Onwillekeurig maakte ik eene vergelijking tnsschen .het oude wetboek, ook voor onze sociale verhoudin- gen, met zijn „wat gij wilt dat u dc mcuschen doen, doet hen alzoo" en ik meende dit artikel was toch eenvoudiger en praciischer dan het zoeken van kracht eD steun in vereenigingen met uitgebreide statuten en al den toestel aan vereenigingen verbonden. Kaar mijne meening zal dit woord het nog wtjl eenigen tijd uithouden tegen de moderne wereld hervormers. Baarland. 31 Maart. Heden morgen vertrokken uit deze gemeente 14 personen naar Antwerpen otn van daar verder de reis naar Noord Amerika te aan vaarden. De volgende week vertrekken wederom 'wee gezinnen, alsook uitOudelande 18 personen. De meeste zoo niet allen behooreu tot den arbeiderstand, ,en verlaten het vaderland, uitgelokt door de gunstige berichten van bloedverwanten en bekenden, welke Vroeger naar Amerika zijn vertrokken. Worden de gunstige berichten bewaarheid dan staat het te voorzien dat nog eeu aantal de reis derwaarts Zullen ondernemen. Hriaiiiingen. Om toezieht te houden op onze openbare gemeentescholen er bestaan er twee. eene Op het dorp en eene, sinds een paar jaren gebouwd, op het nabijgelegen Hansweert is hier een school commissie benoemd. De heeren J. Vereeke, burgemeester van Waarde en A. W. Rembges, notaris alhier, hebben daarin zitting voor Kruiningen, voor Hansweert zijn benoemd de heeren A. P. R. van Beusekom en J Kraaijeveld. Er schijnt in onze gemeente geen sympa'hie voor bijzondere of christelijke scholen te bestaan. We leven in dat opzicht als 't ware buiten den tegen- woordigen strijd, die zooveel te heftiger op kerkelijk terreiu zich openbaart. In eene Woensdag gehouden zitting van den ge meenteraad te Middelburg is o. a. ingekomen een adres van het bestuur der naamlooze vennootschap Mio'delhurgsche bouw- en verb uur maatschappijt tot ver krijging van een stuk grond op het Molenwater Dabij de muziekteiit, otn daarop een gebouw te stich ten, waarin het publiek zich tijdens de muziekuitvoe ringen der schutterij, tegen betaling eener geringe jaarlijksche contributie, zoude kunnen vereenigfn. Dit adres is om advies gesteld in handen van Burge meester en Wethouders. Men is gisteren begonnen met het leggen der rails Voor den eersten stoomtram in 0113e provincie. MjI 1 Juli hoopt men de lijn VlissingenMid delburg, loopende langs den bermweg aan het kaDaal reeds te kunnen openen. Zlcrikzee. Als een vreemdeling in onze gemeente komt, behoort hij zich wel vooral indien hij han delsreiziger is te wachten eenige sympathie te toonen voor een der stoombooten. Het kan hem altijd onaangenaamheden bezorgen indien hij voor de stoom boot Zierïkzee of voor de stoomboot Zeeland is, want de partijschap openbaart zich hier op 'I oogenblik niet in de school-of kerkelijke kwestie, maar in de stoom- booten-kwestie. De rechterzijde w mlt in deze kwestie ingenomen door de Zierikzeeënaars, de linkerzijde de revolutionairen door de Zeelanders. Intusschtn, heeren reizigers kunnen zich wel buiten dit gehaspel houden, als ze maar zorgen dat hunne klanten niet zien vau welke „boot" ze komen, en zij. met alle andere passagiers hebben bij die concurrentie een aardig profijt. De passagiers-vracht op de Middelburgsche booten, van Zijpe naar Rotierdam, is voor beide kajuiten juist met de helft verminderd, op de stoomboot Zierikzee met \':i. Van de Behouwen-Duiveland kent men het tarief itog niet, maar, naar het algemeen gevoelen zal deze ook den dood niet doen. Be schade door den jongsten watersnood in Noord- Brabant teweeg gebracht is nu opgegeven. Zij be draagt f 53,000 voor het land van Altena en Heusden en ougeveer f 240,000 voor het overige gedeelte van die provincie. Van Limburg is zij nog niet bekend. Rekent men een ton daarvoor, dan zal de ramp hersteld zijn met f 400,000. Wij hebben er geen aanteekeniug van gehouden, maar meeneu, dat het bedrag der inzamelingen op meer dan een half aiillioeu werd berekend, ongeacht hetgeeu nog voorhanden was vau vroegere inzame lingen. \Arnh. Ct Jlkl?. ui Óetniia# De predikant A. Vermaas te IJerseke heeft het beroep naar Numansdorp