ikrh, Genoot ra ièuidin,, GEMENGDE BERIOHI'EN. Breskeus naar Maldegem en van Hulst naar Wals oorden, en de heeren Gerritsen, van Breskens, Ham- maoher, van Groede, en Van Waesoerghe Janssen, Van Hulst, ten gevolge waarvan het tot stand komen van bedoelde lijnen zoo goed als verzekerd ma: ge acht worden. M C. Ons is toegezonden het eerste jaarverslag der Export' Maatschappij voor Zeeland. Het verslag is te groot om het in onze kolommen op te nemen. Dat is, dunkt ons, ook minder noodig, daar de M. C. het geheele verslag reeds een paar uren nadat wij het ontvangen hadden onder de oogen Tan het publiek bracht. Onze indruk bij het lezen van bet verslag is geweest, dat slechts weinig gebruik is gemaakt a.. de ai«sie kende gelegenheid, om van uit onze provincie pro ducten naar de Londensche wereldmarkt te zenden en dat het gezondene, over 't algemeen genomen geeu aanmoedigende resultaten heeft opgeleverd. 't Zal heel wat moeten veranderen eer de Export maatschappij onze landbouwers tot tuinders heeft gemaakt. Maar, we zien ook niet voorbij dat het veel veranderen kan. Het eerste levensjaar voor een totaal nieuwe onderneming kan uit den aard der zaak niet a. ders dan een leerjaar zijn. Hopen we met de Export-maatschappij dat de lessen voortaan uit de winst zullen kunnen betaald worden, en dat er nog wat zal overblijven voor landbouwers en aandeelhouders meteen. Tot secretaris en gemeente-ontvanger van Yerseke is uit 25 sollicitanten benoemd de heer Meeiburg Snarenberg te Kruiningen. De meerderheid der departementen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen 577 tegen 426 heeft oir. A. Kerdijk lot algemeen Secretaris gekozen. We vonden onlangs ergens deze betrekking verge leken met die van Raadpensionaris van Holland in Vroeger dagen. Dat is nu wel wat overdreven. Maar een gewichtige betrekking is toch zeker die van het oude „Nut" met zijn 17000 leden. Dat het modernisme arm in arm gaande met het moderne Jodendom deze betrekking heeft opgedragen aan een man, wiens werkzaamheid we eeren, maar wiens beginselen onzen godsaienst doen minachten, en onze nationaliteit doen ondergaan, betfreureu we ten zeerste. De Maatschappij van Vader Nieuwenhuis zal nu wel spoedig aan de uiterste linkerzijde van hel libera lisme en modernisme staan. Meer dan een kerkge nootschap machtiger nog dan 't Nut volgt, schuchter, schoorvoetend, naar Kerkenaard, maar het avanceert toch. Bij den hoogleeraar Harting is het bericht ontvan gen, dat door tusschenkomst van de Nederlandsch- Indiscbe Handelsbank de belangrijke gift van f 4000 Uit Nederlandsch-Indie voor de noodlijdenden in de Transvaal ter beschikking van het hoofdcomité is gesteld. Bergen op Zoom. Maandag 28 Maart was het voor de Christelijke school alhier een feestdag daar de nieuwbenoemde hoofdonderwijzer, de heer G. Staal tot zijn werk werd ingeleid. Recht hartelijk was de welkomstgroet, door de kinderen hunnen nieuwen ouderwijzer gebracht, daar zij hem bij zijn binnentreden het: //Dat 's Heeren Zegen op u daal'" toezongen. Hierna opende de heer B. Vermeulen, evangelist der Ned. Evang. Protestan- tenvereeniging deze bijeenkomet met gebed, heette daarop den onderwijzer van harte welkom aan deze plaats en bepaalde de kinderen bij hnn voorrecht ./Christelijk Onderwijs" te genieten. Vervolgens nam de ouderwijzer zelf het woord, en schetste „de taak des Cbristelijken onderwijzers en de betrekking, die er behoort te bestaan tusschen de opvoeding in school