Nieuwe Goesche Courant, C h r is tel ijk - h is tor is c h blad voor Zeeland Donderdag- 17 Maart. X°. 726. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijntelkeri Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGA VR VAN P. G. WIJ THAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Middelburg, 16 Maart. Naar wij met blijdschap vernemen zijo mannen ran verschillende richting te zaraen geko nen om een plan te "beramen tot het houden eener algemeene collecte hier te stede ten bate der hulpbehoevenden in de Transvaal. Men wil dat doen in den geest van en in aansluiting aan het Amsterdamsche Comité, dat zijne giften onmiddelijk aan de Boeren zal toezenden. Tal van weduwen en weezen hebben diingend ondersteu ning noodig. En bovendien komt men daar in geen 25 jaren te boven, wat nu reeds door den oorlog ver woest is, ook al wordt er met Engeland vrede gesloten. Van harte juichen wij dit plan toe en hopen dat onze vrienden thans een tastbaar bewijs hunner deel neming aan onze Transvaalsche broeders zullen zeu- den. Gansch Europa staart met bewondering die kleine schare helden aan, wier geloof en moed aan het groote en machti e Engeland het hoofd biedt. Hun strijd is een rechtmatigeeen strijd, die om zelfbehoud wordt gestreden. Hun strijd is een schoone een strijd voor haardstede en altaren. Hun strijd is een edele de vrijheidskrijg, ook door hunne en onze vaderen ge streden. Van alle zijden wordt hun ondersteuning ge zonden. Het buitenland offert voor deze helden. In verschillende plaatsen van ons land maakt men zich gereed om te toonen, dat men deelt in het lijden en den strijd onzer stamgenooten en geestverwanten. Op eene enkele vergadering werd in Zwolle bijna f 1500 gecollecteerd. Ook Middelburg mag niet achterblijven en zal dat ook niet doen. Gansch Walcheren moet toonen, dat ook daar nog kinderen dier vaderen ge vonden worden, die goed en leven voor waarheid en vrijheid veil hadden en in wier harten snaren trillen die ook in ons gemoed weerklank vinden. Men geve met milde hand en een gewillig hart. En waar Middelburg voorgaat daar blijven de dorpen niet achter. Dat Walcheren's bewoners zich aangorden tot een edele wedstrijd in het toonen hunner deelneming en liefde Het oudste lid van den Raad van State, de heer Mr. P. J. Bachiene, is te 's Hage overleden. De afge storvene was lid der Tweede Kamer sedert 1849, tot dat hij bij de reorgan'satie van den Raad van State tot lid van dit Staatscollege werd benoemd. De motie van den heer van Houten tot uitstel der behandeling van de reutewet is gisteren in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. De stemming over die motie zal eerst heden plaats hebben. Toch is de uit slag niet twijfelachtig. De motie van den heer van Houten, zoowel als eene motie van den heer Eek, mede tot uitstel der behandeling van de rentewet, maar zonder motieven, zal verworpen worden, omdat de ministerVissering van de aanneming der motie een portefeuille-kwestie maakt. De minister zou in de aanneming van een van de beide moties eene afkeuring van de financieële politiek der regeering zien. De heeren de Savornin Lobman en Heydenrijck verklaarden de rentewet niet te willen, de heer van Eek had bezwaar tegen de behandeling omdat de verhouding tusschen de Indische en moederlandsche financien niet geregeld was, de heer van Houten ziet op den oogenblikkelijk guustigen toestand onzer geld middelen, en de heer Corver Hooft zag liever eerst de verhouding tusschen rijks- en gemeente-financiën verbeterd. De heeren die voor uitstel zijn hebben dus verschillende motieven. De heer Bahlmau heeft verlof gekregen den Minis ter van Waterstaat nader te interpelleeren over de laatste dijkbreuk te Nieuwkuik, speciaal welke ver beteringen er zijn aan te brengen in den onhoudba- ren toestand van het N. O. van Noordbrabant; of de regeering behulpzaam zal zijn in het wegruimen van het zand en of er mededeelingen kunnen worden gedaan omtrent de enquête naar de handelingen van het dijkbestuur. Den heer de Casembroot zal de regeering inter pelleeren over de Indische spoorwegen. Op voorstel van den heer Cremers is bij acclamatie een motie aangenomen, om, naar aanleiding van de afschuwelijke misdaad, gepleegd op een der edelste vorsten vajL Eropa, die meer dan zijn voorganger voor de vnljheid heeft gedaan, de regeering uit te noodigen, namens de Kamer aan het Russische :gou- verneme.t haar leedwezen en verontwaardiging ken baar te maken bij het vernemen van den ver- radelijken en laaghariigen aanslag. De Minister Vissering verklaarde, namens de regeering met die motie in te stemmen. Tot recht begrip van den partijstrijd in onze Tweede Kamermeenen wij, om den waren toestand te ken nen, ook dit woord van de Protestantse/'e Noordbra bander onder de oogen onzer lezers te moeten brengen De keuze van een Voorzitter der Tweede Ka mer had ditmaal geene politieke beteekenis. Het was vrij duidelijk dat de meerderheid der Kamer zooveel mogelijk den bestaanden toestand heeft willen bestendigen, tot aan het volgend zittingjaar. Had de ziekte van den heer Dullert, langer geduurd dan nu het geval is geweest,dan zou de afwezige president vervangen zijn gewordendoor den heer Mirandolle, of anders door den heer Cremers. Vermits de anti revolutionairen en Rpomsch-Katholieken geen eigen candidaat hebben gesteld, en zelfs op den heer Cre.