onderteekend door de kiezers dezer gemeente, is bet antwoord ontvangen, dat Zr. Ms. besluit in het belang onzer gemeente is. De burgemeester van IJzendijke is tegelijker lijd burgemeester van Biervliet* Middelburg., 25 Maart. In grooten getale waren belangstellenden Woensdag avond naar het Schutters hof gegaau, om zich te overtuigen van de vorderingen die de leerlingen der Huisvlijtschool onder de leiding vuu den heer Sanders hadden gemaakt. We zagen daar raatten maken, carton in vele figuren snijden en vlechten. We zagen daar het begin van den arbeid ons door den heer Groeneveld getoond, Bovendien vernamen we dat de heer Sanders voor nemens is een cursus te openen voor huisvlijt, zoodat, Daar we hopen, voortaan het verkrijgen van deze nut tige kundigheden zich niet meer zal behoeven te bepalen tot enkele gelukkigen. De druk bezochte vergadering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid, onder presidium van den heer J. W. de Raad, werd voorts aangenaam en leerzaam bezig gehouden door een voordracht over het water van den heer Klappert. De zangvereeniging Looft den Heer" te Middelburg wil van hare zijde ook genot aan weldadigheid ver binden. Zij stelt zich voor op 20 April eeue open bare uitvoeriug te geven, waartoe de ioteekenlijsten in de volgende week zullen circuleeren. De entreeprijs is bepaald op 49 ets. De opbrengst zal worden gedeeld tusschen Transvaal en de nagelaten betrekkingen der zoo jammerlijk omgekomen Aroemuidsche visschers. Ds. J. P. Nonhebei zal bij die gelegenheid een opwekkend woord spreken. Deze gelegenheid tot het beoefenen van weldadigheid Zal, zoo we hopen ijverig worden aangegrepen, ook om sympathie te toonen voor de jeugdige vereeniging, die alle krachten inspant otn de edele zangkunst te beoefenen, en om een prijzenswaardig genot ook in onze kringen weder meer te doen waardeeren. Donderdag deed het gerechtshof te 's Gravenhage Uitspraak in de zaak van M. G. en V. te Ovezande, beschuldigd de vrouw van eerstgenoemden te hebben opgesloten gehouden en haar de meest noodige ver zorging onthouden te hebben. Het hof sprak beide beschuldigden vrij. Zooals Vroeger is medegedeeld, was door het O. M. voor M. G. tien en voor C. V. acht jaar tuchthuisstraf geëischt. Voor eeue 4 pets.-leening, groot een millioen gulden deze week ad 99V? pet. uitgegeven door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, was voor zes millioen ingeschreven. Alleen de aandeel houders der maatschappij, die recht van voorkeur hebben op de helft der uit tc geven leening, hadden voor bijna vier millioen geteekend. De heer Haan, zendeling-leeraar der Chr. Geref. Kerk te Batavia, schrijft aan het Zendingsorgaan Be Vredebond betreffende de Staatsschool in Indië „Ik heb hier sinds 6 jaren een tamelijk bloeiende School, waarvan ik sinds 3 jaren, op verzopk van den ass. res. van politie, tegen het einde van Decem ber een verslag indien. En wat doet nu het gouver nement? Vlak tegenover den hoofdgaug van Kampong- Kwitang bouwt het eene inlandsche openbare school, terwijl het zeer bevolkte Tanah-Abang, waar geen particuliere school is, vergeten wordt. Vreemd, niet waar? Te vreemder omdat de Zen- hare eigene leugenachtige voorstelliugen. In de volks vergadering van December 1879 werd het punt van betalen der belasting ernstig besprokeu. Er was sedert de annexatie geen belasting, althans niet noemens waardig betaald. Wij spreken natuurlijk van de directe belastingen. Maar de no dzakelijkheid om geld in de kas te hebben, dreef de regeering in Pretoria, om de invordering der belasting in handen te nemeD, en met ernst door te zetten. Het volk nam met het oog daarop het besluit, geen belasting te betalen dan gedwongen en dan nog onder uitdrukkelijke verklaring van te betalen „onder protest." daarmede bedoeleude, dat men bleef op dit standpunt der protesiatie tegen de annexatie. In de eerste maanden van 1880 werd zoodoende „voor het eerst sedert de annexatie" directe belasting betaald. Maar men vergete niet, onder welke voorwaarde dit geschiedde en door een volk, hetwelk in December 1879 de besluiten had genomen, waarvan het de uit voering in April 1880 verwachtte. Men betaalde als het ware aan zijn eigen schatkist, waarover tijdelijk een vreemde boekhouder het toezicht had. Wij willen zooveel mogelijk de kalmte van een betoosr bewaren, maar tot dit punt genaderd is het werkelijk moeilijk. Men herleze hier Artikel 21, 22 23 en 24 der eerste Proclamatie. De regeering in Pretoria wist, wat de geest van het volk was, en toch dingsscholen veel beter zijn dan de inlandsche open bare scholen, wat door schier al de ambtenaren erkend