UANDSLSBËRICilTKN. ff ff ff ff ff ff ff ff Zal het de regeering gelukken er schrik onder te krijgen In Frankrijk en in Duitschland wil men verande ringen brengen in het thans bestaande stelsel van vertegenwoordiging. Daardoor onstond in de laatste dagen tusschen de officieele en officieuse hoofden der Fransche republiek, Gambetta en Grévy eenig verschil van meeniug, en ook in den Duitschen Rijksdag zijn er niet weinigen die tegen de voorstellen der regeer ring tot het instellen van tweejarige begrootingen en eene vierjarige zitting van den Rijksdag protesteeren. De eerste samenkomst yan gezanten te Konstantinopel, om over de Griekseh-Turksche kwestie te beraadslagen had dezer dagen plaats. T It A M S V 4 A L. Inlichtingen, Delagao^baai, Vrede?, Twee Brieven. Langzaam komt de waarheid aan het licht. Hoe pijnlijk ook voor de Engelschen, van tijd tot tijd lekt iets uit van hun verspeelde positie. Heeft Colley tijdens de vredesonderhandelingen de Boeren verraderlijk overvallen? Ja, heeft de heer Glad stone in het Parlement gezegd. Colley had op 16 Februari last ontvangen om een behoorlijken tijd op Krugers antwoord, te wachten, 19 Februari telegrafeerde de Engelsche regeering dat hij, indien de voorstellen werdep aangenomen, in een wapenschorsing trede.u kon. Dat door Kruger antwoord gegeven is, is ner gens gebleken. Hadden de Engelschen geen ammunitie meer op den Spitskop. Het was bijna op, zegt Generaal Wood in zijn dagorder Hebben de Engelschen den wapenstilstand gevraagd? Het is nog niet gezegd, maar bijna zonder twijfel. Het leepe Engeland kan langs dien weg, zijn ingesloten troepen' voor eenige dagen van het noodige voorzien, wint tijd om de versterkingen te doen aanrukken en krijgt gelegenheid om zich in 't bezit van Delagao- baai te stellen. Al wider kan op de kustlijn een streepje rood getee- kend worden. Kaapstad, Port Natal,nu ook Dalagoa-baai zijn in handen der Engelschen, en zoo kan de zaak in Zuid-Afrika niet meer loopen of de sleutel van den handel, en al de macht die het bezit van haven3 waarborgt is in handen van den nooit slapenden als het eigen belang geldt John Buil. Een spotprent dezer dagen verschenen stelt Burgers voor Shepstone kruiënde naar de Transvaal. Op den kruiwagen staatVia Delagao-baai. Welke uitkomst zal 14 Maart ons brengen? Er valt weinig van te zeggen. Wij kunnen nu eenmaal aan den vrede Maandag te sluiten niet gelooven. De politiek door Engeland gevolgd, ook nu weder, wet tigt volkomen ons wantrouwen. President Brand van den Oranje-Vrijstaat is naar Langnek vertrokken om als bemiddelaar op te treden. President Brand is een degelijk man, die achting en vertrouwen geniet. Moge zijne tusschenkomst iets bijdragen tot de gewenschte uitkomst. Twee brieven uit Zuid-Afrika in de laatstè dagen ontvangen, schijnen ons belang rijk genoeg toe om hier een plaats te geven. No. 1 is getiteld Paarl, 14 Februari. „Terwijl in de breedte en lengte van. Zuid-Afrika onder de weidenkenden, met weerzin 'gewaagd wordt van de gewelddadige inbezitneming 'der1 Transvaal en van al ae wandaden, welke door ae Engelsche Eègee- ring in dat land gepleegd worden, beijvert Jan Rap zich op bewonderenswaardige wijze, om met allerlei leugenachtige en boosaardige verzinselen het gedrag van het Engelsche gouvernement te rechtvaai digen. In weerwil van al de lastertaaL tegen de Boerenregeering der Zuid-Alrikaansche Republiek, komt de waarheid toch ook in Engeland en elders aan het licht. Vandaar dat de weldenkende Britten zich meest allen aan de zijde der Boeren hebben geschaard. b/Onder de Kapen aren houden de mee9ten het voor hoogt waarschijnlijk,' da)t de geheime instructies aan Sir T. Shepstonë, mee betrekking tot de aanhechting der Transvaal, van dien aard waren, dat" hij' gérnst mét PilatuS zijne handen in onschuld kan wasschen. ";Hoé het nu ook zij, de misdaad werd behendig begaan, en tërwiii wij allen de gro'ote verontwaardi ging daaromtrent aan den dag leggen," bé'iijden wij tevens onze innige dankbaarheid aau professor Harting en lief w&arheidliëvende volk van Nederland, voor de bekwame en 'edelmoedige wijze waarop zij de recht vaardige zaak ouzer Transvaalsche stiimgenooten in het machtige Engeland bepleiten. VÖnder liét opzien tot Hem, die het Tot der volken bestuurt, verwachten wij dat'de