en huisgezin. Naar aanleiding daarvan sprak hij over de verplich ting, die op hem rustte en toonde den onders aan Waarin hunne medewerking zou moeten bestaan. Na vervolgens ook tot het Bestuur, de kinderen en het hulppersoneel het woord te hebben gericht, besloot hij met een woord van dank aan den vorigen spreker 6n beval zich dringend in de gebeden aan van allen, die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van belangstelling in het Christelijk onderwijs. Hierna voerden de HH. C. Rubsaam, president der School commissie, P. Staal, vader van den onderwijzer en A. Klaassen, begunstiger der school, het woord, waarna de bijeenkomst werd besloten met een hartelijk dank gebed door den heer C. Rubsaam. Moge Gods zegen in ruime mate rusten op den arbeid door onzen ouder wijzer aangevangen Woensdag d. a. v. trad bij gelegenheid van het Bjarig bestaan der school, Dr. Gcrth van Wijk als spreker op, van wege de Unie„Eene school met den Bijbel." Tot grondslag zijner rede koos Z.Ew. Spreuken 22 6a, en ontwikkelde naar aanleiding daarvan twee hoofdgedachten 1. De roeping. ii«'. onafwijsbare plicht van cm leüer, die zich aan liet Woord omlerwèr. t; isden jongen de eerste beginselen t«- leuren naar den etsen van zijn weg en 2 ie Ier, die deze roeping erkent, moet koiuei- t 4 de ChrisiHijke sohool. Na deze pun.eu nader verklaard en uiteengezet te hebben, trachtte spreker, met het oog op dcu toestand te dezer plaatse verschillende bezwaren uit den weg te ruimen. Met eene krachtige opwekking aan ouders en belangstellenden besloot Iilj zijne rede Dat ook dit gesproken ivoord een ajke zegen moge weg dragen en te s he >ben bijgebracht lot den bloei der Chiistelijke school in ons midden! Penoemd toi veldprediker in Ned.-Indie ds. J. H. Klomp te Vlissmgen die deze benoeming ook heeft aangenomen De gewone jaarlijksche crisis vertoont zich op nieuw in de Ned. Herv. Kerk. Eéne ziekte diepgaand verschil in geloof teisiert dat kerkgenootschap sinds jaren. Nu breekt de ziek'e eens uit bij de wijziging vaneen doopsregle- meut. dan eens tuj den strijd over een bevestigings formulier. Nu eens zet de regeling van het Hooger Ouderwijs het Kerkgenooisch; p in vuur en vlam dan weder gelijk de laatste iwee jaren is het kwesiie over «Ie bevoegdheid van ouderlingen tot het al of niet aannemen van leerlingen tot leden der kerk. Gelijk ten vorige jare bij de gerucht makende zaak van Dordt zoo zei ook nu deze laatst genoemde kwestie de Kerk weder in beroering. We achten het ook nu weder van onzen plicht van deze zaken melding' te makeu, al is het ook dat we aan deze hier en daar voork/.uende verschijnselen geeu groote waarde hechten kunnen. Noch art. 38 en 39, noch eene (loopsformule, noch de ellendige regeling van het Hooger Onderwijs hebben de beslaande spanuing en tweespalt gebracht in de oude Landskerk. Indien de oepalingen waartegen ineu zich hier en daar verzet in den geest der opposanten gewijzigd werden, wat zou men dan nog gewonnen hebben? Het geschil zit dieper, en wel hierin, dat de een als heiligschennis achten moet wat de ander als de zuivere uitdrukking van het Protestantisme meent te moeten verkondigen. De kwestie is in hoofdzaak deze: terwijl de eeu belijdt dat alles wat ons lot zaligheid noodig is te weten in den Bijbel vervat is, meent de ander dat de godsdienst behoort geëvenredigd te zijn aan 's menschen ontwikkeling, aan zijn meer of min dere beschaafdheid enz. Terwijl de een al den nadruk legt op