TTnnenland. gemengde berichten. standers dier verkeerde beginselen belijden: op grond van Gods Woord en van de geschiedenis moeten wij u bettig bestrijden, op dien grond zijn wij anti-revolutionair. De heer Lenting heeft Maaadag ia de vergadering der Tweede Kamer gevraagd lo. of de Nederlandsche Regeering^door haar officieele gedachtenwisseling met het Engelsche Gouvernement over de Transvaalsche zaak waarborgen heeft bekomen, dat op welwillende bejegening van de zijde der Brit- ache koloniale autoriteiten mag worden gerekend ten opzichte van de pogingen der Nederlandsche afdeeling van de Yereeniging het Rootle Kruis tot genees- en heelkundige verplegers van de strijders voor de Trans vaalsche vrijheid? 2o. of er toezeggingen verkregen, schikkingen getroffen of mededeelingea ontvangen zijn van door het Engelsche Gouvernement in dien geest ■Uitgevaardigde bevelen en 3o., of bij de Regeering het voornemen bestaat, een voorstel tot geldelijke on dersteuning van de Vereeniging het Roode Kruis aan dé StatemGeneraal aan te bieden? De minister van buitenlandscho zaken antwoordde Op 2 Februari ontving de minister het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging Het Roode Kruis om zich te vergewissen of zij ongehinderd in de Transvaal werkzaam zon kunnen zyn, op den voet van de Geneefsche conventie. Die vraag, aan 't Britsche Gouvernement overgebracht, werd eerst offi cieus, later op 7 Februari officieel beantwoord met de verklaring, dat de gevraagde vergunning zonder ■enige beperking of voorwaarde, werd toegestaan. ■Velke instruction door 't Engelsche Gouvernement ,an de koloniale ambtenaren zijn gegeven tot uitvoe- •ing dezer vergunning is hem onbekend. De officieele verklaring is voldoende. Of er plan bestaat het Roode Kruis geldelijken steun te verschaffen Op die vraag antwoordde de minister neen. Het Roode Kruis heeft het niet ge vraagd en er bestaat geen precedent van. Steeds werd door de particuliere liefdadigheid het Roode Kruis voldoende gesteund. De heer Keuchenius vraagde nog of, nadat Engeland zich openlijk bereid heeft verklaard tot onderhandelingen, de gelegenheid daartoe niet onmogelijk zal worden gemaakt door Engelsche amb ténaren en officieren in Zuid-Afrika Heeft de Minister zioh daarvan verzekerd Zoo niet, zal hij dat doen en bij niet bevredigende inlichtingen doen wat moge lijk is, opdat door onderhandelingen en een gunstigen afloop daarvan de strijd zoo spoedig mogelijk geëin digd worde Op deze vragen antwoordde de minister De Regeering bezit geen middel om direct de vijandelijkheden te doen staken^ maar dit sluit niet uit, dat zij doet wat zij kan op haar terrein, om mede te werken tot. beëindiging van den strijd, niet echter door eischen te stellen of verklaringen af te leggen, die haar van het standpunt van sympathie zou brengen op het terrein van bondgenootschap, wat de Neder landsche natie niet aangenaam zon zijn. Toen Maandag de Transvaal-iuterpellatie in de kamer was afgeloopen, stelde de voorzitter voor om tegen 15 Maart aan de orde te stelL-n het ontwerp op de reu- tfebelasting en daarna dat op het auteursrecht. De heer Van Houten stelde daarop de volgende motie van orde voor jDe kamer, Overwegende dat de invoering eener nieuwe belas ting, afgescheiden van verbetering van eenig ander onderdeel van het I elastingatelsel, door den ünancieelen toestand niet wordt gevorderd ,dat voorts door ae regeering een voorstel tot ver vanging der patentbelasting is toegezegd, en de kennis neming van de wijze, waarop zij zich voorstelt in het vervolg de voordeelen uit bedrijfskapitaal te treffen, wenschelijk is om over de door haar voorgestelde regeling eener rentebelasting een juist oordeel te kunnen vormen „besluit het ontwerp betreffende de rentebelasting vooralsnog niet aan de orde te stellen en -gaat over tot do orde van den dag.