Nieuwe Goesche Courant, X". 7 as Ch r is tel ijk - h is tor is c h blad voor Zeeland Mil. Zaterdag- 2 April EK* 8)00» KISAMti:. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P~ys per drie maanden franco f 1,50. Enkele noraraers 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Ned. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. We hadden waarlijk niet gedacht dat de libe ralen" zicb zoo overtuigd zouden houden van de krachteloosheid, ja van den bijna hopeloozen toestand hunner partij als nit de Middelburgsche courant van Woensdag 30 Maart blijkt dat zij doen. We lezen in dat nummer; De leden der li berale partij mogen zich wel tweemalen bedenken alvorens zij met de Juni-stembus voor oogen eene crisis uitlokkendie, de heer De Savornin Lob man heeft het volkomen terecht gezegdaan de liberale partij den genadeslag zou toebrengen Dus de liberale leden moeten voor de rente- wet want daarover handelt het stuk, waarin de zoo even afgeschreven woorden voorkomen -stemmen ook, omdat men zelf vreest, dat afstemmen eene crisis in het leven zou kunnen roepen, die den genadeslag geven kon aan de libe rale partij. Alzoo, hoort het gij renteniers! het partijbe lang, bet op de been houden der liberale partij zal U geld kostenimmers het zal moeten bij dragen tot aanneming der rentewet. Maar hoe ontzettend zwak moet die alles- beheerschende en regeerende partij toch wel zijn, hoort! indien de rentewet valt, krijgt zij den genadeslag. Heel karakteristiek veel geld, gedurig grooter sommen uit de beurs van allen kan »den ge nadeslag" nog voorkomen. Valt de wet dan komt »een crisis", dan valt het Ministerie. Hoort! Het ministerie-van Lijn den houdt de liberale party op de been In dit cameleontische ministerie zit dus de laatste kracht der hooghartige liberale partij Wij wisten waarlijk niet dat het met de partij, die vaak zulke groote woorden bezigt en zoo groot spel speelt zóó slecht geschapen stond. De Standaard van heden bevat een stukske dat wij om zijn pittigen vorm overnemen. De gedachte daarin nedergelegd is eerst door den heer de Savornin Lohman in de Kamer uitgesproken, en daarna in bladen van verschillende kleur herhaald, en kan dus op nieuw heid geen aanspraak maken. Het stukske luidt aldus „De Tweede Kamer beleeft Maartsche buien. Alles is er van streek. Ieder in. de war. Bij vlagen komen er de amendementen uit de lucht. Hierin ligt nu niet slechts voor de lachers een vermakelijk spel voor consciëntisuse Kamerleden een nachtmerrieen voor het prestige der Kamer een knak te meer maar ook een zeer ernstig gevaar voor onze constitutioneele vrijheden. Let maar op I Als dat nog lang zoo doorgaat, zult ge de parle mentaire werkmethode zien kenteren dan zal de vrijheid der leden al meer worden ingekorten een soort Kamer-Kabinet de leiding in handen krijgen. Poolsche Rijksdag of Russische autocratie, dat schijnen de polen te blijven. Al deze buiên en vlagen komen alleen daar vandaan, dat de Kamer al aan het dalen, al aan het zinken is en bij baar sectie-arbeid nog niet wist wat ze wilde. Ze weet het nog niet. Of liever, ze weet wel wat ze wil, maar wat ze wil durft ze niet. Ze wou de rentewet niet maar ze moet haar slikken. Anders gaat het Ministerie en dat juist waagt ze niet. Wat de liberalistische caolitie nu aan heeft, is haar laatste verschooning. Door de Tweede Kamer is aan Jhr. J. L. de Jonge vergunning gegeven tot het richten van eene inter pellatie tot den minister van bitnenlandsche zaken, betreffende de opvatting der regeering van art. 33 der onderwijswet al. 2, handelende over den eerbied ver schuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. Aanleiding tot deze interpellatie heeft waarschijnlijk de mededeeling van den heer A. J. L. de Roock, ex-schoolopziener te Bergen-op-Zoom gegeven, die getuige was van het feit dat in zekere openbare school in zijn district onderwijzers en kinderen het R. C. ritueel met het „Onze Vader" en „Wees gegroet Maria" incluis opzegden. De heer de Roock wilde weten hoe hier te handelen en wendde zich tot den Minister Kappeyne, aie hem geen antwoord zond. Persoonlijk ging hij nu tot den minister Six en later tot den referendaris voor onderwijs, die hem antwoord den dat beslissing in deze zaak moeilijk was, en