liEMENlidE ÜtKIOHTEN. BLUT EX LA NL De minister van koloniën beantwoordde de inter pellatie van den heer van Rees over de vervanging van den Generaal vau der lieyden ongeveer aldus Het is de regeering niet bekend of generaal Van der Heijden het militair gezag behoudt, maar zij acht dit niet waarschijnlijk na de benoeming van den heer Pruijs van der Hoeven tot gouverneur. Met den nieu wen gouverneur-generaal is niet afgesproken of hij op zijne reis Atjeh zou aandoen, hetgeen ook niet veel zou beteekenen. Aau den heer 's Jacob is voor zijn vertrek alles wat Atjeh betreft medegedeeld, behalve natuurlijk de orga nisatie-besluiten, die Maandag laatstleden pis per mail ontvangen ziju, iraar na welker ontvangst aan den heer 's Jacob te Suez getel grafeerd is, dat de beslissing reeds genomen was, die hij wel dacht spoe dig na zijne komst in Indie te zullen moeten nemen De regeering wi9t niet dat de gouv.-gen. Van Lans- berge voor zijn aftreden het bekende besluit zju nemenmaar de maatregel was niet onverwacht. L)e heer van Lansberge heeft eenvoudig van de machti ging van October 1879 gebruik gemaakt, krachtens zijn volle bevoegdheid eu de toestand in Atjeh is naar Js ministers overtuiging van dien aard dat geen ongelegeuheid uit de invoering van het burgerlijk bestuur kau voortvloeien. Betreffende den toestand van het oogenblik in Atjeh deelde de minister het volgende mede Er beslaat geen gevaar meer voor hervatting der vijandelijkheden; de vijand verkeert in on macht; de bevolking van 300:000 zielen (vermoe delijk ook voor een groot deel door de emigratie) is tot 50,000 teruggebracht berichten ui; Penant m-ldon, dat, het Comité van achten niet meer be staat; door de bemoeiing onzer ambtenaren is onlangs tussehen Pedir en Gighen eeue verzoening tot stand georachtalle mogelijke waterwegen zijn voor ons Opengesteld; vele hoofden onderwerpen zich; het dnruststokefl is gestaakt; alle hoofdofficieren verklaren dat de oorlog is geëindigd. Het doel van den ver- oveiaar is dus bereikt, al hebt en dan ook alle hoofden Zich nog niet aan ons onderworpen. Maar op het Standpunt dat het Gouvernement zich als bestuurder moet stellen moet nog geregeld worden. Le vei ligheid, de rechtspraak, de politie laten alles te wen- schen over. Elke mail brengt tallooze berichten omtrent diefstallen, strooperijen, smokkelarijen, baldadigheden. Militairen belasten zich ongaarne met politie-aauge- leaei.hedenzij zijn daartoe minder geschikt, want, militairen zijn aan tucht gewend, en politie-dienaren m«'eten spontaan weten te handelen. Het Mahome- daansch recht zou geëerbiedigd blijven, maar voor rechtszekerheid zorg wordën gedragen. Wat de ge- Westelijke organisatie betreft, zou zooveel mogelijk het Stelsel van districten - worden ingevoerd, tengevolge W; arvan aldaar verschillende controleurs zouden wor den geplaatst. De kosten van het civiel beheer werdeu Op f 7P.000 geraamd, waaronder die van een politie— koips. Daartegenover staat het voordeel dat de troepen aauzieuiijk zullen kunnen worden verminderd en ook het getal schepen eene vermindering van vier zou óndergaan. De minister deelde op eene desbetreffende vraag mede, dat de stukken betreffende den oorlog in A'jeb thans aan de Kamer zulle: worden overgelegd, indien 2ij het verlangt. Van de zijde der leden werd daarop niet aangedrongen. De navolgende leden der Tweede Kamer zijn dit jaar aan de beurt van aftreding. Naar gelang van de partij waartoe ze gerekend worden te behooren, hebben we enkele letters achter hunne namen gevoegd1. voor liberaal, c. voor conservatief, k. voor katholiek en a. voor anti-revolutionair Zuidhoru mr. E. J. J. B Öremers 1 Appitigadam J. Schepel 1.; Winschoten mr. H. Goeman Borgesins 1.; Assen: mr. L. Oldenliuis Gratama l.; Leeuwarden: S Ringst 1.; Sneek dr. W. H. Idzerda 1. en mr. S. Wy- benga 1.Dokkura jhr. mr. J. F. van Humalda van 'Eysinga 1.; Zwolle jhr, mr. J. A. Sandberg 1.: Almelo H. A. Insinger c. Deventer mr. A, van Deldenl. Zutphen mr. L. E. Lenting 1.; Arnhem: Ph. W. van der Sleyden 1.; Nijmegen mr. C. J. A Heijdenrijck k Tiel mr. H. J. Dijckmeester 1.; Amersfoort mr. E. baron Maokay a.; Hilversum A. baron Sckimmelpen- niuck