusschen pa troons en werklieden te schetsen in het beeld van -twee partijen, die elk een eind van 't zelfde touw naar zich toetrekken, willen de patroons hooge winst en de werklieden hoog loon, waar, zoo als bij den heer van Marken, de werklieden bij mindere vlijt en ruw orgaan met grondstoffen elkaar berispen, omdat aller belang dan geschaad wordt, daar is zelfs toezicht van onderbazen of opzichters overbodig. Ook kapitalisten kunnen veel voor den werkman doen. Er wordt veel op kapitalisten gescholden, maar dit is verkeerd. Als werklieden begonnen zijn voor zich zei ven wat te verzamelen, moeten zij bij kapitalisten eene geopende beurs vinden, om hun streven te steunen. Willen 4 of 5 werklieden zich vereenigen om samen voor eigen rekening te werken, en zoo loon en winst te verdienen, dan kan dergelijke coöperatieve associatie heel goed door kapitalisten tegen behoor lijke rente worden gesteund. Waarom zou eene zaak niet door 2 of 6 of 25 compagnons kunnen gesticht - en gedreven worden Ook bij het stichten van eigen woningen voor den werkman kan het kapitaal op voordeelige wijze tegen billijke rente te hulp komen. Te Middelburg zijn over 't algemeen de woningen der werklieden niet slecht, maar eigenaar van zijn woning wordt de werkman niet. Te Leeuwarden en in ver scheidene andere plaatsen zijn met hulp van kapita listen heele blokken arbeiderswoningen gebouwd, die bij goede administratie en geregelde afbetaling eigen dom der bewoners worden. Zoolang de heer Heldt zich bewoog op het terrein van vereeniging tot het verkrijgen van lotsverbetering door samenwerking en welwillend overleg tusschen werklieden, patroons en meer gegoeden, konden wij hem met instemming volgen. Waarlijk, het lot van den zeer talrijken werkmansstand eischt verbetering, de werkman, „die zich waardig gedraagt, zonder krui pen" verdient dat de meer bevoorrechten zich meer om hein bekommeren. De werkman is geen stuk ge reedschap, dat men, als 'i niet gebruikt wordt, in 'i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1