Nieuwe Goesche Courant, I "Ai I Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Zaterdag 23 April. v. 741 BINNENLAND. met zummrn, Verschijnt eiken Maandag, vVoensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen *mjs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. UITGAVB VAN P. 6. WIJ THAN; te Middelburg en IVed. A. C. DE JONGE, le 'Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Aan den Voorzitter der Tweede Kamer is bericht gezonden dat. Z. M. f vergunning heeft gegeven de voorgestelde wet tot heffing van eene belasting op de renten in te trekken. Deze tijding is zeer belangrijk. Waar het den Minister Vissering, gesteund door eene volgzame meerderheid, niet gelukken mocht eene dergelijke belasting op te leggen, zal een zijner op volgers zich wel tweemalen bedenken eer hij opnieuw zich aan zoodanige proef waagt. Eene belasting ongeveer gelijk aan "de nu voorge stelde is voor lange jaren van de baan. Onwillekeurig vraagt, men zich af: wat nu? De minister van finan cien blijft, zeggen de tijdingen. Om op andere wijze te beproeven geld te vinden voor de klimmende be hoeften 't Kan be3t zijn. Toch zal de nederlaag nu geleden door den minister van financiën iu 't bijzon der on door hot minieterio in *t algomeen, niet zonder bet eekenis blijven. Het vertrouwen in den welgeves- tigdeu naam van Professor Vissering als staathuishoud kundige en man van bepaalde, stellige overtuiging is zeer geschokt. Mocht deze tegenspoed onze regeering maar leeren, niet door onmatige uitzetting van uitgaven, maar door zuinigheid in 't beheer uit te munten. De subsidien aan gemeenten z. a.aan Utrecht b.v. bij de laatste Staats begroting die al zooveel voor 't onderwijs heb ben gedaan, en nu van -den Staat ook wel een appel tje voor den dorst verlangen, kon om te beginnen, zonder schade voor 't algemeen belang, met eenige duizenden worden verminderd, als men voorts de weelde op de Rijkskweekscholen eens wat ging be snoeien, dan zouden de duizenden al licht tot tonnen- gouds klimmen, en als men verder ophield met aan gegoede ouders voor de opleiding hunner kinderen zulk eene hooge toelage te geven, dan zouden de millioenen gevonden .zijn, waarnaar men nu zoekt zonder ze te kunnen vinden. De vergadering der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Nooru-Beveland werd Don derdag, gehouden en door 27 leden bijgewoond. Na afdoening der huishoudelijke werkzaamheden, werd gekozen tot lid van het bestuur, in plaats van den heer O. J. van den Bosch, de heer jhr. mr. C. van Citters, die de benoeming aannam. Tot leden der commissie voor de herziening der straf-vorderiugen met het oog op het nieuwe wetboek van strafrecht, werden benoemd de heeren mr. J. G. de Witt Hamer, mr. L. A. Bybau en jhr. mr. M. J. de Marees van Swinderen, aan welke toegevoegd werd als secretaris de heer Hartman. Drie vragen werden in de bus gevonden lo. Kan de gemeente-secretaris waarnemend griffier van het kantDngerereeht zijn? Deze vraag werd aangehouden. 2o. eene vraag betreffende de uitvoering van Prov. bl. no* 51 van 1881, houdende voorschriften in zake de verantwoording der bijdragen voor onderwijzers over Nov, en Deb. 1880, gaf aanleiding tot uiteenzetting, hoe dienstvermeuging kan voorkomen worden, terwijl de wensch werd uitgesproken dat voortaan de jaar wedden der onderwijzers niet uit hoofdstuk 8 maar uit hoofdstuk 1 zullen voldaan worden, zoodat alle uit- gavea voor onderwijs uit hetzelfde artikel gekweten wo-den; 3o. de vraag: in hoeverre de thesis van mr. Van den Berg, dat reglementeering en keuring van publieke vrouwen in strijd is met openbare orde, ge zondheid en zedelijkheid, juist is, werd aangehouden tot de volgende vergadering, waarin de heer Hartman advies daarover zal uitbrengen. De zomervergadering zal te Heinkenszand gehou den worden. Metingang van 1 Mei a. zullen in de provincie Zee land de volgende hulpkantoren der posterijen worden opengesteld voor den dienst der rijkspostspaarbank Aagtekerke, Arnemuideti, Biervliet, Biggekerke, Dom burg, Grauw, Grijpskerke, Hansweert, Hoofdplaat, Kloosterzande, Koud kerke, Meliskerke, Oostkapelle, Ooat-ftmihnrpj, Sok co» dij Ito, Vccrc, Vrouwcpoldcr cd Zoutelande. Middelburg, 22 April. Op VVoensdag 20 April des avonds te 7 l/a uur hield de zangvereeniging „Looft den Heer," eene openbare zauguitvoering, ten voordeele der hulpbe hoevenden in de Transvaal en der nagelaten betrek kingen