Nieuwe Goesche Courant, liiiM Christelijk-historisch blad voor Zeeland* Zaterdag S Maart. IV. 721. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen pi*ijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR Middelbaar onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat door den raad dier gemeente in zijne vergaderiug van den 17 Februari 1881 lo. is vastgesteld de volgende VERORDENING tot v«ststslling van liet getal der Leeraren bij Hoogere Burgerschool en Burger avondschool, de voorwaarden waarop zij worden benoemd en het bedrag hunner jaarwedden te Goes. Art. 1. Bij de hoogere burgerschool «n burgeravond school worden benoemd de volgende leeraars, als A. Een leeraar in de Scheikunde, natuurlijke historie en waren kennis, op eene jaarwedde van f 1900. B. Een leeraar in de Wis-, Natuur- en Werktuig kunde en technológie, op eene jaarwedde van f 1900. C. Een leeraar in ie wfskunde, op eene jaarwedde van f 1600. D. Een leeraar in de Geschiedenis en Nederlandsche taal, op eene Jaarwedde van f 1600, E. Een leeraar in de Nederlandsche taal, de Aard rijkskunde en het schrijven, op eene jaarwedde van f 16000. F. Een leeraar in het Hoogduitsch en Engelsch, op eene jaaiwvedde vau f 1800. G. Een leeraar in het Fransch, op eene jaarwedde vin f 1600. H. Een leeraar in het teekenen, op eene jaarwedde van f 800. I. Een leeraar in de staatswetenschappen, op eene jaarwedde van f 800. J. Een leeraar in het Boekhouden, op eene jaarwedde van f 2Ö0. A. Een leeraar in de Gymnastiek, op eene jaarwedde van f 400. L. Een leeraar in de Nederlandsche taal, op eene jaarwedde van f 100. M. Een leeraar in de Geschiedenis en Aardrijks kunde, op eene jaarwedde van f 100. N. Een leeraar in de Wiskunde, op eene jaarwedde van f 150; Art. 2. Een der leeraren, genoemd onder A. tot G., wordt tot directeur benoemd en geniet boven zijn jaarwedde eene jaarlijksche toelage van f 200, benevens vrije woning, vuur en licht. Art, 3. De leeraren zijn verplicht onderwijs te geven in alle vakken, waariii zij volgens hunne acten be voegd zijn onderwijs te geven, ook al zijn die in hunne aanstelling uiet vermeld. Art. 4. Wanneer aan een leeraar meer dan 24 les uren 's weeks bij het programma worden opgedragen, zal hij voor ieder lesuur 's weeks meer, eene toelage ontvangen van f 50 'sjaars. Gelijke toelage wordt genoten door den leeraar in de Staats- en Handelswetenschappen, en den leeraar in het teekenen voor ieder lesuur 's weeks, aan eerstge noemde boven de 10, en aan laatstgenoemde boven de 17 lesuren 's weeks bij het programma opgedragen, terwijl aan den leeraar in de gymnastiek voor elk uur boven de 10 hem 's weeks opgedragen, wordt vergoed f 25. 2o. is gewijzigd de verordening tot regeling dierzelfdè aangelegenheid betrekkelijk de meisjesschool, en wel dat zal gelezen worden „e. In art. 1. Een leeraar in de Wis- en Natuurkun dige wetenschappen op eene jaarwedde van f 1800. En aan het 9lot van art. 4 Worden hun bij het programma der lessen meer lesuren '9 weeks opgedragen, dan genieten zij voor ieder uur, het bepaalde getal te boven gaande eene toelage van f 50 'sjaars, behalve de leeraar of leerares sub. k genoemd, voor wie die toelage bapaald wordt op f 25 'sjaars' 3o, is beslotendat deze bepalingen in wer king zullen treden met den aanvang van den cursus wijzigd bij besluit van 22 Juni 1878 no. IX, is om schreven. Zijnde een en ander ingevolge art. 24 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad No. 50) goedgekeurd doordijne Excellente den Minister van Binnenlandsche Zakenj blijkens diens missive van den 1 Maart 1881 No. 721 Afdeeling O. Goes, den 3 Maart 1881. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gra- veuhage reqüireerde voor J. F.te Baarland, beschul digd van valschheid in een onderhandsch geschrift met gebruikmaking daarvan, 5 jaar tuchthuisstraf, benevens 2 boeten van f 50. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. Het Xederlandsclt wetboek van Strafrecht heeft al da. siadien van wetgeving doorloopen. Het wacht nog slechts op de koninklijke bekrachtiging, om in het Staatsblad te worden geplaatst. De Eerste Kamer heeft Woensdag ook voor haar aandeel het werk tot stand gebracht, door met algemeene stemmen het wetboek aan te nemen. 