Zobdra di£ was gelukt en de manschappen in het. huis waren gegaan, heeft de bewoner zich met een pistool doodgeschoten. De vrouw, die met hem leefde, is in hechtenis genomen. De poli'ie vond in* net huis ont plofbare bomuien, alsook oproerige proclamation, waarin de aanslag op den Czaar word aangekondigd, onder mededeeling dat de daad door twee man zou worden verricht. Na inbeslagneming van dit een en ander heeft de politie maatregelen genomen, om medeplichtiaen bij hunne komst aldaar ten huize in den val te doen loopen. Daardoor is zij er in geslaagd, in den voor middag de hand te leggen op een jongman. Bij de pogingen om hem gevaagen te nemen heeft hij zes revolverschoten gelost, waarbij drie politieagenten wer den gekwetst; maar ten slotte werd hij toch gearresteerd. Russakoff, de gevatte misdadiger, is bij het lijk ge bracht van een onbekend man. die in het hospitaal is overleden en in wien hij verklaarde, zijn medeplichtige te herkennen De troonbestijging en eedsaflegging van keher Alexander III heeft gisteren plaa's hehad en tot geenerlei gebeurteuis, die de toekomst onzeker kan maken, aanleiding gegeven. Toen om half twee het geschut deu aanvang der plechtigheid verkondigde, was het plein voor het paleis dicht bezet door het volk. Om half drie be gaven de keizer eu de keizerin zich dwars dour de menigte naar de kathedraal van O. L. Vr. van Kazan en werden met groote geestdrift toegejuicht. Na de pleehtigheid der eedsaflegging hield de keizer eeue korte toespraak tot de ia de Georgezaal ver gaderde offiecieren. „Ik weet", z ide hij, „hoezeer mijn vader uwe trouw en uwen ijver op prijs stelde. In zijne laatste oogenblikken heeft bij mij aanbevolen Rusland te dienen. Ik reken op uwe verknochtheid aan mij, en ais ik niet meer zijn zal (hier wees hij op den dertienjarigen kroonprins) op uwe trouw jegens mijnen zuou, die hoop ik, den troon van het heilige russchische Rijk niet onder zulke omstandigheden als ik zal moeten beklimmen. Tevens is eene keizerlijke ukase uitgevaardigd, in houdende dat de vorige keizer, bij manifest van 19 Februari 1861 de boeren vrijmakende, hun de rech ten van vrije burgers heeft toegekend; dat alsnu, in overeenstemming met dat manifest eu de supplernen- toire wetten, aan de b leren en aan alle andere onder danen wordt gelast, de i eed van getrouwheid -af te leggen aan den nieuwen Keizer en den grootvorst troonopvolger. Zeeuwsclie Brieven. Geachte Redacteur Het kan zijn nut hebben in onze dagen van licht zinnigheid, waarin met al wat heilig is door duizen den de spot wordt gedreven, weer eens te herinneren dat de Heere onze God zich niet laat bespotten. De aanhoudende waarschuwingen te dien opzichte aan onze verblinde natuurgenooten zouden wel al een boekdeel kunnen vullen. Maar hoe gaat het daarmede Die het lezen moesten, doen het niet. Nu is het onder ons bekend dat er, om den leeslust te prikkelen, ook geïllustreerde boeken en geschriften worden uitgegeven, dat is, overgezet zijnde, boeken met prenten. Wat een lezer niet begrijpt of auders niet lezen zou, dat wordt hem dan soms duidelijk door de zichtbare voorstelling. Om het doel te bereiken is zulk eene. iUustratie uit nemend. Zoo doet God ook. Voor hard-ïeerscbe men- schen geeft ook Hij nu en dan zichtbare afbeeldingen hoe het den spotters