Jierh, School on lending, GEMENGDE BERICHTEN. Ia den aanvang van liet boekjaar waren nog aan voorschotten uitstaandef 46171,75 Daarbij voegende de in dit jaar ver leende voorschotten, ad. :....- 111083, krijgt men de geheele voorschotrekening met een totaal vanf 157204,75 Daarvau werd in den loop van het jaar afgelost 113982,03 zoodat bij het sluiten van het boekjaar de nog onafgeloste voorschotten bedroegen f 43222,72 De bank ontving voor de in het afgeloopen jaar verleende voorschotten aan intrest en boete f 2872,26 De gereserveerde intrest van voorschotten in het vorig jaar verleend bedroeg - 1445,45 Te zaraen - 4317,71 Daarvan moet afgetrokken worden als nog 'niet verschenen, de intrest loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar f 818,44 Rest j f 3499,27 Door de bank werd aan intrest op uit gehaalde spaargelden betaald. f 140,94 Aan verschenen intrest op spaargelden werd bij het einde van het boekjaar bijgeschreven - 621,79 Aan intrest op bij particulieren Opgenomen gelden werd betaald f 135.67. De onkosten der bauk bedroegen f 260.385. Terwijl eindelijk door de bank werd terugbetaald voor vóór den Vervaltijd afgeloste voorschotten, daaronder begrepen die promes sen, welke door verdisconteering vóór den vervaltijd in de kas terugvloeide,. f 454.715. f 1613.50. Zoodat de zuivere winst der bank bedraagtf 1885.77. De gezamenlijke omzet der bank (ontvacgsten en uitgaven bedroeg dit jaarf 418449.98. Nadat het bestuur met de commissie van toezicht besloten had. dat van de zuivere winst een som van f 338.42 zou worden gevoegd bij het reservefonds werd door de algemeene vergadering der leden op 2 Maart 1881 gehouden, bepaald dat 5 pet. op het aandeel en kapitaal zou worden uitgekeerd, waartoe veretscht werd f 447.35 terwijl aan de drie leden van het bestuur, ter vergoeding van hunnen arbeid, eene som van f 1100.toegekend. De veelbesproken verkiezing van een secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is afgeloopen zonder direct resultaat. Er moet vóór 1 April in alle departementen eene herstemming plaats hebben tus- sehen de heeren mr. A. Kerdijk die 460 en P. Bruyn die 345 stemmen verkreeg. De heer W. J. van Gor- kum had 193 stemmen bekomen en is dus van de lijst afgevallen. Sinds de nederlaag, nu juist 2 jaren geleden, door de oppermachtig liberale club te Rotterdam, door de N. R. O. gesteund, met den val van mr. Kerdijk bij de stembus geledeu, schijnt de kracht gebroken. Het liberalisme gesteund door de //pers van Nijgh" zooals eenmaal de minister Heemskerk zeide, schijnt den onbeperkten invloed, vroeger bezeten in de voor uitstrevende Maasstad, verloren te hebben. De verkiezing van wijlen den heer Voorhoeve is oorzaak geweest dat drie „liberale'7 kiesvereenigingen, anders niet vriendelijk tegen elkander gezind, zich nu vereenigden, en toch kou hun candidaat het niet halen. Een vierde kiesvereeniging, ook „liberaal" stelde een ander „liberaal" candidaat, die echter ook den steun van Rooraschen en conservatieven schijnt verworven te hebben. Deze komt in herstemming. 't Kan verkeeren, zei Brederode. De candidaat der anti-revolutionairen verkreeg 206 van de 1347 stemmen. De nieuwe stoomboot-dienst van Amsterdam op New-York begint onder de beste vooruitzichten. De Pollux is voor 't eerst naar New-York met 200 landverhuizers. Alle plaatsen zijn bezet zij heeft een vrij aanzienlijke vracht. Voor den overtocht met de Stella over drie weken hebben zich reeds 500 emigranten aangemeld. Volgens een ingezonden stuk in het Utrechtsch Dagblad doet zich in de gemeente Wilnis het geval voor, dat het aantal kiesgerechtigden voor den gemeen teraad op ontzettende wijze is vermeerderd. Eenige Katholieken hebben per iuteekenlijst gelden verzameld, om daarmee patenten te betalen voor personen, die volstrekt het beroep niet uitoefenen, waarvoor te hunnen name patent genomen is. Alzoo is de meerderheid aan hunne zijde. In Juli a. s., als wanneer 3 raadsleden, en ouder deze de beide wethouders, aftreden zal de slag gesla gen worden. Een onzer dagbladen maakt van den strijd in Transvaal zeer