wapenen der gemin achte Transvaalsche Boeren eene gezegende uitwerking op Engelands moraal zullen te weeg brengen. „Weinige maanden geleden; teï'wijl de Boeren te Paardekraal vergaderd waren ten einde te overwegen of het wedschelijk was om langer onder lijdelijk verzet te berusten; werden zij door honderden der gemeene Engelsche l'and'-schacheraars als lafaards uitgekreten en openlijk uitgedaagd om, indien zij den moed hadden, hunne vrijheid met de wapens te herstellen. Maar zie, wat£ gebeurt er thans Met de eerste nederlaag der Engelschen te Bronkers Vlei reeds, schreeuwt men erbar melijk, en roept men luidkeelsmurder, murder, vile murder l zoodat de Times in Londen er van vreer- galmt. Natuurlijk gevoelen de Boeren zich daardoor nog meer gekrenkt, en beschouwen de leugenachtige telegrammen, welke in de Engelscfie nieuwsbladen werden opgenomen, slechts als een verfoeielijk middel om de waarheidlievende partij in Gro.ot-Brittanje tegen hen in het harnas te jagen. „De tijd is nu voorbij om H. M. de Koningin en hare raadslieden met smeekschriften lastig te vallen omtrent de grieven in Zuid-Afrika. Al waar men nu naar hun kert is naar ééne Zuid-Afrikaansche Republiek van de Tafelberg tot aan de Limpöpo. „Ziedaar, mijnheer de Redacteur, de ellendige gevol gen van Engelsche dwaze staatkunde in Zuid-Afrika Het ijzeren juk, waaronder) Hollands nageslacht sedert 1806 gebukt ging, wordtin 1881'door de Transvaalsche Boeren afgeworpen. Men doet dat niet met list of be drog, maar met eerlijkheid, voor het oog der wereld, bij wie Albion zijn prestige begint te verliezen. „De stem in Zuid-Afrika is niet meer verdeeld als vroeger. Zij is ééne stem geworden de stem voor on afhankelijkheid.* Prof. Harting maakt een brief openbaar door hem uit Bloemfontein ontvangen, met verzoek om cliché's tot het illustreeren van het eenige Hollaudsche blad in den Oranje-Vrijstaat, een blad dat ook Transvaal bereikt. Prof. Harting zegt aan het slot van zijn brief „Als de nood op zijn hoogst is, dan is de hulp het meest nabij''. Ik voor mij geloof', wanneer ik alle tee kenen des tijds gadesla, dat dit ook nu het geval is, en wel dat de hulp uit Engeland zelf zal komen. De Engelsche regeering bewijst voorzeker aan de Trans vaalsche Boeren door de uitzending van zulk een troe penmacht, met een zoo roemrijken bevelhebber aan het hoofd, de grootste eer, die het aan de dappere ver dedigers vim recht, vrijheid en onafhankelijkheid be wijzen kan. Geheel Europa zal dit weten te waardee- ren. Maar het is een zeer kostbaar eerbewijs. Kostbaar niet alleen voor Engelands schatkist, maar ook voor Engelands eer. Dit begint men aldaar meer en meer in te zien en tevens, dat zoowel de regeering als het groote publiek misleid is geworden door de vele val- scke berichten, waardoor sedert vele jaren de Boeren in het slechtst mogelijke daglicht zijn gesteld. Dank zij de goede houding der Boeren zeiven, alsmede aan de vele moeite, die zich een groot aantal Engelschen met on verdroten, niet genoeg te roemen ijver en offervaardig heid van tijd en van geld hebben getroost en voort gaan zich te getroosten, is dé publieke opinie, die op permachtig is in Engeland, op liet punt van om te slaan, en daarmede is het pleit voor recht en eerlijk heid gewonnen. Graanmarkten enz. Middelburg, 10 Maart." De aanvoer bestond heden hoofdzakelijk uit Tarwe, die voor consumptie en ver zending gretig werd verkocht, tqt ruim vorige week- prijzen, sn wel de beste f 9,30 a f 9,50; goede en min- dore f 9,20, f 9 a f 8,75. Gerst 10 a 25 ets. lager, met weinig handel, voor de winter- \yerd f 5,50 a f j5,60 en ypor de zomer f 5,10 a f 5,25 betaald. Haver 1 4 a 1 4,25 goed te plaatsen. Witte boomen komen zeldzaam meer voor en blijven dringend gevraagd, dezelve zijn f i hooger te noteeren doordien voor een enkeld voorkomend puik partijtje "nog f 15 is besteed, voorts f 14.50, f 14 a f 13.50 naar deugd. Bruine boonen onveranderd, puike zijn f 12 af 12,50 te noteeren, mindere f 11,50 a f 11. Paardeboonen aan vorige prijzen van f 7,25 tot f7,50 begeerd en gekocht. Platteboonen f 6,75. Groene kookerwten met weinig vraag f 9,75 a f 10 te noteeren. Rogge en Koolzaad zonder handel. Versche boter per kilogram f 1,38 a f 1,42; eieren per 100 stuks f 3.10. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 9 Maart 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/2 pet. 6615/ie dito dito ditoi 3 H 7Sl/16 dito dito dito 4 1027/? Loten stad Amsterdam 3 10972 dito dito Rotterdam 3 103 Rusland Obligation 1708/1815 5 997/8 (5uftific. inschr/ '5e serie 1854 5 593/4 Dito dito 6e serie 1855 5 837/8 Obligation dito f 1000 1864 5 973/4 dito L. 100 1872 5 923/4 dito L. 100 1873 5 927* dito 1877 dito5 H dito leening 1867—69 5 8Öl/2 Loten 18645 1411/4 Loten 1866 5 140 'Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 128 Oblig dito472 h 94 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 937s dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jeiez Orel 5 937s dito dtto Jelez-Griasi. 5 89.74 Aand. Baltische spoorweg .3 „56. Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 86V. Oostenr. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 66»/. dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 65',1'4 dito in papier Mei/Nov. 5 631/8 talie. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 523/. Spanje. Obligation Buitenl 1 213/, dito Binnenlandsche 1 Poitugal. Obligatiën 3 513/. Turkije, inschrijving Alg. schuld 1865 5 13»/. Obligatiën 1869 6 11'/. Egypte, dito 1876 6 71'/. dito 1876 5 Amerik, Obl. Vereenigdc Stater. 187i. 5 100 dito ditc dito 1876. 47, Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 963/, Prijzen «asi coupous, Amsterdam, 7 Maart Metaii. f 21,6272; dito zilver f 21,6272; Div. Eng. per S' f 11,75; Eng. Russen per pd. f 12,-- Eng. Portugal per U.' f Frans 1' 47,50 Belg. f47,50; Pruis f 58,80; Hamb. Russen f 1,20 Russen in Z. R. f 1.24;- Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters f 47,50 Spaansche Binnenlandsche f 2,36 Araerikaansche dollars f 2,477a; papier Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJ KS-WATERSTAAT. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Vrijdag 18 Maart 1881, des voormiddags ten 'i 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den Com- 3J missaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gede puteerde Stater, en in bijzijn van den Hoofdingenieur a'v/ van den Waterstaat in het 11de district, aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het verhoog en van den Westhavendam te Hans weert, hehoorende tot de werken van het kanaal door Zuidbeveland. (Raming f 4250), Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens art. 11 12 van het bestek. Het bestek, no 60, ligt ter lezing aan het gebouw vaii het Ministerie vao Waterstaat, Handel en Nijver heid aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhande laar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's Graveuhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 12 en 14 Maart 1881 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Goes. 's Gravenhage, 10 Februari 1881. Voor den Minister, De Secretaris - Generaal, STARING, l, S.-G. VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inl'ormatiën. 10 Maart Vlissingen. Huizen en Erven. P. Loeff. 10 Goes. Hofstede. Pilaar. 10 enllM.Krabbendijke. Afbraak. De Vos. 10 en 11 Biezel. pold. Boereninspan. Liebert. 11 Maart Westkappelle. - Huis en Schuur. Wouterse. 11 11 12 Kapelle. Kapelle, Vlissingen. Biezelinge. Kapelle. Goes, 's-Gravenpolder.Meub. goed. Kwadendamme. planten enz. Kaltendijke. Boereninspan. Yerseke, Woonhuis enz. Arnemuiden. compost en beer.Gem.-bestuur Bprsele. Woonh., inb. enz. Pilaar. Hofstede. Pelle en V. d. Bui sche. Boereninspan Pelle en V. d. Bussche. Schepen. J. A. de Wolff. Woonh. enz. Liebert. Hoefje, enz, Liebert. Huisli. Goederen. Liebert. P. Overman. Van Dam. Pelle en V. d. Van Dam en v. d, Bussche. Krabbendijke, suikerpenen. Pelle v.d.Bussche Rilland, huish. goederen. De Vos. Yersekendam, hofstele. Mulock Houwer. Ritthem. Bóeren-Inspan. Van Uije Pieterse. Yerseke, pannen,loodsen enz.Pelle v.d.Bussche Yersekendam. Boereninspan. Mulock Houwer. Hoedekenskerke Mangels. Pelle v.d.Bussche 24 Maart7 April. Hulst, Onroerende Goederen.. Fer- ck;en, te Tér Neuzen en Scholten. Panden. Bank van leaning. Hofsteden, Fercken te Ter Neuzen en Scliólten. hofstede. Pelle v.d. Bussche woonhuis en. erf. Rembgens. Hofstede. D. Verhulst Goes. Clinge, 11 April Kapelle, 11 Yerseke, 13 Middelburg.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3