Nieuwe Goesche Courant, Chris tel ijk'his torisch blad voor Zeeland. I «81. Zaterdag- 12 Maart. W°. 724. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJ TH Alï, te Middelburg Wed. A. C. JONGE, le Goes. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De verkiezing van den heer Mirandolle tot voor zitter der Tweede Kamer en de voorgestelde, Dinsdag te behandelen, motie van den heer Van Houten, tot uitstel van de behandeling der door het ministerie voorgestelde rentebelasting, zijn te belangrijke feiten in onze parlementaire geschiedenis om niet een oogen- blik onze aandacht daarbij te bepalen. Er bestaat alle kans dat de ontevredenen in de Tweede Kamer, d. i. de oppositie versterkt door de fractie Kappeyne, Dinsdag de motie van den heer van Houten zullen aannemen, en alzoo de behandeling eener nieuwe belasting voorloopig doen uitstellen. Deze motie is meer een politieke dan een fiuanoieële motie, een motie waarbij het leven van Let thans ïegeerend kabinet ten nauwste is betrokken. Deze motie kan obstructie brengen, en verre zij het van ons het stelsel van obstructionisme te verlangen. Toch verblijden we ons in deze motie en zullen ons in hare aanneming verblijden. Daar is nu eenmaal geen andere weg dan deze, om de manie voor onderwijs te temperen, een manie, die gelijk we indertijd hebben aangetoond, een Kamer doordrongen van een bezuini gingsgeest als nooit te voren, verleiden kan tot het toestemmen van hooge, ongemotiveerde uitgaven, indien ze slechts dienen voor het onderwijs. Vrees voor clericalisme doet alles voor onderwijs toe stemmen, laat geldgebrek aan de andere zijde die vrees in toom houden. Zoo kan er dan althans eenig even wicht komen Naar het Vaderland verneemt, zullen bij de Tweede Kamer weldra twee wetsontwerpen inkomen betref fende den Eotterdamschen Waterweg. Het een heeft ten doel om aan den Minister een crediet te ver schaffen tot het verrichten van dringend noodige ver beteringen; het andere strekt om in beginsel in den geest van het rapport der Staatscommissie de uitvoering van het groote werk te verzekeren. Door de regeering zijn eenige wijzigingen gebracht in het wetsontwerp tot beperking van drankmisbruik. We zijn thans in staat meer uitvoerig deze voorgestelde wijzigingen na te gaan. In plaats van aan de gemeenteraden de macht te geven, om het aantal tapperijen en koffiehuizen in te krimpen, met inachtneming van zeker minimum voor elke gemeente, zal thans de wetgever voor alle ge meenten in eens het maximum der plaatsen, waar sterke drank mag worden verkocht, vaststellen, met bevoegdheid voor den gemeenteraad, om beneden dat maximum een lager aantal te stellen, zonder eenig minimum. Elke gemeenteraad zal het dus in zijn hand hebben Eet absolute verbod van tappen in zijne gemeente in te voeren* En ook al bepaalde men zich tot het door de re geering gestelde maximum, dan is de maatregel nog Zeer ingrijpend In het geheele rijk zullen hoogstens 14,009 drankhuizen mogen zijn, d. i. gemiddeld 1 op $88 zielen, terwijl in het belastingjaar 1878/79 in het geheele rijk zijn uitgereikt 45,154 patenten, aan slijters van wijnen en sterke dranken, slijters van bie ren, tappers, wijnhuishouders, kroeghouders en koffie huishouders. Er zullen dus omstreeks 31,000 drank- huishouders in vijf jaren tijds een ander middel van bestaan moeten zoeken. De storing vau het telegrafisch verkeer in Holland blijft nog voortduren. Palen en draden waren tenge volge van den regen van Zaterdag met een ijskorst bedekt. Daarop is aanhoudend stormachtig weder ge volgd, waardoor het vervoer van palen, ladders, mate rialen en het opstellen der palen niet weinig is' bemoeilijkt, het verbinden der draadeinden en het aanhouden der soldeerlatnpen is bijna onmogelijk. De stoornis, welker bezwaren nu worden ondervonden zal er wel toe leiden om spoedig tusschen de voor- uaamste kantoren eene leiding onder den grond te Behalve mr. W. Thorbecke, de candidaat der //libe ralen" in bet kiesdistrict Arnhem, is van antirevolu tionaire zijde candidaat gesteld mr. A. P. R. C. baron van den Borch van Yerwolde, burgemeester van Gorssel. Zoo mogelijk zal, naar we vernemen, het Zuider- Zendingsfeeü dit jaar weder op den Hondsberg bij Oisterwijk worden gehouden. De vereeniging voor christelijk Nationaal School onderwijs vergadert op 16 Juni te Rotterdam. Zeeland zal dit jaar 520 man aan d§ militie moeten leveren. De 70-jarige gewezen ontvanger der registratie en domeinen, en bewaarder van de hypotheeken en het kadaster te Goes, wiens zaak den afgeloopen zomer zooveel gerucht maakte, is verwezen naar den procureur-generaal bij het Hof te 's Gravenbage. Aan de acte van beschuldiging zijn de volgende feiten ontleend lo. dat beschuldigde