INGEZONDEN STUKKEN. de bovenstaande tijdsbepaling kunnen verlaten voor- dezen Excellentie begon de administratieve dag zelfs wanneer zijne audiëntie tegen 12 uur aangekondigd was, niet voor half een, en tvaar de zon zoo laat opging, regelden natuurlijkalle mindere hemellichamen daarnaar hunnen loop. Een eigenaardig paaschgeschenk viel aan de arbeiders der Rijnspoorwegmaatschappij ten deel. Tusschcn de" stations Wolf he zen en Oosterbeek is in den nacht van Zaterdag op Zondag een goederentrein ontspoord ten gevolge van het breken der as van een der wagens. Persoonlijken ongelukken hebben daarbij geen plaats gehad, maar de wagens en de lading vooral, üebben nog al sehade geleden. Onder deze waren tachtig duizend eieren, die uit Bremen verzon den waren. Zulk een eierstruif als de grond bedekte, waar het feit had plaats gehad, heeft Rabalais zelfs zich niet kunnen denken. Voor de arbeiders was de verzoeking te zwaar, om de heelgeblevenen weder netjes in te pakken, en zij hebben paasckeieren kunnen eten, zooals hun in hun leven nog niet overkomen was. Naar men verneemt, zijn er valsche bankbiljet ten van zestig gulden (ditmaal geen sigarenbons) in omloop en wel zoo kunstig nagemaakt, dat ze, behalve door deskundigen, bezwaarlijk van de echte te ouder scheiden xijn. Gelukkig dat reeds een exemplaar door de Haagsch8 politie in hel laatst der vorige week is in beslag genomen vau iemand, die het te goeder trouw voor ean echt bankbiljet had ontvangen. Voorzichtigheid is intussehen aaubevolen. De executie der vijf ter dood veroordeelde misdadigers, die aan den moord van keizer Alexander schuldig of medeplichtig bevonden zijn, heeft Vrijdag ochtend omstreeks 9 uur op het Sera en off plein plaats gehad. Duizenden personen stonden in de aangrenzen de straten opeengepakt om getuigen van dit vreeselijk schouwspel te zijn, hoewel door niet minder dan omstreeks 10,000 man troepen het geheele plein was afgezet. De telegrammen in de Engelsche bladen, welke met akelige nauwkeurigheid van de terechtstel ling melding maken, zwijgen nagenoeg geheel over de afschuwelijke bijzonderheid, dat tweemalen de strop brak waaraan Michailof gehangen zou worden. Trouwens de mededeeling van het feit alleen is reeds vol doende om het bloed in de aderen te doen stilstaan. En met akelige kalmte hervatten de beul en zijne helpers hun vreeselijk ambt, en waren een honderdtal amb'enareu en vertegenwoordigers der pers van nabij ooggetuigen van deze afgrijselijke marteling. RIJITEN LAND Gisteren morgen overleed een der beroemste staats lieden van Europa, Benjamin Disraëli, later meer bekend onder den naam van Lord Beaconsfield. In schitte rende talenten was hij de evenknie van Engelamd's beroemden eersten minister Gladstone, in ernst en goede trouw was hij zeer verre zijn mindere. Deze twee beroemde mannen waren langen tijd als hoofden der Wighs en Tories (liberalen en conservatieven) elkanders tegenstanders. De gebeurtenissen der laatste jaren liggen nog te versch in het geheugen om Lord Beacousfield's staatkunde te bespreken. Afghanistan, de Zoeloe's en de Transvaal, zijn nog ran te jonge dagteekeniug om zich niet dadelijk te binnen te brengen wat Lord Beaconsfield heeft durven bestaan, en welke uaweëen zijn vaderlaud, waar hij zoo hooge plaats had ingenomen, van zijn gedrag heeft ervaren. Disraëli was daarom misschien gedurende langen tijd de gevierde man in Engeland, omdat hij voedsel gaf aan een der opmerkelijkste gebreken der Engelsche natie, d. i. hebzucht. Juist dezer dagen wordt van Gladstone een brief medegedeeld, waarin hij zegt de vrede met Trausvaal niet verder te zullen verdedigen omdat het hier het voorkomen van een bloedschuld betreft. Tot zoo hoog zedelijk gevoel heeft Beacons field zich nooit verheven. Hij geleek op die antire volutionairen iu ons midden, als waarvan we in ons hoofdartikel spreken, die geen middel te gering