Nieuwe Goesche Courant, ■ristelij k-Iris tor isch blad voor Zeel an Set de "bakens uit! l«8i. liomJerdao- 31 Maart. 732. Verschijnt eiken .Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen fMjs.per driemaanden franco f 1,50. Enkele nomtners- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJT HA Ie Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per De aanstaande verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal de ver schillende groepen en kringen iu onze districten wier aanhoorigheid aan de anti-revolutionaire partij bekend is, binnen kort weder bijeen brengen, We hebben dit jaar een lastige taak. Zoovel in Goes als in Middelburg hebben we tegenover zittende" leden nieuwe mannen als candidaten te stellen. We hebben in Middelburg tegenover een veteraan der Kamer, wiens scherpe veroordee ling van de daden der anti-revolutionaire partij, -met bet klimmen zijner jaren gelijken tred schijnt te houden, een candidaat te stellen. In het gunstigste geval zal het slagen van eene candidatuur tegenover mr. van Eek een Her cules-taak zijn, indien althans het gerucht zich niet bevestigt dat mr. van Eek niet wenscht herkozen te worden. In Goes is de taak eenigszins lichter. Van algemeene bekendheid is het dat de heer Bredius, na de vergrooting van dat district slechts door de ongelukkige candidatuur van Lijnden van onze zijde, en door het kunst- en vliegwerk, dat zijne politieke vrienden hebben beproefd, is gekozen. Bovendien heeft zoo we meenen ook naar het oordeel zijner mede standers de heer Bredius zoo weinig invloed in de Tweede Kamer, dat zijn naam nog niet als die van mr. van Eek ook als con servatieve leuze dienst kan doen. Op de anti-revolutionaire partij rust niet alleen de plicht candidaten tegenover deze heeren te stellen. In 't bezit van uitnemende vertegenwoordigers behoort zij ook nu mannen van erkende bekwaamheid en bezielde over tuiging tot candidaten te stellen. Liever geen vertegenwoordiger dan een half man naast Jhr. de Jonge of een onbekwaam man naast Jhr. de Savornin Lohman, dat moet haar leuze zijn. Het behoort een eere te zijn, door de Zeeuw- sche anti-revolutionairen candidaat gesteld te worden, een eere werkelijk door kloekmoedig belijden en krachtig betoogen, en niet door een of andere recommandatie verdiend. Een parool, zoo duidelijk en afgerond als we bij vroegere gelegenheden wel hadden, Schijnen we bij de aanstaande verkiezing niet te zullen hebben. Grondwetsherziening, eerst voorgesteld als schibholeth, is een abstract denk beeld, dat als verkiezings-parool geen dienst kan doen. Yoor staats- of vrije school is voor 't oogen- blik de hoofdkwestie in de politiek niet. Door de jammerlijke rol, door het kabinet van Lijnden sinds de laatste verkiezing iu onze politieke geschie denis vervuld, blijft voor de antirevolutionairen de arbeid door de vrije school op het volk niet op de kamer - slechts over. Sinds de afwij zing van het petitionnement is van het Noorden tot het Zuiden van ons laud begrepen, als hij iustinct gevoeld, datdoor het concentreeren van onze krachten op het vrije, christelijke onderwijs, door het bouwen en verbouwen van onze scholen, door het degelijker maken van het daar gegeven onderwijs, hoop maar dan ook gegronde hoop voor de toekomst overblijft. Of er eenige kans is op het verwezenlijken van een voorstel heden door dè Standaard gedaan, om samenwerking met anderen op de kwestie der kieswet te beproeven, op deze grondslagen censusverlaging tot f 20, except de groote steden boven de 50,000 inwoners, die op een census van f 30 tot f 40 zouden te brengen zijn 2. terug keer tot de enkelvoudige districten 3. uitlichting van onzedelijke bedrijven uit de patentweten 4. opne ming van de gegradueerden. in ons onbekend, Dat zal later moeten blijken. In ieder geval, welke nieuwe wendingen of verrassingen ons de twee maanden die ons nog van den dag der algemeene verkiezing