kennis kiest de ander geloof tot grondslag van zijn leven, en van ziju kerkorganisatie meteen. Tallooze kwestiën en geschillen draaien om deze hoofdkwestie heen, talloos zijn de verschijnselen die door den oppervlakkigen beschouwer als winst of verlies worden geboekt. Met den val of den afval van eeu Kerkgenootschap valt evenwel het Godsrijk niet, en dit is duidelijk, dat vroeg of laat, de tegenwoordige verwarring zal moeien eindigeu door het uiteengaan van dit tweedrachtig gezelschap. In afwachting van dit, voor ons gevoelen onver mijdelijk einde, iets over het gebeurde te Leiden en te Dordrecht. Te Leiden zijn eerst de 66 leerlingen van dr J. Knappert, ter oorzake van onvoldoende rechtzinnige kennis afgewezen, de kerkeraad heeft ecl ter genoemden predikant verlof gegeven zich twee audere ouderlingen te kiezen. Alzoo geschiedde, en met deze ging de aanneming Vrijdag zonder bezwaar, de bevestiging had gisteren plaats. Te Dordrecht hadden alle ouderlingen in eene jl. Maandag gehoudene vergadering verklaard bij de aan neming van lidmaten niet tegenwoordig te willen zijn Drie hunner, de heer G. Sillevis, J van Schaar denburg en P. Gips schreven aan de drie moderne predikanten, Keller van Hoorn, Steen en Essenius Greefï dat het hun voor ditmaal niet te doen was. om de toepassing, maar slechts om de erkenning van het recht der gemeente om mede te oordeelen, wie zij onder hare lidmaten zal opnemen. Zij noodigden alz< o deze heeren tot hun standpunt van verzet over te komen, dan zouden zij (de ouderlingen) volgaarne hunne lidmaten zonder bezwaar aannemen. De predi kanten weigerden, en alzoo had de aanneming te Dordrecht niet plaats. De gemeenteleden van moderne richting hebben Zaterdag in eene vergadering daartoe belegd de vol gende besluiten genomen Gehoord het rapport van hetgeen in den kerkeraad en in de conferentie van de drie ouderlingen met de drie predikanten was verhandeld, Gelezen de schriftelijke verklaring van deze drie oudedingen, waarin zij in de meest beleefde vormen herhaleu, dat zij bij de aanneming niet kunnen tegen woordig zijn, zoolang de predikanten art. 38 erken nen, en dus deze zaak thans als afgedaan beschouwen. Overwegende, dat de kerkelijke besturen onwillig of onmachtig zijn gebleken om de reglementen der kerk te handhaven, en de predikanten tot dc richtige uit oefening van hun ambt te beschermen, - Overwegende, dat het gaan met de leerlingen naar eene andere gemeente als min betamend, maar in den tegen woord igen staat der zaken ongeoorloofd is Besluit de liberale partij een beteren stand van de zaak af te wachten, en zooveel mogelijk de komst er van te verhaasien, eu inmiddels de aanuemelingen door den predikant, in het bijzijn van daartoe aange wezen getuigen te doen onderzoeken, wat keunis en geloof betreft, alles zoo als in art. 38 en 39 R, Godsd. Ond. is aangegeven. Van den-uitslag van dit onderzoek eeu met rede nen omkleed verslag (proces verbaal) op te zenden naar de Synode, in afschrift aan de lagere besturen de ouders en voogden der aannemeliugem op te roepen lot een samenkomst om hun te vragen of zij voor hunne kinderen en pupillen het opvolgen van dit besluit begeeren." Aan het einde van deze Dordtsche zaak zullen we waarschijnlijk weder eerst dan zijn, wanneer anderen haar komen verdringen. Nog behooren wc, om der volledigheids wil, te vermelden dat het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland niet alleen de twee bekende ouderlingen der