voora) zoodanige beslissing zwart op wit te zetten. Werd hier de godsdienst builen gesloten, dan zou ook de Staten-Bijbel van vele soholen op de Veluwe (en andere plaatsen) moeten verdwijnen. De heer de Jonge wenscht nu te weten of de in de wet voorschreven eerbied, naar de opvatting der regeering, zich bepaalt tol die begrippen welke toe vallig onder de aanwezige leerlingen gerepresenteerd worden, of wel bepaalt art. 33 al. 2 naar de meening der regeering dat de school ten alleu tijde zoo moet ingericht en gehouden worden dat steeds kinderen van andere gezindheden ter schole kunueu komen. Van het antwoord op deze belangrijke vraag zullen we onze lezers behoorlijk informeeren. Art. 2 en 3 vau de rentewet zijn door da Tweede Kamer aangenomen. Art. 2 luidt Al. I. Onder ingezeten verstaat deze wet ieder die in December van hetjanr waarover het belastbaar inkomen moet worden aangegeven, binnen het Rijk in Europa woont, onverschillig hoe lang zijn verblijf heelt geduurd. Al. 2. Of iemand binnen het Rijk woont, wordt naar de omstandigheden beoordeeld. AI 3. Met ingezeten worden voor de toepassing van deze wet gelijk gesteld zedelijke ligchamen,stichtingen, vereenigingen, maatschappijen en vennootschappen in het tijdvak, bedoeld in het eeiste lid, binnen het Rijk in Europa gevestigd, onverschillig of zij rechtens of feitelijk bestaan. Art. 2 bepaalt dus dat alle maatschappijen, vennootschappr i, stichtingen enz., dus ook de goederen in doode hand, naar deze wet belasting plichtig zijn, uitgezonderd de naamlooze vennootschap pen, welke hier te lande patentplichtig zijn. Art. 3 luidt ,Onder inkomen uit effecten verstaat deze wet de geldswaarde van betaalbaar gestelde of verhandelde coupons en dividendbewijzen en bij overdracht van effecten de ontvangen loopende of in den verkoopprijs begrepen rente, behoudens het bepaalde In het vierde id van dit artikel. #De belastingplichtige mag de ontvangen geldswaar de van een coupon ter bepaling van zijn inkomen ver minderen met de loopende rente door hem op dien coupon betaald. »Het inkomen uit een effect, voor den vervaldag van coupon of dividendbewijs, zonder bijpassing van loo pende rente, verhandeld, wordt, voor zooveel dien coupon of dat bewijs betreft, berekend naar den maat staf van vijf ten honderd in het jaar van de nominale waarde over het aantal dagen gedurende welke de belastingplichtige in het bezit was van het effect. „Indien in het jaar waarover het belastbaar inkomen moet worden berekend geen coupon of dividendbewijs is betaalbaar gesteld en het-effect voor het begin van dat jaar is uitgegeven, komt voor dat jaar geen loo pende rente of inkomen, bedoeld in het vorig lid, als belastbaar inkomen in aanmerking.'» Dit art. 3 is dus eene opsomming van regelen, welke de belastingschuldigen hebben na te komen bij de berekening van de geldswaarde van betaal baar gestelde of verhandelde coupons en dividend bewijzen, en bij overdracht van effecten de ontvangen loopende of in den verkoopprijs begrepen rente. Goes, 31 Maart, Was algemeen stemrecht volgens de meening van den heer Domela Nieuwenhuis het groote geneesmiddel voor onze sociale kwalen, ook de heer Heldt bepleitte in zijne Dinsdag alhier gehouden speech dat beginsel. Algemeeu stemrecht moet volgens dien heer leiden tot een meer gewenschten toestand van den werkman. Voor den heer Heldt is vereenigen- letterlijk alles. De persoon en zijn invloed treedt geheel in de schaduw, om al het licht te laten vallen op het heerlijke vereenigingsleven. Van den man, die weet te willen, en die, in welken kring dan ook, heerscht waar hij optreedt, scheen de heer Heldt nooit gehoord te hebben, althans hij herinnerde zich blijk baar de macht der persoonlijkheid, overal op te mer ken, Dinsdag avond niet. De speech van den heer Heldt, waarin veel goeds was, en waarin vele behartigenswaardige wenken voor kwamen, werd daardoor zeer eenzijdig, en voor de practijk van twijfelachtige waarde. Ook hier als overal elders, had de heer Heldt als artikel op zijn programma: kosteloos en verplicht onderwijs, Ook gratis middelbaar onderwijs. Waarom niet onderhoud van staatswege voor iederen toekom» stigeu burger tut zijn drie-en-twintigste jaarP

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1