Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Ij eel and. flinsdag* 22 Maart. A'°. 72a BINNENLAND. HET ZU1DEÜ, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. De heer de Savornia Lohman heeft ook namens zijne antirevolutionaire mede-afgevaardigden in de Tweede Kamer de verklaring afgelegd, dat zij zich niet met het finantieel beleid der regeering kunnen vereenigen, en daarom tegen de rentewet znllen stemmen. Doch ik heb er bijgevoegd, zoo sprak de heer Lohman, dat het overig beleid van deze regeering, ten aanzien van andere punten, hoezeer ook door ons bestreden, voor ons geen reden kan zijn om tegen deze wet te stemmen. Wij zouden het sterk veroordeelen in de tegenpartij, in de heeren van de linkerzijde, indien deze eene belastingwet aannamen, enkel om onze grieven te kunnen laten voortduren. Maar om dezelfde reden mogen wij niet eene belastingwet verwerpen, alleen omdat wij ons door zekere wetten, welke ons door de overzijde opgedrongen werden, gegriefd achten. Om die reden hebben wij gemeend het financieel beleid van bet overig beleid der regeering streng te moeten scheiden. Er is dus van eene antirevolutionaire geldweigering, gelijk de Standaard geadviseerd heeft, onder onze kamerleden geen sprake. Om te betoogen dat slechts oppervlakkigheid be weren doet, dat een couponknipper van beter conditie is dan iemand die zijn geld in landbouw, haudel of nijverheid steekt, merkt de Standaard op dat de grond eigenaar, winkelier enz. hunne lasten op hunne con sumenten verhalen. Juist. Toch kan even goed de effectenkooper zijne belasting, indien ze er komt, voor zijn consument bij- rekenen, Vs of 1/jg minder betalen, en er zal nog wel handel in Amerikaansche sporen, waar in den laatsten tijd een milliard in Nederland aan verdiend is, zoo als men zegt, gedreven worden. De voorgestelde ren tebelasting, eenmaal aangenomen, zal wel geen oor zaak zijn dat Peru door Nederland niet meer voorzien wordt van de eerste krijgsbehoeften, geld. En de zonen onzer Gereformeerde vaderen- zullen, ondanks belasting op rente wel voortgaan aan het Protestanten- vervolgend Spanje, geld te leenen, indien het maar hoogen interest geeft. Goes, 21 Maart. De bewoners onzer gemeente FEUILLETON. UITGAVE VAN P. G. TOT MAN, le Middelburg Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per Onder de merkwaardigeste stukken die uit Trans vaal tot ons komen, verdient wel allereerst de petitie van rechten genoemd te worden, door het Drieman schap gericht aan den President van den Oranje- Vrijstaat, bij gelegenheid van de buitengewone ver gadering van den volksraad van laatstgenoemden Staat op 17 Februari gehouden. Deze petitie is, om overal bekend te maken, in het Fransch vertaalt, zal onze lezers op eenvoudige wijze het ontsaan van de tegenwoordige toestanden duidelijk maken, en blijft als historisch document een stuk van waarde. De groote afstand waarop wij leven van de centra der politieke beschaving, zegt het Driemanschap, de weinige kennis, die men heeft van onze geschiedenis, maakt het zeer gemakkelijk onzen bijna wanhopigen strijd voor vrij heid en onafhankelijkheid voor te stellen als een onbe- teekenende zaak, of wel erger als eene onverantwoor delijke rebellie van ontevreden en domme Boeren tegen een verlicht en menschenlievend bestuur, dat om ons hunnen zich .tegenwoordig verheugen in belangstelling van de zijde der heeren die de sociale kwestie wenschen te bepleiten. Na eerst kennis te hebben kunnen maken met de nihilistische (ik weet geen beter woord) theoriën van den heer Domela Nieuwenhuis, zal hun thans de gele heid worden geboden ook den heer B. H. Heldt, pre sident van de Algemeene Werkliedenvereniging en redac teur van de Werkmansbode te hooren. De heer Nieuwenhuis pakte de zaak wel wat royaal aan, 75 ets. entree is voor belanghebbenden te veel. De heer Heldt is blijkbaar beter op de hoogte, deze vraagt sleohts 5 ets. Hoe zou ook een ex-predikant weten hoe het met de kas van een werkman geschapen staat Ik heb gezegd dat de ingezetenen zich in der heeren belang stelling kunnen verheugen, of ze het willen is een an dere vraag. En daarvan blijkt in Goes niemendal. Men hoort er tot heden toe onder het volk niet van spre ken. Blijkbaar kent men in Goes het oud-vaderland- scke hebben is hebben, maar krijgen is de kunst. De stoomtram die Tholen met Bergen op Zoom ver binden zal wordt weldra te gemoet gezien. De vorige week werden voor den stoomtram Mid delburgVlissingen opmetingen gedaan. Aan den con cessionaris is door den gemeenteraad van Vlissingen uitstel tot het leggen der rails naar het havenstation verleend tot September 1881. Door het Middelburgsche Comité voor de collecte ten voordeele der hulpbehoevenden in de Transvaal, is naar verschillende gemeenten in Walcheren de vol gende circulaire verzonden Met de levendigste belangstelling wordt in ge heel Nederland de strijd gadegeslagen, door de Hollandsche- Boeren in de Transvaal voor de onafhan kelijkheid van hun geboorteland gevoerd. In de worsteling dier