van der Oijea.; Utrecht: jhr. tnr. J. Roëll 1.; Hoorn mr. W. K baron van Dedem 1Alkmaar: mr. W. van der Kaaij 1.; Haarlem mr. C. J. F. Mi- randolle 1.; Amsterdam jhr. mr, J. W H. Rutgers vau Rozenburg!., P H Hol'zmau 1., W.A.Froger l. en mr. J, P. R. Tak van Poortvliet 1. Leiden J H. Donner a.; Gouda mr. M. Bichon van IJsselraonde a Delft A M. Schagen van Leeuwen 1.; Rotterdam W. A.Viruly Verbrugge 1. eu iur.J. vau Gennep 1.;'s Gra- venhage: mr. R. J. graaf Schimmelpenninck vau Nijenhuis c.; Dordrecht - mr. G M. van der Linden 1-: Gorinchem H.Seret a.; Middelburg mr.D. van Eek 1.; Goes: J. P. B-edius jr. 1; Ziertkzee J. J vau Kerk werk 1 Breda: dr H.J.A.M. Schaepman k.; Tilburg, mr. B. M. Bahlraan k.; Zevenbergen mr. R, van de Werk 1.; Eindhoven mr. A. J. HL van Baar k.; Roer mond mr. H.P. Larnbrechis k.; Boxmeer mr. J. H. L. Haffmans k., en 's Bosch mr. J. G. de Bruijn. k. Het N. v. d. D. geeft eene graphische statistiek van hét aan tal gepatenteerde drankverkoopersin 1878 79. De verhouding wisselt af van nog geen percent in Noord-Hollaud en Overijssel, tot Is/io percent in Gro ningen eu Limburg. Het is bijna ongeloofelijk, dat ruim een Tan de houderd bewoners in Nederland drank verkoopt, maar het is goed, dat dit eens onder de aandacht van het publiek komt. Dat 3906 slijters, 35090 tapners, 4962 kroeghou ders en 1027 koffiehuishouders heeten, doet weinig ter zake onder het geheele getal telt men slechts 169 bierslijters. In 1850 1 bedroeg het totaal nog maar 33663, in 1860 1 reeds 35909, en thans 45154. De onderhandelingen tusschen het Transvaai-comité te Amsterdam en het Utrechtsche zijn nog wel niet ten einde gebracht, doch aan de oprichting van een Z.-Afri- kaansche Vereeniging behoeft niet getwijfeld te worden. Tot voortzetting der verdere beraadslagingen dieuaan- t-aancle werdeu in de laatste vergadering van het Corni'é benoemd de heeren prof. A. Kuyper, mr. J. Wertheim en ds. M. A. Perk. Het bedrag der tot dusverre ontvangen bijdragen beloopt f 12,514, die natuurlijk later aan de veree niging zullen worden afgestaan voor bet doel, waartoe zij geschonken wordeu, of wat bij veranderde om standigheden daaraan het nauwst verwant is. In de gemeenten Axel, Zaamslag, Terneuzen en Hoek, vanwaar in vorige jaren reeds zoovelen naar Noord-Amerika zijn vertrokken, bestaat nu weder bij vele huisgezinnen het voornemen zich daarheen te be geven. Bereids ziju een tiental fami'.iën vertrokken, en zullen in de volgende maand minstens een gelijk getal hen volgen. Terwijl de iudustrie voor de volwassenen valsch bankpapier levert in den vorm van aanbevelingen van sigaren, heeft zij voor de jeugd nu een aardig werk tuigje, inbrekers-diamanten, verkrijgbaar gesteld. Het kost maar 25 cent en men kan er de mooiste ruiten mede stuk snijden. Op de Zaterdagsche murkt te Leiden ziju die verkocht en menige spiegelruit is daar bedorven. De politie heeft reeds eeu jongen wegens dit misdrijf gepakt. Deofficier van justitie te 's Hage heeftaan sergaent Musquetier, daartoe uit Kampen gekomen, persoonlyk de f 10,000 aangeboden, door den heer Bogaardt uitge loofd en aan Musquetier toegewezen voor de aanwijzing van den moordenaar van zijn zoontje.Sergeant Musquetier wees de som van de hand, en verklaarde aan den heer Bogaardt de vrije beschikking over de premie te laten. Deze heeft nu de som geschonken aan de Maal sel appij trt redding van drenkelingen. De eerste grasbeter is Zaterdag aan Z. M. den Koning aangeboden door den bouwman P. van der Graag, te Kethel. In Aug. 1880 heeft Jan Haan te Enumatil in Groningen, zij hond gegeven aan J. Schuurman, schipper, die met dcu hond aan boord allerlei reizen deed en eindelijk te Amsterdam aankwam. Van daar liep de hond weg, en kwam vermagerd en ellendig van de reis, Zondag bij zijn ouden baas te Enumatil terug. In het jongste nommer van Eigen Haard komt een zeer fraai portret voor van den president van den Oranje-Vrijstaat J, H. Brand. Mr. H A. Hamelberg 9ohetst met enkele woorden de levensgeschiedenis van Brand en de lotgevallen van de republiek, aan wier hoofd hij gesteld is. Men meent in Engeland den misdadiger op het spoor te zijn, die getracht