Nieuwe Goesche Courant, Ch r is lel ijk-h is lor isch blad voo r Zeeland. A0. 788. BINNENLAND. !K8t. HET ZUIDEN, Verschuilt eiken Maandag, vVobnsdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Pbjjs der Advertfjntiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. In de Ttoeede Kamer heeft Woensdag de Minister van Financiën verklaard, dat de beslissingen, over artikel 6 der rentewet, onvermijdelijk grooten invloed uitoefe en op de werking der wet, als die tot stand komt, en al dadelijk een omwerking van verscheidene bepalingen vorderen. Daarom is hij verplicht, de gevolgen der beslissing van de Kamer in ernstige overweging te nemen en na te gaan, of en op welke wijze daarin kan worden voorzien. Daarom verzocht de minister de verdere beraadslaging te schorsen. De Tweede Kamer is, na het aannemen van eenige kleine welsoutwerpen, tot over 14 dagen uiteengegaan. De koning en de koningin, vergezeld van dt jeug dige prinses Wilhelmina, zullen den 26 dezer te Amsterdam hun gewoon jaarlijksch bezoek brengen. De examens voor het lager onderwijs in Zeeland zijn Ma&rdag te Middelburg aangevangen. Voor de akte als onderwijzeres werden 10 candidaten geëxami neerd, 6 werden toegel ten, mejuffr. J. H. Bal, te Sluis, B. M. Breelvelt, M. Gz. Borel, G. L. Do- minicus van den Bussche en II. C. J. Dominicus van den Bussche, te Goes en ,G. de Koning, te Kra'o- bendijke. Voor de akte van hulponderwijzer J. I de Back, J. Bieriè. J. Bol, J. M. Carpreau, J. van Ek, A. F. Hamelyuck, W. J. den Herder J. van 't Hof Cz., A. Minde,rhoud, A. Neter, G. I. C. ▼au den Nieuwenhuizen, T. J. Pas, J. H. Schuurkarap, J, A. Snijder, J. H. Thiel en P. Visser, allen leerlin gen der Rijkskweekschool te Middelkurg. In de Dinsdag gehouden Algemeene vergadering der Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdnies- district Goes is met algemeene stemmen aangenomen de voorgestelde wijziging van art. 4 der statuten, be palende dat iemand die lid wordt geen stem mag uitbrengen dan twee maanden na de onderteek<»ning der statuten. De volgende algemeene vergaderingen, tot het stellen en besprekeu van een candidaat voor de verkiezing in Juni a. s., zijn bepaald op 17 en 31 Mei a. s. Goesche Courant Gisteren is op de werf der koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen de kiel gelegd van een ijze ren vrachtgoederen-stoomboot, genaamd Zeelandoor den dienst tusscheu Amsterdam, Gouda, Middelburg, Vlissingen, voor rekening van den heer P. 1) de Vries te Amsterdam. De stoommachine, Compound hooge druk van 22 nom. paardekrachten, wordt iu <le fabriek derzelfde maatschappij vervaardigd. Naar wij vernemen bestaat het voornemen den 1 October den dienst te openen. M6.) De algemeene watersuood-com missie te 's Herto genbosch heeft aan de door den waterramp geteisterde gemeenten, in mindering van de toe te kennen scha devergoeding, een voorschot gezonden voor den aan koop van pootaardappaleu. Van de in het zuidoostelijk gedeelte der provincie gelegen gemeenten zijn nieuwe opgaven gevraagd van de aan pootaardappelen en zaaikoren geleden schade en van de oppervlakten, die men voornemens is met aardappelen of koren te be bouwen. Dr. Bronsveld heelt irr zijn laatste Kroniek aan de beteekenis van den strijd onzer stamgenooien in Zuid- Afrika voor ous land en volk een woord gewijd, zoo juist en zoo ter snede dat we het gaarne ook onder het oog onzt-r lezers brengen. Hij schrijft o. a. „Een eenigzins vreemden indruk maakte op mij de voorslag uit Rotterdam gekomen, om de nu verrezen comi'é's te bestendigen, en krachtig te blijven ar beiden tot welzijn van de Transvaal. Ook. is de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen genoemd, als het aangewezen lichaam, om door toezending van boeken als anderszins de ontwikkeling van onze stara- genooten te bevorderen. Natuurlijk moet de goede bedoeling van eer. en ander geprezen worden. Ook zal niemand ontkennen, dat de Boereu niet zoo „knap" zijn als wij, en dat hun jongens op duizende vragen hun door onze „hoogere burgers" gedaan, niet één zouden kunnen antwoorden. Maar ik trek het zeer in twijfel, of de Boeren gediend zouden wezen van de dingen, die het „Nut" hun zou willen mededeelen. Misschien heeft de voormalige Superintendent van het ouderwijs o. a. meegekomen naar de Transvaal het fameuze boekje van den heer P. H. Hugenholtz Jr., waarin zoo lasterlijk over den Heer