BUITENLAND HANDËLSBKRICim.N. INGEZONDEN STUKKEN. zich echter bereid zijn bloed te geven tot behoud van den patiënt;' de operatie gelukte uitstekend, en de zieke mag op volkomen herstel hopen. {N. v. d. D.) Een zware brand in den schouwburg te Nizza, is veroorzaakt door eene gas-ontploffing. Reeds zijn er 59 lijken gevonden. Toen het gas ontplofte, heerschte er volslagen duisternis in de zaal. Yreeselijke schrik algemeen gedrang. Vele slacht offers behooren tot de arbeidende klasse, daar de bezoekers in de hoogste rangen nog niet gekomen waren. De inschrijving voor de Fransche leening van een milliard, voornamelijk bestemd voor nieuwe spoor wegen, is vijftien maal volteekend. Ontelbaar is de menigte die naar de kerk te Peters burg stroomt waar het lijk ran den czaar is tentoon gesteld. De katafalk staat op eene kruisvormige verhe venheid, die men van beide zijden langs zeven trappen beklimt. Deze verhevenheid is overdekt met rood laken, op den vloer der kerk ligt zwart laken. Boven de katafalk wordt een koepel gedragen door vier kolommen, waar- van de vier hoeken zijn vastgemaakt aan het met her melijn gevoerde goudlaken dat over de kist hangt. De top van den koepel vormt eene kroon en is ver sierd met witte struisveêren. Gp de goudlakensche draperie van den troonhemel ziet men het keizerlijk wapen in zwart krip gehuld. Op het voeteinde van de kist ligt de goudlakensche keizerlijke mantel, met hermelijn gevoerd. Vier generaals aide-de-camp staan aan iederen hoek, vlak bij de kist, en een aantal an dere officieren en kadetten staan bewegingloos als marmeren beelden in het rond. Aan het voeteinde van de katafalk, dat naar het altaar is gekeerd, staat een grenadier en aan het hoofdeinde lezm priesters, tus- schen brandende waskaarsen, onophoudelijk de schrift. In halve cirkels rond het hoofd- en voeteinde liggen de keizerlijke waardigheidsteekenen, de ordes en decora ties, op vergulde kussens, die ook weer op vergulde stoeltjes liggen. Het deksel der kist, met zwaard en helm voorzien, staat op eene stelling in een ander deel der kerk. De muren der kerk zijn behangen met zwart en zilver. De bezoekers mogen naast de kist klimmen en de op de borst gevouwen handen des keizers kussen. Wij hebben maar weinig te voegen bij onze mede- deelingeu van Woensdag, den vrede van Engeland met Transvaal betreffende. Alle latere berichten bevestigen die blijde tijding. Ons blijft slechts over te melden dat dezelfde edele beginselen die tijdens den oorlog de opmerkzaamheid van zoovelen trokken, voortleven. 'Ook nu is van geen wraak of beschuldigen sprake. Ieder ook de uitgewekenen naar Natal zijn vrij. Joubert is thans de gast van Wood. Te Durban ligt een telegram voor Roberts, dat hem gelast per mail naar Engeland terug te keeren. l)e Boeren keerden gisteren huiswaarts, met de blijde gedachte dat hun #Ons wil weer vrij Daar blijf ons bij" voor eeu groot deel vervuld is. Zij hebben de waar heid ervaren van het geloofswoord, dat hun kracht en moed in strijd schonk z/Aan onze zij, Zal t recht zelf afrij." Of de vrede vruchten dragen zal voor Engeland en voor Zuid-Afrika zal nu afhangen van de wijze waarop de koninklijke commissie haar taak opvat, en van den tact van den aanstaanden resident te Pretoria. Hei is te hopen dat hij niet op Shepstone, Frere of Lanvon gelijken zal. Laat ons niet vergeten wat de N. R. C. heden zoozeer terecht opmerkt: „Ons voegt een woord van waardeering aan het adres van de Engelsche Regeering. Menig bitter ge zegde tegen haar is ons allen ontglipt, terwijl hare handelingen den schijn hadden alsof zij het voor haar gepleegde onrecht met ruw geweld bestendigen ging. Komen wij er dus nu ook openlijk voor uit, dat zij ten slotte blijk gaf onder moeielijke omstandigheden recht te hebben gedaan met verbeuring wellicht van een deel der volksgunst. Niet enkel om de Transvaal, maar ook om onszelven verblijdt het ons deze erkentenis te mogen afleggen. Zoo grievend is het voor het gemoed, de mannen te moeten loslaten op wie het bouwde als op de besten en edelsten. Het deetl ons pijn, te moeten neerschrijven dat de ster van een John Bright voor ons was ondergegaan. Dien man en een William Gladstone weder te kunuen eeren, is ons eene vreugde." Zoo wij Nederlanders