Middel- burgsche Gemeente onbevoegd heeft verkiaard, maar ook het classicaal bestuur heeft ontheven van alle bemoeiingen met de M. G. voor zoover het de uit voering van art. 38 39 Reg. Godsd. betreft. Sluis, 2 April. Stemgerechtigde leden der Ned, Herv. Gemeente hebben besloten de benoemióg van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predi- ten, gedurende 10 jaren, op te dragen aan den kerke raad. Van de 154 stemgerechtigden waren er 50 op gekomen, waarvan er 27 hunne stem uitbrachten voor den kerkeraad en 22 voor het kiescollege, terwijl ééne stem van onwaarde was. Het elfde Noordelijk Evangelisch Zecdingsfsest zal dit jaar gehouden worden in het „Oraniewoud", op de buitenplaats van mr. Scheltinga, Woensdag den 27 Juli. Van al de komrnandanteu der dienstdoende schut terij in Nederland is de majoor M. J. Souieudam te Goes, nog de eenige, die versierd :s met het metalen kruis van den lüdaagschen veldtocht. Hij telt de meeste in dienstjaren en is op een na de ouusie in jaien. (jy. R. Ct.) Een inwoner van Colijnsplaat wordt gedurig geplaagd door het stelen van kippen. Thans zijn een dertig kippen gedood, verleden jaar onderscheidene ontvreemd. De lust om naar Noord Amerika Ie verhuizen openbaart zich ook op bet eiland Schouwen, lu deze maand zullen verscheidene huisgezinnen derwaarts ver trekken alleen uit Dreischor 8. Uit de gemeente't Bildt (Friesland) schrijft men: Dé landverhuizing naar Amerika is hier weer in vollen gang Bedroeg het getal van hen, die het vorige jaar vertrokken, maar dan 130, het cijfer der genen, die dit jaar vertrokken zijn of op het punt staan te vertrekken, bedraagt nu reeds bijna evenveel. Ware het niet, dat het geld de meesteu terughoudt, het getal der emigranten zou meer dan verdubbeld worden. Stel tegenover het vooruitzicht hier- in den winter te kuunen hongerlijden, omdat de vlasbouw meer en meer in deze gemeente afneemt en daarmee ook de arbeid in den winter, de gunstige berichten, die uit Amerika steeds herwaarts komeu van hooge daghuren, van alle dagen spek en vleesch, en voeg daarbij de gemakkelijke en betrekkelijk goedkoope communicatie, dan is het niet te verwendoren, dat bijna geen week de landverhuizing stil staa'. Hoe grooten invloed dit op de huur en de prijs der wo ningen uitoefent, blijkt hieruit dat. vooi eenigen tijd vier woningen voor f 503 zijn verkocht Naar het VP eekblad voor Elburg e o. verzekert, hebben 2 studeuten van de Theologische Sein». 1 te Kampen zich tot voortzetting van hum e ctudién laten inschrijven aan de „Vrije Universiteit' it An.sti rrtanr Een Fries, die naar Amerika wijd. vei hu men, maar geen geld daarvoor had, begreep terecht dat uien.and hem die som zou geven. Hr. nam toen een kleine list te baat en vertelde aan een bemiddeld man, dat hem img slechts tien guidon v..or het doel ontbrak. Hij kreeg de f 10 en toen hij dit ei nige malen had herhaald bij anderen, was h.j in hét bezit van het noodig geld De ex-Khedive heeft bemerkt, dat hij zich aan een verzuim heeft schuldig gemaakt, m» hij it, den laatsten tijd zooveel vreemde prinsen te Rome leeft gezien en die allen bun opwachting bij dcu Paus heeft zien maken. Daarom heeft ook hij thans een audiëntie aangevraagd. Maar de Paus heeft, geam woord dat de wensch van den ex-Kl:edive om hem te zien wel niet zeer vurig kon zijn, daar hij al 4 maanden in Rome toefde daarom vond de Paus het onnoodig hem te ontvangen.'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2