$erft, School ïtt &emtmg GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te Ter Keuzen, ds. J. Westerbuis te Landsmeer, Aangenomen het beroep tot predikant bij de 0. G. G. te Alfen a/R door ds. P. van der Sluis te Amsterdam, en door ds. Vos van Ommen naar Grand- Rapids (Amerika.) Zleo*ikzee, 10 April. Heden maakte onze ge liefde Herder en Leeraar Ds. K. B. van Diemen bekend aan de gemeente, dat hij eene roeping heeft ontvangen van de gemeente Sleeuwijk. Moge het den Koning der Kerk behagen, het zoo te leiden, dat de verontrusting der gemeente, in eene blijde boodschap keeren moge. Drietal ter beroeping van een predikant bij de Chr. Geref. Gemeente. DD. M- Boon, O. Los en B. Veenstra, predikanten te Zaamslag, Colijnsplaat en Meliskerke. De algemeeueN.H.Kerkeraad van Amsterdam heeft besloten om stemgerechtigden bij de aanstaande be slissing over het al of niet behouden van het Kies college openlijk te laten beslissen. Zondag avond werden in de Augustijnenkerk te Dordt door ds. van Hoogenhuyze de leerlingen der vier orthodoxe predikanten en der beide godsdienst onderwijzers, ter gezamenlijken getale van 22.0, be vestigd als lidmaten der Ned. herv. gemeente. De leerlingen der moderne predikanten, ten getale van 71, die na een onderzoek hunner kennis, belijdenis des geloofs hadden afgelegd, als in art. 38 en 39 Regl. godsdienstonderwijs is voorgeschreven, gestaafd door twee onder goedkeuring hunner ouders aangewezen getuigen, zijn niet onder de bevestigde lidmaten 'be- grepei. Zij waren Zoudag morgen allen opgekomen bij de godsdienstoefening in de Groote kerk, waar zij met een ernstig woord door ds. Steen werden toege sproken en bij de gemeente ingeleid, hoezeer zij ten gevolge van den bekenden toestand niet konden worden ingeschreven en dus ook nog geen deel aan de rechten van de leden der Herv. kerk hebben. Zierikzee. Tot hoofd der Christelijke school te Sneek is thans benoemd de heer W. Beek, alhier. Goes. Dat het op het aanstaande landbouwfeest niet aan muziek ontbreken zal, kan blijken uit de mededeeling, dat niet minder dan 10 muziekgezel schappen zich bereid verklaard hebben aan het op die dagen plaats hebbende festival deel te nemen. Een vergadering van Fenians te New-York heeft Gladstone ter dood veroordeeld, omdat het verlies van menschenlevens in de laatste oploopen in Ierland te wijten is aan zijn dwang wet. De heeren beraadslagen nu, hoe het' vonnis ten uitvoer te leggen. De Engel- sche politie heeft bijzondere maatregelen van voorzorg genomen in den omtrek van Hawarden Castle, de wo ning van Gladstone. Amerika zal Europa nu ook van sinaasappelen gaan voorzien en wel uit Florida, waar deze vruchten in overvloed groeien en zoo goed zijn, dat zij die van Spanje en Portugal in alle opzichten overtreffen. Een proef, genomen met een kist sinaasappelen, die men uit Jacksonville, Florida, naar Londen verzond, heeft uitmuntend voldaan. De kist bleef drie weken onder weg, en bij de aankomst waren slechts drie Vruchten beschadigd. Eerlang wordt de proef op grooter schaal herhaald, en waarschijnlijk zullen weldra de zuidelijke Staten Van Amerika een levendigen uitvoerhandel drijven in de geurige vruchten, waarvan zij een bijna onuitput- telijken overvloed bezitten. In Engeland is de heer Bradlaugh, het bekende lid voor Northampton, die verklaarde geen waarde aan den eed te hechten, op nieuw tot lid van het Parlement gekozen, hoewel slechts met eene kleiue meerderheid. „Daar de Grieksch-Turksche grenslijn, door de Berlijnsche conferentie vastgesteld, haar uitvoering niet heeft kunnen erlangen, hebben de mogendheden daar voor in de plaats gesteld een lijn, te Konstantinopel getraceerd door haar vertegenwoordigers, welke Larissa, Turnovo en Trikala omvat in Thessalie, de stad Arta in Epirus en Punta. De vesting Prevesa wordt ont manteld. Voor alle handelsvaartuigen is de toegang tot de golf van Arta vrij. De mogendheden