Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ij h - h ia tor is c h blad voor Zeeland 1884. Donderdag 24 Maart. N°. 729. De zegen der Emigratie. -1 ,i 7 c f x 'ij.ii O; 'A A t HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag,.W.oe*sda.g.en Vrijdag- 4vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per driemaanden franco f 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGA VB VAN P. G. WIJ Tl AH, te Middelburg EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Wij in Europa worden steeds meer ontkracht en uitgeput door overbeschaving, en altijd ster ker prikkels om een schijn van leven op te houden. Maar daar (in Transvaal) zijn nog frissche en versche natuurkrachten. Daar zijn de velden wit om te oogsten. Wellicht heeft God die stijve Doppers verkozen, om het zout der wereld te zijn in Zuid-Afrika, Als nu of later het resultaat van den strijd maar is een onafhankelijk rijk, »de Vereenigde Staten van Zqid-Afrika", dan gaan onze zonen en dochte- ren daarheen. Dan zullen we onze neven hel pen, niet om op Engelschen te schieten, maar om eene maatschappij te bouwen, waarin het Koninkrijk -Gods komt, met kracht en met heer lijkheid Zoo schreef dezer dagen een mijner vrienden, en nu dit nomraer ons de gewichtige tijding brengt dat de onafhankelijkheid der Zuid-Afri- kaansche republiek door de Engelschen zal wor den erkend, en dat het Amsterdamsche Trans- yaal-comité een brug wensckt te slaan tusschen het moederland en hare roemrijke dochter ginds, herhaal ik dit woord met hetzelfde opgewekt gevoel als waarmee mijn vriend het schreef. Terwijl we God danken voor de evenzeer ge- wenschte als ongedachte uitkomst van den strijd onzer broeders, richt zich onwillekeurig ons oog op dat heerlijke land, ons eerst in de laatste maanden goed bekend geworden. De Vereenigde Staten van Amerika hebben velen onzer land- genooten voedsel en deksel gegeven, in dat land der vrijheid wonen duizenden onzer vrienden en geloofsgenooten: Menig reisgezel, zei ons lang vaarwel. Nu opent zich een sGhoonere toekomst. Immers in Amerika komende verliest men langza merhand zijn nationaliteit, in Zuid-Afrika vindt FEUILLETON. We .gaan voort met de mededeeling der Petitie van Hechten van de Transvaalsche Boeren. Het is waar schijnlijk niet het minst dit pleidooi, dat er Engeland toe gebracht heeft de onafhankelijkheid der Züid- Afrikaansche republiek te erkennen. Zeker is het dat dit protest oorzaak is geweest van de tusschenkomst van den algemeen geachten President Brand van de Oranje vrij staat. In den aan vang waren onze krijsoperaties tegen Secoecoe- fii niet zeer voorspoedig. Met groote geslepenheid trok de tegenpartij daarvan partij en maakte twee door haar gedane ontdekkingen wereldkundig en tot eene basis van vijandelijke operaties tegens ons. De eerste was, dat Secoecoenie geen onderdaan der republiek, en dus een beschermeling van Engeland was. De tweede, dat wij te zwak waren om ons tegen de zwarten, te verdedigen. Sir Garnet Wolseley's Oorlóg Secoecoeni, dien hij behulp der Amaswazies na men onze taal, ons volk, ons geloof. Met die Boeren ginds leven wij bij een en hetzelfde Woord, strijden we onder éen banier, naderen we tot éen troon, en reizen we naar éen land. De Zuid-Afrikaansche republiek kan ons naast de uitgestrekte Vereenigde Staten van Amerika den zegen der emigratie leeren. Nimrod, de torenbouwers van Babel, zij die het kostte wat het wilde, bij elkander besloten te blijven, spraken anders. Zij wilden van geen emigratie weten. Zij wil den bij elkander blijven, steeds tot elkanders hulp gereed, steeds de lusten van het samen wonen genietende. Ons vereenigings- ons middenpunt gaan wij zeiden ze zoo hoog mogelijk optrekken, zoo mogelijk tot in den hemel. Een kunstge wrocht van onze eigene handen zal het tast- en zichtbare teeken onzer samenwoning en samen leving zijn. Een enkel bevelwoord dös Heeren, als altijd, zoowel tot ons welzijn strekkende als voldoende aan onze behoeften, wierp dat project van ge not en eigeu wenschen omver. Tegenover het menschelijke geen emigratie" klonk het God delijke woord weest vruchtbaar en vervult de aarde." Onderwerpt die schoone aarde, zoo groot, ook buiten Sinear, bebouw haar. Weerstrevende, nu eens door zegeningen, die uitwegen voor den overvloed dan eens door gebrek dat levensbehoud zoeken deed leerde de menschheid den zegen der emigratie waardeeren, en leert de ervaring nevens het Woord, dat de emigratie uit God is, dat Hij ze wil, Hij ze bevolen heeft. Zie, God wil ons leeren dat het middenpunt onzer vereeniging op deze aarde, niet een hoog opgetrokken toren zal zijn, die we aan iedere plek waar onze tente opgeslagen is zullen zien,.