Nieuwe Goesche Courant, Christelijk'historisch blad voor Zeeland Zaterdag- 20 Maart. .V. 730. BINNENLAND. 1881. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen pvijs per driemaanden francof 1,50. Enkele nomraers- 0,05,. UITGAVE VAN P. G. Wlhil AIVv te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Er is, gedurende zeven dagen in de Tweede Kamer gehandeld over de heffing eener rentebelasting. Niet minder dan 29 vellen van de Handelingen der Staten- Generaal zijn verschenen sinds de motie van den heer van Houten aan de orde kwam. Vragen "we ons af wat er voor onze lezers uit dien stroom van woorden en lectuur te vis3chen is, dan staat dit o. i. in om gekeerde reden tot de uitvoerige discussiën. Onze volksvertegenwoordigers hebben met ijver en kennis van zaken de gronden van ons belastingstelsel ontvouwd sommigen hunner hebben voorgerekend hoeveel belasting men voor een eeuw betalen moest anderen hebben een nette en duidelijke staalkaart ge leverd van de belastingen die in de verschillende ons omringende landen geheven worden - nog weer anderen hebben gewezen op onze ingewikkelde finan- cieële verhouding, b, v. tusschen gemeenten en rijk, of tusschen moederland en koloniën. Er zijn leden geweest die zeer krachtig voor indi recte en tegen directe belastingen hebben gepleit, ook zijn er leden geweest die uitvoerig over grond belasting hebben gesproken. De een wilde spoorweg kaartjes de ander tabak een derde koffie en thee een vierde de inkomsten, en een vijfde de effecten belasten. Deze verschillende meeningen en onderwerpen voor belasting zijn grondig besproken, verdedigd en weder- legd, cijfers zijn tegenover cijfers geplaatst, toestanden met elkander vergeleken, en voor iederen spreker over eenig object van belasting zal het bij de stemming over de thans behandeld wordende wet, de vraag zijn of hij zijne meening tegenover het voorstel der regee ring handhaaft. Tegen het voorstel thans door de regeering aan het oordeel der Kamer onderworpen, werden vooral deze bezwaren aangevoerd. Nederland staat boven aan de lijst der Europeesche landen, waar het op belasting betalen aankomt. Indien er dan volstrekt geld moet zijn laat ons dan indirecte belasting heffen,deze wordt veel ge makkelijker gedragen, al staat ook de opbrengst gelijk. En de thans voorgestelde heffing van rentebelasting zal het meest drukken op de eerlijken. En eerlijken in belastingszaken de heer van der Hoeven rekende dat slechts 8 °/o der bevolking, waar het op belasting- heffen aankomt, eerlijk zijn die zijn er niet veel. De FEItl XLlASTOJNT. Nu. zijn we genaderd tot het verhaal, in het be- kepde staatsstuk, dat meer onmiddellijk slaat op de gebeurtenissen der jongste maanden, De petitie, van rechten gaat aldus voort Men verlieze niet uit het oog dat alle, ook de ernstigste pogingen van onzen kant om door memories het oor der Engelsche regeeripg te ber,eiken, vruch teloos waren gebleven. Reeds in December 1,879 moesten wij verklaren, wij kunnen niet meer tot Engeland spreken, er is daar niemand, die ons ant woordt. Men leze b. v. eens aandachtig de ,boyen aapgehaalde memorie aan H. ,M. de koningin, in April 1879 dooj ons opgezonden,; men vergelijke de dat 8tuk begeleidende depqche van den hoogen commis saris, niet die zwaarwichtige verklaring van hem, dat dit stuk de ernstige overweging van H. M. regeering verdiende, en zou men het kunnen gelooven, dat er nooit eenig antwoord op dat stuk is gekomen, dat geen Engelsch minister heeft kunnen goedvinden, op zulk een ernstige smeekbede van een zwak volk regeering zal een eed vorderen. Hoevelen zijn er niet die geen of weinig waarde meer aan den eed hechten, wat zullen hunne eeden beteekenen Daartegenover staat de godsdienstige die gelooft aan een Almachtig God die helpen kan en zal, en de vrees voor den biechtstoel, waarvoor men volgens den heer van der Hoeven in de Roomsch-Katholieke kerk, zoozeer vreest. Het is een plaatsen van den mensch tusschen zijn geweten en zijn beurs. Daarom, en daarom alleen is voor vele leden de wet reeds verwerpelijk. Ziedaar in korte woorden een schets van het ver handelde. Gisteren eo heden is aan de orde art. 1 omschrij vende den aard der belasting met de daarop voorge stelde amendementen. De heeren van Nispen, Donner, Lohman, Vermeulen en Heydenrijck stellen voor als nieuw art. 11a bij de rentebetasting „Van deze belasting worden vrijgesteld 1. zedelijke, lichamen, vereenigingen, fondsen en maatschappijen, voor zooverre zij ten doel hebben eeredienst, welda digheid, onderwijs ea opvoeding; 2. pensioen-, we duwen- en wegenfondsen; 3. spaar- en voorschotban ken". Deze vrijstellingen zijn ontleend aan het ont werpGleichman betreffende de belasting in de doode hand. Voor de verkiezing van een lid der Tweede kamer in. het hoofdkiesdistrict Arnhem (vacature Dnllert) zijn uitgebracht 1594 geldige stemmen, aldus verdeeld: de heer Ph. W. van der Sleyden 865; mr. A. P. rR. C. baron van den Borch van Verwolde 3.80} generaal H. J. Enderlein 300, zoodat eerstgenoemde is In de