lerh, School ttt Onding GEMENGDE BERICHTEN. KMIit DE LEEST iE EL. BUITENLAND tóen treurig einde en een droeuig begin. bijdrage te getroosten. Alleen wil men daaraan eenige I Voorwaarden verbinden in de eersie plaats wenscht I Dien een bepaling van dm tijd, gedurende welken de gemeente tot betaling gehouden zal zijn, en ten tweede de bepaling, dat de scheepvaart met geen rijkslasten mag worden bezwaard. Het Arnheinsche publiek (of zullen wij zeggen //gemeen" heeft zich van eenen leelijken kant laien kennen bij de begrafenis van den beer Dullert. Het toonde bij die plechtigheid geeu eerbied »e hebben Voor een doode, en de politie sehceu niet bij machte om de rundom het geopende graf ergerlijk joelende en dringende menigte in bedwang te houden. Dat zulke dingen gebeuren bij de ter aarde bestelling van een voorzitter van de Tweede Kamer van 's lands vertegenwoordiging is zeker te betreuren. Nog erger is het evenwel t_- bejammeren met hoe weinig kiesch- heid een deel der pers zich over den doode uitliet voor dat het lijk nog was ter aarde besteld. Men noemde hem een „burgerman", die de hebbelijkheid bezat van op zijae wijze gierig te zijn, dat bij b. v. /;nu eens klaagde dat hij zooveel belasting moest be talen", dan weder het betreurde „dat hij zijn ver mogen aan nichtjes en neefjes moest nalateu." Is I et Wijzen op zulke gebreken, onmiddellijk na het bericht Van overlijden, niet stuitend Zou het wellicht ook flangenaam zijn voor de ervende nichtjes en neefjes van den overledene, zulke dingen te lezen ....Nu nemen wij wel geen reehtstreeksch verband aan tusschen hetgeen het publiek deed en Jhetgeen de pers sprak maar wij vragen waren de uitingen van de pers wel zoo, om wat mtn „piëteit" noemt aan te kweeken Voor een doode moeten de hoeden af. Dat gevoelden de Boeren in de Transvaal, die rondom bet lijk van hun tegenstander Colley ston den. Zij toonden nog piëteit te hebben, en deze ont breekt een groot deel van de kinderen der 19de eeuw. Graafschapper. De heer H. Vermaas, predikant te IJerseke, heeft een beroep ontvangen naar Nuraansdorp. De heer P. Deetman, predikant te Kampen, heeft het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam aangenomen. De Middelburgsche Courant bevat naar aanleiding van de welbekende ouderlingen-kwestie in de N. H. K. het volgende bericht: Door het classikaal bestuur van Middelburg is be- flloteo een bezwaarschrift in te dienen aan de alye- meene synodale commissie der Nederl. Herv. kerk, tegen de laatstelijk door het provinciaal kerkbestuur genomen beslissing, in zake de verkiezing der heeren Gideonse en Kok tot ouderlingen der Nederl. herv. gemeente te Middelburg. Het classikaal bestuur meent, dat het provinciaal bestuur zijne bevoegdheid te buiten gegaan is door het vernietigen eener uitspraak, waar tegen, in casu geen hooger beroep is toegelaten, en acht daardoor de reglementaire bepalingen geschonden en verkeerd toegepast. Tot Hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Sluis is benoemd de heer C. Lievense, thans hulponderwij zer aan de Chr. school van den heer J. H. van Lin- schoten te Middelburg. Grocde. Voor de publieke aanbesteding der ge bouwen en vergrooting van de Chr. school der Evang. Luth. gemeente, gehouden op Donderdag 10 Maart, waren 12 biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver was de heer Izaak de Groote te Nieuwvliet voor de som van f 2097,50 aan wien het werk is gegund. Zondag overleed te Amsterdam de ook in Zeeland welbekende heer J. Schlitt, in leven zendeling Onder Israël. Drie beambten bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen te Middelburg en te Vlis- éiugen zijn uit hunne betrekking ontslagen, ten gevolge van gezamenlijk gepleegde oneerlijke handelingen. De Zaak is in handen der justitie. Frankrijk wil een milliard leenen. Hoe gemakkelijk spreekt men het woord uit en hoe moeielijk is het den inhoud daarvan te vatten. Als men de 3om in goud afweegt, heeft zij ongeveer het gewicht der locomotief van een personentreinbetaalt men ze nu in zilver, dan is het een klomp van 10,000 centenaar (van 50 kilo nl.) In gouden tien francs stukken, op een rij gelegd, zou die som een smal pad van Berlijn naar Florence vormen, in zilve ren öfrancssiukken een streep van Gibraltar tot de Waal. Misbruikte Schriftuurplaatsendoor ds. E. Kropveld. Leeuwarden. G. Amsmg. Ds. hropvehl te Miuner'sga hoeft een zeer nuttig werk ondernemen en het pub rek aangeboden. Hij w_u-cnt. dat wij Gods brilig Woord good leze», dat we geen enkele scki iftplaats