naar ons vermogen voor de Transvaal in de bres sprongen, het was louter door een drang der natuur er was niets daarin, waarop wij zouden mogen roemen. Doch heel iets anders was het, als Engelschman om recht en waarheids wille de partij te kiezen voor vreemdelingen, die aan Engelsche legers nederlagen toebrachten en het bloed van Engelsche soldaten deden stroomen. Er was méér dan rechtsgevoel en rechtschapenheid, er was eene zekere mate van zelfverloochening uoodig tot schrijven en spreken zooals een Daily News, een Pali Mall Gazette, een Echo zooals een kapitein Verney, een Sir Wilfrid Lawson, een Charles Trevelyan heb ben gedaan. Ook dat invloedrijke blad wijst op den zegen die uit de gebeurtenissen der laatst verloopen maanden voor Nederland voortspruiten kan. „De band, door den Transvaalschen vrijheidsoorlog opnieuw gelegd, moet bevestigd en verveelvoudigd en nauwer aangehaald worden. Nederland en Zuid-Af- rika moeten van nu af elkander niet weer loslaten zij moeten elkander voelen, elkander aaovullen en helpen. Zuid-Afrika putte uit Nederland nieuwe elementen tot zijn echt Nederduitsche ontwikkeling en Nederland vinde in Zuid-Afrika eene uitkomst voor zijne treklustige zonen, een wijder veld voor het voortbestaan van zijn volkskarakter en uationalen geest. Waarom zullen onze landbouwers, het merg onzer bevolking, voortgaan met zich te verliezen in het reusachtige conglomeraat van de Amerikaansche Unie? Waarom zullen zij niet naar Zuid-Afrika verhuizen, waar zij, bij vermoedelijk even gunslige stoffelijke uitzichten, Nederlanders kunnen blijven in taal en zeden en gevoel Daarheen ligt de weg, door den heldenmoed der Trausvalers ons aangewezen. De Transvaal worde weder zoo niet in politieken, dan toch in eiken anderen zin een Afrikaansch Nederland. De Maat schappij, van welke professor Harling geroepen is den eersten steen te leggen, zal ons allen in staat stellen tot meewerken om het daartoe te brengen ten zegen van Zuid-Afrika en Nederland beiden. De ruime plaats die de voor ons zoo belangrijke ge beurtenissen in Transvaal vorderden zou nagenoeg oor zaak worden, dat we andere dagelijksche gebeurtenissen voorbijzien. Er is trouwens ook weiuig belangrijks aan. In Frankrijk kijft men over den scrutin de liste, d. i. in rond Hollandsch een wijze van verkiezing waardoor de liberalen meer kans hebben om voort durend overwinnaars te blijven. In Portugal is een ministerie over zekere kwestiën, daar te lande zeer belangrijk, gestruikeld env In Konstantinopel hebben eenige heerea diplomaten gepraat over de oplossing der Turksch- Grieksche kwestie. Ze zijn echter zonder resultaat uit elkander gegaan. Wat ze zooal besproken hebben is geheim gebleven. Nu, behoefte om het te weten gevoelen we ook juist niet. In Rusland is het opmerkelijk stil. Men hoort, na de treffende gebeurtenis, uit Petersburg taal noch tee- ken. Is Engeland nu voor een goed deel van de Afri kaan sche zorgen verlost, nu komt Azië weer aan de beurt. Zal Kandahar bezet blijven of ontruimd worden, is de vraag die de publieke opinie verdeelt. Onbestendigheid is het eenig bestendige op aarde, zoowel in het leven der volken als in dat der menschen. Graanmarkten enz. Middelburg, 24 Maart. De aanbieding bestond heden voornamelijk uit Tarwe, die tot onveranderde vaste prijzen grif plaatsing vond puike kwaliteit was niet beneden f 9,50 te koop, mindere soorten f 9,a f 9,25 naar kwaliteit. Rogge f 8,50. Gerst onveranderd, Winter- f 5,50 a t 5,60; Zomer- f 5,10 a f 5,25. Witte- en Bruine boonen weinig getoond, voor eerst genoemde werd f 15, voor laatstgenoemde f 12,75 in puike kwaliteit betaald. Paardeboonen tot f 7,50 begeerd. Groene Kookerwten weinig gevraagd, dezelve zijn f 9,50 a f 10 te noteeren. Kool- en Canariezaad niet getoond. Versche boter per kilogram f 1,04 a f 1,12; eieren per 100 stuks t 3.10. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 24 Maart 1881. NederJ. Certitic. Werkelijke schuld. 21/3 pet. 653/4 dito dito dito 3 775/« dito dito dito 4 1027/s Loten stad Amsterdam 3 1093/4 dito dito Rotterdam 3 g 1035/8 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 98 Certific Inschr. 