GEMENGDE BERICHTEN. BUIT EN LAN 1» Tan schilderijen, teekeningen, aquarellen, gravures enz. Verscheidene van de beste schilders, zonden hunne werken in. Na eeiie druk bezochte tentoonstelling had de ver loting plaats op den 2den April. Een bedrag van 6000 Mark is reeds aan het Amsterdamsche comité verzonden, terwijl nog 2000 a 3000 Mark spoedig Jtulleu volgen. Bet couiité b stond uit de hoeren Ru- land, directeur van het museum, Von Zidlitz, groot meester va hei paleis, professor Hagen, directeur der Kunst-academie, Von Basanowski, redacteur der Weimarsche ZeitKüchling en één Nederlander, na melijk de heer Vb khuijzen. Irrlt 'érftool rit Serooskerlte, 17 April. Na des morgens beves tigd te zijn door /.ijnen zwager Dr. Riemens, predi kant te Middelburg, met de woorden van 2 Tiraotheus 2 8a, hield onze nieuwe Leeraar, ils. Ch. L. Laan, des namiddags onder ons zijne intree-rede naar aan leiding van Openbaringen 1 4b en 5a. Beide plechtigheden werden door eene groote schare belangstellend'n bijgewoond. Ailgtckerke. De beer G. E. Overweg, thans hulponderwijzer aan de Chr. school te Doetichem, heeft de betrekking tot hoofd onzer te openen diaco nieschool alhier aangeuomen. De heer Esser uit 's Gravenhage zal a. s. Dinsdag in de kerk eene zeudingpredikatie houdeD. Aau het 21ste jaarverslag van de Vereeniging voor christelijk-riationaal schoolonderwijs ontleenen wij nog de mededeeling,. dat de inschrijvingen in de nieuwe rentelooze leening van f 50,000 tot liet geren van voorschotten aan scholen, tot dusver het cijfer van f 33,250 hebben bereikt. Op de eerstvolgende alge- meene vergadering zal een voorstel van de hulpver- eeniging Rotterdam worden behandeld, om het ont brekend bedrag aan te vullen uit het saldo van de kas der vereeniging. In d e vergadering zal ook aan de orde komen het rapport der Commissie, in de vorige algemeene ver gadering benoemd, om voorstellen te doen tot het verzekeren van een beter toezicht over de christelijke scholen. De conclusie van dit rapport is, dat het toe zicht zal blijven opgedragen aan de hoofdcommissie, die in elk district 3 tot 5 districtsradeii zal benoe men, werkende naar een door haar vast te stellen instructie. Door de afdeeling Zeist is voorgesteld, dat door de algemeene vergadering het wensehelijke zal worden uitgesproken, dat door ouders, die daartoe iii staat zijn, een schoolgeld worde betaald, dat minstens gelijk staat met het bedrag, dat ieder leerling gemiddeld aan de school kost. De hoofdcommissie wenscht de ver gadering te doen uitspreken, dat het collecieereü voor christelijke scholen door bezoldigde collectanten onze delijk isdat het gebruik maken van kerkelijke goederen en fondsen tot het stichten en onderhouden van openbare scholen of tot andere doeleinden is een onrecht plegeu jegens de kerk en dat een school bestuur, dat meer leerlingen tot de school toelaat dan waarvoor de onderwijskrachten berekend, zijn, het christelijk onderwijs benadeelt, tegen de christelijke liefde, zondigt en in strijd handelt met zijne roeping. Van wege de Commissie voor het na-examen werd aan 17 adspiranten eene acte uitgereikt. Het getal normaallessen werd van tien op viertien gebracht, waaraan 159 jongelieden voorbereid worden tot het onderwijzersambt. Het getal hulpvereenigirigen werd met drie vermeerderd. liet Fader tand meldt De toestand van den heer J. II. Schuurman, vroeger predikant te Batavia, is zeer zorgelijk. Voor weinige dagen heelt hij een brief geschreven aan de Evang.