verkeerd versiaau, tuepassen of gebruiken zulleu. Teneiude het laatste te voorkomen en in het goed lezen behulpzaam te zijn heeft ZËerw. in een werk van ruim 100 blz. uit gegeven bij den boekhandelaar Amsi..g te Leeuwarden, die teksten welke in het dagehjksche even het aller meest in strijd met de bedoeling der heilige schrijvers worden aangehaald, op zeer bevattelijke wijze toegelicht en alzoo toi beter verstand gebracht Van ganscher harte hopen we, dat zeer velen het schrijven vau onzen voormaligen Israëliet ter hand nemen en mei hartelijke toestemming lezen zullen. De Uod der Vaderen vervulle den wensch door dezeu zoon vau Abraham uitgesproken aan hel slot zijner voorrede „Moge de Drieëe lige God, die in zijn eeuwige liefde voor de dwalingen van den Talmud onze oogen heeft geopeud en van den dierbaren Bijbel ons iets heeft doeu verstaai, dezen geringen arbeid met zijnen onmisbaren zegen bekroaen en vruchtbaar maken tot eene juiste beschouwing van ziju eeuwig getuigenis, en tot meerdere bevordering van de glorie zijns Naams We kunnen heden onze rubriek Transvaal weglaten, want er is niets te melden. De minister Gladstone bevestigde in het Parlement de tijding dat de wapen stilstand is verlengd. Zijne mededeeliug kwam op het volgende neder Volgens de oorspronkelijke overeenkomst liep de wapenstilstand ten einde te middernacht tusschen Maandag en Dinsdag. Laatstleden Zaterdag heeft de Regeering aan generaal Wood mededeeliugen gedaan, met last deze aan de hoofden der Boeren over te bren gen, onder opmerking dat daarop eeu antwoord werd vereischt. De Regeering kon onmogelijk aannemen, dat hij daarop iu den loop van den dag van Zondag reeds antwoord van. hen kon hebben ontvangen. Ter wijl hij reeds machtiging had om den wapenstilstand, zoo noodig, te verlengen, werd hem Zaterdag nog opgedragen eene verlenging toe te staan, ingeval de Boeren uitstel verlangden ten einde tijd te hebben om het antwoord gereed te maken. Hiertoe is nu evenwel een termijn gesteld, en wel tot aanstaanden Vrijdag 18 dezer doch ook niet langer. Onder deze omstandigheden heeft de Regeering gemeend hem geen last te moeten geven oni iu de voorwaarden van den wapenstilstand eenige wijziging te brengen, daar dit weer nieuwe onderhandelingen en daardoor oponthoud zou veroorzaken. Alzoo tot Vrijdag blijft de zaak hangende. Welke instruciien geueraal Wood heeft ontvaugen is natunr- lijk het geheim der regeering. Dat zal eerst de toe komst leeren. Overigens spreekt men veel over deel neming aan een eventueel te openen strijd door de Vrijstaatsehe Boeren. Ook hieromtrent zal het rechte vooreerst wel niet bekend worden. Er zal wel niemand geweest zijn die bij het vernemen der verschrikkelijke tijding uit Petersburg niet aan de Nihilisten en hunne suoode bedrijven der laatste jaren heeft gedacht. Met duivelsehe koelbloedigheid en verregaande brutaliteit deed het Nihilistisch Comité Zondagavond te Petersburg een proclamatie verschijnen, waarin wordt medegedeeld dat het vonnis, uitgesproken over den Czaar, ten uitvoer is gebracht, en dat over den nieuwen souverein zal worden geoordeeld naar zijne werken. Zeg tegen mijn vader dat bij mij onder de dooden rekenen kan, zei de 21jarige student, die de eerste bom had geworpen. De tweede schijnt zijn misdaad slechts zeer kort overleefd te hebben. Hij en zijn slachtoffer verwisselden bijna gelijktijdig het tijdelijke met het eeuwige. Zijn naam en positie schijnt nog een geheim. Was het. persoonlijke haat tegen deu K-izer? Waarschijnlijk niet. Zij die den aanslag pleegden, wisten dat kaüs op ontkomen schier niet bestond. Zij hechten aan hun leven niet, en offerden dat vau vele anderen 5 of 10 behalve de Keizer, de berichten loopen nog zeer uiteen op. Welliebt waren zij tot het volvoeren van deze daad aangewezen, wellicht ook hadden zij zichzelf aangebeden. Wellicht zijn de mis dadigers in de heilige meening dat de partij die om verwerping der zedelijke en stoffelijke wereld als hoogste heil beschouwt geluk brengen zal. Arme jongelingenArm land, waar de jongeling schap zich met zulke ideeën het hoofd vult Uw toekomst is donker 1 Al9 eenmaal de geschiedschrijvér de troonsbestijging van den Czaar aller Russen Alexander III zal boek- siaveii zoekt hij wellicht te vergeefs in de geschiedenis der 19de eeuw naar de kroning van eenig vorst onder zoo treurige omstandigheden. De onbekende had de bom geworpen, die het lichaam des Keizers schier verpletterde. Toen de damp weggetrokken was, zag men den keizer, van wien men slecht den