achten, om te annexeeren wat gesticht is of gedaan wordt door hen die niet precies in alles aan hun gelijk zijn. Lord Beaconsfield heeft als letterkundige grooten roem verworven. De Paaschdagen zijn zonder woelingen of treffende gebeurtenissen voorbijgegarn. In Erankrijk boudt men zich bij gebrek aan wat degelijkers bezig met de fameuze veldtocht tegen de Kroumers in Afrika. Gelijk altijd, zoo is Erankrijk ook nu weder door het zïeD van wapenen, en het vooruitzicht op gloire tot in het onbeschrijfelijke opgewonden. Het Eranscl e leger zal door dezen zwarten inlandsehen volkstam te gaan bevechten nu moeten töonen "dat het hersteld is van de demoralisatie in 1870 en '71 zoo jammerlijk openbaar geworden. Zal het leger dat kunnen tooüen Men meldt, uit Tunis dat Kroumers hunne onderwerping reeds hebben aangeboden, en alzoo zou dan van wapengekletter en gloire niet veel komen. Het Grieksche ministerie schijnt tevreden met de nieuwe grensregeling zooals die door de ambassadeurs is ontworpen, maar durft niet te zeggen, dat het con tent is, want het volk schijnt er niet mee tevreden. Zondag hadden groote volksvergaderingen, bijgewoond door 7000 personen plaats, waar men hefiig prote steerde. De Koning is uit de hoofdstad vertrokken, en toch zal men waarschijnlijk wel spoedig als de eerste woede bedaard is, het hoofd in den schoot te leggen, en nemen wat men krijgen kan het is wel niet Epirus en Thessalië, maar toch altijd nog heel wat. Over de minister-crisis in Italië spreken we niet, daar door de gedurige herhaling van dergelijke crisissen daar te lande; alle nieuws er afgaat. Uit Transvaal niets dan losse geruchten waarvan wel het voornaamste is, dat in de koninklijke com missie ook twee leden van het Driemanschap, Preto- rius en Joubert zullen zitting nemen. Te Parijs vergadert thans eene muntconferentie. Nadat dé heer Magnin, minister van financiën, de muntconferentie geopend had met eene toe spraak, waarin hij den leden het welkom toeriep, is hij, op voorstel van den heer Evarts, gemachtigde van Amerika, tot voorzitter gekozen. Magnin heeft hierop eene rede gehouden, warrin hij de kwestie, waarvoor de leden bijeenkomen, uiteenzette en aan de muntconferentien van 1867 en 1878 herinnerde. Hij gaf de hoop te kennen, dat uit de dlscussien zal blijken, dat het internationale bimetallisme het eenige stelsel is, dat in alle deelen der wereld regelmatigheid in het muntsysteem kan brengen. Doch liet de minis ter er op volgen, wij willen volstrekt niet ons gevoe len opdringen welk stelsel ook voorgeslagen worde, het zal vrijelijk onderzocht worde. De volgende zitting der conferentie is bepaald op Zaterdag. De gemachtigden van eiken Staat zullen commis sarissen benoemen tot het samenstellen eener commissie van vijftien leden. It ii r g e r I ij k e Stan <1. Vlissiiigeii. (Van 9 tot 16 April.) Gehuwd A. Wilmink, jra. 29 j. met C. Koppejan, jd. 26 j. J. P. Baljë, jm. 24 j. met W. Ketneling, jd. 21 j. Bevallen A. L. van Staedel, geb. Fleischer, d. N. de Kreek, geb. van Dijk, d. C. M. Lemmens, geb. Vanwouw, d. J. C. van den Dolder, geb. Gile, d. A. Geselschap, geb. Jordaan, d. J. C. Gravestein, geb. Harte, z. P. C. Carol, geb. de Eoucher, z. J. E C. Dott, geb. de Glerck, z. (levenl.) J. Raamsdonk, geb. Henke, z. lieverd.) L. de Buo van U.jen, geb. Kop pejan, z. J. I. Rietbergen, geb. Louwerse, z. Overleden F. Boersman, man van E. Maas, 30 j. G. J. van den Berge, z. 5 j. D. van den Berge, z. 5 m. M. Bouwense, z. 13 j. N. J. van der Linde, jd. 21 j. J. Baart, man van N. Hofmao, 35 j. W. Pie terse, z. 4 m. P. de Bruijne, wedr. van A. Franse, 81 j. J. M. Woltering, d. 6 m. V. J. C. Aspeslagh, d. 7 d. E. J. Tuijtjens, man van M. J. Le Mar- ehand, 65 j. Goes* Bevallen C. B. Kosters, geb. Muller, z. M. Slagboom, geb, Grevenstuk, z. P. Kramer, geb. Kriekaard, d. J. Geluk, geb. Bal, d. L. M. Eicholtz, geb. Bal, d. J. Filius, geb. van Schaik, d. M. M. Timmerman, geb. Wagter, d. Overleden M. C. Zandijk, man van E. A. Koop man, 59 j. C. H. Rembges, jd. 80 j. S. Wattel, d. 13 j. UANDELSRERIU! 