wordt en trouwens meer dan eens gebleken is. Of misschien de inlandsche openbare scholen beter bezocht worden? Ook niet. Veeleer is het tegendeel waar; een gevolg van den toestand, waarin de openbare ouderwijzers zijn. De zendeling houdt of zelf school, of hij controleert zijn onderwijzer en gaat de vorde ringen der leerlingen na, zoodat de onderwijzer ge noopt wordt zijn best te doen, daar hij anders zijn ontslag krijgt. De onderwijzer op de inlandsche openbare school wordt gewoonlijk zoo wat aan zichzelveu overgelaten en heeft, of hij vele dan wel weinige leerlingen heeft, steeds zijn tractement. Wat mag dan toch het gou vernement bewegen zoo te handelen Ik weet het niet. Alleen het getuigt van weinig sympathie voor het christendom. Misschien verklaart het volgende u de zaak. Zendeling Schroder krijgt voor zijne scholen op de Sanquir-eilanden f 1000 subsidie van het Gou vernement, onder voorwaarde geen Godsdienstig onder wijs te geven. In de Molukken, waar allen tot het christendom behooren, is het evenzoo en in de Minahassa van Celebes begint het Gouvernement er mede, om den godsdienst van de school te verwijderen. Het deed mij goed aan het harte, dat al de br. Zeudelingen op de Zending-Conferentie al de scholen, welke onder beheer van Zendelingen staan, doch zich onder deze voorwaarde subsidie hebben doen toeken nen, eenvoudig schrapten op de lijst der Zeudelings- scholen. Of de Inlandsche openbare scholen dan soms een groote zegen zijn voor de bevolking Och, wat zal ik er van zeggen. Zoo als men in Nederland het oneens is over het openbaar onderwijs, zoo misschien ook hier. Wel verwacht het Gouverne ment er heel veel van, maar sommige ambtenaren en zeker alle Zendelingen trekken hunne schouders op als er over de vruchten van zulk een onderwijs gesproken wordt. Ik geloof, 't onderwijs in de zoogenaamde neutrale inlandsche scholen leidt tot velerlei ellende. Nu reeds ia het zeer treurig gesteld met het gezag. De iulau- der heeft in vele gevallen zijne onderdanigheid afge worpen. Als straks een groot gedeelte lezen, schrijven en rekenen kan, maar steeds vervreemd is gebleven van God in Christus, waarvoor het Gouvernement zoo bij uitstek weet te zorgen, dan waag ik het niet, de ellende te beschrijven. Onze Oost kan alleen behouden worden door de prediking des Evangelies. En in plaats dat hiervan zooveel mogelijk werk gemaakt worde, neemt het Mohamedanisme hand over baud toe "en is juist daar het sterkst waar wij volkomene heerschappij voeren. Jierk, School fit lending Ds. J. Zegers, predikant te 's Giavenmoer, be roepen te Biervliet en te Haamstede, heeft het laatst genoemde beroep aangenomen. Middelburg. De bekende N. H. ouderlingen, de heeren L. J. de Kok en A, Gideonse, die dooreen von nis van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland onbevoegd waren verklaard om als ouderlingen op te treden, als zijnde volgens dat kerkbestuur wederstrevers van kerkelijke verordeningen, zijn van dat vonnis in hooger beroep gekomen bij de synode. De kerkeraad heeft zich tevens in deze zaak om inlichtingen gewend tot het eerstvolgend hooger het Classikaal bestuur, daar hij niet weet hoe te- handelen met eene onbevoegdverklaring tot optreden waar de bedoelde ouderlingen reeds op last vau het vond zij goed, dien opzettelijk verkeerd voor te stellen. Het gevolg was voor een ieder te voorzien, behalve alleen voor den moedwillig verblinde niet. De belasting zou het keerpunt worden. Aan de eene zijde Sir Owen Lanyon naar Londen en P. Marltzburg schrijvende: het volk is gewillig zijn belasting te betalen; aan den anderen kant het volk zeggende wij willen niet en zullen niet. Er moest botsing komen. Een toevallige omstandigheid, een misverstand hier of daar, door niemand voorzien, zou de lont iu het buskruit werpen. Waarom heeft Sir Owen Lanyon toen niet zijn plicht gedaan, en de Engelsche regeering gewaarschuwd dat hier eeu ernstig volksverzet was? Indien hij het niet wist, waarom heeft hij dan niet geluisterd naar de waarschuwende stem van den Editeur van de Volks stem, den edelen J. G. Celliers, die met mannenmoed 3 jaren lang, geen week heeft laten voorbijgaan, dat hij het vreemde Gouvernement niet heeft ingelicht over den waren stand van zaken. In plaats van de pers dank te zeggen voor de openbaring van de gezindheid des volks, heeft hij in hem een vijand gezien, en zijnen Procureur-Generaal gelast den heer Celliers te gaan vervolgen wegens openbaarmaking van oproerige geschriften. Welke geschriften De advertenties, waarin hon denden en honderden van het volk aan de regeering Classicaal bestuur bevestigd zijn, en in het vonnis