BINNENLAND. lurft, Jklurol en GEMENGDE BERICHTEN. mogelijk te gemoet te komen, zijn ondernemende lieden, rekening houdende met de ijdelheid der mensckelijke natuur, en daarop speculeerende, de leer gaan prediken buiten's huis weelde is toch niet altoos en overal armoêDaarom heb ben ze koffie huizen, restauratie- (ververschings) lokalen, badhuizen en badplaatsen ingericht, zóó mooi, dat men al een heel hooge burger moet zyn, om t'huis iets dergelijks te hebben. Daar kan men dan een poosje voor den veel- voudigen prijs van een glas bier, van een half fleschje wijn, van een maal eten, de klein-bur- gerlijkheid der kleine woning, der bedompte boven-achterkamer vergeten, om er steeds min der tevreden weder te keeren. Vooral naar de badplaatsen moeten de besturen (de gemeente besturen) vreemdelingen lokken, door er concert zalen, balzalen enz. te bouwen, door er kostbare concerten te geven, zooals men in Duitschland al lang deed, en aan onze kusten steeds meer begint te doen, opdat de ongelukkige kranken, die genezing zoeken, zich niet zouden vervelen; opdat er pleizier-reizigers heen getrokken wor den, om hetgeen zij anders klein-burgerlijk voor den kwaden dag of voor hunne kinderen zou- 1 den kunnen overleggen, daar te gaan verteren, t De spaarpenningen, die tot klein-burgerlijke ka pitaaltjes en kapitalen zouden kunnen aangroeien, moeten nu vloeien in de kassen van kasteleins en hoteliers, die, natuurlijk nevens de gepen sioneerden, de renteniers der toekomst zullen zijn. Om den zak dier lieden te spekken moe ten de kleine burgers gedurende eenige dagen, weken of maanden hoog-burgerlijk gaan leven; vooral voor hen, die vacantie krijgen of nemen kunnen, is de verleiding daartoe zeer machtig. En ten slotte wordt ieder, hoe klein-burgerlijk hij het t'huis ook hebbe, door zijn zoogenaamd fatsoen gedrongen, om meer dan hij kan hoog-burgerlijk te gaan leven, en voor de opleiding zijner kin deren, die weinig of niets »te wachten" hebben, eene hoog-burgerlijke bedeeling te zoeken op de hoog-burgerlijke scholen voor steeds-minder- vermogenden, en daarna een baantje, gevo door een pensioen, bij de gratie van den staat, die door nieuwe belastingen zijne middelen steeds blijvend kan vermeerderen." steunen we ons Gouvernement en maken we het onzen Koning gemakkelijk, om nog krachtiger dan dusver op te treden. Dan houden we de publieke opinie in Berlijn, Pa rijs en Londen zelf wakker. Dan steunen we het edel deel der Engelsche natie, dat tegen het onrecht van zijn Gouvernement protesteert. Dan steken we onzen dapperen stamgenooten in den Langnekpas een bart onder den riemsteunen hen in hun hachlijken strijden reiken hun het eereloon van onze hartelijke bewondering. Van morgen af zal de Tweede Kamer zich aan het afdeelingsonderzoek wijden. Behalve met een aantal in den laatsten tijd ingekomen ontwerpen, zullen de sectiën zich bezig houden met de overwe ging van de wijziging der wet op het hooger onder wijs, de waterstaatswetten en de wetsvoordracht tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede. Het presidium der Tweede Kamer is thans gelijk we reeds hebben gemeld, opgedragen aan den heer Mirandolle, bekend als een lid der fractie van den oud-minister Kappeyne, eene fractie die zich zoo niet officieel dan toch officieus van de liberale partij heeft afgescheiden. Opmerkelijk is het dat bij de eerste de gewich tigstestemming hoewel 25 oppositie-leden tegen woordig waren, op geen enkelen candidaat uit de oppositie stemmen werden uitgebracht. De oppositie, versterkt door een 6 of 7tal leden der fractie Kappeyne, bracht den heer Mirandolle op den voorzitterstoe!De heer Gleichman, de candidaat der liberale partij, bleef in de minderheid. In de benoeming ligt een nederlaag voor de School wetclub, een tegenvaller voor het Kabinet en eene aanduiding dat de drie ontevreden groepen het in sterkte winnen van de tevredene, zegt de Standaard. Heden zal eene interpellatie plaats hebben over de houding onzer regeering in de Transvaalsche zaken. Vreemd genoeg dat enkele leden opstonden om verlof tot deze interpellatie te weigeren, wat echter gelukkig de groote meerderheid niet naar den zin was. Het zou dan ook wel jammerlijk koel zijn geweest, indien in de Tweede Kamer, waar