iierft, écnool eit lending GEMENGDE BERICHTEN. ingezetenen aan de hulpbehoevenden ia de Transvaal" te mogen vereenigeu. Op uwe medewerking in deze vertrouwende, noemen wij ons met achtiug Het comité voor de collecte ten voordeele der hulpbehoevenden in de Transvaal te Middelburg F. NAGTGLAS, Voorïitter. J. P. NONHEBEL. H. L. F. PISUISSE. J. W. DE BAAD Dr. G. SMIT SIBINGA. D. J. DRONKERS,, Secretaris-Penningmeester TransvaalGelijk uit achterstaande advertentie blijkt zal op Woensdag 23 dezer te Middelburg de col lecte worden gehouden, voor de hulpbehoevenden in de Trausvaal. Die collecte behoeven wij niet verder aan te bevelen. Die boeren hebben ons hart én orze deelneming gewonnen en verdiend; Met onze broeder- groete willen wij de bewijzen onzer deelneming hun zenden. Op uitnoodiging van de leden van het comité hebbeu de volgende heeren zich bereid verklaard tot het houden der collecte M. H. Boasson, J. Borsius, M. van Boven, J J. Ceulen, G. J. van Deinse, F. Ermerins, Jb. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, D. Jeras, E. J. W. Koch, W. J. J. Koole, J. G. Kraft, D. G. Kröber, Dr. B. H. Steringa Kuijper, A. A. Nonhebei, W. A. de Rijcke, J. H. Snijders, P. C. Tevel, C. Verhage, B. A- Verheij, B. J. Verschoor van Nisse, J. C. Worrell en J. A. Zip. In het kiesdistrict Delft, waar de heer Schagea van Leeuwen als lid der Tweede Kamer dit jaar aftreden zal, is van ani'.-revolutionaire zijde, de heer Fabius, officier der artillerie reeds candidaat gesteld. Van den Gouvereneur-Generaal van Ned.-Iudië is het telegrafisch bericht ontvangen, dat, ingevolge de koninklijke machtiging, verleend in October 1879, het burgerlijk bestuur in Atjeh is ingevoerd, dat onder nadere goedkeuring van het Opperbestuur een volledige gewestelijke organisatie en een regeling van het rechtswezen zijn vastgesteld, en dat. tot Gouverneur van Atjeh en Otfderhoorigheden is benoemd de heer Pruys van der Hoeven. Het maakt een zonderlingeu indruk, dat een der gewichtigste besluiten, die de Gouverneur-Generaal van Iudië nemen kaD, thans genomen wordt, terwijl een nieuwe Gouverneur-Generaal op reis is naar die gewesten. Zal Generaal van der Heijden nu terugkeeren De catalogus van de tentoonstelling van kunstwerken van oude meesters te 's Gravenhage, bevat 389 num mers, van 32 inzenders. Z, M. de Koning heeft 42 Hier moet de wortel gezocht'Worden van de latere gebeurtenissen eb van onze tegenwoordige worsteling. Wij willen de Engelsche regeering aan de Kaapkolouie niet onnoodig hard vallen wij gelooven gaarne, dat de verschillende regeeringspersonen hun uiterste best deden o.n de Hollatidsche kolonisten zoo rechtvaar dig te behandelen, maar het gevoel van onze voorouders, dat zij eene onderdrukte natie waren, onder vreemde overheersching, liet zich niet verdrijven. Botsingen ontstonden, waarin de Boeren altoos het onderspit delfden, en als rebellen behandeld werden, maar zucht naar vrijheid liet zich niet verdrijven. Eene dier terechtstellingen staat in het hart van eiken Afrikaner als de moord van Slagfersoek bekend, toen 7 hmme'r beste mannen door den Engelschman werden opgehangen. Dit gebeurde in 1817 In dat jaar was het voor velen hunner beslist, dat zij; die niét onder Engelsche vlag leven wilden, beter deden, als vroeger het volk van Israel, de woestijn in te trekken, en een nieuw land te zoeken. Afrika was ruim genoeg om beiden plaats te geven. Van dat jaar teekent de trek over de groote rivier, die van lieverlede den Oranjevrijstaat de kolonie *Natal en de Zuid-Afrikaansche republiek gesticht hebben. Wij maken er aanspraak op, Znid-Afrika van ougeveer den 30 graad Z. B. tot den 22- graad tot Europeesche lamleu gemaakt te hebben. De eigenlijke groote verhuizing uit de Kolonie moet evenwel later geplaatst worden, en wel na 1834 toen ten gevolge van den geforceerden afkoop der slaven, onze oude patriarchale boerderijen eensklaps tot ondergang gebracht worden. De politieke verbittering over dieu maatregel, doorgedreven door een parlement, dat iu Londen niets van onzen toestand kende, was nog niet zoo groot, als de verachting, die men ge voelde voor eene regeering, dié ons dwong eene Zekere som aan te nemen voor den in vrijheid te stellen slaaf, en die hare maatregelen zoo slecht nam dat dit geld ons nooit bereikte, maar grootendeels bleef hangen in de handen van bedriegers in Londeh. kunstwerken afgestaan, o. a. een hertenjacht op het Loo van