5e serie 1854 5 571/4 Dito dito 6e serie 1855 5 84 Obligatiën dito 1000 1864 5 H dito L. 100 1872 5 923/2 dito L 100 1873 5 923/2 dito 1877 dito5 956/« dito leening 1867—69 5 8074 Loten 18645 1403/4 Loten 1866 5 1383/4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 129 Oblig dito4V2 h 93"/s Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 g 9372 dito dito Charkow Azow 5 B 945/8 Polen. 'lostem. Italië, dpanje. Portugal l urkije. Egypte. Amerik. Brazilië. dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltisciie spoorweg 3 Aand. Warsehau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 Oblig.metal, in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Oblig. Z. ItaL spoorweg 3 Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Obligatiën.3 Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën y h 1869 6 dito 1876 6 dito 1876 5 Obl. Vereenigde Stater. 1871 5 dito dito dito 1876. 472 Oblig 1865 5 dito 187-5 5 907s 563/# 857. 653/4 63 523/. 213/4 5Ï«/8 127.6 107/. 71 97% Prijzen van coupons. Amsterdam. 24 Maart Metali. t 21,627adito zilver f 21,627a; Div. Eng. per f 11,75; Eng. Russen per pd. 1 12,Eng. Portugal per 'tt' 1' Frans f 47,50 Belg. f47,50; Pruis l 58,80; Hamb. Russen f 1,20 Russen in Z. R. f 1.24; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters i 47,50 Spaansche Binnenlandsche f 2,36 Amerikaansche dollars f 2,477a; papier DE HAAGSCHE MOORD. De uitspraak van den Hoogeo Raad, tengevolge waarvan de levenslange gevangenis, waartoe de Haag- sche moordenaar de Jong was verwezen, werd verminderd op 25 jaren heeft nog al sensatie verwekt bij het volk dat naar gezond rechtsbesef, meende dat de Jong een der gruwelijkste misdaden gepleegd hebbende, en alzoo des doods schuldig, (maar bij afschaffing daarvaD ter kwader ure) ten minste de hoogste straf behoorde te ondergaan. Vijf en twintig jaar is betrekkelijk zoo geen lang tijdvak. De Jong kan dan even in de 50 jaar wezen. Zoo laat het geval zich als zeer mogelijk denken, dat de heer Bogaert", nog wel eens den moordenaar van ziju kind ontmoete op de straat of in een wag gon of stoomboot, hem naast zich ziet plaats nemen l Ook kon de boosdoener nog wel eens wederom een moord begaan, bijv. op Musquetier die hem verklaagde. Ontzettende mogelijkheid! V. Verkeerde en Onhandige gevolgtrekkingen. In de laatst gehouden openbare vergadering van den raad der gemeente Goes, herinnerde een der Wethouders dat de verordeningen op den hoofdelijken omslag nu vier jaren in werking zijn en dat zij goede resultaten opleveren. De hoogleeraar Buijs noemt ze in de Gids model-verordeningen Schrijver betreurt het daarom dat zoovelen, en voornamelijk de meest ver mogenden, zich niet aangeven. Hij noemt het gemis aan staatsburgerlijken zin en wenschte wel dat zij be dachten, hoe bij iederen te lagen aanslag van den gegoede, de armen booger moeten worden aangeslagen. Het kohier voor 1881 wordt vastgesteld zooals het door Burgemeester en Wethouders is opgemaakt en bepaald dat de factor f 0,947 zal zijn. Waartegen over staat -. Dat ten jare 1877 de factor slechts bedroeg f 0,840 en dus sedert met f 0,107 is vermeerderd en zelf in 1880 reeds f 1,006 heelt bedragen. Dat wanneer de factor juist f 1,000 beloopt de aanslag voor een ambtenaar, handelaar euz. metf 600, Jaarlijksch inkomen is als volgt Inkomst. f 600,00 Af 7.1 perc. korting - 150,00 Rest f 450,00 met dit bedrag valt in de 5e klasse van f351,tot f 450,zijnde gemiddeld f 400,belastbaar a 2 pet. isf 8,00 Dat daartegen een kleine rentenier of gepensioneerde genietende f 600,jaar lijks valt in de 7e klasse van f 551, tot f 650,of gemiddeld f 600,a, 27a pet. isf 15,00. Dal bij gelijken factor een industrieel met f 1720 jaarlijksch inkomsten na aftrek van 7perc. korting valt in de 11e klasse van f 1101,tot f1300,of gemiddeld slechts f 1200,belastbaar a 87, pet. is f 42,00 terwijl een grondbezitter met een jaarlijksch inkomen van gelijke f 1720,staan zal in de 14e klasse van f 1701,tot f2000 of gemiddeld f 1850,te belasten met 474 pet. isf 78,627a zoodat op die wijze bij gelijke zuivere inkomsten van den eenen ingezetene bijna het dubbele boven zijn medeburger als bijdrage in den hoofdelijken omslag wordt gevorderd en in ieder geval door al de mn wij korting bevoorrechte belastingschuldigen ongev:ouder.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3