-Luthersche gemeente te 's Gravenhage, waarin hij aan alle gemeenteleden een laatst vaarwel toeroept. Dat schrijven werd Zondagmorgen bij de godsdienst oefening door ds. Heiwig voorgelezen eu maakte die pen indruk op de gemeente. Het voorbeeld in het Noorden gegeven om te gaan onderzoeken voor men naar Amerika vertrekt, vindt ook in Zeeland navolging. De heer C. de Smit, wethouder en grondeigenaar te Wissekerke, vertrekt dezer dagen naar Noord- Araerika, om daar eenigs der voornaamste plaatsen te bezoeken. Mocht het hem blijken dat de vooruit zichten er gunstig zijn, dan heeft hij het voornemen zich met zijne geheele familie daar te vestigen. Te Vlissingen is een man in hechteris genomeu, die een bed, door menschlievende lieden aan zijne moeder ten gebruike afgestaan, verkocht had. Op_ den 3 April 11. is door den heer G. H. Jonker te Ooltgensplaat een brief in de bus gestoken aan het adres van deu Heer A. Vaar, landbouwer te Cudelande bij Goes, welke tot heden niet aan het adres is bezorgd. Deze brief hield in: I bankbiljet f 40 letter P. P. no. 1480, 1 muntbiljet f 10 letter P. Q- no. 0048. Dat ook muizen een fijnen smaak hebben, bewijst de ervaring die men opgedaan heeft bij een handelaar in boter te Deventerin een pakhuis namelijk waar- natuurlijke en kunstboter bewaard wordt laten de diertjes de nagemaakte boter altijd onaangeroerd, om zich aan de echte te vergasten Aloffs, de moordenaar der weduwe Breuls in Limburg, heeft bekend niet alleen dien moord, maar ook een anderen op zekeren Sweijkhuizen in 1873 en een derden op een onbekend man, die voor een paar jaren in het stadspark te Maastricht hangende gevonden werd, gepleegd te hebben. Men schrijft van jl. Woensdag uit Arasterdam Hedenavond omstreeks 9 uur is hier weder een hevige brand ontstaan, die op dit oogeublik, midder nacht, nog voortwoedt, en waardoor weder twee kolossale fabrieken in asch zijn gelegd en helaas weder een 150 tal mannen, de meesten vaders van huisgezinnen, van werk zijn beroofd. Het onheilspellend geklep van de brandklok, dat van alle kanten werd vernomen, maakte het vermoe den, dat het ditmaal geen loos alarm was, helaas spoedig tot zekerheid; in een ondenkbaar oogeublik was de geheele lucht boven de stad rood gekleurd, door den vuurgloed die van Me Baangracht tusscheu de Looiers- en Elandsgrachten opsteeg uit de konink lijke stoom-spiegel-lijsten fabriek van den heer Crarn- winkel, die voor een paar jaar zijn groote we.kplaatsen vau Groningen naar Amsterdam overbracht. Ofschoon de brandweer spoedig met veel materieel aanrukte, was blusschen hoogst moeieliik,. zoowel wegens de vele droge houtwaren, die beneden, als door de veren en dons die op de bovendste verdiepingen aanwezig waren, zoodat de vlam zich spoedig aan de fabriek vau de heeren Kratzenstein, waarin aan de eeue zijde een stooindiamantslijperij en aan de andere een stoom- zuiveringsmachine voor bedveeren en dons aanwezig is, had medegedeeld, 't Behoeft nauwelijks gezegd, dc.t de vlammen hemelhoog oprezen, toen ook deze fabriek aangetast werd, en dat de bewoners der aangrenzende huizen rédden wat te redden was. Gelukkig dat de wind vrij kalm was en de Looiersloot achter deze 60 meter lange fabriek, aan het vernielen;! element perk en paal stelde; anders ware de ramp, die nu reeds zulke groote proporties heeft aangenomen, zeker niet te overzien geweest. Op dit oogenblik zijn beide groote fabrieken benevens twee aan de spiegelfabriek gren zende woningen verbrand Alles was verzekerd. Voor eenigen tijd werden in het goederenkan toor vau het Holl. spoorstation te 's Hage uit verschillende ter bezorging gegeven mandjes kleine hoevee .heden bokkingen vermist, zonder dat het ge lukken mocht eeriig spoor van diefstal te ontdekken. Dezer dagen, bij het opbreken van den vloer, kreeg men de overtuiging, dat de vermoedelijke daders wa reneeuige ratten, daar men gedeelten dezer lekkernijen in den grond terugvond en juist op het oogenblik dat één dezer dieven bezig was een brokje van den buit op te peuzelen. De Koning van Abyssinië is gestorven. In 1835 geboren, in de stad Dem >a, besteeg hij den troon op den 4 Juni 1871. Hij was de eerste koning van Abys sinië, die de vreemdelingen in zijn rijk niet vervolgde maar integendeel de Europccache gewoonten en klee ding in zijn rijk invoerde. Hij knoopte ook met ver schillende hoven in Europa betrekkingen aan. De grootste hoenderfokker ter wereld is waar schijnlijk een inwoner van New Jersey, in de Veree- nigde Staten van Amerika, namelijk de beer W. C. Baker. Zijne kunstmatige bróeierij levert