handig gebruik om er op te wijzen, dat het schieten op wild, waardoor de Boeren in Transvaal zoo geoefende schutters geworden zijn, bij ons een liefhebberij van enkelen is, wat tengevolge heeft dat er bijna geen plattelandsbewoners zijn die met geweer kunnen omgaan. Wij meencn die gedachte is waard opgenomen te worden door de Vereeniging tot bevordering van krijgs wetenschap. Ook de tegenstauder der Jachtwet zullen er hun voordeel mee kunnen doen. De afdeeling „Zeeland" van de vereeniging van Christelijke onderwijzers in Nederland zal D. V. op 12 Maart a. s. hare gewone tweemaandelijksche ver gadering houden te Vlissingen in de Christelijke school aldaar. IlanswceB't. Dorderdag morgen, omstreeks 10 uur, verliet alhier het aakschip de Drner van Ant- werpenkapitein J. M. van Dort, en geladen met steenkolen, die van Pruisen moesten vervoerd worden naar Antwerpen, de schutsluis. Bovengenoemd schip, dat gesleept werd door de Concurrentkapitein W. Wijskas, ontmoette in de voorhaven een tjalkschip, schipper W. Schram, dat geladen met metselsteeu, van Antwerpeu kwam. Laatstgenoemd schip liep met volle kracht op de Concurrentzoodat het onmiddellijk zonk. Ook de jDutter van Antwerpen bekwam eenige schade. Menschenlevens waren er gelukkig niet te betreuren. Bij de verkooping van den kapitalen boeren- inspan van den Heer J. de Jager te 's Heerabtskerke heeft een 2-jarigen zwarten hengst met witte manen en staart de kollossale som van f 860 opgebracht. Rekent men hierbij de 10 pCt. verhooging en hel aflaten dan kost hij ongeveer f 950. Het Comité tot het regelen en bevorderen van volksvermaken te Goes vraagt bij circulaire steun van de ingezetenen om op 10 Juni a. bij gelegenheid der Algemeene vergadering en tentoonstelling door de Zeeuwsehe Maatschappij van Landbouw uitgeschreven, eenige feestelijkheden zoo mogelijk een festival, te doen plaats hebben. Men vind somtijds in de Christelijke pers van die dingen, waarbij men een glimlach moeilijk be dwingen kan. Voor weinige dagen gaf de heer Esser een zeer excentriek redmiddel voor Nederland aan. Thans komt Het Westen vertellen dat een broeder uit 's Hage, in dat blad, zoo de Heer wil achtereenvol gens 52 vragen beantwoorden zal. De eerste vraag schrijven we hier af „Is het waar, dat Adam het gansche menschelijke geslacht representeerde, hij in de zonde, d. i. van God afgevallen iswij indien we in zijn plaats hadden gestaan, evenals hij, van God gevallen waren, thands in zijne gemeenschap reddeloos verloren zijn Dan volgen 17 vragen over de beslaande kerkge nootschappen om te onderzoeken welke Gereformeerd heeten mag, cn bij welke een christen zich mag aan sluiten Dan komen de staatkundige vragen. No. 25 is al een zeer practische vraag. Deze luidt „ls dit Ministerie van de Gereformeerde richting, anti revolutionair, liberaal of modern? Bij No. 33 komt de Waterstaat, die blijkbaar den schrijver na aan het hart ligt, aan de beurt. Heel moeilijk zal het den schrijver wel niet vallen antwoord te geven op No. 34. „Heelt de Ingenieur Caland in het berekenen van de kosten, aan den RotterdamschenWaterweg verbonden, niet schromelijk gedwaald? Is dat geen vraag r.aar den bekenden weg? Van 42 af komt de Zuiderzee aan da buurt. Onder die rubriek zijn o. a. ook deze practische vragen te vinden. „Hoeveel hek tare n zou de geheele Zuiderzee ten naaste bij bedragen? Zouden er geen twee provinciën uit kunnen ontstaan?*1 Arme lezers Zoo'n programma is al te groot Voor weinige jaren hoorde men veel spreken over de ontzettende verliezen door Nederland aan Amerikaansclie spoorwegen geleden. Een onzer bekende financiers deelde deze week op eene vergadering te Utrecht mede, dat alleen in Nederland bij de laatste rijzing der Amerikaansclie spoorweg waarden meer dan een milliard is verdiend. Dit als tegenhanger. Het schijnt even billijk, winst zoowel als verlies te noemen, al3 het gewoonte is het laatste uit te roepen en het eerste te verzwijgen. De heer Q. Wenuekers te "s Hage wenscht op eigen kosten voor den stichter van het Willemspark aldaar, wijlen koning Willem II, en voor diens op