kreet „help mij!" gehoord had, badende in bloed, op den grond liggen Rrndom lagen vele gekvvets'en. Ook de misdadiger was neergevallen. Hij werd terstond door de ver woede menigte omringdmaar toch gelukte het de politie hem tegen het volk te beschermen. De Keizer werd zwaar gekwetst en bewusteloos in een slede van den kapitein Fedorow gelegd- Deze nam de Keizer in zijn armen, en vleide htt bleeke, met bloed overstelpte boofd aan zijn borst, 's Keizers helm, door de ontploffing weggeslingerd, kon niet teruggevonden worden. Zoo reed de Keizer naar het Winterpaleis. Daar werd hij uitgekleed, en nu bleken zijn wonden verschrikkelijk. Het eene been was tot boven de dij, het andere tot halverwege het scheenbeen verbrijzeld, liet onderlijf opengereten en het aangezicht gekwetst'. De geneesheeren verklaarden het afzetten der beenen onuitvoerbaar en den toestand hopeloos. Den geeste lijke bleef slechts de treurige plicht over den stervende te zegenen. Middelerwijl verdrong zich een diep bezorgde me nigte rondom het paleis. Velen hielden de geruchten omtrent de verwonding overdreven. Doch plotseling, te half vier voer een diep gevoel van jammer door de menigtede keizerlijke vlag daalde langzaam half stok, ten teeken dat de Keizer gestorven was een beroerte in de longen maakte een einde aan zijn schrik kelijk lijden. Hij was meestal bewusteloos geweest, en had slechts een teeken gegeven, dat men alle kunstbewerking spareu zou. Al het mogelijke was ge daan, doch de verwonding was te vreeselijk. Tengevolge van het afbinden der aderen en het aanwenden van ijs opende de Keizer nog eens de oogen en de geestelijke maakte daarvan gebruik tot het toedienen der Sacramenten. Spoedig daarop blies de Keizer den laalsten adem uit. Al de leden der keizerlijke familie, die zich naar het paleis hadden gespoed, omgaven knielend het sterfbed, terwijl de priester de gebeden der stervenden las. Het volk kwam eerst langzaam op de plaats aan, en was daar niet tot bedaren te brengen van ontroering. Een dichte schaar verdrong zich voor het winterpaleis. Een generaal trad nu naar buiten, en maakte den volke de treurige mare bekeud.Allen hoorden het met ontbloote hoofden aan, en sloegen het teeken des kruises voor de nagedachtenis van den onvergetelijken doode. Tegelijk weerklonken de doodsklokken van het winter paleis. Een student lachte dauro"ir), maar de verwoede menigte dreigde hem te verscheuren, en hij ontkwam dat lot slechts door de tusschen komst der politie, die hem in hechtenis nam. In heel de stad bleef rust heerschen, doch overal zag men groepen, die de moor denaars verweuschten. Alle koffiehuizen en winkels waren gesloten, en de plaats des onheils was door een wacht afgezet. In een der bladen wordt een brief openbaar ge maakt van kapitein Novikoff, die na den m ^ordaanslag geholpen heeft om den Keizer op te nemen. De kapi tein schrijft dat de Keizer op den grond lag zonder helm en zonder mantel, gekleed in den uniform van het bataljon 9appeurs. Met hulp van matrozen had de kapitein hein opgenomen en eenige stappen voortge dragen. In dien tijd heeft de Keizer tweemaal over koude geklaagd eu getracht zijne hand aan het bloe dende hoofd te brengen. Toen de grootvorst Michael aankwam en hem vroeg hoe hij zich gevoelde, was het antwoord onverstaanbaar. De grooivorst, zette als- toen zijn eigen helm op het hoofd des Keizers. De kapitein gaf daarop in overweging, den Keizer naar een nabijgelegen huis te breugeu. De Keizer dit. hoo- rende, zeide «breng mij naar het paleis; daar wil ik sierven." Vervolgens hoorde men nog eenige onver staanbare woorden, terwijl zijne krachten hem blijkbaar begaven. Daarop werd hij iu eene siüle naar het pa leis gebracht. Het gebalsemde lijk des Këize-s, thans gekleed in den uniform van het regimei U>eoorajenska, is naar de kapel van het paleis georachi («isu-rt-n avond Werd een lijkdiei st gehouden, die wc-d bijgewoond door de keizerlijke familie eu hooge au.c riteitêu. Er schijnt wel eeu en ander te vo'eu uitgelekt te zijn van de heiilooze plannen. Laatstleden Zaterdag is een van <Je hoofden der nihilisten in hechtenis genomen. Thans verneemt men dat hij toen heeft gezegd, dat zijne arrestatie hem onverschillig was, omdat het toch „morgen de dag der wrake z- u zijn." De poli lie heeft gisteren nacht ee; e huiszoeking gedaan in bet huis, alwaar de bommen .wu oen moor denaars waren afgeleverd. Om er binnen te komen, heeft zij de deur met geweld moeten laten openbreken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2