aangeuomeu. Srt. Asi ta- Ier- /Sluitlen. Bedankt voor het beroep naar deze gemeen e door ,E. M. van IJaendijk te Kaïteudijke. Baarland. Stemgerechtigde leden der N. H. Gemeente hebben zich voorbehouden 0111 de volgende jaren zeiven kerjceraadslcdeu en predikanten teikiezen, eu zulks met algemeeue stemmen. St Lanrcn» c. a. Ook alhier vormde zich een com missie voor de Transvaal Deze hield Dinsdag l. 1. eene collecte aan de huizen der ingezetenen die f 31.76 op bracht. Dit bedrag is aan de commissie te Middelburg ter hand gesteld. De collecte te Zoutelande zal a. s. Maandag plaats hebben. S;t Laurens c. a. Met 33 legen 28 stemmen is door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gem. beslo ten de benoeming van Ouderlitige en Diakenen eu de beroeping van een predikant te blijven opdragen aa» den Kerkeraad. üerooskerke. De collecte voor Transvaal alhier gehouden heeft opgeoracht f 34 00. Naar men verneemt verkeert ds. Schuurman, onlangs beroepen tot Ev. Luih. prelikani te Leiden, in zeer zorgwekkenden toestand ten gevolge van eene leverziekte. De N. li. C. meldt het volgende De aanuemingskwestie is thans ook te Leiden aan de orde van den dug. .Nadut de ouderlingen Groen en Veneiie de adspirantlidmaten bij dr. W. Scheffer hadden afgewezen, op grond van ongenoegzame rechtzinnige kennis, moesten gisteren voormiddagde meisjes-leerlingen van dr. J. Knappert, die ten zijuent gekomen waren oin belijdenis des geloofs af te leggen, naar aanleiding van ee;p door den predikant gev >erd gesprek met de bij hem aanwezige ouderlingen, onverrichter zake huiswaarts keeren. Naar men verneemt is het college ouderlingen over eengekomen niemand tot lid der Ned. Herv. Kerk toe te laten, die niet erkent te gelooven in de godheid van Jezus, en aan de wor.deren en voorspellingen, welke in den Bijbel vermeld wurden. GEMENGDE BERM'II l'EK. Heden middag omstreeks 4 uren had in een bewoond huisje in de Schpitvlotstraat Gij de Oostkerk een begin vap schoorsteenbrand plaats welke met behulp der buren spoedig werd gebluscht. Bij de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen zal voor rekening van het Departement van Koloniën, worden aangebouwd een sehroefschip van cpmpositen bouw, ten dienste van de Indische Civiele Marine. De vermaarde Oudemanhuispoort te Amsterdam blijft een poort. Amstels vroedschap heeft gisteren met 26 tegen 7 stemmen het voorstel verworpen, om er den naam van „Universiteits-straat" aan te ge*ep, --- Een fruithandelaar te Amsterdam heeft Donderdag aan Z. M. den Koning een korftje versche aardbeziën ten geschenke aangeboden. Hoe eeu oude blikken ketel aanleiding tot een volksoploop kan geven is Woendag avond in een der drukke straten te Arnhem bewezen. Eerst schopten een paar jongens hei waardelooze voorwerp van de eene plaats naar de andere. Langzamerhand bleven eenige voorbijgangers staan om dit schouwspel te ge nieten, en van lieverlede snelde het. nieuwsgierige publiek van alle kanten toe om te zien wat er voor viel, waarop ten slotte nierpand meer wist wat er gebeurde, en de passage gedurende betrekkelijk ge- ruimen tijd, zoowel voor voetgangers als rijtuigen gestremd bleef. Voor de uitrusting van de Willem Barents is door een belangstellende een levend varken aangeboden. Een Berlijnsch hoedenmaker is op de eigen aardige gedachte gekomen, om witte, voeringen in zijn hoeden te zetten, met een plattegrond der of ten minste van de drukst bezochte wijken er op. Als dan de eigenaar van zulk een hoed den weg niet weet, heeft hij alleen zijn hoofddeksel af te nemen, om zich terstond op de hoogte te brengen. De Oostenrijksche Noordpoolvaarder Karl Wey- precht is overleden. Hij was in 1889 in een dorp van hei Odenwald (Hessen-Darmstadt) geboren. Zijn expe ditie met de Tegethoff maakte hem tot een beroemd man. Men verzekert dat de Boeren, die Pretoria ingesloten hielden, versterkt door de Boeren, die Potchefstoom belegerden, en de twee kanonnen, welke zij daar veroverden, een uitval van he' Brit9che gar nizoen hebben afgeslagen, de sóldaien tot in het fort vervolgden en hun zware verliezen toebrachten. In het Engelsehe Hoogerhuis