Willem III, door Dirk Mans. De Arnhemeche Courant bevatte dezer dagen naar aan leiding van een regeeringsbesluit, de volgende ver makelijke persiflage. Vele zijn de pogingen om den oorlog minder vree- selijk te makenbij interuatiouale overeenkomsten heeft men het leven en de eigendommen der niet- strijders gewaarborgdvoor de hulp aan gewonden worden maatregelen genomen ook andere maatrege len hebben die strekking. Ons departement van Oorlog heeft eene nieuwe schrede op dien weg gedaan. Het heeft het aantal scherpschutters bij elk bataljon tot beneden de helft verminderd van 95 op 40 gebracht. Hoe slechter een soldaat schiet, hoe gerin ger de kan3 voor den vijand om getroffen te worden. Men ziet in den strijd der Tran9vaalsche Boeren hoe elk van hunne kogels een vijand het leven kostte deze nieuwe ervaring heeft er misschien toe geleid om de trefkans te verminderen door het getal scherpschut ters te beperken. Moge het Nederlandschebij alle legers van de wereld navolging vinden.De soldaten zullen dan welgemoed ten oorlog gaan, die een zijner grootste verschrikkingen heeft verloren de kans om dood geschoten te worden' In het maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij (no. 3) komen w«der merkwaardige staaltjes voor van het bedrog, waaraan „onze zieken" blootstaan. Eerst worden de „zwitschersche pillen" ontleed, die niets zijn dan aloë en rhabarber. Voor 50 pillen betaalt men f 70. Het blad bre.igt aan het licht, dat in den genees kundigen Raad van Noord Holland de fabrikant der Slijm en maagpillen van Schreudcr, de oud apotheker Bruinvisch, zitting heeft. Voorts wordt het geheim ontraadseld der gunstige getuigschriften aan kwakzalvers gegeven. In Duitsch- land is de uitoefening der geneeskunde vrij, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet, en nu wor den burgemeesters van kleine gemeenten, onderwijzers enz. door hoog rabat verleid om geheime geneesmid delen te verkoopen. Natuurlijk weigeren zij geen gunstig attest, dat in hun eigen belang mede is. Aan de redactie bood een zekere Johan van Elde- reu te Breda aan de zaak, die het blad voorstaat, door de mondelinge voordrachten te bevordereu. Toen dit niet werd aangenomen, hield hij toch openlijke voordrachten, maar ter aanbeveling van zijne eigene maag- en bloedverzuiverende kruiden, die voor alles goed waren, zelfs om er een „lekker bittertje" va.i te maken. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Alkmaar, door ds. F. A. Winckel te 's Gra venpolder. Onze uitgang mishaagde der Europeesche regeering. Zij vond voor ons de theorie uit, (lat Britsche onder danen overal aan hun voetzool den Britschen bodem mede namen, en elk nieuw terrein tot eene provincie van Eugeland maakten. Natal was eene welvarende nederzetting van ons, wij hadden er ons eigen Repu- blikeinsch bestuur. Pietermaritzburg was onze hoofdstad maar Engeland landde, schoot eenige van onze meuscheri dood, verjoeg de anderen nam de lan den tot zich en verklaarde Natal tot eene kolonie. Aan den anderen kant naar de Oranjerivier en de Vaal- rivier, liet men ons soms met rust, soms vervolgde men ons. Ia den slag van Boomplaats bevocht sir Henry Smith ons met Kaffers en Hottentotten. Ein delijk zegepraalde eene betere politiek. Eindelijk kwam de Engelsche regeering er toe om in te zien, dat het beter was zich vrienden te maken van de Boeren, in plaats van hen langer te vervolgen. Er was daartoe slechts een weg, de erkenning hunner onafhankelijkheid. Dit geschiedde voor de Zuid-Afrikaansche Republiek of Transvaal in 1852; en voorden Vrijstaat in 1854. Dat wij over die eonveniie van Zandrivier niets te veel schreven in onze eerste proclamatie, dat de Engelsche regeering werkelijk toenmaals het tractaat daarvan opgemaakt als de basis van onze volkomen onafhankelijkheid erkende, blijkt onder anderen duide lijk uit hetgeen in 1857 de toenmalige secretaris van Staat voor koloniën daaromtrent schreef. Jaren achtereen was de verstandhouding uitstekend. De Republiek zette hare grenzen voor Engelsöhen open, en velen hunner werden goede en trouwe burgers van hun nieuwe Vaderland. Wat onderdrukkig. niet te weeg had kunnen brengen, deed de Vrijheid. Gelijk in den O. Vrijstaatzoo ook in ons land verbroederden Afrikaner en Engelschman met elkander en legden den grondslag voor een nieuw vaderland. 