Jezus Christus werd gesproken. Ik zou wel eens willen zien, met welk een kracht een Boer die uitgave van het „Nut" in het vuur zou werpen. Iudien men iels van het onze naar de Transvaal wil zenden, eilieve laat het dan uw zonen wezen, die nu meenen iets te wezen, terwijl ze niets zijn. Laat die jonge heeren, die nu deu bijbel verwerpen, dien ze niet kennen, en het geloof bespotten, dat hun niet gepredikt werd laat hen eens bij die onontwik kelde Boeren leeren, welk een kracht, welk een zegen schuilt in dat van de vaderen overgeleverd geloof. Zij zullen er iets te doen vinden, en iu noesten arbeid een deel terug krijgen van den wels'and, dien zij in ons midden en met hun leefwijze inboetten. Het zou een zegen zijn, indien wij een deel van onze jonge lingschap lieten opvoeden door de „Zuid-Afrikaners." Het zou hun daar beter wezen dan in onze Oost- Indische bezittingen, waar wij de maatschappij al te zeer hebben verdorven, en bijna alles hebben voorbe reid voor een ontzettend gericht. Een met verstand geleide kolonisatie, een exodus onder 't geleide van Gods wolk- en vuurkolom zou ons land ten goede komen, het hollandsch element ginds versterken, het Hollandsch bloed hier verfrisschen, en zoo zou uit deze gebeurtenis voor ous nog een verblijdende vrucht geboren kunnen worden. God moge het geven!" Van wege het Hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren wordt het volgend adres gezonden Aan het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek. Zoolang de oorlog tusschen U en Engeland voort duurde, heeft het Nederlandsche volk zicb onthouden van in eeu adres aan U te betuigen, hoe het met hart en ziel deelnam in hetgeen gij deed8 Gij kent de plichten van een onzijdig volk tegenover twee oorlogvoerende mogendheden die plichieu wilden wij stipt _-n eerlijk naleven. Maar zijdelings zult Gij toch zeker vernomen hebben, welk een diepen indruk eu welk een algemeene deelneming Uw moedig bes.aan. bij ons opgewekt heeft. Thans, nu de vrede hersteld is en een adre8 aan U niet langer kan voorgesteld worden als een middel tot opruiing en eene aan sporing tot volharden, voldoen wij terstond aan den aandraag van ons hart en wenschen wij U geluk, niet zoozeer met den uitslag van den door U gevoerden strijd "als met de gelegenheid, die hij U geschonken heeft om aan de geheele wereld te toonen wie Gij zïjt. Door onjuiste voorstellingen en verkeerde beoor deelingen vau vreemden, die, bij een oppervlakkige kennismaking, den deugdelijken kern van Uw volks karakter niet doorgrondden, was Uw naam maar al te, zeer in Engeland en in Europa in minaoii ting gebracht.! Zonder het onrecht, dat U in 1877 werd aangedane, zoudt Gij niet licht in staat zijn geweest ora dien smaad uit te wisschen en den laster te doen ver stommen. Uwe vijauden en verachters zelf hebben huns ondanks thans U daartoe niet slechis in staat gesteld maar gedwongen. Zij hebben wij onderzoeken niet met welke bedoeling U Uwe vrijheid en zelfstan digheid pogen te ontrooveu, en zij hadden zoo slechten dunk van U, dat zij niet twijfelen of Gij zoudt U in de afhankelijkheid van eene vreemde uatie voegen. Maar gij hebt U over die miskenning roemrijk gewroken en de wereld gedwongen, U hoog te achten en als gelijken van de besten te eeren. Wij Hollan ders bovenal hebben aan Uw gedrag onder het onrecht, dat Gij leedt U met vreugde erkend als telgen van den ouden stam, als bloedverwanten eu als geestver wanten. Het zijn niet alleen Uw moed en Uw beleid in deu oorlog, die wij als echt Hollandsche deugden in U eeren en liefhebben, maar vooral ook het taai geduld en de onbezweken volharding, waarmede Gij drie jaren lang alle vreedzame middelen, om recht te verkrijgen, hebt aangewend en uitgeput, voordat Gy, ten einde raad, de wapenen aangreept, en vooral, nadat het buiten Uwe schuld daartoe gekomen was de gematigbeid en menschelijkheid, waarmede Gij den krijg hebt gevoerd, Voor Uwe toekomst zijn wij dan ook geenszins bezorgd. Ouder Gods zegen zult gij U zeiven helpen, zoo Gij blijft wie Gij zijt. Vergeet daarbij de spreuk der vaderen niet, maar bedenkt dat eendracht macht maakt, en kiest U steeds leidslieden en oversten, aan hen gelijk, die U in deze dagen van beproeven zijn voorgegaan. Vergeel en dat woord zij evenzeer tot alle Hol landers in Zuid-Afrika als tot U in het bijzonder

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1