hem per jaar 250,000 hoenders. En behalve 2000 eierleggende hennen, wier eieren te zij neut worden uitgebroed, koopt hij voor 5 dollars (dus f 12.50) per 100 stuks versche bevruchte eieren op. Ieder hou'dt zijn uil vooreen valk. Ook die echte Afrikaander9 maken op de algemeene wet geen uit zondering en daaruit laten zich de regels verklaren, die in het U. D. als motto boven een artikel over „die afrikaanse taal" gesteld zijnlvZij luiden Gen Hollans, Duits of Frïns, Gen Engels of Ja vans, Gen Kaffers of Boesmans, Al goi jy almal in die skaal Ver ons kan hulle nooit ophaal Die ware Afrikaanse taal. Het- vers, zegt de schrijver, wordt toegekend aan oom Locomotief of oom Jan, maar wie dat zijn weet men niet. De vijftien op de muntconferentie vertegenwoor digde Staten zijn: Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Engeland, Rusland, Italië, Spanje, Portugal, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Griekenland, Belgie, Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het holl.-araerikaansche blad De Hope bevat het volgend bericht GeneraalJoubert,de aanvoerder der Boeren, zegt het blad, is een Amerikaan; geboren te Union Town (Pennsylvanië), in 1841. Zijne ouders kwamen in 1840 van Holland. Hij kreeg zijn opleiding in de openbare school. Toen hij 14 jaar oud was, heeft hij om een vechtpartij terechtgestaan, maar werd vrijge laten. Kort hierop ging hij naar Holland en vandaar naar Zuid-Afrika. Toen de burgeroorlog in Amerika uitbrak, kwam hij herwaarts, diende in de marine, onder admiraal Dupout, en werd later kapitein van een neger-regement onder generaal Weitzel. Na den oorlog keerde hij weder naar Holland, vanwaar hij vertrok. Zijn naam is Daniël Sturgeon Joubert, naar den senator Daniël Sturgeon, van Pennsylvanië, die met zijn vader zeer bevriend was* Het kan wezen, dat deze levensbeschrijving volkomen juist is, maar dan heeft er eene kleine vergissing in den persoon plaats en wordt niet Joubert, maar een ander bedoeld. Welken weg zal Czaar Alexander UI inslaan met de millioeneu over welke hij oppermachtig gebiedt P Ziedaar een der belangrijkste vragen voor de wereld- gesel iedenis van onze dagen. Zal hij de voetstappen zijn vaders drukken, en alleen, gansch alleen zich verantwoordelijk stellen voor het wel of wee van alle die millioenen, of zal hij aan den eisch hem door de Nihilisten gesteld voldoen, een eisch die hem ook door minder gevaarlijke lieden, in den vorm vau een wensch wordt kenbaar gemaakt, d. i, het volk eene constitutie geven en alzoo de regeeringszorg deelen met verant- woorlijke ministers en vertegenwoordigers des volks? We kunnen begrijpen hoezeer de man geslingerd wordt, die or der zoo vreeselijke omstandigheden de zware taak, Rusland te besturen, zich op de schouders gelegd weet. We kunnen begrijpen hoe angstige zorg voor den onzichtbaren vijand, die zelfs tot in de vertrekken des Keizers weet door te dringen, nu eens het eene dan weder het andere kiezen doet. Intusschen er moet gekozen worden. En volgens de laatste tijdingen in Daily News heeft de Keizer besloten tot eene volksvertegenwoordiging. Zoowel de eene als de andere weg is een gevaar lijke. Het bestuur van den Alleenheerscher heeft wrange vruchten gedragen. De omkoopbaarheid der ambtenaren, die een stelsel van uitzuigen op de be volking hebben toegepast als slechts ouder 't bestuur van éen man mogelijk schijnt, is algemeen bekend en verklaart den opstand der Nihilisten, al wettigt ze dien ook niet. Zoo kan het niet blijven, is de algemeene over tuiging. Maar ook het stelsel van vertegenwoordiging is niet zonder groot bezwaar. Zou niet veeleer verbetering van 's volks lot verlangen van de meerderheid zijn dan eene constitutie En de aanvoerders der heden- daagsche beweging? Indien hun geloof, dat een Consti tutie wonderen werken zal, en er slechts een liberale constitutie door den Czaar behoeft geproclameerd te worden om alle kwalen te genezen, eens gansch andere resultaten geeft 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2