iierli Stnool en :ten U1 GEMENGDb: BERICHTEN. te Utrecht hadden, er toe geleid om van die zijde een Program op te stellen en bekend te maken. We kennen dat Program niet, daar wij niet met toezending vereerd zijn. Uit eene mededeeling ons welwillend verstrekt, blijkt dat, gelijk ook te Verwachten was, onverwijlde schrapping van de art 168 en 194 der Grondwet, handelende over tracie- menten van bedienaars van den Godsdienst en over Voldoend lager ouderwijs, de eenige eisch is waarop deze fractie zich van de thans bestaande anti-revolu tionaire partij wil afscheiden. Hoewel we pas getuigen ware van het wonderbare Verslaan van Engelands legermacht bij Langnekpas en Spitskop, en dus ons geloof in liedendaagsche won deren niet verloren is, kunnen we ons toch met de meest mogelijke verbeeldingskracht het tijdstip riet denken waarop deze artikelen uit de Nederlandsche Grondwet zullen verdwenen zijn. De Minister van Waterstaat heeft, gelijk men weet een weteontwerp ingediendKanaalverbinding Amster damMerwedeof ter verbetering der Keulsche vaart. Volgens dat ontwerp komt er derhalve niets van het kanaal door de Gelderse e Vallei, waarnaar de Amster dammers zoozeer verlangen. üe 2de Kamer beeft nu dezer dagen het ontwerp in de Afdeelingen onderzocht. En de uitslag is niet gunstig voor den Minister. Naar de meening van zeer vele leden beantwoordt het voorgestelde kanaal niet aan den eisch, of heeft de Regeering gefaald in 't betoog, dat dit in genoegzame mate het geval is. Natuurlijk waren verscheidene andere leden van een ander gevoelen chacun prêche pour saparoisse. En hoewel een afkeurend oordeel, in de Afdeelingen over eeuig ontwerp geveld, niet altijd door een verwerping daarvan in de openbare zitting der Kamer is gevolgd, toch schijnen de kansen voor Ui recht c. a. slecht te staan. Het zal dus nog heel wat voeten in de aarde hebben, eer deze zaak van 't Kanaal, waar dan ook gegraven, haar beslag heeft verkregen. {TV. W.) Men verzekert dat Z. K TI. de Trine van Oranje zal tegenwoordig zijn bij de huwelijksplechtigheid van den aartshertog Rudolf eu Prinses Stéfanie van België ie Weenen. Dit bericht behoeft natuurlijk bevest'g;ng. Wij kun nen ons moeilijk den man denken, die te droevig ge stemd om deel te nemen aan eemge regeeringshande- ling in zijn vaderland, te Weenen een trouwplechtig heid zou gaan bijwonen. De Ticeede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 April. Het Vaderland verneemt hieromtrent dat eenige leden met een beroep op het bepaalde iu art. 37 van hei reglement van Orde het verzoek tot den voorzit ter hebben gericht, om de Kamer dien dag te doen bijeenkomen, daar toch een eenigszins vervroegde bij een! omst wenschelijk wordt geacht met het oog op de dringend noodige afdoening van onderscheiden be langrijke wetsontwerpen. Daarlatende de vraag, of het overleg, dat de minister van Financiën zich ten aan zien der reniebelasiing heeft voorbehouden tot her vatting van het debat over het daartoe betrekkelijk w tsontwerp zal leiden, meenen bedoelde leden, dat het toch wenschelijk is otn eenige zaken, die voor Openbare behandeliug rijp zijn, tot beslissing te bren gen en het onderzoek van andere belangrijke zaken aan te vangen of voort te zetten opdat de behande ling daarvan zoo spoedig mogelijk worde voorbereid. Vooral schijnt men het oog te hebben op de voor behandeliug rijpe ontwerpen betreffende den post pak - ketiendienst, het drankmisbruik, het auteursrecht, de registratie- en zegelbelastingen, terwij! behandeling van het Rijnkanaal en den Rotterdamschen waterweg even eens dringend noodig wordt geacht. Met zekerheid vernemen wij, dat Dr. J. Woltjer, leeraar aan het Gymnasium te Groningen, benoemd is tot hoogleeraar in de Litterarische Faculteit ean de Vrije Universiteit te Amsterdam en die benoeming heeft aangenomen {Standaard.) Volgens in Den Haag ontvangen bericht, is de heer Pruys van der Hoeven den 28 Maart jl. van Batavia naar Afjeh vertrokken, ter aanvaarding van het bestuur over dat gewest. Beroepen bij de N. H. gemeente te Veere de heer O. Los, predikant te Colijnsplaat. Üe Ned. Herv. Predikanten Vergadering heeft de volgende agende vastgesteld {Woensdag voormiddag 27 April.) 