* Deze motie zal behandeld worden in de zitting van 15 Maart a. Aangezien meD liefst het pijnlijke zoo lang moge lijk verschaift, is er alle kans op aanneming van deze motie. Ingekomen is een voorstel in de Tweede Kamer van de heeren Tak, van der Linden, Yan Wassenaar, Schimmelpenninck van der Oije, De Bruijn Kops, Heijdenrijck, Van Houten en Insinger om eene enquête te houden over de exploitatie der staatsspoor wegen. Biervliet. Onze raadsleden zijn tegen Maandag 6 Maart opgeroepen, bijeen te komen met den Burge meester op het gemeentehuis. Naar men verneemt, gaan ze echter nog een beetje wachten om de kennismaking te beginnen. Het volgende voor den bloei van het naburig Ant werpen zeer ongunstige bericht werd uit Vlissingen aan verschillende bladen gezonden Het vaarwater naar Antwerpen is op sommige plaatsen in korten tijd vrij belangrijk in diepte ver minderd. Bij Lietkenshoek wordt tegenwoordig in het diepst van het vaarwater met laag water niet meer dan 40 dM. diepte gevonden, terwijl korten tijd geleden een schip met 54 dM. diepgang er gemakkelijk pas- seeren kon. Groede, 9 Maart. Bij de herstemming zijn de candidaten, Rood briefje, (vac. 1881) P. B. Geeraert, aftr. lid, 1. Tromp, A. Salomé, die bij de vorige stem ming 44, 55 en 45 stemmen verkregen. De laatste heelt per advertentie bekend gemaakt, dat hij niet in aanmerking wenschte te komen. Groen briefje. L. H. Leunis, J. de Vlieger, aftr. leden, H. G. Hammacher, Abr. Luteijn die vroeger respectievelijk 52, 55, 55 en 46 stemmen hebben ver kregen. De uitslag is geweest als volgtUitgebracht op de heeren J. de Vlieger 70, J. Tromp 68, P. H, Leunis 65, H. G. Hammacher 62, P. B. Geeraert 57 en M. Luteijn 49. De drie eerstgenoemden zijn alzoo ge kozen. Aantal kiezers 131. Opgekomen 127. Twee waren ziek. In Groede is nog nooit met zulk een ijver, ge»- stemd. lJzendijke wordt verrijkt met een postkantoor, tot nu toe was er eeu hulpkantoor der posterijen. Te Arnhem is voorloopig de candidatuur voor Kamerlid gesteld, van Mr. W. Thorbecke, den zoon van den oudrminister. Bij de mededeeling van den reeds bekenden uitslag der stemming van de departementen voor de benoe ming van een algemeeuen secretaris, voegt het hoofd bestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene nadere toelichting omtrent de gedane voordracht, waarin de gronde.! opgegeven worden voor de voor keur die het aan den heer Kerdijk schenkt. Die gronden zijri de meerdere geschiktheid en be kwaamheden van den heer Kerdijk. Het bekende vonnis der Amsterdamsche recht bank in de zaak tegen den inspecteur van politie Gezelschap, die een koetsier onbehoorlijk strafte, is door het gerechtshof te Amsterdam vernietigd. Dat hof heeft, opnieuw rechtdoende, den be klaagde schuldig verklaard aan het als openbaar ambtenaar willekeurig inbreuk maken op de vrijheid van een. burger en hem te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot her taling eener geldboete van f 200 of tot eene subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. In verschillende gedeelten van ons vaderland, ook in onze provincie, maken zich, naar luid der berichten, honderden huisgezinnen gereed om naar de nieuwe wereld te vertrekken. Ofschoon onder de emigranten steeds vele geloovigen zijn en wij, met de Noord brabander naar den aard der zaak, ongaarne de Christelijke gelederen zien dunnen, toch kunnen wij ons niet tegen de landverhuizing verklaren. In vele opzichten is voor menigeen Amerika te verkiezen boven Nederland. Het strekt vriendelijk zijne armen uit, om te ontvangen allen, die werken kunnen en werken willen en een plaats begeeren waar zij in vrijheid den Heere kunnen dienen. Slechts make men zich geene illusiën. Ook Amerika is het land dei- ruste niet. Ook daar groeien distelen en doornen. Ook daar bloed en tranen en zweet en stof des doods. Menigeen oogstte bij zijn komst in Amerika bittere teleurstelling in, en geen Nederlander zal er zoo be vredigd zijn met het maatschappelijk en kerkelijk leven, of hij zal nu en dan met weemoed denken aan het van ouds beweldadigde plekje waar eens zijn wieg opstond. Waar onze beste wenschen de landverhuizers vergezellen, en wij er prijs op stellen, dat zij bij hun aankomst in het woelige New-York, waar dit moge lijk is, terzijde gestaan worden, mogen we zeker niet vergeten met dankbaarheid melding te maken van een schrijven in de Hope van zekeren dr. Bechthold. Deze heer, predikant te New-York, gaat zoo dikwijls hem mogelijk is naar Castle-Gardenhet groote ge bouw waar onze landverhuizers samenkomen, om hun in hunne taal met raad bij te staan. Van hoeveel belaDg dit voor onze landgenooten in menig geval is zal genoegzaam blijken, als we een zijner ervarin gen op dat gebied mededeelea: Het was op Zaterdag den 12 Juni 11, zoo vertelt de heer Bechthold, dat ik in den na middag mij gedrongen voelde naar Castle Gar den te gnaD, Den vorigeD dag was de boot aange komen met verscheidene Hollanders, die allen reeds naar het Westen op reis waren ik wist dat, en tooli gevoelde ik mij naar de Garden hoen getrokken. Binnen komende