<^- een yreeselijk bloedblad, letterlijk uitgeroeid en ver nield heeft, ontslaat ons,van de moeite, om over de valsch- heid der eerste ondekking iets in het midden te brengen. Voor de tweede ontdekking, die onzer vermeende zwakheid, lust het ons als onzen besten advocaat bij te brengen den toenmaligen goeverneur van Natal zelf geen vriend der Boeren, maar stellig een der beste Enselsche staatslieden een man van waarheid en eerlijkheid, Sir Henri Bulwer, die in een depeche aan zijn regeering, geschreven in het laatst van October of in November 1876, letterlijk verklaarde; Dat president Burgers zijn prestige onder de Kaffer stammen had hersteld. Lord Carnarvon, destijds secretaris van Staat voor koloniën, geen reden hebbende om aan de nqdeelige geruchten over onze republiek, hem door hooge ambtenaren te Kaapstad, door invloed rijke personen uit Port Elizabeth en Natal toegezonden, te twijfelen, zag hierin een kans om zijn lievelings denkbeeld, eener confederatie van de staten en kolo niën van Zuid-Afrika gemakkelijker te bereiken. Eene dat geen menschenwerk symbool onzer veree niging zijn kan, maar dat in Hem, die boven lucht en wolken troont, in den Alomtegen- woordigen God het symbool onzer hoog,ere eenheid zijn moet. Gods bevel dekt onze behoeften, en de op volging ook van dit bevel is ons ten zegen. Waar zou het heen, indien er geen Amerika, geen Afrika waré, waar terrein is voor veler werkzaamheid, een toekomst voor den onderne mende, een voorraadschuur voor onze eigene behoeften Hoe zou ons vaderland alle zijne zonen en dochteren kunnen voeden en verzor gen Tot, hoeveel ellende zou de voortdurende toeneming der overbevolking niet leiden Tot diepe armoede tot onrustbarende ontevreden» beid tot jammerlijke ontuchtigheid,tot toeneming van het ellendige revolutionaire soci alisme of communisme. Een Fransch staatsman heeft eenmaal gezegd een ledige maag maakt revolutionair, en was niet voor onze dagen het verschijnsel bewaard dat de vruchtbaarheid der moeder zou gevloekt worden, in plaats van een zegen genoemd, zooals de Schepper ons heeft geleerd? Ziedaar nu welk een' heerlijken weg God in Zijn wijsheid heeft geopend om verlost te blijven van revolutionaire droomerijen en van de zonde der ontucht. Tegenover de theoriën van ge meenschappelijk bezit en staatszorg tegen over desexueele moraal van mr. van Houten, sfelt God zijn eenvoudig, voor iedereen duidelijk, eeu wen oud, maar nog niet verouderd bevel woord: weest vruchtbaar en vervult de aarde. Deze twee woorden zijn niet te scheiden. Het eerste maakt het tweede noodzakelijk, on misbaar. Wil men geen vruchtbaarheid dan ook geen bezitten, geen vooruitgang. Wil men de aarde niet vervullen, dan wordt vruchtbaar- annexatie van de Zuid-Afrikaanscbe republiek zou, dacht hij, in de biltere omstandigheden van het land eene weldaad kunnen wezen, en als zoodanig aangè- nomen door de bevolking, een einde maken aan een der twee eenige onafhankelijke staten iD Zuid-Afrika, De Oranje vrij staat van alle zijden dan ingesloton door Engelsch grondgebied, behoefde dan niet geannexeerd te worden, maar zou van zelf door den drang der omstandigheden wel gedwongen worden de BritscHe vlag te erkennen. Van die beginselen uitgaande, gaf genoemde secre taris van staat voor koloniën den 6den October 187.6, volmacht, om de republiek namens Hare Majesteit de Koningin van Engelaud te annexeeren, onder He uitdrukkelijke voorwaarde, dat zulks alleen geschieden kon met goedkeuring van de wetgevende vergadering. Sir Theophilus Shepstone heeft geen rekening ge houden met de veranderde omslandigheden, die ten gunste der republiek waren gekeerd. Meer, hij heeft partij getrokken van de eeuwige twisten over de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1