GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. ff ff li rli SriTuoJ en .-éénling 's Heerareudskerke 25 Maart. Bij de stemming van 'voor ot tegen het behoud van het kiescollege der Nederl. tierv. Gemeente alhier, namen ran de 110 stemgerechtigden 54 deel, waarvan 51 voor en 3 tegen stemden, z^odal het kiescollege gevestigd blijft. Een zeer zonderlinge aannemiugskwestie doet zich in de N. H. G. te Gorinchem voor. Deze ge meente wordt bediend door twee orthodoxe predi kanten, de heeren Zegers en Westhoff en een modern, de heer de Pecker. Behalve de gecommitteerde ouderlingen vervoegden zich ook nog anderen bij de aanneming van lidmaten en de uitkomst was dat alle leerlingen van ds. Zegers werden afgewezen door de ouderlingen en wel met algemeene stemmen volgens de ouderlingen wegens gebrek aan kennis, volgens het zeggen van ds. Zegers echter omdat de ouderlingen voor aanstaande lidmaten den eisch der bekeering stelden. Te Hardinxveld zijn ze twee dagen later aangenomen, alwaar huune kennis meer dan voldoende werd geoordeeld. Alle leerlingen van ds. Westhoff zijn toegelatent; en opzichte van sommige zijner leerlingen werd slechts door twee ouderlingen bezwaar gemaakt omdat ze niet genoeg zaam ontwikkeld waren, terwijl een onderzoek naar hunne „bekeering'' als zijnde ougeréforraeerd, door hem niet werd toegestaan, wat één der ouderlingen wenschte. Overigens werd hier geen bezwaar gemaakt. De leerlingen van den catichiseermeester werden toegelaten met vier tegen drie stemmen (enkele leden waren afwezig): voor het meerendeel werd hier, eenige gunstige uitzonderingen daargelaten, wat de kennis betrof geoordeeld gebrekkig aan de gestelde eischen te voldoen, en voorts vond dat onderwijs, in den geest der algemeene verzoening gegeyen, ernstige be denking bij verschillende leden, ook bij den predikant Westhoff, welke laatste nochtans voor de aanneming stemde. 4o. De leerlingen van ds. de Pecker zijn aange nomen. daar bij naar den geest van het synodaal reglement niet meer dan twee ouderlingen, in richting hem nog 't meest nabijkomende, door hem uitgenoo- digd, bij de aanneming wilde doen tegenwoordig zijn. De ouderlingen te Hardinxveld moeten, bij monde van den oudsten ouderling den heer Van Eek, ver klaard hebben, nimmer jeugdige menschen met zooveel kennis tot lidmaten te hebben aangenomen. Nadat het bewijs van hunne aanneming bij den kerkeraad te Gorinchem was ingekomen, zijn ze Vrij dagavond met de andere nieuwe leden plechtig bevestigd door ds. Westhoff, die herhaaldelijk verklaarde, de verantwoordelijkheid er van op zich te nemen. Men leest in het Wag. JVkbJad Ons werd verteld, dat te Leiden bij gelegenheid van 't nemen der beslissing kerkeraad of kiescollege, een zich noemend gereformeerd comité 10 cent beloo ning uitloofde aan ieder, die ten bewijze, dat hij voor 't kiescollege gestemd had, het deel van 't stembiljet waarop kerkeraad stond, kon vertnonen. Dit klonk ons zoo onwaarschijnlijk, dat we te Lei den gingen; inforraeeren. Het antwoord luidde„het is van publieke notoriteit." We mogen er dus niet meer aan twijfelen. Zoodanige verachtelijke handelwijze zal, zoo we hopen, door de gebeele christelijke pers naar ver dienste gebrandmerkt worden, -•[TT .bedankt voorTholen, door den heer J. Visser te Sehoondijke. Het lichtschip, bestemd voor de: Schouwenban- ken, in aanbouw op de Landswerf in Amsterdam zal in de eerste dagen der volgende week worden te wa ter gelaten,. De stadsschouwburg van Nizza is Woensdaga vond, terwijl de voorstelling juist begonnen was, in brand geraakt. Een gevierde opera-zangeres, mej. Biai-ca Donadio zou dien avond hare afscheidsvoor- stelling geven en. optreden in de Lucia di Lammermopr. De mindere rangen waren reeds vroegtijdig bezet, ën ook de loges en de fauteuils begonnen zich met toe schouwers te vullen, teen het gordijn opging voor het eerste bedrijf, Maar nog voordat de artisien zich op het tooneel vertoonden, werd een zware ontploffing gehoord het gas dat uit een lek in de buis die tot voeding van de voetlieh<.en diende, zich in groote hoe veelheid op het tooneel had verzameld, vatte vuur en in een oogwenk stonden de tooneelschermen en alles wat zich pp het tooneel bevond in laaie vlam. Vruch- tenlqos trachtte men, door den gasmeter terstond af te sluiten, den brand te stelpen het vuur had reeds te grpoten omvang gekregen, en steeds breidde het zich verder uit. Voor.de toes/jhpnwers was de duis ternis, waarin zij plotseling werden gehuld, en die slechts, af en toe door den rooden gloed der vlam men werd afgebroken, noodlottig, doordat hun de gelegenheid, om zich door de vlucht te redden, daar door werd bemoeielijkt, In doodsangst trachtten allen de uitgangen te bereiken, maar men schijnt bij 't bou wen van dezen schouwburg de mogelijkheid van brandgevaar niet te hebben voorzien, althans het aantal uitgangen was ver van voldoend. Zoo was voor de bovengalerij, die 250 toeschouwers bevatte, slechts één enkele uitgang, een deur van 1,20 meter, die zich nog bovendien naar binnen opende. Onder die omstandigheden kon een vreeselijk onheil uiet uitblijven. 