nemen op zich, Griekenland te steunen in de inbezitneming van het afgestaan grondgebied, wanneer Griekenland dit binnen den korst mogelijken tijd aanvaardt en indien 't de verantwoordelijkheid voor een oorlog ontgaat. In het tegenovergesteld geval zal Griekenland alleen blijven staan en zal al 't gewicht van die verantwoor delijkheid op dat rijk neerkomen. Griekenland wordt tevens uitgenoodigd de eigendommen, de godsdienst vrijheid en de burgelijke vrijheid van de Ottomanen, die het afgestaan grondgebied bewonen, te verzekeren. Ziedaar het eindbesluit der ambassadeurs die te Konstantinopel zijn vergaderd geweest om deze zaak te berechten. Griekenland profiteert alzoo zooveel grond als indertijd Frankrijk aan Duitschland heeft moeten afstaan. Het thans zitting hebbend ministerie (het wisselt daar om de 14 dagen) aan welks hoofd de be- kendeKomoundouros staat zal ongetwijfeld deze gunstige gelegenheid om iets te krijgen aannemen en alzoo van den met zooveel ophef aangekondigden oorlog afzien. Uit Chios om in de buurt te blijven, melden we dit het eerst van waar de vorige week zulke treurige tijdingen betreffende de verwoesting door eene aardbeving aangericht, kwamen, wordt gemeld dat opnieuw een geduchte schok het tooneel der verwoes ting heeft vergroot. Lord Beaconsfield schijnt aan het einde zijner jaren gekomen te zijn. lederen dag wordt de doodstijdiug tegemoet gezien. Met hem gaat een van de merkwaar digste mannen uit onze dagen heen. Dit Tory-hoofd, Eugelschmau geworden (zelfs in zijn annexatie-plannen) na Israëliet geweest te zijn, heeft eene levensgeschie denis als weinigen, welke heden te schrijven echter onze roeping nog niet is. President Brand van den Oranje-Vrijstaat en aan zijn oordeel is o. i. meer waarde te hechten dan aan dat van Eugelsche dagblad-correspondenten ziet in den vrede tusschen Engeland en Transvaal de grondslag tot een betere verhouding tusschen het Engelsche en het Hollatidsche element in Zuid-Afrika. Een nieuwe trek van loyauteit van de zijde der Boe ren is het tenietdoen van de capitulatie van Potchefstroom die door onvoldoende tijdingen eerst na het sluiten van den wapenstilstand plaats had. liet Recht van Asyl. Oud Israël kende zijne vrijsteden, waar de bloed- wreker den schuldige niet volgen mocht. Wij, levende in de moderne maatschappij, waar langzamerhand alles geëffend en gelijk gemaakt wordt, zien langzamerhand de Vrijstaten vervallen, waarheen de misdadiger vluch ten kon. Hoogstwaarschijnlijk zal de moord aan Keizer Alexander voor weinige weken gepleegd, -en de woe lingen der partyen die sluipmoord zelfs tot een wapen durven kiezeD, dit goede gevolg hebben, dat nauw lettend ook in de landen buiten Rusland op het gedrag van deze gevaarlijke menschen toegezien zal worden. Een der meest bekende rechtsgeleerden van Duitsch land heeft uitvoerig het recht van straf en asyl in onze maatschappij uiteengezet. Uit zijn schrijven blijkt o. a. het volgende In de middeleeuwen bevonden zich binnen het rechtsgebied der verschillende landen asylen, waar de vervolgde op bescherming tegen wraakoefening en terechtstelling kon rekenen. Tengevolge van de ver beterde rechtspleging is het asyl nog slechts een in ternationale instelling. Een misdadiger wien het gelukt naar een vreemd staatsgebied te vluchten, is in zekere mate beschermd tegen de justitie van zijn land, daar deze in de verdere vervolging op een hinderpaal stuit. Die hinderpaal ligt hierin, dat de uitoefening der rechtspleging territoriaal is en niet buiten de grenzen het eigen land reikt. De uitoefening van het van aeyl door den buitenlandschen staat is een van souvereiniteit, en het is niet uit sympathie den misdadiger, als dat land het asylrecht hand maar op grond van zijne onafhankelijkheid. Men wil namelijk meester blijven in zijn eigen land. De heerschappij der Staten is echter geen absolutie, en zij kan dat ook niet zijn, omdat