vergaat, of eenmaal vergaan zal. Zien gaat bij dezulken boven hooren. Den 19den Februari 11. deed de Heere dat weer. Toen heeft Hij te Munehen, de hoofdstad van het land waaruit het Beiersch bier komt, negen lage spotiers, maar niet uit den lageren stand, levend doen verbranden. Hoe„dat ging P Op deze wijzeMen gaf aan de Schilderacade mie een feest, op de wijze vati koning Belsazar; een feest waarop men de heilige vaten (teksten) uit deu tempel (bijbel) voorbracht. Op de deur van het geheim ge mak b. v. hadden de heeren kunstschilders het woord waarmede Jezus de zondaars vriendelijk noodt ge schilderd //Komt allen tot Mij, gij die vermoeid en belast zijt en Ik zal u ruste geven" Onder de gemas- kerden op dat z. g. feest waren er die eene courant uitdeelden vol vuile taal, en waarin ook eene aan kondiging stond van dezen inhoud „Wij vestigen de aandacht op onze rijke verzameling doodkisten wij hebben er onder met twee slaapplaatsen, als soms man en vrouw gelijk sterven. Bij het dozijn vooruit besteld, geven we korting." En zoo al voort; de pen weigert nagenoeg die helsche taal neer te schrij ven. En hoe antwoordt de lieere God nog denzelfden avond die booze spotters Op ontzettende wijs. Hoor slechts en merkt er op gij, die als dezen gewoon zijt Gods vermaningen met schamperen spot te beant woorden. Eenige gemaskerden hadden zich als Es kimo's verkleed, en zich daartoe hel lichaam met fijn uiigepluisd touw omwonden, teneinde de rendier huiden na te bootsen waarmede de Eskim'os zich dekken; dat touw was met teer besmeerd om die nabootsing natuurlijk te maden. Een dezer laatsten komt onvoorziens iu aanraking met eene brandende kaars, eu staat in een ommezien in licht laaie vlam de anderen snellen ter redding toe, maar het vuur deelt zich aan hunne ontvlambare kleeding uiede aan blusschen valt niet te denken. Negen verbranden levend, vele anderen bekomen lichtere en zwaardere brandwonden. Negen hunner alzoo staan binnen enkele minuten van uit die Belsazarszaal voor deu Rechter van leven den en dooden hunne angstige stervenskreten worden door den vuurgloed gesmoord Bijna een vol doziju doodkisten (God gaf er drie korting) zijn er benoo- digd oin de verkoolde overblijfselen dier ongelukkigen ter aarde te bestellen. Ze werden als de „rijke man" uit de gelijkenis begraven, en Het oordeel laten we aan den Heere, maar vragen dan toch naar aanleiding hiervan Heeft hier God gesproken of uiet En zonder te be slissen of de negen op welke de vlam in de spotzaal viel en ze doodde, schuldenaars zijn geweest boyen alle menschen die in de stad IJdelheid wonen, meen ik toch dat dergelijke feiten behooreu te worden ge boodschapt, en daarbij liet woord des Zaligmakers herinnerd„Indien gij u niet bekeert zoo zult gij allen insgelijks vergaan." Het getal grovere en fijnere spotters immers neemt, vooral in de z. g. beschaafde kringen, hand over hand op ourustbarende wijze toe. Mogen ze zich bij tijds aan deze negen spiegelen, opdat niet eenmaal ook God spotte wanneer hunne vreeze komt 1 Uw Vriend K. II ii r e r i y k e 8 tand. Middelburg. (Van 6 tot 18 Maart.) Onder trouwd J. Ingelse, jm. 20 j. met W. Danielse, jd. 24 j. J. P. den Boer, jm. 24 j. met J. C. Rommael, jd. 21 j. J. F. van de Velde, jm. 30 j. met C. J. de Wolff, jd. 27 j. Bevallen