heeft een deel van het Mansion House te Louden door eeu ontploffing van buskruit te vernielen. De verdachte persoon heet John Coleman en heeft zich op een stoomboot naar New- York ingescheept. De politie had twee stoomschepen gezonden otn de boot, voordat zij hei kanaal verliet, aan te houden, doch zij zijn onverrichtter zakejterug- gekeerd. Thans zijn maatregelen genomen om Cole man bij zij.aankomst te Ne.v-York te arresteeren. Ten einde de fabelachtige vermeerdering der waarde van verschillende kunstwerken in onze eeuw aanschouwelijk te maken, herinnert de Figaro aan een verkoopiug uit het jaar 1762 vau schilderijen, pren ten, tetkeuingen enz. vau Bouchardon en plaatst naast de waarden, daarvoor toen geboden, de waarde, waarop die stukkeu thans worden geschat. Een Hol- landsch' magistraatspersoon gezeteu bij zijn echtgeuoote geschilderd door van Dijk, werd toen verkocht voor 200 liv. en is thans 10,000 fr. waard. Een kop van Rembrandt werd verkocht voor 119 liv en geldt thans 25.000 fr. De genezing der zieken, bekend onder den naam van het stuk van 100 florijuen, van Rembrandt, gold toen 76 liv. dit is eentge jaren geleden ver kocht voor f 25,000 fr.; een verzameling van gravu res van Ostade gold toen 26 liv. en is nu 20,000 fr. waard. De geheele collectie van Bouchardon bracht toen op 15,180 liv. en zou nu zeker meer dan 2,000,000 fr. opbrengen. De bevolking van Noord Amerika bedraagt, naar de laatste telling, 50,152,559. In 1870 bedroeg ze 38,925,591. De vermeerdering van 11,226.961 indien tijd is voor 1 4 toe te schrijven aan landverhuizing. Een stilte wellicht eene die storm voorafgaat valt overal waar te nemen. In Rusland heeft m.-n de pers verzocht niet van Nihilisten of arrestatiën te spreken, om de justitie niet te bemoeilijken. Nu men kau van dit gevreesde volkje beter zwijgen, dan ze doen zwijgen, want het is een feit, dat de Keizer, die alle avouden naar de Peter- en Paulusvesting reed, ten etude de lijkmis voor zijnen vader bij te wonen, op aanraden van den opperpolitiemeester dezen treurigen plicht de laatste twee dagen niet vervuld en het winterpaleis niet meer verlaten beeft. Rondom dit paléis wordt de bestrating opgebroken en worden opgravingen eedaan blijkbaar met het doel om naar mijnen te zoeken. Dc circulatie voor rijtuigen en voetgangers in den omtrek is verboden, en op honderd passen afstanas patrouil- leeren dag en nacht twee kozakken met gevelde lans. De Keizer heefi zelfs eenen brief ontvangen, waarin hom gedreigd wordt, zijnen zoon te zulleu rooven. Het. leven van den machtigsten Vorst van Europa gelijkt wel allerminst op een wandelen op rozen. Van alle zijden wordt hem aangeraden: geef uw volk een constitutie, werp de zware verantwoordelijkheid voor het geluk van zoovele millioenen van uwe schouders. De Dnitsche staatkunde, die nan het Hof vau wijle n Czaar Alexander IT steeds in eere is geweest, scbijnt dit tot nu toe te hebben belet. Eerst meende men zou Alexander III iu dit opzicht althans niei dc voois'ap- pert zijns vaders drukken. Hij zou .toegeven. Maar by de begrafenisplechtigheid zijns vaders schijnt er tus schen den Czaar en den toekomstigen Duitsclie keizer zoo groote hartelijkheid en zoo groote overeenstem ming te zijn ontslaan, dat deze hoop als 't ware ver loren schijnt. Terwijl lord Beaconsfield ernstig ziek ligt, heeft het kabinet dat hem in de regeering van Engeland op volgde, nog maar steeds handen vol werk r>m zijne treurige politieke erfenis naar wensch aan dm recht- matigen bezitter uit te deelen. Aan Afghanistan heeft men schatten verspeeld en de „wetenschappelijke grens'7 is er niet sterker door, de Transvaal leverde Eugeland eeu moeielijk te slik ken pil, en als nu de Porte Epirus en Thessulie maar niet aau Griekenland w.l afstaan, zal men dau voort aan niet hartelijk lachen met alle besluiten van Euro- peesche co .fereutiën Het verwondert ons geen zier dat de clericaleu in België bij de gemeenteraad9-verkiezingen belangrijk winnen. Wie denkt niet aan de schandelijke daden van de hoofden der liberalen o. a. van deu bur gemeester van Brussel onlangs openbaar geworden?

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2