scheiden, brengen,dit dunkt ons voor'toogenblikplichtma tig, dat de mannen die ons ook nu weder zullen hebben voor te gaan samenkomen, niet om staats rechtelijke theoriën te bespreken, maar om prac- tisch te handelen, naar de omstandigheden het voor 't oogenblik eischen. Dit dunkt ons plichtmatig, dat men, afge dacht van het succes de uitkomst blijft in Gods hand opnieuw in een candidatuur zijn protest belichame tegen het oppermachtige, onze nationaliteit vernietigende en onze vastig heden ontwrichtende Liberalisme. Daartoe zette men deze en de volgende week de bakens uit. KI N N KN.LAND. Middelburg;, 29 Maart. Tot besluit van de lessen aan de Knapen-vereeniging werd heden avond in het gewone vergadei lokaal der vereeniging eene bijeenko nst gehouden, waartoe behalve het bestuur en de knapen ook eenige ouders der leerlingen waren opgekomen. De voorzitter, de heer ran Linschoten, opende de samenkomst met gebed en richtte vervol gens eene korte toespraak tot de jongens, hen aan sporende tot dankbaarheid aan Hem, die hen weder dezen winter bij het leven en de gezondheid had gespaard en in staat gesteld de lessen bij te wonen, hen opwekkende tot ijver en vlijt bij hunnen arbeid, en hen voor oogen houdende de heerlijke gevolgen van vroege godsvrucht. De voorzitter noodigde vervolgens den heer Termijn uit, de jongelieden eenige proeven te laten geven van hunne vorderingen in den zang. De wijze, waarop door hen een paar psalmen en eenige oefeningen uit het leerboek van Koster werden gezongen, bewees voldoende dat zij met vrucht de lessen in deze kunst gevolgd hadden. Ook over de vorderingen in het teekenen was er ruime stof tot tevredenheid. Door de zorgen ^an den onderwijzer in dit leervak, den heer G. J. cBfc Lig nie, waren de wanden van het vertrek versierd met de teekeningen door de knapen in den afgeloopen cursus vervaardigd. Enkele dezer teekenin gen van de hand van oudere leerlingen mogen zelfs uitstekend genoemd worden. Nadat de voorzitter aan beide onderwijzers een woord van hartelijken dank voor hun ijver en hunne zorg toegevoegd had, deelde hij de jongens mede dat het bestuur besloten had, tot aanmoediging en als bewijs van tevredenheid over :t gedrag en de vorderingen der knapen, aan ieder hunner een klein geschenk uit te reiken. Een eersten prijs ontvingen J. van Aartsen en L. L. de Geldereen tweeden A. J. Sanderse, M. Grijs- paard, J. J. v. d. Heijdt en L. de Vlieger; een derden W. Renalda, J. Moorman, F. Reoalda, W. Breel, P. van Loo, J. Langejan, C. v. d. Bilt, du Troije en R. Langejan. Van harte hopen wij, dat het dezer Knapen-veree- niging, welke, tijdens haar 15-jarig bestaan zulke uit nemende uitkomsten heeft gezien van haar loffelijk streven om jongens, die anders hun ledigen tijd met niets doen of kwaaddoen dÉgbrengen, nuttig en aan genaam bezig te houden, niet moge ontbreken aan de noodige ondersteuning om op den ingeslagen weg voort te kunnen gaan. Btggekerke 29 Maart. De alhier gehouden collec te, ten voordeele der hulpbehoevenden in de Transvaal beeft opgebracht f 42,71, welk bedrag aan het Comité te Middelburg zal worden overgemaakt. Zélandiahet eenige R. K. blad in onze provincie, heeft, na een bestaan van ruim 2 jaren opgehouden te verschijnen. Domburg;, 30 Maart. De heer W. Schrier herdenkt Vrijdag 1 April, dat hij gedurende 30 jaren de be trekking van postbode van Middelburg naar Domburg heeft waargenomen. Het Maandag door ons overgenomen bericht omtrent de nieuwe postverbinding met Duitschland over de lijn Vlissingen-Queenboro, is onjuist wat deu datum be treft. Zij gaat niet 1 April, maar den 15eu Mei a. in. De Tweede Kamer heeft hare uitvoerige beraad slagingen over de rentewet afgewisseld door een tweedaagsch debat over de invoering van het civiel be stuur in Atjeh, de laatste regeeringsdaad van den aftredenden Gouverneur-Generaal. iessei'ïi' zuid

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1