62 menschen stierven, doordien hun de gelegenheid ontbrak, om tijdig te vluchten. De menschen zijn door den rook gestiktvelen echter ook zijn bij het woeste dringen, om de uitgangen te bereiken onder de voeten geraakt en vonden op deze wijze een vreeselijken dood Betrekkelijk slechts weinig lijken vertoonden belangrijke brandwonden. Enkele familiën zijn gezamenlijk omgekomen. Meu vond onder meer een vader, eene moeder en een kind, die elkan der omarmd hielden het kind hield nog een oranje appel in de hand geklemd. De bijzetting van het lijk van czaar Alexander II in de kathedraal der Petrus en Paulusvesting te Peters burg, ter plaatse daartoe door den overleden Czaar zeiven aangewezen, had Zondag des voormiddags te lO'/s ure plaats. De keizerlijke familie, de vreemde prinsen, de bijzondere gezanten, het corps diplomatique, enz. enz. zijn aldaar op dat uur bijeengekomen, en op het signaal van 3 kanonschoten van de vesting, heeft de metropolitaansche bisschop Isidore, omgeveu door alle kerkelijke ho^gwaardigheidsbekleeders, de lijkmis gelezen. Na afloop daarvan werd het deksel der kist door 8 adjudanten ter plaatse gebracht, ter wijl 8 andere volgden met het lijkkleed van goud laken, Zoodra het deksel op de kist genageld was, werd deze door de naaste betrekkingeu en de vreemde prinsen opgenomen en gedragen naar het midden der kathedraal, waar het lijk werd bijgezet. Zoodra dit geschied was, verkondigden kanonschoten van de vesting dat de plechtigheid was afgeloopen, terwijl tevens de op het plein binnen de vestiDg opgestelde infanterie 6 salvo's hebben geschoten. Vervolgens werd de rouwvlag van het paleis neergehaald en ver vangen door den keizerlijken standaard, terwijl de teekenen der keizerlijke waardigheid en de ridderorden en andere onderscheidingen, welke in de kathedraal rondom het lijk waren nedergelegd, mar het winter paleis werden teruggebracht. Europa is sinds Zaterdag een Koning rijker. Vorst Karei van Rumenië zal zijn titel verwisselen met dien vau Koning. Of daardoor 's maus positie gedron gen tusscheu zoovele oproeiige volksstammen vrijer worden zal of daardoor zijn aanstaande Koninklijke onderdanen minder armoedig zullen zijn of daardoor zijn rijk gemakkelijker te besturen zal zijn? We wagen het te betwijfelen. Griekenland wapent zich steeds meer. Om een ver toon van macht te maken. Het arme land heeft geen geld, en als het nu bok geen beweging maakt, dan wordt het vergeten. Gaarne, o zoo gaarne had Grie kenland de twee op de Berlijnsche conferentie toege zegde provinciën, maar de Porte volgt de oude tactiek van uitstel en excepties, en daar is geen van de Mo gendheden die lust heeft voor de genomeD besluiten het zwaard te trekken. Zoo zal het in de eerste maan den ondanks alle beschouwingen en redeneeringen wel blijven. Czaar Alexander III schijnt een man van vredelie- veuden aard te zijn. Engeland hoopt dat hij geen ver overingen iu Azie zal willen maken. Auderen meenen dat de omstandigheden hem wel eens te machtig kun nen zij 0. In plaats van met de Boeren is Engeland nu met de Basoeto's in Afrika aan den slag. De zwarten schij nen ook al niet op Engelands gezelschap gesteld te ziju. De koninklijke commissie, die deze week hare taak tot regeling der Transvaalsche zaken zal aanvangen schijnt het vertrouwen van de Boeren niet te bezitten. De berichten stemmen meestal daarin overeen dat een groot deel der Boeren zich slechts noode bij de vre desvoorwaarden nederlegt. De minste manleiding kau den pas gestaakten strijd opnieuw doen ontbranden. T 11 X S V X X L. Uit de Transvaal werden de volgende berichten ontvangen De eerste postkarren vertrokken Vrijdag morgen naar Pretoria en Standerton. Brand bleef te Newcastle tot heden. Kruger en Jorissen kwamen te Newcastle en zullen Wood bijstaan in bet bestuur over de