van de verongelukte viscbsloep, „de Vrouw Clazina," in de Zaal boven de Christelijke school. Ds. Nonhebei opende deze samenkomst met gebed en een woon! over het doel van dezen avond. Hij wees er op hoe het oefenen van weldadigheid niet alleen eene oud- Hollandsche, maar bovenal eene chris telijke deugd is, Gode zij dank nog in Neder land niet uilgestorven. Hij vond het eene geluk kige gedachte, dat ook deze Vereeuiging de gaven en talenten, door den Heer haar geschonken, anderen ten zegen wilde aanwenden. Daarna traden de zangers op, die in de tamelijk bezette zaal een tiental nommers voordroegen en het luisterend publiek op waarlijk schoone melodiën ver gastten. De ongestoorde stiiie toonde, dat met genot werd geluisterd. In de Pauze nam Ds. Nonhebei opnieuw het woord. Dat was om, naar aanleiding van het doel van- den avond, eenige mededeelingen te doen omtrent de al lereerste vestiging der Nederlanders aan de Kaap de Goede Hoop en de siichting aldaar eener Hollandsche kolonie onder dr. Jan Anthonie van Rietbeek. Daarna sprak bij over de voorouders der Transvalers en de geschiedenis' van dat volk, dat allengs werd eene ver- eeniging van Nederlanders en Fransche emigranten, i-a de herroeping van het Edict van Nantes in 1685. Toen volgde een kort overzicht van af de eerste over gave der kolonie aan de Engelsehen in 1795, tet op de laatste annexatie, en van het heentrekken van dat vrije en vrijheidlievende volk, eerst naar Natal, van daar naar den Oranje-Vrijstaat en eindelijk naar Trans vaal. De spreker eindigde met de laatste feiten hunner dapperheid en rechtschapenheid in het licht te stellen. Nadat nog een tiental nommers na de pauze waren gezongen en ds. Nonbehel den directeur der zaugver- eeniging, den heer A. T. Termijn, en de zangers en zangeressen had gedankt, werd deze waarlijk genot volle avond met dankzegging aan den Heer besloten. Op hoogen leeftijd is gisteren ochtend te 's- Hage overleden de heer H. VV. baron Van Aylva van Pal- landt van Waardenburg en Neerrijnen, sedert vele jaren tot in 1880 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Gelderland. De overledene was grootofficier der Kroon met den titel van opperkamerheer, en kommandeur der Orde van den Nederlandscben Leeuw. We hebbeu ontvangen het concept-reglement met toelichting van den Chr. Hist. Kiezersbond „Mamix," opgericht te Utrecht 17 Februari 11. Gtlijk we reeds met een enkel woord meldden, is onverwijlde schrapping van de artikelen 168 en 194 uit de Groudwét eisch voor wie zich bij dezen Bond aansluiten. De vergadoring van dezen Bond zal plaats hebben op 27 April a. Het bestuur bestaat uit de heertn L. Lindeboom, J. Wierema, C. Dijkman, A. Brummel- kainp en I. Contant. De Kon. Ned. Stoombootmaatschappij heeft tengevol ge der overvloedige aanvrag-n voor overtocht met de rechtstreeksche lijn AmsterdamNieuw-York maatre gelen genomen, ten einde een paar booten meer te laten varen. De heeren H. de Hoogh en Comp. te Amsterdam, uitgevers van den alom bekenden Nieuwen Christelijken Scheurkalender" hebben hunne talrijke clientèle reeds nu in de gelegenheid gesteld, de wijze waarop ze voor 1882 hunne taak denken nit te voeren, te kennen. Het schild voor het volgend jaar bestemd is in waarheid prachtig. In 't midden van een. tempel verheft zich rijzig het Luther-monument, op de zijden vindt men de beelden van Calvijn en Melanchton. Het geheel maakt door fijnheid en soberheid een aan- genamen indruk. Het zal den concurrenten van den heer de Hoogh dit jaar moeite kosten met dezen kalender te wedijveren. Ook de twaalf plaatjes gegroepeerd om het graf monument van Willem den Zwijger, alle uit het tijd pers van des Zwijgers leven, zijn sierlijk. Heden namiddag te half drie, zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene bij eenkomst plaats hebben van het hoofd-comité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, met afgevaardigden der verschillende plaatselijke comités ten einde de statuien vast te stellen voor eene blij vende Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Eene zeer merkwaardige en hoogst belangrijke bij drage voor het fonds tot ondersteuning der water snoodlijdenden in ons vaderland werd dezeï dagen aaa, de Amsterdarasche Hoofdcommissie toegezonden. De gift kwam niet van landgenooten, maar was bijeen gebracht te Weimar en het resultaat eener verloting

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1