Nieuwe Goesche Courant, Chriatelijk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag 14 April. 738. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen *Mjs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, le Middelburg EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Het jaarlijksche bezoek van H. M. den Koning en de Koningin aan Amsterdam, dat aanvankelijk bepaald was op 26 April tot 3 Mei, is thans bepaald van 3 tot 10 Mei. Vati Amsterdam zullen H. M. direct naar het Loo vertrekken. Volgens mededeeling in Het Vaderland is gisteren de heer F. 's Jacob, Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië te Batavia aangekomen. De denkbeelden, door Jhr. Ëlout van Soetervvoude voor een jaar in een vlugschrift uiteengezet, om Ne- derlandsch kapitaal en Nederlandsche werkkrachten meer dienstbaar te maken voor uitgebreide onderne mingen in Ned.-Indië, ook buiten Java, schijnen ver wezenlijkt te zullén worden. Althans de Java Bode van 7 Maart deelt mede, dat concessie is verleend voor een veelzijdige onderneming in een uithoek van den Archipel. De ondernemers zijn Jhr. M. E. E. Elout van Soeterwoude, M. Giebert, die optreedt voor de ban kiersfirma F. J. Landry te 's Hage, en H. Hope Loudon, mede te 's Gravenhage. Deze hebben de goedkeuring der Regeering verworven op een door hen met den Sultan van Bat jan te sluiten overeenkomst, waarbij hun het geheele Rijk Batjan, bestaande uit pl. m. 30 eilanden, gelegen in de residentie Ternate, voor 75 jaren in pacht wordt gegeven. Nog is een terrein-concessie aangevraagd te Lohong op de Oostkust van Atjeh dcor twee Fran- achen, de heeren Brau de Saint Pol Lias en J. E. de la Croix, met het doel aldaar eene groote land bouwonderneming te vestigen. De Kamer van Koophandel te Middelburg verga derde Maandag jl. expresselijk om de wijziging met den- aanstaanden zomerdienst op onze Zeeuwsche lijn te bespreken. Tengevolge van die regeling zal de posttrein, die nu te 9 u. 6 m. te Middelburg aankomt terwijl de bestelling der brieven enz. 's avonds te 9 u. 45 aan vangt, eerst te 10 u. te Vlissingen aankomen en zullen de po9tpaketten hier afgeworpen, doch in ver band met het late uur niet meer kunnen besteld worden. Met het. oog op het groote belang dat de handel hier heeft bij het nog 's avonds ontvangen der brieven en couranten, besloot de kamer zich te wenden tot den Minister van waterstaat enz., met verzoek in de thans geprojecteerde dienstregeling een wijziging te brengen, waardoor aan dit bezwaar wordt tegemoet gekomen. Dit adres zal door eene commissie uit de Kamer bij den Minister worden toegelicht en ondersteund. Middelburg. Van de 15 adspirant-onderwijzers die Maandag aan het examen deelnamen zijn toege laten 5, de heeren J. van Baal, van Groede, A. le Clercq, van Retranchement, A. van Houte, van Groede, L. van Laogeraad, van Brouwershaven, en L. J. de Vries, van Middelburg. Zondag jl. overleed te Middelburg in 80jarigen ouderdom de heer Dirk Dronkers, ridder der orde van den Ned. Leeuw, de man die indertijd den eersten stoot heeft gegeven tot aanleg van den Zeeuwschen spoorweg. Was de eerste twee maanden des jaars de opbrengst der rijksmiddelen niet zeer gunstig, de maand Maart maakt goed, wat Januari en Februari ten achteren bleven. Het totaal bedroeg 9,892,000 bij een raming van 8,337,000 en bij een opbrengst van 9,148,000 in het vorige jaar, zoodat het eerste kwartaal 221/? min der inbracht tegen f 22,118,000 verleden jaar en bij een raming van f 25,011,000. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het ooste lijk gedeelte van het hoofdkiesdistrict Zevenbergen ii Vreest Godeert den Koningheeft den heer C. N. Tieleman te Zevenbergen candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Ook de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Zevenbergen heeft den heer Tieleman candidaat gesteld. Het eenige blad dat zich, zoover we weten, ten gunste van samenwerking der verschillende partijen, om alzoo het vraagstuk der kieswethervorming geza menlijk te beproeven, verklaard heeft, is een dege lijk weekblad in de hoofdstad verschijnende, de Am sterdammer,een weekblad dat zich onderscheidt door waardeering van anderen. Het eerste punt van het electoraal programma van de Standaard verlaging van den census tot f 20, met uitzondering van de steden met een bevolking van minstens 50,000 zielen, waar de census tot hoogstens 140 kan stijgen, zou voor de waarlijk vrijzinnige liberalen een goede leuze zijn bij de aanstaande ver kiezingen, zegt dat blad. Met de mededeeling van dit feit, de steun van een weekblad is meteen ook het vermoeden schier zeker heid geworden, dat het door de Standaard ontworpen plan door geen, der tegen onze kieswet opponeerende partijen zal worden aanvaard. De redacteur van het Weekblad voor Zeeuwsck-Vlaan- derens Westelijk deelteven9 hoofd der liberale partij in het land van Cadzand, heeft in zijn Zaterdag ver schenen Weekblad bekend gemaakt, dat hij voor eene herkiezing van Mr. van Eek is, hoewel hij de vrijheid genomen heeft zoo nu en dan deze afgevaardigde den les eens te lezen. Iets wat dan ook bij 's mans bekende zelfvoldaanheid niet is te verwonderen. Onder zijn bestuur staat ook de bekende vereeniging Volksonderwijsafdeeling Kanton Oostburg met 206 leden. Op eene Zondag gehoudene vergadering van deze vereeniging werd besloten zich met de overige afdeelingen of hoofden van kiezers in ons district in contact te stellen, om de herkiezing van Mr. ran Eek te bevorderen. Ook bij deze Vereeniging schijnf aanneming op belijdenis te bestaan. Twee leden die wenschten aan genomen te worden, maar niet „zuiver" waren werden gedeballotteerd. In de M. C. wordt gezegd dat dit een vingerwijzing is voor die leden die gaarne met den vijand heulen. Er zijn er gelukkig van dit verdachte soort maar enkelen. Afsluiting der Kasboeken en Kestantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en spaar bank te Goes, over de maand Maart 1881. Ontvangsten Reservefonds f 3000.67 Storting aandeel. - 11008.47 Terugbetaling op schuld vordering - 23960.53 Interessen daarvoor en ger. interest 1391.13 Opgenomen gelden. - 34089.865 Onkosten Gezamenlijk bedragf 73450.66s Uitgaven: Keservefonds f Terugbetaalde aand. - 402.44 Verleende voorsch, - 65382.72 Terugbet. interessen - 64.51 Terugbetaalde opge nomen gelden - 5898.31 Interessen van opge nomen geldén - 10.68 Onkosten - 13.79 Gezamenlijk bedragf 71772*46 Kas-saldo f 1678.21" Meliskerke. Door de benoeming van den heet A. Rooze tot Secretaris der gemeente, en het bedanken van den heer J. Vader als lid van den gemeenteraad zullen alhier 2 nieuwe raadsleden gekozen moeten worden. Nog zelden hebben de heidebranden, zoo vroeg iii het jaar, zooveel schade veroorzaakt als ditmaal. Onder Ede en Bennekom bedraagt de schade, vooral aan jonge dennen, duizenden guldens. Te Stroe, onder Barneveld, is de heide van meer dan 200 hectaren verbrand, terwijl daar ook nog een lOOtal vrachten voorhoede door den brand zijn verteerd. Bij de duurte, van het veevoeder is deze schade zeer belangrijk. Oolf de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft in hare jonge dennenbeplantingen groote schade geleden, De belangrijke schade, het vorige jaar door heide branden veroorzaakt, ligt nog versch in het geheugen en geen wonder is het, wanneer men, thans hoort vragen wanneer zal de Regeering toch eens maat regelen nemen, om zoo iets in het vervolg te voor komen Volgens de Stoompost zal nu waarschijnlijk eerlang een wetsontwt-p aan de Tweede Kamer worden aange boden, waarbij aan de bestuurders der spoorwegdien sten de verplichting wordt opgelegd tot het nemen van maatregelen tegen voortplanting van brand, op den spoorweg ontstaan aan daaraan grenzende eigen dommen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1