C. A. J. Rodemaker, geb. Kok, d. M. S. M. Arnoldus, geb. Boon, z. J. M. van Agten, geb. Fens, d. J. J. Brakman, geb. Brakman, d. J. B. Geijp, geb. Beckers, d. J. C. Hëndrikse, geb. lloo- genboom, d, J. P. Verhagen, geb. van der Smissen, z. T. Tisserand, geb. Hamer, d. M. Timmerman, geb. de Voogd, d. M. Hoveijn, geb. Guilloto, z. C. E. Rinders, geb. Roest, z. Overleden J. C. Welle, man van E. J. Vaane, 67 j. J. J. van de Walle, vrouw van P. Pieters van Wijck, 68 j. M. Adriaanse, wede. van E. J. Burghart, C. P. van Maldegera, d. 3 m. A. P. Boogaert, z. 3 m. M. Emails, man van C. J. Le Fever, 57 j. Vlissiiagcu. (Van 5 tot 12 Maart.) R, Paasse, geb. Sponselé, d. W. C. Melis, geb. van de Velde, d. S. D. Polij, geb. Meier, z. en d. (tweel. levenl.) C. S. van Out rij ve, geb. Dewachterc, z. (levenl.) S, Mabe- lus, geb. de Jager, z. M. C. Broer, geb. Borrie, d, Overleden: J. J. Kloeg, wede. van J. Kleiaeeder. 67 j. F. Antheunissen, z. 4 d. J. F. Broek, jm. 55 j. W' Stroo, z. 6 m. C. J. Schoysmau, z. 16 d. N. Schot, jm. 19 j. L. Ludenberg, d. 11 ro. J. M. A. de la Fonteijne, d. 7 w. C. Hendriksen, man van P. O. de Wit, 76 j. Goes. (Van 5 tot 12 Maart.) Gehuwd: B. J. Els- man, jm. 24 j. met S. J. C. de Houd, jd. 19 j. Bevallen J. de Pree, geb. Glerura, z. P. Korsianje, geb. Evertse, d. W. P. Schrijver, geb. Bal, i. J. van Kalmtbout, geb. van Ookstee, z. M. van der Weele, geb. de Jonge, z. J. van Sprang, geb. van Liere, d. K. Coomau, geb. Weezepoel, d. E. Hoek, geb. Bier steker, z. L. J. Moeliker, geb. Leerapoel, z. J. B. Fouw, geb. den B0er, z. W. E. Wijting, geb. de Graafï, d. J. M. Pelle, geb van Melle, d. C. Duvekot geb. de Schipper, z. Overleden: O. Everse, wedr. van J. den Hollander, 66 j. K. Rijk, d. 1 j. P, Holleman, vrouw van L. Korsianje, 36 j. J. Allaert, z. 3 w, P. Blendel, z. 5 j. F. Martein, z. 11 j. (te Delft). CORRESPONDENTIE. Daar Een antireoolntionair die recht door zee gaat zijn schrijven uiet heeft onderteekend, hebben we niet het minste bewijs dat hij i3, wie hij schijnen wil. Eerst het noemen van zijn naam kan ons voldoende waarborg geven, en in de gelegenheid stellen zijn stukje te plaatsen. Ons, ter drukkerij door elkander gehaspeld, laatste artikel: Personen nietbeginselen wel zal Vrijdag a. worden herplaatst. We verzoeken onze lezers de als dan te verschijnen lezing voor de ware te willen aan nemen HANDËLSBERlüHThN. Graanmarkten enz. Rotterdam, 14 Maart. De aanvoer van witte inland sche was minder ruim en ging tot onveranderde prijzen vrij goed van de hand Vlaamsche, Zeeuwsclie, Fiak keesche en Overmaasche de beste 1' 9.75 a f 10.25, goede 19 a f'9.60, mindere f7.50 a f8.90, ROGGE. Voor Inlandsche bestond minder vraag en was 10 cent lager. Vlaamsche, Zeeuwsclie en Over maasche de t este l8a f 8.30; dito mindere f7.40 a f7.90 (jERST. Zeeuwsclie Winter-, waarvan een goede toevoer meest van middelmatige en mindere kwaliteit ter markt was, werd 20 cent lager afgegeven. Ook Zomer- onderging eene prijsvermindering van 10 cent, zonder van beide soorten ae mindere kwaliteit geheel te kunnen opruimen. Zeeuwsche, Fiakkeesche en Over» maasche Winter- de beste f 5.80 a f6.20; dito mindere f4.30 a f5.60; dito Zomer-: de beste f5.20 a f5.70; dito mindere f4.20 a f 5.10. HAVER onderging geene prijsverandering. Inlandsche dikke