dappere mannen vindt het Nederlandsche volk, trek voor trek, de herinneringen aan het heldentijdvak zijner eigen geschiedenis terug, toen het ook, tot behoud van huis en erf, van vrijheid en geloof, tegen vreemde overmacht kampte. Aan den oorlog der Boeren mogen wij Nederlan ders als burgers eener onzijdige natie, direct noch indrect deel nemen. De zorg om in hun belang te doen wat Nederland, als staat, vermag, is de taak onzer regeering, welke de zekerheid verkregen heeft eigen bestwil, en om ons te redden van onze zwarte vijanden en ons te bewaren voor de onvermijdelijke gevolgen van onze eigen domheid er armoede, wel zoo goed is willen zijn, om ons op te nemen in zijn rijk. Het is daarom, dat wij het noodig achten eene toelichting te schrijven bij deze stukken. Die toelichting luidt als volgt 1. Wie zijn wij Afstammelingen van de Hol landsche kolonisten van de Kaap de Goede Hoop, en bestaande uit zuivere Hollandsche mannen, en uit nakomelingeu van de Refugiés, die door de Staten- Generaal verlof gekregen hebben, om zich in de Kaapkolonie te vestigen. Tusschen 1685 en 1806 verspreidden zich kolo nisten door geheel Zuid-Afrika, en maakten daar een welvarende nederzetting. De oud-koloniale politiek van Holland, gelijk die van de geheele wereld, was naar de tegenwoordige beginselen, die in het koloniaal 9telsel regeeren, be krompen, doch niet bekrompener dan die van Enge land. Intusschen de den Hollander aangeboren geest van vrijheid en zelfbestuur wist uitstekend goed te dat zij, bij alles wat zij daartoe verricht, op ons alier dankbare instemming rekeuen mag. Op ons rusten echter andere plichten. Den Boeren denzelfden steun te geven onzer vriendschap en deel neming, en voorts dien te toonen door het onze te doen tot verzachting der rampen die de oorlog, nu en in het vervolg, met zich sleept, ziedaar hetgeen wij kunnen, hetgeen wij moeten doen. Die rampen zijn niet gering. Gewonden en zieken moeten allereerst verpleegd en geholpen worden. Komt taan het bloedvergieten een einde, dan dient voorzien e worden in de behoeften van hen die achterblijven, nadat hun verzorgers gevallen of verminkt zijn, of tij delijk verhinderd waren hun plicht als kostwinners te vervullen. Daartoe worden allerwege in den lande, op allerlei wijzen, inzamelingen van geld gehouden. Te Amster dam is het Transvaal-comité werkzaam, dat mannen van de meest uiteenloopeade staatkundige en godsdien stige richting, ais prof. Gunning, dr. Van Gorkom, prof. A. Kuyper, mr C. Hartsen, prof. Jorissen enz. onder zijn leden telt en den heer W. Heinecke tot secretaris heeft. In vereeuiging met het Harting-Co- mité te Utrecht stelt dit Amsterdamsche Comité zich ten doel, afgescheiden van den internationalen werk kring van het Roode Kruis, die bijdragen ten voordeele van hulpbehoevenden in de Transvaal te vereenigen en op de doelmatigste wijze te besteden. De ondergeteekenden, vertrouwende te mogen reke nen op de instemming der Zeeuwen, wier hart steeds zoo warm klopte vuor dapperheid en vaderlandsliefde, hebben zich tot een Comité vereenigd, tea eiude door het houden, eener collecte aan de huizen der ingeze tenen van Middelburg, het bovenomschreven werk der menschlievendheid te ondersteunen. Overtuigd van Uwe belangstelling in deze nationale zaak, nemen de ondergeteekenden de vrijheid zich tot U te wenden met het verzoek ook in uwe gemeente stappen te doen om, met medewerking van eenige uwer mede-ingezetenen en na het bekomen der ver- eischte toestemming van het gemeentebestuur, op dezelfde wijze en met hetzelfde doel eene inzameling van geldelijke bijdragen te houden. Mocht door U verlangd worden, tot het overmaken van de opbrengst uwer collecte gebruik te maken van de tusschenkomst van ons comité, dan zouden wij ons gelukkig rekenen hetgeen ons toegezonden wordt, tot eene //gemsenschappelijke bijdrage van Walcherens triomfeeren over de despotieke politiek der Oost- Ind'sche compagnie, en de oude kolonie werd overdekt met eene welvarende bevolking, landbouw, veeteelt en wijnbouw drijvende, en zich zelf besturende. De Fransche Réfugiés brachten hier hun vurig geloof en den geest van zelfopoffering, die hen hun eigen vader land onder Lodewijk XIV. had doen verlaten. Uit deze twee stammen groeide een volk op, een in taal, een in geloof, een in rustigen eerbied voor de wet, maar met een gevoel van vrijheid en onafhankelijk heid, even groot als de vlakten ruim waren en wijd, die zij van lieverlede onttrokken hadden aan de woesteuij der natuur, of aan de nog woester oorspron kelijk bevolking. De Europeesche politiek na den val van Napoleon I, bracht een omkeer in hun politiek lot. Zij ontwaakten op een zekeren morgen om zich onderdanen te vinden van den koning van Engeland. De koning van Nederland had de kolonie van de Kaap de Goede Hoop afgestaan aan Engeland, in ruil voor Belgie. De bevolking was niet geraadpleegd, maar van den eenen eigenaar aan den anderen over gedaan als een kudde schapen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1