Transvaal, tot de arbeid der commissie ge ëindigd is. De Standard verneemt uit Newcastle dat de Boe ren de nationale vlag heschen alvorens zij uiteen gingen. Brand zegt dat de vrede de edelste daad der Britten is, maar de Boeren beschouwen hem als een gevolg van hun eigen pogingen en vair de vrees der Britten om den krijg voori te zeften. Eenige Enge land trouw gebleven Boeren, die uitgeweken waren, vertrokken naar de Transvaalvelen weigeren dit, vreezend de wraak der Boeren. De correspondent ver neemt dat de Transvalers openlijk verklaren dat hun denkbeeld Afrika voor de Afrikaanders, niet langer wensch maar werkelijkheid -is geworden. De Daily Telegraph verneemt uit Pietermaritzburg dat de Boeren het voornemen hebben bet Britsche kamp aan te vallen op den eersten nevelachtigen morgen. De Daily Neics meldt uit Durban, dat de indruk van den vrede in Natal geweldig is men beschouwt de voorwaarden vernederend een Engelsche courant publiceerde de vredesbepaüngen met rouwrand andere buitensporige middelen worden aangewend om het grievend gevoel te uiten. Weinigen beschouwen de houding van Engeland als grootmoedig, enkelen ge ven dit toe, maar voorzien gevaar. De correspondent bezocht de positie der Boeren hij bevestigt het Standard-bsvichit, dat de aardwerken onvoldoende en gemakkelijk inneembaar zijn. Hij zegt dat men alge meen ran ineening is dat burgeroorlog ouder de Boereu aanstaande is, indien zij aan zichzelf worden overgelaten. Verscheidene invloedrijke, kalme en ern stige Boeren deelden den correspondent mede, dat indien de koninklijke commissie besluit land te &n- nexeeren dertig graden oostwaarts van de Zuidvaal- stroom of decreteeren de Britten te laten in Utrecht en Wakkerstroom, dan zal de partij van Joubert ter stond weder opstaan; Joubert bezit daar land. De geruchten omtrent vergrijpen der Boeren komen weder in omloop. De Times verneemt uit Durban dat de Britten een kamp vormen nabij Pietermaritzburg, De correspon dent te Montprospect bevestigt dat de positie der Boeren niet zoo sterk is als gedacht werd. De Times ontving uit Lissabon een brief over het Delagoa- tractaat, waarvan de conclusie is nadat de Britsche regeering ongevraagd introk het doortochtsrecht voor de Britsche troepen door Delag'a, en zoodra de op stand in de Transvaal uitbrak, verviel elk rechtmatig bezwaar, want de andere punten zijn gunstig voor de Boeren, derhalve de oppositie der Transvaal was op zettelijk onwetenheid. De Times komt op tegen het wantrouwen van het Portugeesche volken zegt, indien Portugal het tractaat uiet lust moet Engeland het niet opdringen. Het tractaat biedt ons geen voordeel, het hoofdvoordeel komt Portugal ten goede en de Transvaal. VERBETERING. Aan het slot van het ingezonden stuk van den heer N. M. Bosdijk staat het bedrag van den hoofdelijksn omslag te Goes opgegeven t 2700, dit moet zijn f 29000. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 26 Maart 1881. Nederl. Certilic. Werkelijice schuld. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rusland Obligatiën 1798/1815 Certific Inschr. 5e serie 185'4 Dito dito 6e serie 1855 Obligatiën dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L 100 1S73 dito 1877 dito dito leening 1867--69 Aand. Spoorw. Gr Maatsch. Oblig dito Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Charkow Azow pet. 65"/s 3 y 773/8 4 y 1027/s 3 H 1093/4 3 K H 103 O 5 y 5774 5 V 84 5 923/2 5 n 923/2 5 'ir 955/a 5 S0V4 5 n 1403/4 5 1383/4 5 y 129 4l/a 93 7/a 4 937a 5 u 945/s VEM0ÜPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 29 Haart. Weslkapelle, Inspan, Wouterse. 30 v Baarland, Meubel.Goederen, Pelle en Van de Bussche. 30 y 'sReerenh. Huish.Goederen, De Vos. 30 Oudelande, Boereninsp. enz. Mulock Houwer 30 Driewegen, Land, Huis, enz. P. Overman. 30 1, Schore, Houtwaren, De Vos, 30 Heinkenszand, Woonhuizen, Scholten, 30 Koudelcerke, Meubelair, P. Loeff. 31 y Heinkenszand, Inspan, Karseboom. 1 April. Koudekerke, Huiz. en Sehur P. Loeff. 1 Middelburg, Houtwaren, A. M. Tak. 1 Borssel.e, Ark, Steenen, enz. Karseboom. 5 y Goes, Boereninspan enz., Pelle en Van de Bussche. 6 y Hoedekenskerke, Woonhuis en Bouwland, P. Overman. 6 y Kloetinge, Woonhuizen enz. Mulock Houwer. 7 y Kloetinge, Gereedschap, In boedel enz. Mulock Houwer. 7 y Kapelle, Holstede enz. Pelle en Van de Bussche. 8 's Gravenpolder, Mangels, P. Overman. 8 Nisse. Hoefje Inspan, Pelle en Va" Bussche.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3