nooit eene inter pellatie wordt bemoeilijkt, besloten ware in deze zaak, waarin gansch Nederland, alle standen en partijen deelnemen, discussie te smoren, en licht te verwerpen. Allerlei voorzichtigheidsmaatregeleu schijnen oorzaak te zijn dat een volk niet doen mag wat ieder fatsoen lijk man doen zou, die zag dat een man op 't punt stond een kleinen jongen dood te slaan. We betreuren dat, maar kunnen het niet beteren. Daarom zullen we dan toch ons verblijden als een woord van sympathie voor Transvaal uit onze Tweede Kamer Engeland bereikt. Ook de Standaard is van die raeening. Blijven we hier op alle manier protesteeren, dan De Koning heeft het Wetboek van Strafrecht be krachtigd, als Wet van 3 Maart 1881, (Staatsblad No. 35.) ®oes. De soiree, jl. Donderdag avond gegeven, en waarvan de netto opbrengst voor het Eoode Kruis was bestemd, heeft de som opgebracht van 172,75V2. Afsluiting der Kasboeken en Restautenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en spaar bank te Goes, over de maand Eebr. 1881. Ontvangsten Reservefondsf 2995.27 Storting aandeel. - 10939.16 Terugbetaling op schuld vordering - 16937.79 Interessen daarvoor en ger. interest - 1170.99 Opgenomen gelden- 30919.04 Onkosten- Gezamenlijk bedrag Uitgaven Reservefonds f Terugbetaalde aand. - 327.44 Verleende voorsch, - 58242.72 Terugbet. interessen - 51.09 Terugbetaalde opge- nomen gelden - 3840.02 Interessen van opge nomen gelden - 6.32 Onkosten - Gezamenlijk bedrag f 62962.25 Kas-saldo f 494.66 Zaterdag avond waren circa 2000 personen opge komen om de, op Engelsche wijze, door het A.mster- damsche Transvaal-comité uitgeschreven meeting in 't belang van Transvaal bij te wonen. Op die vergade ring spraken de heeren Lion Cachet, van Gorkom en Beelaarts van Blokland. Onder geweldig applaus werd de volgende resolutie aangenomen 1. De Vergadering, in zake de Transvaal in Neêr- lands hoofdstad samengeroepen, betuigt hare warme sympathie voor den Vrijheidsoorlog, door onze stam genooten in Zuid-Afrika ter herwinning van hunne nationale zelfstandigheid ondernomen; gevoelt behoefte om hare bewondering uit te spreken, en voor den heldenmoed, die in hun verzet uitblonk, en voor de humane wijze, waarop zij tot dusverre den krijg voer den; en onderdrukt den hartgrondigen wenseh niet, da,t het loon voor zooveel onverschrokkenheid geen minder moge zijn dan het herstel hunner onafhan kelijkheid. 2. De Vergaderiug verklaart te hooge achting te koesteren voor den rechtschapen zin van het Engelsche volk, om te kunnen aannemen, dat het protest nu reeds allerwege in Groot-Brittannië tegen de onderdrukking der Boeren opgaande, niet weerklank zou vinden bij lieel de natie, zoodra zij slechts beter ingelicht, den zedelijken plicht om recht te doen, weer in de schaal zal werpen tegen de onjuist gestelde eischen van pres tige en eer. 3. De Vergadering spreekt ten slotte het vertouwen uit, dat de Nederlandsche diplomatie verder geen enkelen stap ongedaan zal laten, die strekken kan tot het verkrijgen van een én voor de Boeren én voor Engeland eervollen vrede, op den grondslag van het herstel der Transvaalsche Onafhankelijkheid. Het Hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft dezer dagen een telegram uit de Kaap ontvangen, waaruit blijkt dat het Nederlandsche comité van het Roode Kruis te Kaapstad twee artsen en drie adsistenten heeft gezonden naar Transvaal over Bloemfontein, en een arts naar Durban (Natal), wiens hulp waarschiju- lijk ook ten bate zal komen van de gewonden in Transvaal. Met het oog op de komst der vijf Nederl. genees kundigen vestigt onze consul te Kaapstad de aan dacht van het Hoofdcomité op de wenschelijkheid van te kunnen beschikken over ruimere middelen. Deze zullen te zijner beschikking worden gesteld. de eerste plaats genoemd worden een woord aan de Walchersche boerenvan onzen Zeeuwschen Oudheid kundige, den heer Nagtglas, te vinden in de Middel- burgsche courant van heden. Hij schrijft o. a. Niemand op de wereld is nauwer aan die Trans vaalsche landbouwers verbonden dan onze Wal chersche boeren. De Jouberts, de Distoicts, de Vil— liers en zooveel anderen in Zuid Afrika zijn van het zelfde bloed als de Midavaine's, de Maljaars, de De Kroo's, de Jeanville's in Walcheren. Allen zijn nako melingen van de mannen, die in de dagen der vervol ging Frankrijk hebben verlaten, om hetzij in Walche ren, hetzij in Afrika, vrijheid van godsdienst te zoeken. Doch al leerde de geschiedenis het niet, zeden en gebruiken zouden die verwantschap aanwijzen en ook op godsdienstig kerk elijk gebied zijn die edele Trans- valers hunne geestverwanten. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Meliskcrke, de heer A. J. van Boven, te Bles- Onder de opwekkingen in ons midden mag wel in Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Arnemaiden, de heer B, Lütge, candidaat. Gisteren deed ds. D. van Popta te Domburg zijne intrede met de woorden uit Efeze 6 19, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Knotnerus, te Den Haag, naar aanleiding van Jesaja55 :1 en 2, Hapclle, 3 Maart. Gister avond is aan de kies gerechtigden de vraag voorgelegd, of zij den kerkeraad machtigen op den bestaanden voet voort te gaan bij benoeming van kerkeraadsleden en predikanten, daa wel of zij willen dat zulks door medewerking van een kiescollegie gedurende de eerstvolgende tien jaren zal geschieden. Van de 38 opgekomen leden verklaarden zich 20 voor de oude wijze van benoeming door den kerkeraad, 17 voor de nieuwe wijze door medewerking van een kiescollegie, terwijl 1 briefje van onwaarde was. Wederom zal er eene voorstelling eener Krui- ningsche kerkelijke quaestie ten tocneele gevoerd wor den. Een der nalatige belastingschuldigen blijft weiger achtig in de voldoening van zijn (z. i._ ten onrechte geheven wordenden) aanslag ten behoeve der Ned. Herv. kerk te Kruiningen, hetgeen aanleiding geeft tot een gerechtelijke vervolging. Zaterdag den 19 Maart a. s. zal deze zaak voor het kantongerecht te Goes behandeld worden. Met belangstelling wordt het te voeren proces te gemoet gezien. Eenige der verleden jaar te dierzelfder zake ver volgden, die, hoewel moetende berusten in de veroor- deeiende nitspraak des kantonrechters, daarmede ech ter geen vrede hadden, hebben intusschen hun lidmaatr schap dier kerk doen opzeggen. Anderen zullen dat voorbeeld volgen. {Goesche Courant.) Zekere H. Schijven, schaapboer in de gemeente Koewacht, is jl. Woensdag in zijne woning gearres teerd en den volgenden dag gevankelijk naar Middel burg overgebracht, onder verdenking als zou hij een in zijne buurt woneuden klompenmakersknecht voor f150 hebben willen omkoopen, om zijne schuur, met het daarin aanwezig beestiaal, bestaande in paard, koeien en een aantal schapeD, des nachts in brand te steken. Die knecht heeft hiervan onmiddellijk aan de politie kennis gegeven, waardoor deze des nachts werkzaam was, en, zich versoholen houdende, alstoen uit een gesprek tusschen S. en diens knecht uit den mond van eerstgenoemden vernam wat de laatste had medegedeeld. In de schuur werden alstoen een aantal voorwerpen, met petroleum begoten, en andere brandbare stoffen gevonden, welke door S. tusschen het stroo waren verborgen, waarop de arrestatie volgde. Het stoomschip IK. A. Scholtendat met 200 landverhuizers uit Vlissingen den 5 Februari naar New-York is vertrokken is aldaar den 26 Februari aangekomen. De geheimzinnige moordaanslag in den spoor trein te Apeldoorn heeft een zeer eenvoudige oplossing. De ontvanger B. uit Apeldoorn, die eene aanzien lijke som te Zutphen moest storten, had een revolver, bij zich gestoken. In den trein speelde hij er mede; een schot ging af en de kogel drong in de kussens in de nabijheid van een heer, die in dezelfde coupé zat en sliep. Deze meende dat het schot van buiten kwam. Nadere verklaringen brachten hem zijne dwaling onder het oog, maar hij deed toch wat alleszins te rechtvaardigen is zijne aanklacht bij de politie. Daarbij zal het wei blijven, tenzij men eene vervol ging mocht instellen wegens het dragen van wapenen, wat in het geval van den ontvanger toch zeer ver schoonbaar was. Alleen het onvoorzichtig omgaan er mede in een coupé van een spoortrein is minder verschoonbaar, maar in zoodanig geval is door geen wet of verordening voorzien. Te Utrecht heeft een aannemer een huis in de Maliebaan gekocht voor f 24000. Zijn principaal had hem opgedragen vijftien en voor te bieden, maar de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2