'V Graanmarkten enz. Goes, 19 April. De aanvoer van Granen was matig, er was redelijke vraag naar Tarwe eu Gerst, die tot genoteerde prijzen in de goede soorten verkocht werd. Tarwe f 9,tot - 9,60 ttogge - 7,50 - 7,70 Wnitergerst - 5,30 - 5,50 Zomergerst - 5,- 5,20 Haver - 3,80 - 4,50 Bruine Boonen - 10,- 12, PaardebooDen - 7,- 7,40 Koolzaad - Groene Erwten 8,- 9, Boter - 1,50 - 1,60 Eieren - 2,90 - 3,20 Rotterdam, 19 April. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd - paarden 11 >9 runderen. 95 vet te-en graskalveren, 220 nuchtere kalveren, 11 schapen ot lamineren, 220 varkens, 204 biggen, - bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt Runderen tste kwal. 86 c, 2de kwal. 70 c, 3de kwal. 52 c.; kalveren 1ste kwal. 115 Cl, 2de kwal. 95 c.; schapen 90 e., alles per kilo. De handel ia het magere vee was iets vlugger. Vlissingen 19 April. Boter per kilogram f 1,50 a f ],45. Eieren t' 3,40 per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 18 April 1881. Neder], Certiüc. Werkelijke schuld. 2l/a pet. 6573 dito dito dito 3 78ï/g dito dito dito 4 lü27/g Loten stad Amsterdam 3 108y2 dito dito Rotterdam 3 10D/4 Rusland Oöligatiën 1798/1815 5 98 Certiüc. Inschr. 5e serie 1854 5 5M/4 Dito dito 6e serie 1855 5 821/s Obligatiën dito f 1000 1864 5 96°/8 dito L. 100 1872 5 9C7/8 dito L. 100 1873 5 9D/4 dito 1877 dito5 941/8 dito leening 1867—69 5 H Loten 18645 K Loten 1866 5 135 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 127 Oblig dito4l/2 92l/2 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 91l/2 dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jelez Orel 5 H dito dtto Jelez-Griasi. 5 3 8872 Aand. Baltische spoorweg 3 5572 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 89l/4 Oostenr. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 665/8 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 B 667/8 dito in papier Mei/Nov. 5 653/4 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 523/4 Öpanje. Obligatiën Buitenl I 22l/4 dito Binneniandsche 1 Portugal. Obligatiën.3 513/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 13 Obligatiën 1869 6 141/® Egypte, dito 1876 6 733/4 dito 1876 5 u Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 013/16 dito ditc dito 1876. 41/2 Aan de Redactie van Het Zuiden. Het nommer van heden (Zaterdag 16 April) bevat een bericht uit de gemeente Oud-Vosmeer, dat ge deeltelijk onwaar is. Er staat nl., dat die gemeente nog altijd is ver stoken van eene //school met den Bijbel." Dit nu is geheel bezijden de waarheid. Door de ijverige bemoeiingen van Ds. M, Boon, thans te Zaamslag, is daar voor eenige jaren eene „school met den Bijbel" opgericht. De heeren J. v. d. Putte en J. C. Boot (nu te Gouda en te Zaamslag) traden er achtervolgens als „hoofd der school" op, terwijl thans als zoodanig fungeert de heer H. Schuil. Ds. Diehi ijvert voor de Zondagsschool en is het met hart en ziel eens met de leer van Calvijn, thans herlevend in de „Vrije Universiteit." Daarom ver wonderde het mij van een mijner vrienden te ver nemen, dat hij zijne kinderen naar de openbare school zendt. Misschien wil hij ons daarvan wel eens de redenen doen weten. Met dank voor de plaatsing dezer regelen. Goes, 16 April Hoogachtend 1881. Uw dw. dn. P. ORANJE. Later ontvingen we over dit zelfde bericht nog een brief uit Tholen, die we thans, als hetzelfde behel zende, niet plaatsen zullen. Redactie. VEKKOÜPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën, 22 April. Middelburg, Inspan, D. Verhulst 22 Westka'ppelle, Meubelen, Wouterse. 29 *- Middelburg, Bocreninspau. Kapel le, Hofstede, Pelle en Van de Bussche. Mei. IJzendijke, Hofstede, Brevet.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3