niet is gezegd welke kerkelijke verordeningen zij zouden overtreden hebben. De ouderlingen J. F. Rest en Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort hebben zich bereid verklaard om de aanstaan.le aannemingen bij-de moderne pre dikanten Sibmai her Zijnen en Koch bij te wonen. Daar al de ortl odoxe kerkeraadsleden, daartoe niet willende medewerken, blanco stemden, zijn geuoemde ouderlingen alleeO door de stemmen der moderne predikanten aangewezen voor de taak, welke zij be reidwillig op zich genomen hebben. {jrKMENGlUi; BERICHTEN. Te Sas van Gent zal vcor rekening van België een nieuwe sluis worden gebouwd onder toezicht van Nederlandsche waterbouwkundigen. Nikolaas K., beambte aan het postkantoor te Zierikzee, is met ruim f 300 uit de kas van dat kantoor verdwenen, maar reeds achterhaald. Jl. Zondag kondigde in zeker dorp in de om streken van Kampen, na de godsdienstoefening, de predikant van den kansel af, dat er door een lid der gemeente eene dienstbode werd gevraagd, en dat be langhebbenden zich bij dominé konden vervoegen, Voorzeker een nieuwe methode van ad verteeren. De Arnh. Ccurteekent bij dit bericht het volgeude aan Iu een aan.al plattelandsgemeenten is het nog altijd gebruikelijk, dat de koster des Zondags na afloop der godsdienstoefening iu het voorpoitaal der kerk „aflezing" houdt van de bekendmakingen, die hem door verschillende besturen, notarissen, deurwaarders euz. ter aflezing en aanplakking worden toegezonden. De bekendmaker is tevreden met het resultaat van, die wijze van aankondiging iu de kerk verzamelen, zich ook zij die geen couranten lezen en de prijs is zeer matig een dubbeltje het stuk. Vrijdag vertrokken van Roermond naar Antwer- per Grand Central bijkans drie honderd landverhuizers, mannen, vrouwen en vooral kinderen, meest allen Limburgers, om van daar zich in te schepen naar Amerika. Een agent van mgr. John. Ireland, bisschop van Minnesota, heeft in den laatsten tijd in die provin cie rondgetrokken, aanbiedende de personen, die met hem de reis wilden ondernemen, bij te staan. Naar het uiterlijk te oordeeleu, behoorden die emigranten meest tot den dagloonerssland en schijnt het geopende vooruitzicht, om na eenige jaren werkens op den hun aan te wijzen grond eigenaar te worden van huis en. hof, hun van wege een bisschop gedaan, machtig medegewerkt te hebben tot. het doen van een stap, die bij mislukking hen van weiuig slechter conditie kan maken dan waarin zij tot nu toe verkeerd hebben, Zooals men weet, komen soms ziektegevallen voor, waarin de lijders alleen gered kunnen worden door het brengen vau nieuw gezond bloed in het lichaam. Zulk een transfusio sanguinis zou gisteren in, het gasthuis te Amsterdam toegepast worden op een man, die aan eeu gevaarlijke soort van bloedarmoede leed. Er moest hem eeu zekere hoeveelheid bloed door de buikholte in het lichaam gebracht worden. De kunstbewerking zou in tegenwoordigheid van eenige professoren en een aantal studenten door prof. Tilanus verricht worden; maar er deed zich een groot bezwaar op: er was nog geen gezond persoon, die zich de vrij aanzienlijke hoeveelheid bloed, die. noodig was, wilde laten aftappen, wat niet zonder gevaar ge schieden kaD en dikwijls na eenige weken nog nadee- lige gevolgen heeft. Een militair student, de cand.-arts M., verklaarde aanzeiden, dat zij geen belasting zouden betalen. Waarom heeft Sir Owen Lanyon in dit kritieke tijdstip niet moed genoeg gehad om zijn plicht te doen Omdat, zeggen wij, hij eene botsing wilde, maar op het terrein, dat hij zelf verkoos en dat hij in zijne kortzichtigheid vermeende te kunnen kiezen naar zijn eigen welgevallen, en zooals "het voor hem het voordeeligst was. Hij begeerde van de politieke kwestie eene crimi- neele te maken, van de protesteerende burgers, wets overtreders, die hij gemakkelijk kon laten veroordeelen. Toen kwam overwachtB bet geweidadig verzet van D. Bezuidenhout tegen de executie van roerend goed, voor verschuldigde belasting, hem te stade. Hi' r was een wetsovertreding, waarmede gemakkelijk te handelen viel. Hier was eene duidelijke onwettigheid. Stellig. Zoo onwettig, als het weigeren van betalen der 3 of 5 schillings door Hampden voor het scheepsgeld Onwettig als het innemen van den Briel door de Watergeuzen in 1572 1 Onwettig als het in zee werpen in de haven van Boston, van den voorraad thee Onwettig als het verzet in de Kaapkolonie tegen de inbrenging van Engelsche bandieten Al te gader onwettigheden, maar waartoe eeu volk zijn toevlucht neemt, als de regeenng de hoogere wet verlaat. Wordt vervolgd.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2