2. Hoe is in dit alles verandering gekomen Door eene verandering in de Etigelsche koloniale politiek. Het stelsel van onthouding is opgevolgd door een vastberaden streven om Zaid-Afrika tot aan de Zam- Beroepen tot predikant bij de N. TI, G. te Sfc. Anna ter Muiden, ds. E. M. van IJsendijk, te Kat- tendijke. Soubairjg. Ds. W. Knottenbelt alhier is beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Rossum. Een treurig ongeluk had heden morgen in het droog dokte Middelburg plaats. Het lljarige zoontje eener weduwe had op het driemastschip Burgemeester Schorer een boodschap te doen, en viel in het ruim van dat schip. Men vreest voor levensbehoud van het knaapje. Voor de kennis van den toestand iu onze Maasstad kan het misschien eenigszins belangrijk zijn op te merken dat de heer Philippi, candidaai van de vroe ger oppermachtige kiesvereeniging en van de N. R. C. nu ter nauwernood tot lid van den gemeenteraad is gekozen. De gekozene verkreeg 894, zijn tegenstander 750 stemmen. Vroeger had men voor den laatste wel de helft kunnen aftrekken. In Diligentia te's Gravenhage heeft Woensdagavond de heer M. de Vries, die lange jaren in de Transvaal geleefd heeft, 2l/2 uur gesproken in die eigen boere syn taal". De spreker wist het aaDgeuame aan het nut tige te paren en oogstte gro'oten bijval van het talrijk opgekomen publiek. Naast het Roode Kruis wil het Groene Kruis (groen, de kleur der hoop) medewerken om de gevol gen van den oorlog in Transvaal te verzachten. Het Groene Kruis is geplant te Asperen. Door Burgemeester en Wethouders van Amster dam wordt aan den Raad voorgesteld, den naam van de Oude Manhuispoort te veranderen in dien van Universiteitstraat. De bekende Engelsche klokkenspelers hebben het voornemen in het laatst van April andermaal ons-land te bezoeken, en alsdan een gedeelte van de netto op brengst hunner uil voeringen beschikbaar te stellen voor de weduwen en weezen der gesueuvelde Boeren in de Transvaal. Men heeft de vorige week te Amsterdam het ge luk gehad al weder feest te kunnen vieren. Het was 300 jaren geleden dat Pieter Cornelisz. Hooft, Drossaert van Muiden en schrijver der Neder- landsche historiën geboren werd. Men hield feest met optocht, spel, voordracht en onthulling van een gedenksteen, zooals zulks te doen gebruikelijk is. Wie mocht verlangen er meer van te weten ver wijzen we naar Eigen Haard dat een geheel nommer aan dezen welbekenden landgenoot heeft gewijd. Uit ^de beschrijving van het feest sprokkelden we, als eene curiositeit, voor onze lezers de spijskaart op, in de taal der I6de eeuw. bssi mier voor Engeland te veroveren. De onver wachte ontdekking van de Diamantmijnen in den Oranje vrijstaat, gepaard aan de verwachting dat der gelijke rijkdommen in ons land zouden gevonden worden, maakte deze veranderde politiek zeer welkom aan alle fortuinzoekers. Aan den Oranjevrijstaat werd Griqualand West ontDomen men trachtte even zoo aan de Transvaal een hoek te ontnemen, maar tegen de uitspraak, van de Keato Award, waarbij dit ge schiedde, bracht de president Burgers naméns de republiek een protest uit, dat nooit is wederlege!, en tot op den huidigen oogenbltk zijn deze landen bij de republiek gebleven. Al deze inbreuken op de beide republieken ge schiedden onder den schijn van verdediging en be scherming der in onze staten woonachtige en onderhoo-^ rige Kafferstammen. Men trad als hun verdediger op, onderzocht hunne grieven, kwam tot de van den beginne aan bijna vaststaande conclusie, dat de Boeren republieken ongelijk hadden, en de in geschil zijnde landen toebehoorden aan Adam Kok, Monisioe, Man- kuroane, of hoe deze inlandsche soevereinen heeten mogen, om te eindigen waarmede, met die landen over te geven aan de beschermelingen Wel neen, rustig te verklaren tot Engelsch grondgebied. In lijnrechten strijd waren al deze handelingen met met de Zandrivier-conventie, voornauitlijk met Art. 3 daarvan. Maar er zou geen einde zijn aan onze klach ten, indien wij alle inbreuken van de Engelsche zijde legeii onze Soevereiniteit wiHen opsommen. De diplomatieke correspondentie tusschen Sir ITenri Barkley en den President Burgers van 187276 is eene aaneenschakeling van aanmatigingen op ons vrij, binnenlandscb bestuur. Dit alles bereikte zijn toppunt in 1876 toen een inlandsch kafferhoofd, Secoecoenie, sedert onheugelijke jaren binnen de grenzen woonachtig, en der repnbliek onderdaan, oproer pleegde, en ons dwong tot militaire handelingen. Wordt vervolgd.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2