ontmoette ik honderden vreemdelingen doch herkende geen onzer landgenooten. Eindelijk een weioig aan de buitenzij van het gebouw komende, zag ik een man, vrouw en drie kinderen op den grond zitten, die mij zeer Hollandsch voorkwamen. Het was eene Groningsche familie. Toen ik hun de reden vroeg, waarom zij daar zoo alleen en verlaten neder- zaten, daar toch al hnnne medereizigers reeds vertrok ken waren, begonnen man en vrouw bitter te weenen. Ach, zeiden zij, onze broeder had ons geschreven, dat wij bij onze komst hier, een brief zouden ontvangen met tickets, om tot hem in het Westen te komeQ, en nu is hier de brief met slechts eén biljet, en er ontbreken mij ten minste zeven dollars om nog een tweede te koopenniemand verstaat ons hier, en wij weten niet wat aan te vangen. Wij hebben getelegrafeerd om geld, maar wan neer zal dat komen, en wat zal er nu van ons komen? Bedriegen doe ik mij niet licht in dergelijke gevallen. Ik zag dat het eerlijke menschen waren, die ik uit den nood moest redden. Ik zeide hun bedaard te blij ven, en dat ik wilde beproeven, of de Heer mij niet heden middag gezonden had om hen te helpen. Ik nam den man mede naar den Superintendant, vertelde hem de geschiedenis en riep zijne hulp in. Dit had goed gevolg. Mijn bedroefde vriend kreeg een voor schot van 10 dollars (zeven dollars voor het ontbre kende van het spoorwegbiljet en drie voor proviand) op een gedeelte van hunne passage, dat zij vooreerst niet noodig hadden. Dit alles vond plaats in minder dan een half uur tijds. Ik heb nooit vroolijker gezich ten gezien zij moesten erkennen dat de wonderen de wereld nog niet uit waren, waaruit ik aanleiding nam om hen te vermanen, deze daad van Gods voorzie nigheid in. de besturing van hun lot, bij den eersten voetstap op den vreemden bodem, nimmer te vergeten Een uur later was de familie op reis. Eenige dagen later zond hij het geleende behoorlijk terug en alles was in orde. lerft, School ra trading, Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Tholen, ds. J. Visser te Schoondijke. Ds. J. Zegers, predikant te 's Gravenmoer (N-Brabant) is beroepen bij de N. H. gemeente te Biervliet. Domburg, 6 Maart. Onze nieuwe leeraar ds. van Popta werd door den weleerw. heer ds. Knotnerus uit den Haag bevestigd. Naar aanleidiug van Jesaia 55 1 en. 2, sprak Z.eerw. over den.troost, den ernst en de blijvende waarde van het evangelie, en werden leeraar en gemeente gewezen op hunne dure plichten. De plechtigheid der handoplegging, waaraan werd deelgenomen door ds. Leemans, vroeger predikant de zer gemeente en den consulent dr. C. Sohot, was aandoenlijk, zoo niet onvergetelijk. 's Namiddags trad de jeugdige leeraar voor zijne gemeente op, en sprak naar aanleiding van den tekst Efeze 6 19. Beide keeren kon het ruime kerkge bouw nauwelijks de schare aandachtige hoorders be vatten, waaronder vele belangstellenden van elders. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, recht sprekende naar aanleiding van het door 31 lidmaten der Middelburgsehe gemeente ingediende adres, heeft in zijne zitting van 4 Maart beslist, „dat de heeren L. J. de Kok en A. Gideonse, als wederstrevers tegen kerkelijke verordeningen, onbevoegd zijn om als ouder lingen op le treden, en dat mitsdien de op hun uit gebrachte benoeming is nietig en ongeldig. (Midd. Cour.) Als bewijs voor de behoefte aan feestviering kan het volgende dienen Te Dordrecht, is eergister de dag, waarop vóór 50 jaren aan de Dordrechtsche. schutterij het door een 28 tal dames vervaardigde vaandel werd uitgereikt, feestelijk herdacht Het Dagblad van Zuid-Rolland publiceert het vol gende telegram van het Londeusch Trans vaal-comité „Er is een wapenstilstand gesloten. Met eiken dag winnen wij ontzaggelijk in kracht Dezer dagen is bij prof. Rijke, op deHooigracht te Leiden, onder de straatdeur geschoven een strookje papier, houdende de bedreiging dat, wanneer in den loop dezer week geen f 50 in het Plantsoen werden gelegd, zijne woning in brand zou gestoken worden. De politie is er mede in kennis gesteld. Het schrift en de wijze van plaatsbepaling doen echter denken aan eene verregaand baldadige jongensgrap. Het Dagblad meldt dat in den afgeloopen nacht weder een iubraakin Den Haag heeft plaats gehad. In de Sundastraat, ten huize van mevrouw R., is men aan de tuinzijde door middel van een ladder het huis binnengedrongen en heeft men een som van ongeveer

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2