4o. is bepaald, dat de leeraren, die thans geene volledige bevoegdheid bezitten voor de door hen ge voerd wordende vakken, eerst in het genot der jaar wedden zullen komen met het kwartaal, volgende op dat, waarin zij het onbekénde radicaal hebben verwor ven, blijvende tot zoolang hunne jaarwedde op het bedrag als in de verordening van 28 Juli 1876, ge Bij de opmaking van de nominatie voor een voor zitter dier Tweede Kamer, in plaats van wijlen mr. Dullert, viel aan den waarnemenden voorzitter de eer te beurt als eerste candidaat op de lijst geplaats te worden, echter eerst na warmen strijd. Slechts met 41 van de 7 6 stemmen werd de heer Mirandolle gekozen, en dat wel bij tweede stemming. De ernstige tegen-candi- daat was een ander lid van de liberale partij, de heer Gleichman, die eerst 30 stemmen kreeg tegen 32, welke op den heer Mirandolle waren uitgebracht, en ten laatste met 32 stemmen in de minderheid bleef, hoewel van de aanvankelijk versnipperde stemmen 0. a. Sop den heer v. Rees waren uitgebracht. Als tweede candidaat werd de heer Cremers ge kozen. Nadat hij eerst 25 stemmen had verkregen tegen 16 op den heer Gleichman en 14 op den heer van Nispen (de overige werden tusschen verschillende leden verbrokkeld) won hij 't daarna met 47 stemmen tegen 22 op den heer v. Nispen. De candidatuur Gleichman was toen nagenoeg losgelaten (hij had maar 4 stemmen.) Eindelijk trad de heer van Nispen voor de derde plaats op de lijst ernstig in het krijt, eerst tegenover den heer Gleichman en den eaadidaat der anti-revo lutionairen, den heer van Wassenaer, die 10 stemmen kreeg; daarna tegen 2 leden der anti-revolutionairen (de heeren v. d. Oye met 8 en v. Wassenaer met 4 stemmen) en den heer Gleichman met 14; toen tegen één der anti-revolutionairen, v. d. Öye met 12 en den heer Gleichman met 19 stemmen eindelijk tegen dezen laatste alleen, die toen van de liberale stemmen 12 stemmen terug kreeg, terwijl de overige zich con centreerden op den heer v. Nispen, die met 38 stem men in de meerderheid bleef. Alzoo bestaat de candidaten-lijst uit de heeren Mirandolle, Cremers en van Nispen. Zij zal den Koning worden aangeboden door een commissie, be staande uit de stemopnemers en de heeren Heydenrijk Borgesius, de Bruijn en v. d. Hoeven. H Middelburg;. In tegenwoordigheid van een aar A tal schoolautoriteiten en hooggeplaatsten in onze pre vinciehad gisteren de plechtige inwijding der lokale voor 's Rijkskweekschool, met de nieuwe voltooidj, leerschool plaats. Met de gebruikelijke plechtigheden is de heer P. J. K. P. van Sloten, Dinsdag als burgemeester van Hoofdplaat geïnstallleerd. Aan het twaalfde jaarverslag van de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, is het volgende ontleend Hel ledental bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 165. In het afgeloopen jaar traden 20 leden tot de vereeniging toe, terwijl 23 uittraden, zoodat de vereënigihg op 5 Februari 1881, 162 leden telde, wier gezamenlijk bedrag van gestorte aandeelen be droeg f 10875,51, zijnde 193 meer dan op 5 Februari van het vorig jaar. Aan stortingen op aandeelen, daaronder begrepen het bijgeschreven dividend op de nog niet volgestorte aandeelen werd ontvangen f 1005,82 terwijl aan de uitgetredën leden of hunne rechtverkrijgenden, aan gestortte aandeelen werd terugbetaald f 812,82. Het reservefonds bedraagt thans f 2652,90, dat is f 341,10 meer dan verleden jaar. De inkomsten van het reservefonds bestonden uit het aandeel in de winst van het vorig boekjaar f 826,19, en uit entreegelden en verkoop van spaar- en statuten- boekjes f 72, De uitgaven dit jaar door dit hoofd gedragen be- loopen f 57,— Daarvan werd f 32,besteed aan vervolgingskosten, terwijl een verlies van f 25,ge leden werd op een voorschot. Wij vingen het dienstjaar aan met een bedrag aan spaargelden van 26613,10'. Ingebracht werd in den loop van het jaar f 25574,82, of f 1140,41 minder dan het vorige jaar, terwijl een bedrag van f 25854,22 aan spaargelden werd terugbetaald, of f 299,46 meer dan het voeige jaar, zoodat er op het einde vau het boekjaar aan spaargelden in de bank overbleef f 26333,70 of f 344,315 meer dan het vorige jaar. De intrest op de spaargelden uitbetaald bedraagt f 140,94, terwijl bij het einde van het boekjaar f 621,79 verschenen intrest bij het kapitaal werd bij geschreven, zoodat het nieuwe boekjaar begonnen werd met f 26955,49 aan spaargelden. Bij het begin van het boekjaar had de bank een restant aan opgenomen kapitaal bij particulieren groot f 5500. In den loop van het jaar werd nog öp de zelfde wijze opgenomen f 19200,makende samen f 24700,terwijl hierop weder werd terugbetaald f 22700,Het nu ingetreden boekjaar ving dus aan met een bij particulieren opgenomen kapitaal van f 2000,—, Door de Voorschot vereeniging werden 253 voor schotten of prolongatien van voorschotten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 111033.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1