hield Lord Cairns eene redevoering van twee en een half uur. waarin hij opheldering verlangde nopens de schikking met de Boeren, rii ten heftigste de politiek der Regeering aanviel, welke fingeland smaad berokkende en ont moedigde. Kimberley verdedigde de Regeering, welke het land uit de verlegenheid redde, waarin liet vorig Kabine^ het gestori had. Wanneer de oorlog had voorigeduurd, zou een groot gedeelte vau Zuid-Afrika daarin be trokken zijn geworden. BUITENLAND In alle landen tan Europa trekken de revolutionaire woelingen, waarvan de dood van Keizer Alexander onlangs weder een der verschrikkelijkste verschijnselen was, (ie aandacht. Duitschland met zijn sociaal democraten, die voor weinige jaren zooveel van zich deden spreken :is een der brandpunten van het verzet tegen de geyesiigde orde. Bezigt men in Rusland dynamiet, bommen en springbussen, in Duitschland zoekt men 'door godslasterlijke taal, door vergiftigende geschriften het onkruid te zaaien, dai maar al te welig opschiet. De regeeriug is dan ook gereed de maatregelen tegen de socialisten op steeds grootej terrein toe te passen Engeland blijft, tegenwoordig roede niet vrij van de algemeeue onrust. De mijn die Mans ion-house zou doen springen is ontdekt, maar heeft zoo grooten schrik en ontsteltenis teweeggebracht, dat bijzondere maatregelen voor de veiligheid der Koningin op hare reizen ge nomen zijn. Een proces te Londen schijnt voor eenigen tijd onze aandacht te zullen bezig houden. Er woont te Londen een zekere Most, vroeger boekbinder te Berliju. later socialistisch lid van den Rijksdag. Dit kind van het fortuin i9 door de Duitsche politie krachteus de socia listenwet, over de grenzen gezet, en houdt zich nu te Londen, in een achterbuur', onledig met het uitgeven van een socialisdsch blaadje, in vorm gelijk aan ons Niemcsblad van den Boekhandel. Dit blaadje, waarschijn lijk ook door Most geredigeerd,leidt een armelijk leven, was hijna onbekend, tot op eenmaal in het uommer van 19 Maart een stuk verscheen tut verheer lijking van den moord op Keizer Alexander gepleegd. Of bet op aansporing der Russisohe egee- ring, dan wel door de Engelsehe justitie geschiedt weten we niet, maar zeker is het dat Most, uitgever van Die Freiheit thans vervolgd wordt, om zijn ver heerlijken van vorsienmoord. Indien we in aanmerking nemen dat veel meer dan een halve eeuw, bijna een eeuw, verloopen is sedert een Enge'sch gouvernement, op aanzoek eener vreemde regeering, een vervolging instelde tegen eene courai t, die op Britsch grondgebied verschijnt, dan is er reden voor de algemeene belatig-telling In 1803 fulmineerde de Fransche uit gewekene Jean Peltier tegen den eersten consul op dezelfde manier, als than9 „burger" Most in die Freiheit Napoleon haalde de Britsehe regeering over Peler te vervolgen. De vervolging had plaats, en Peltier werd schuldig bevonden; maar door liet uit breken kort daarop van den Engelsch Franschen oorlog kwam hij weer vrij, zelfs vóórdat het vonnis was uiigesproken. Dat Most op dergelijke wijze er afkomen zal is niet waarschijnlijk. Het weinig belangrijke dat wè van Transvaal vin den, komt op het volgende neder Kruger i9 naar Transvaal teruggekeerd en generaal Wood gaat nog deze week naar Pretoria Generaal Roberts is den dag na zijn aankomst te Kaapstad, weder naar Engeland teruggekeerd. Te Newcastle, waar de vluchtelingen uit Transvaal met ongeduld het oogenblik hadden verbeid, dat. zij in het gevolg van het zegevierend Engelsehe leger ds vruchten der annexatie op nieuw zotidpn plukken, heersclit natuurlijk groot misnoegen en teleurstelling. Ook elders in Naial is men niet tevreden. Dat die ontevredenen zells op een burgeroorlog in Transvaal hopen, is licht mogelijk, maar dat hui. belofte van ondersteuning de weinige ingezetenen van Transvaal, die tnisschieu met hen sympaihiseeren, zal vermiden zich aan de wisse scho'en der Boeren bloot te stel len, is zeer onwaarschijnlijk. In het Parlement der Kaapkolonie zal voorgesteld worden, een dankr-adres aan de Koningin te richten voor den vrede in Transvaal.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2