Staatscourant wordt bekend gemaakt dat met April alle postkantoren en de voor den dienst der spaar bank aan te wijzen hulpkantoren der posterijen zijn belast met aannemen van gelden, ter belegging in de Rijkspostspaarbank en met het doen van terugbetalingen. Elke inlage moet minstens 25 cent bedragen. Ten einde ook het ter zijde leggen van kleinere bedragen gemakkelijk te maken, zijn aan de kantonen kosteloos formulieren verkrijgbaar, ingericht om daarop vast te hechten 20 frankeerzegels van vijf cent. Zoodra het formulier geheel gevuld is, en dus eene waarde van een gulden vertegenwoordigt, kan het als eene gewone inlage worden aangeboden. iets te zeggen Tenzij men de verklaring van Sir Garnet Wolseley voor een .antwoordhopdt //dat, zq.olapg als de zon schijnt de Transvaal Britsch grondgebied z,oq blijven." Een spotvertegenwoordiging, enkel uit oogendienaars van de overweldigers samengesteld, nam ^le plaats in van, onzen achtbaren Volksraad .en greep met woeste hand. in onze dierbaarste rechten. Een der laatste' handelipgqn is de afschaffing van eiken waarborg van vrijheid voor den burgef, die, ten eeuwige dagen aan publieke vervplging, blootstaat, zoo lang het der re geering maar fyehpagt. Maar dit is slechts ter loofps,,. goed of slecht,,hestupr was ons ten eenenmale pnver- schillig,zoplaug wij in het land onzer vaderen onder het juk der overheersching gebogen waren. Het belang onzer tegenpartij bracht mede, het gewicht van ons verzet te verkleinen, en voor het oog derwereld een lager karakter te doen ajannemep,, Wij vopr ons. geloovqp niet, dat men in Engeland ooit den waren sta^d. van zaken geken,d heeft. Met hardnekkigheid, eener betere zaak waardig, werd naar Londen geschreven, dat er slechts een klein aantal Alle inlagen worden door de postbeambten ingeschre ven in een spaarbankboekje, dat kosteloos wordt afge geven. De eerste inlage moet door den inlegger per soonlijk, volgende inlagen kunnen ook door een ander geschieden. Terugbetalingen kunnen alleen aan den inlegger zeiven of aan zijn gemachtigde plaat9 hebben. Inlagen en terugbetalingen kunnen ook geschieden aan een ander post- of hulpkantoor dan dat, waar het spaarbankboekje is afgegeven. Van de inlagen wordt eene rente uitgekeerd van 2,64 ten honderd, gelijkstaande met' 11 cent van elke honderd gulden in-©en halve maand. Die rente wordt elk jaar in het spaarbankboekje bijgeschreveu. De Staat waarborgt zonder, eenig voorbehoud aap de inleggers de teruggave hunner inlagen en de beta ling der verschuldigde renten. Voor verdere inlichtingen vervoege men zich aan ,de postkantoren en aan de voor den dienst der spaarbank aangewezen hulpkantoren, alwaar, tegen den prijs van vijf cent, verkrijgbaar zijn exemplaren der bovenge noemde wet en van het daarop betrekking hebbende koninklijk besluit. Voor den dienst der rijkspostspaarbank worden aan gewezen 151 hulpkantoren der posterijen, waarvan in Zeeland Aardenburg, St. Annaland, Axel, Brouw wershaven, Bruinisse, Colijnsplaat, Groede, Kruiningen, St. Maartensdijk, Walsoorde, Wemeldinge, Yerseke en Zaamslag. Maandag zal eene interpellatie van den heer van Rees plaats hebben, over de wijziging van het bestuur in Atjeh. De aangekondigde interpellatie van den, heer Keuchenips zeer uitvoerig gesteld blijft tot later, bewaard. Naar het algemeen gevoelen wil de aftredende Gou verneur-Generaal, de heer van Lansberghe, de eer hebben dat de zaak van Atjeh onder zijn bestuur is ten einde gebracht. Daarom schijnt tot algemeens verontwaardiging aan Generaal van der Heijden ontslag t' huis gezonden te zijn. De heer G. van Diesen, hoofdingenieur ,van den Waterstaat in Zeeland, thans belast met het toezicht op onze benedenrivieren zal worden vervangen door den heer Brevet, thans ingenieur te Leeuwarden. Biervliet. Op het request aan Z. M. den koning, ontevredenen woren, dat enkele listige, verleiders ea zelfzuchtige raddraaiers, de agitatie in leven hielden* maar dat het volk als ;vclk zich schikte onder de veranderde regeering. Krachtig volhouden, bier en daar omkooping beproeven, of schrik aanjagen, zou zeide men, de agitatie wel doen bedaren. Intusschea had de Engelsche Administratie in Pretoria de twen eerste jaren grootendeels op crediet geleefd, en de huishouding van de Transvaal gevoerd i met het geld der, Engslsche belastingschuldigen, de rooskleurige voorstellingen over de gezindheid des volks maakten het der regeering ia Pretoria wel eindelijk tot een plipht, nu ook waarde te toonen, en met de kient vap het geld te bewijzen, dat het volk over het; geheel tevreden was. Belasting en betaling van belas ting is het teeken van eenq gezonde, normale huishou ding van staat; betalen van. belasting is het eerste en laatste bewijs van de gehoorzaamheid eens burgers aan de wetten van zijn, land,, en onwil in dat opzicht of zelfs weigering een onwraakbaar bewijs, dat er een diepgaand verschil is tussqhen volk en regeering. Da regeering te Pretoria zou hier de strik vinden voor

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1