1. Inleidend woord van Br. J. A. Gerth van Wijk, van 's Gravenhage. 2. Bespreking van de voorloopig aangenomen wij zigingen in a. het Synod. Reglement op het Examen, Art. 27. b. het Synod. Reglement op het Godsdienstonder wijs, Art. 19. c. het Synod. Reglement op liet Godsdienstonder wijs, Art. 38. (In te leiden door Br. G. J. van der Flier, van 's Gravenhage.) Pauze te half één ure. 3. Verkiezing van twee leden van het Moderamen, in de plaats van de aftredende BB. J. C. Verboeff en E. II. van Leeuwen. 4. Rekening vau den Penningmeester. 5. Jaarlijksch Verslag van de Vereeniging ,/Kerk- hulp." 6. Behandeling van de vraag hoe is het terug- keereu tot de oude confessiën, in de meeste Christe lijke Kerken van onzen tijd zich vertoouend, te verklaren en te beoordeelen (In te leiden door Br. J. Riemeus, van Middel- burg.) {Avondzitting te zeven uren.) 7. De wenschelijkheid en noodzakelijkheid van meerder eenheid en methode in den arbeid op het gebied der Christelijke Zending ions Vaderland. (Iu te leiden door Br. IHendring, van Bussem.) 8. Onze verhouding tegenover het Volksvermaak. (In te leiden door Br. L. C. Schuller tot Peursum, van Alkmaar.) {Donderdag voormiddag 28 April.) 9. Ons verkeer met Modernen in de gemeente, beschouwd vooral met het oog op de ontwikkeling der Moderne Theologie in de jougst verloopen 'jaren. (In te leiden door Br. C, H. van Rhijn, van Gouda.) Aan het 21e jaarlijksche verslag van de veree niging voor Clir. Nationaal Schoolonderwijs ontleenen w3 ''et volgt-nde „Behalve de inrichtingen tot het opleiden van onder wijzers en onderwijzeressen te Nijmegen, Doetinchem en Hemmen, bedraagt thans het getal scholen 147, waaraan jaarlijksche ondersteuning is toegezegd, en waaronder ééne voorwaardelijk. Voorts is nog met de Vereeniging verbonden een 18tal niet gesubsidieerde scholen, terwijl nog 15 scholen alleen do >r het verstrekken van statistieke mededeelingen met de vereeniging in eenige betrekking staan te zamen alzoo een getal van 180. Van 176 scholen ontvingen we de mededeeling, dat deze primo Januari bezocht werden door 28596 leerlingen. Een jaar vroeger telden 167 schuleu 28219 leerlingen d. i. eene vermeerdering van 9 scholen met 377 leerlingen waarbij we evenwel opmerken, dat 5 scholen eerst ic de laatste maandeu des jaars geopend werden. Een verblijdende vooruitgang is dus weder waar te nemen. Drie adviseersnde leden zijn der commissie omvallen, de heeren Mr. J. J. Teding van Berkhout, M. D. van Otterloo en J. Voorhoeve HCzn. worden door het verslag in dankbare herinnering gebracht. Van wege de commissie voor het naexamen werd aan 17 aspiranten eene acte uitgereikt en de resultaten, bij het laatste examen verkregen, zijn alleszins gunstig. Twee nieuwe leden werden haar toegevoegd de heeren Dr. J. A Gerth vau Wijken l)s. H. Pierson met hunne secundi de heeren R. Husen en J. Smelink, terwijl als secundos van Mr. B. J. L. baron de Geer van Jutfaas, ter vervanging van Ds. J. H. Gunning, optrad Dr. F. L. Rutgers. De commissie voor het Groen van Prinstererfonds werd op haar verzoek eervol ontslagen, onder dank betuiging voor bewezen diensten. In deu toestand van het fonds kwam geen merkbare verandering. Het getal normaallessen werd van tien op veertien gebracht, waaraan 159 jongelieden voorbereid worden tot het onderwijzersambt. Het geial hulpvereenigingen werd met drie nieuwe vermeerderd, terwijl vele aan vragen om erkenning als rechtspersoon door plaatse lijke vereenigingen werden gedaan. De gereformeerde predikanten conferentie, tot wier samenkomst in October 11. te Arasterdam besloten werd, zal, naar de Heraut meldt, in de laatste dagen van Juni te R tterdam gehouden wordeu, in verband met de tegen dien tijd bepaalde vergadering van de vereeniging voor booger onderwijs op gereformeerden grondslag. Tot de agerda dier conferentie is o. a. reeds gebracht 1. Hoe is te oordeeleu over de bezwaren, die de verklaring van het geloofsartikel „nedergedaald ter helle" in V. en A. 44 van den Heidelbergschen Cate chismus in veler oog oplevert. 