volger, onzen tegenwoordigen koning, een monument op te richten, door het bouwen van een villa met een monuraentaleu voorgevel, die versierd zal worden met de meer dan levensgroote standbeelden van beide vorsten. Werden vroeger in den haagschen Dierentuin beertjes geboren, dan duurde het niet lang of de moeder verscheurde ze. Verleden jaar werd echter een proet genomen, die goed uitviel en thans herhaald wordt. Een week of vijf geleden werden er namelijk weder 3 beertjes geboren en nu is dezsr dagen de beerin van de jongen verwijderd en zullen deze met de flesch verder worden grootgebracht. Dat dit goed kan gaan, bewijzen Barrïbaï en Cleopatradie verleden jaar geboren werden. Een passagier 1ste klasse uit Apeldoorn heeft Woensdag morgen in den trein, die ongeveer 11 uur te Zutfen aankomt, een revolverschot gelost op een Amslerdamsch medereiziger. Het slachtoffer is geluk kig niet doodelijk gewond; de dader bevindt zich In handen der justitie. De drijfveer tot deze noodlottige daad is nog niet bekend. VOO it DE LEESTAFEL. Historische werken van II. J. van Lummel UtrechtC. van Bentim, 1881. Wie onzer lezers heelt nooit van jongens van 12 tot 14 jaren gehoord, die hoegenaamd niets met de „geschiedenis" ophebben Schrijver dezes kent ze, en heeft al vaak gezien dat ze weinig van „geschiedenis" weten daarbij. Waar de oorzaak te zoeken Ik kan mij nog levendig herinneren, t is ook nog zoo heel lang niet geleden hoe 1 et lezen der werken waarin op aaugenamen vorm de tijden der wording onzer republiek, de tijden der hervorming in de Ne derlanden, werden geschilderd, een machtigen indruk maakten op mijn jongenshart, en waarlijk den lust aanwakkerden tot het bestudeeren van de geschiede nissen des vaderlands. Het moge overbodig schijnen iets ten voordeele der zoo algemeen bekende werken van den populairen van Lummel te zeggen, het is in waarheid zoo overbodig niet. Deze boekjes, waart an de uitgever nu een derden, zeer fraaien druk, de we reld inzendt, zijn waarlijk nog te weinig bekend. Ieder onderwijzer moest trachten ze zijnen leerlingen in handen te geven het zal hem een groote hulp zijn bij zijn 'onderwijs in de geschiedenis van ons land. De Smidsgezél, de Bijlhouwer en de Koopmansvrouw van Utrecht, worden thans weder in volksuitgave aan geboden. In twaalf afleveringen, a 30 cents de afle vering, ontvangt men ze hier alle te zamen. De schrijver heeft den juisten slag om, terwijl hij de hoofd zaak nooit uit het oog verliest, tevens zoo velerlei wetenswaardige zaken mede te deelen, dat ik het er stellig voor houd, dat geen der jongere of oudere lezers, deze boeken zal lezen zonder ze lief te krijgen en ook anderen aan te prijzen. Geschiedenis der christelijke kerk door F. van Kooij. Tweede herziene en vermeerderde drukUtrechtO. van Bentum 1880. Wat hierboven van de historische werken van Van Lummel gezegd is, geldt in zekeren zin ook van Van Kooys kerkgeschiedenis. Goethe achtte het eens voor het Duiische volk wenschelijk dat zij in geen twintig jaren het woord „gemoed" zouden uitspreken. Zoo zou men het thans wel eens wenschen dat zij, die er niet dadelijk toe geroepen zijn, eens in den eersten tijd aflieten van mede te spreken over allerlei kerke lijke en politieke vraagstukken, die vooreerst toch wel niet opgelost zullen worden. Maar dat is een ijdela weusch, niemand kan zich geheel aan deze dingen onttrekken. Doch men kan er zich wel al te veel mede bezig houden. Brochures, tijd en strijdschriften bederven zoo vaak den smaak voor reel degelijker ectunr, die dan toch ten slotte nuttiger ts. In deze dagenvmoge met grooten aandrang de lezing der kerkgeschiedenis aanbevolen worden. Het werk van Van Kooy is daartoe alleszins geschikt. Het is boeiend geschreven, en zaakrijk. Trouwens dat er reeds een tweede vermeerderde druk wordt uitgegeven bewijst dat hier de toon wordt aangeslagen die gaarne gehoord wordt en weerklank vindt. Vinde deze tweede druk spoedig en voorspoedig zijn weg, en, mocht daar eens sprake zijn van een derdendan zou ik schrijver en

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2