- mers hebben gestemd, is het duidelijk dat zij aan deze ^temming geene politieke beteekenis wilden hechten. Toch is de stemming om ééne reden opmerkelijk. Een deel ffer liberalen schijnt zoo gebeten te zijn op de zoogenaamde Kappeyuianen, dat zij zich met deze. daad van courtoisie (hoffelijkheid) niet hebben kunnen vereenigen en een eigen candidaat hebben gesteld. Natuurlijk steraden de Kappeyanen op den heer Mi randolle, die alzoo de meerderheid bekwam. Vrij onhandig was het, dat bij de stemming over No. 3 de liberalen wederom op hun uitverkorene, den heer Gleichman stemden, in plaats van, gelijk meermalen geschiedt en altijd behoorde te geschieden, de derde plaats aan een lid der minderheid te gunnen. Daar door toch gaven zij te meer beteekenis aan de tegen hun zin doorgedreven keuze van den heer Mirandolle en verschaften den Kapptyuianen gelegeuheid om te toonen, dat dpze niet, althans iets minder dan de „groote meerderheid" der liberalen, op het iguoreeren, het miskennen, het minachten der miuderheden uit zijn. Het tweedrachtige van het liberale gezelschap treedt zoodra de schoolkwestie niet aangeroerd wordt, telkens in het licht. Natuurlijk De vgroote meerderheid" der liberalen blijkt meer en meer te zijn, wat voor- heeu de cous rvatieve partij geweest is. De Staatscouraat bevatte dezer dagen een aantal benoemingen in de orde van den Nederlandschen leeuw, Z. M. de koning heeft daardoor ook zijnerzijds huid? willen brengen aan de mannen, die zich bij het tot stand komen vau hei strafwetboek verdienstelijk heb ben gemaakt. De hoogste onderscheiding ontvangt, naast den minister Modderman, die met het comman deurskruis begiftigd wordt, de president van de com missie van rapporteurs der tweede kamer, mr. M. H. Godefroi, die tot minister van staat is benoemd. De president der eerste kamer, mr. van Eysinga, wiens rechtskennis het onderzoek van den omvangrijken ar beid in die vergadering zeer bevorderde, is tot cora- m.r. benoemd; overigens zijn de leden der commissien van rapporteurs in beide kamers en de leden der griffie die hen in 't opmaken van het verslag ter zijde ston den, met het ridderkruis beloond voor het aandeel, dat zij hebben gehad in 't welslagen van het groote werk. De Staats Ct. bevat het in Staatsblad n. 3$ afgekondigd koninklijk besluit, bepalende dat de wet tot instelling eener rijks-pottspaarbank op 1 April a.s. in werking treedt en met denzelfden datum buiten werking gesteld worden de kon, besluiten betreffende de medewerking der postad ministratie tot inbreng van gelden iu spaarbanken. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat voor. hen die, op den voet van het bepaalde bij laatstbedoelde be sluiten, gelden iü spaarbanken belegden, nog tot. 1 Juli 1881 gelegenheid zal bestaan, door tusschen- komst der daarvoor aangewezen post- en hulpkantoren, die gelden op de vroeger voorgeschreven wijze terug te vorderen. Met leedwezen maken wij melding van de Maandag door den Hoogen Raad genomen beslissing in zake den Haagse,hen moord. De Hooge Raad heeft levenslange tuchthuisstraf ver anderd in eene van 25 jaren, omdat dit hoogste rechts college het bestaan van premeditatie of voorbedachten rade niet heeft aangenomen. Waarschijnlijk is een artikel van het nog vigee- rende Strafwetboek oorzaak van deze vermindering van straf, ten goede komende aan den gruwelijksten misdadiger die op dit oogenblik onze gevangenissen bevolkt. Als vervolg op de mededeeling betreffende de ver- ondieping van de Schelde, bij Liefkenshoek, kan het volgende dienen Blijkens een bij het Belgisch consulaat te Hans- weert ontvangen regeeringstelegram is de doorvaart Liefkenshoek naar de Belgische sluis opgeheven voor zeeschepen. Dezen zullen voortaan hun vaarwater moeten nemen langs Lillo. Binnenschepen d. i. de riviervaart welke te Lillo stoppen of ankeren ter inklaring, moeten ten anker komen beneden het inklaringsvaartuig der douane. Een eu ander is een gevolg vau het verondiepen van den Scheldestroom op Belgisch gebied. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeenteraad gepreadviseerd over de vraag over een bijdrage van Vio in de verdere kosten van den waterweg naar zee,, hoogstens tot een bedrag van 3,000,0.00. Door B. en W. en de commissie van fiuantiën werden verschillende bezwaren tegen die aanvraag ontwikkeld, maar ze komen toch tot de slotsom, dat het belang van Rotterdam bij de zaak groot genoeg is om zich den last der gevraagd?

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1