van J. A. Eisen, gewoond heb bende te Antwerpen, ontvangen heeft f 1209,201/sin 1872; 2o.van H. Lensen, gewoond hebbende te Wamberclues, bij Rijssel, ontvangen f 2228,70 op 18 Mei 1879 3o. van A. F. J. Wavrin, gewoond hebbende aldaar, ontvangen i 3374.10 op 22 Juni 1872 4o. van O. M. H. Ghislaine baronesse van der Linden d'Hoogvorst, gewoond hebbende ta St. Josse ten Noode bij Brussel, ontvangen f 2482,94V! op 9 September 1873; 5o. van F. C. Splijt, gewoond hebbende te Antwer pen, ontvangen f 2o20,45 op 29 December 1873 6o. van C. P. de Bruijn, overleden te Bergen op Zoom, wegens vruchtgebruik bij opvolging uit den boedel van A. E. de Bruijn, gewoond hebbende te Brussel, ontvan gen f 622,35 op 10 December 1875 dat deze gelden door hem niet zijn verantwoord, maar verduisterd en ten eigen bate aangewend. B als ontvanger der domeinen voornoemd van de navolgende personen voor koopsonkosten en intressen door den staat op 14 en 15 Juli 1875 en 26 April 1878 verkochte onroerende goederen, gelegen in den Schengenpolder, gemeente s Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk, heeft ontvangen op verschillende tijd stippen van 1877 tot 1880 lo. van Gilles de Jager, te Wolfaartsdijk, de som van f 9149,80 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termijn is ontvangen op 6 November 1877 en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een be drag van f 3019,95 'V 2o. van Samuel Wisse, landbouwer te Kapelle, de f f som van f 2725,32 met de kosten en intressen, en waar- van de laatste termijn is ontvangen op 26 April 1879, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van f 1816,88; 'v 3o. van M. de Jager en S. Wisse, te Kapelle, de som van f 2545,20 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termijn is ontvangen op 26 April 1879, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een be drag van f 1696,80 4o. van M. de Jager te Kapelle. de som van f 2168,53 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste ter mijn is ontvangen op 26 April 1879, en van welke gel den hij niet heeft verantwoord een bedrag van f 1445,68; 5o. van G, de Jager te Wolfaartsdijk de som van f 3011,65 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termiju is ontvangen op 10 September 1878, en van welke gelden bij niet heeft verantwoord een bedrag van f 2007,76 6o. van F. Crockaert c. s. te Brussel, en zijne opvol gers eene som van f i.84959,95 met de kosten en intres sen, en waarvan de laatste termijnen voor verschil lende perceelen zijn ontvangen op 14 Juli 1877, 30 Juli 1878 en 14 Juli 1880, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord een bedrag van f <£2291,6272 7o. van H, J. van den Berge, te Koudekcrke, eene som van f 35365,38 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termijn is ontvangen op 9 Septem ber 1879 en van welke gelden hij niet verantwoord heeft een bedrag van t 4626,66; 8o. van J. H. Geriach, te Middelburg, de som van f 31668,01 met de kosten en intressen, en waarvan de laatste termein is ontvangen in 1877, en van welke gelden hij niet heeft verantwoord de som van f 10561,20 alle welke hiervoren genoemde niet fverantwoorde gelden door hem zijn verduisterd en ten eigen bate aangewend. C. dat hij, als bewaarder der hypotheken voornoemd valschelijk, in strijd met de waarheid, wetende dat die goederen nog met hypotheek waren bezwaard en om daardoor te trachten de ontdekking van de ver duistering der gelden hiervoren sub B, 6o. voor een gedeelte en 7o, en 8o. voor het geheel te voorkomen heeft vervaardigd en afgegeven bewijzen van onbe zwaardheid als lo. op 8 November 1877 een bewijs van onbezwaard heid van het perceel nummer 400, sectie E der ge meente 's-Heer Arendskerke, aan of ten behoeve van J. H. Geriach, te Middelburg; 2o. op 25 October 1878 een bewijs van onbezwaard heid der perceelen sectie I nummers 226 en 227 der gemeente Wolfaartsdijk, aan of ten behoeve van E. van der Meerchen en Crockaert, te Brussel; 3o. op dienzelfden dag een bewijs van onbezwaard heid van het perceel sectie I nummer 223 der gemeente Wolfaartsdijk, aan of ten behoeve van E. van der Meerchen en F. Crockaert, te Brussel 4o. op dienzelfden dag een bewijs van onbezwaard» heid der perceelen sectie E nummers 425 en 429 der gemeente 's-Heer Arendskerke en sectie I nummer 230 der gemeente Wolfaartsdijk, aan of ten behoeve van E. van der Meerchen en F. Crockaert, te Brussel; 5o. op 10 September 1879 een bewijs van onbezwaard heid der perceelen nummer 235, seetie I der gemeente Wolfaartsdijk en nummers 396, 411 cn 412, sectie E der gemennte 's-Heer Arendskerke, van of ten behoeve van H. J. van den Berge, te Koudekerke, alle welkp

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1