2. In welke opzichten is het kerkbestuur van de Nederl. hervormde kerk in s'rïjd het beginsel, dat er in de kerk van Christus noch onder noch naast Hem eenig overheidsgezag mag bestaan 3. Hoe moet de kerkelijke armenverzorging naar gereformeerde beginselen zijn ingericht? Bij de latere mededeeling der definitief vastgestelde agenda zal ook bericht wordeu, welke predikanten, behalve de heeren lioedemaker, Kuyper en Rutgers de inleiding of behandeling van eenig onderwerp hebben op zich genomen. Sedert den len Januari jl. is bij den burgelijken stand te Middelburg het overlijden aangegeven van 17 personen, die tusschen 80 en 90 jaren, en vau 2 die tusschen de 90 en 100 jaren oud waren. Een liefhebber vau statistiek zond deze opgave aan een der dagbladen. Op de reede van Vlissingen werd door een matroos van het Engelsche driemastschip Sultan, een gevaarlijke wonde met een mes aan den tweeden stuurman toegebracht. üe misdadiger werd naar het huis van arrest over gebracht. Naar men zegt zal Dr. N. Beets een levensbericht omtrent' den onlangs ontslapen dichter Bernard ter Haar in het licht geven, een zaak die zeker aan gene betere handen kon toevertrouwd wordeu. Zondagavoud omstreeks half negen brak te KIoos- terzande een felle brand uit in de schuur van dewed. J. S. V. In weinige minuten wakkerden de vlammen dermate aan dat eene andere schuur met stroo in de nabijheid mede vlam vatte. In weinig tijds lageu beide schuren ter neer. zonder dat er iets gered wasde brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der belendende woningen. De transatlantische stoomvaart uit Rotterdam gaat eene verdere uitbreiding tegemoet. Twee stoom schepen worden gereed gemaakt om in den loop van dit jaar een geregelde maanaelijkschen dienst van Rotterdam naar Baltimore te openen. Het koofdageutschap dezer lijn is in handen van de heeren Wambersie Zjon te Rotterdam en de heeren Dressel Rauschenberg en Co. te Baltimore. In de gemeente Wouw zijn dezer dagen twee tachtigjarige grijsaards op ougelukkige wijze om het leven gekomen. De een viel van een hooiberg en overleed twee dagen daarna. l)e ander was bezig water te putten, doch viel voorover in den put, en was spoedig bezweken. Het Handelsblad verneemt, dat thans reeds meer dan ho> derd passagiers wegens gebrek aan plaatsruimte moesten worden afgewezen voor het stoom» sc; ip der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, dat op 4 Mei van Amsterdam naar New-York vertrekt. Er hebben zich namelijk reeds over de 600 aangemeld. Ook zijn er meer goederen aangeboden dan vervoerd kunnen worden. De Haagsohe correspondent van de Arnh. Courant geeft de volgende vermakelijke beschrijving van hetf voorkomen der Haagscke straten in de voormiddaguren. Wie zich op een gewonen werkdag omstreeks 10 ure op straat bevindt, ontmoet een stroom van heeren op weg naar hunne bureaus. Tegen negen uur de tweede klerken, 9.15 de eerste klerken, 9.30 de adjunct-commiezen, 10 uur eu 10'a de hoofdcommiezen en referendarissen, 11 uur de secretarissen-generaal, en een kwartiertje later de ministerszoo kan men met een goed loopend horloge precies weten welken rang de u tegemoetkomende ambtenaar in de hiërarchie bekleedt. Alleen wanneer de heer Kappeyne weder eens minister mocht worden, zal men zich niet geheel op

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2