f4.60 aio: dito voer- f4 a f4.50 dito mindere f2.80 a f3 93. In BOEKWEIT is niets omgegaan. BOEKWEIT-GRUTTEN als voren te bekomen. PAARDENBOONEN minder gevraagd 10 a 20 cent lager; de beste f 7-30 a 1 7.70mindere f6.50 a f7.20 DUIVENBOONEN als voren te plaatsen van f7.75 a 8.50. BRUINE ROONEN met weinig variatie de beste f 11.50 a 12.75; goede f iO a 11.25 geringe f8.50 a 9.75. WITTE BOONEN in een doen, de beste soorten wel zoo graag; de beste f 12 a 13.50; goede f 10 a 11.75; geringe f7 a l 9.75. BLAUWE ERWTEN gingen tot onveranderde prijzen in de goede soorten van de hand, afwijkende weinig begeerd. Walchersche en puike Zeeuwsche f9.25 a 10; Zeeuws, Flakk. en Overm. de beste f8.75 a f9 dito mindere t 7 75 a t 8 50. Van LIJNZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD van f7 a f8. KANARIEZAAD flauw en genoteerde prijzen moeilijk te bedingen. Het beste f9 a f9.50; goed en minder f7 a f 8.75. Rotterdam, 12 Maart, Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd - paarden 1051 runderen. 101 vet te-en graskalveren, 200 nuchtere kalveren, 37 schapen ol lammeren, 334 varkens, 104 biggen,2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren ais volgt Runderen 1ste kwal. 88 c., 2de kwal. 72 c, 3de kwal. 54 c.; kalveren 1ste kwal. 120 c., 2de kwal. 100 c.; schapen 90 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. Vlissingen, 15 Maart. Boter per kilogram f 1,50 a f 1,40. Eieren f 3,40 per 104 stuks. van Effecten. Nederl. Prijzen Amsterdam, 15 Maart 1881. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rusland Ooligatiën 1798/1815 Certific Inschr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie 1855 Obligatiën dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L 100 1873 dito leening 1867—69 Aand. Spoorw. Gr Maat3ch. 2' a pet. 65'/. 3 H wu 4 f 102s/e 3 109'/, 3 H 103Va 5 H 99'/, 5 r 68?/, 5 c H 84 O 5 II 92=/, 5 H 92"/s 5 H 9S'/s 5 H 80'/4 5 a 140'/. 5 ]38'/t" 5 H 129 Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJ KS-WATERSTAAT. PROVINCIE ZEEL ANP. AA BESTEDING. Op Vrijdag 25 Maart 1881, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden vau de Gede puteerde Statep, en in bijzijn van deu Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het eenjarig onderhoud, van eenige werken hij de Oude Hoeveaan de noordkust van het eiland Schouwen hehoorende tot de zeewerken in de Provincie Zeeland. (Raming f 3580.) Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens art. 9 13 van het bestek. Het vernieuwen van twee ducd'alven in de buitenhaven van het kanaal door Zuidheve- lund te Hansweert. (Raming f 3790.) Deze aanbeslediug zal geschieden bij enkele inschrijving, volgens art. 8 16 van het bestek. De bestekken no 62 en 63, liggen ter lezing aau het ge bouw van het Miuisterie van Waterstaat,Handel en Nij- verheidaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, eu zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhande laar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 19 en 21 Maart 1881 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdiugenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Zierikzee en Goes. 's Gravenhage, 11 12 Februari 1881. Voor den Minister, Ee Secretaris - Generaal STARING, l, S.-G.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3