zij zoowel door gemeenschappelijke belangen als door volkenrechtelijke verplichtingen tegenover elkander verbonden zijn, om dat zij niet geïsoleerd leven, maar tot een groote ge meenschap behooren. De overweging dat door groote misdaden niet alleen de rechtstoestand van het eigen land, maar ook die van het buitenland aangetast wordt, heeft de Staten er toe gebracht elkander behulpzaam te zijn in het opsporen en straffen der misdadigers. Daaraan ontlee- nen de uitleveringstractaten hun oorsprong, welke de gevallen, waarin van dit recht gebruik gemaakt zal worden, nauwkeurig specificeeren. Men heeft vroeger veel gestreden over de vraag, of er slechts dan een verplichte uitlevering bestaat als zij berust op een tractaat, dat wil zeggen op den duidelijk uitgedrukten wil der partijen. Die strijd heeft veel van zijn belang verloren, sinds de meeste staten uitleveringsverdragen gesloten hebben. Daarenboven heeft het Institut du droit international in zijne vergadering, in September 1880 te Oxford gehouden, met algemeene stemmen een besluit genomen, volgens hetwelk wel is waar het sluiten van uitleveringstractaten aan te bevelen is, maar de uitlevering ook zonder verdrag geacht moet worden een volkenrechtelijke verplichting te zijn. De uitleveringsverdragen hebbeD gewoonlijk slechts betrekking op zware misdaden. In de vroegere ver dragen werd geen onderscheid gemaakt tusschen ge wone en politieke misdaden. Alleen enkele, staten waaronder vooral het onzijdige Zwitserland, hadden sinds eeuwen toevlucht verleend aan staatkundige vluchtelingen, zelfs in gevallen van hoogverraad of van aanslagen tegen de veiligheid des lands. Op goede gronden beschouwen de Zwitsers dit recht als een eer, als een kleinood, en wijzen met zelfvoldoening op het feit, dat aan politiek vervolgden van verschillende partijen, na in hun land een toevlucht gevonden te hebben, later de terugkeer in het vaderland is toege staan. 11 Eerst in de jaren tusschen 1830 en 1840 heeft ook in de overige sta tan van Europa het denkbeeld geze gevierd, dat er een onderscheid gemaakt moest worden tusschen staatkundige en gewone misdadigers, en dat voor de eersten het asylrecht, voor de laatsten uitle vering plicht was. De staten die asyl verleenen en om uitlevering aan gezocht werden, overwegen dat vele redenen, die voor een uitlevering van gewone misdadigers pleitten, niet golden, waar sprake was van staatkundige mis dadigers, en dat, hoezeer hoog- en landverraad in alle wetboeken strafbaar gesteld zijn, deze misdaden een geheel ander karakter dragen dan moord, roof of brandstichting. Daarbij voegde zich nog de bedenking, dat juist in de politiek de staten zich in verschillende richtin gen bewegen, en daaromtrent uiteenloopende denk beelden heerschen, zoodat men om zekere handelingen in het eene land als een misdadiger, in het andere als patriot en held vereerd kan worden. Men kan dus vau een Staat niet vorderen zijne politieke vrienden aan zijne politieke tegenstanders uit te leveren. Al die redenen hebben tot het beginsel geleid, dat staat kundig vervolgden niet uitgeleverd mogen worden. Toen echter dit begrip eindelijk overal ingang had gevonden, werd het overdreven, en elke misdaad voor een staatkundige misdaad verklaard, als zij een politiek motief had, of als politieke haat en hartstocht tot het plegen der daad hadden medegewerkt. Een daad als thans te Petersburg is gepleegd, wordt, naar men algemeen beweert in het buitenland beraamd, en komt daar in zooverre tot rijpheid dat de uitvoe ring slechts elders wordt overgebracht. Er is echter geene regeering die er tot nog toe aan denkt iemand, om zijn deelgenootschap aan eenige staatkundige partij, het verblijf binnen zijne grenzen te ontzeggen. En alzoo wordt het behoud van vrijheid en het beschermen van gekroonde hoofden een moei lijk op te lossen raadsel.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2