GEMENGDE BERICHTEN. Naar aanleiding eener gemaakte opmerking zal aan het hoofdbestuur worden voorgesteld den leeftijd op 4 jaar te bepalen. De onder 1 en 2 aangegeven dieren zullen op Dins dagavond den 7 Juni aan het nader op te geven Btallingslocaa! aangevoerd moeten worden en aldaar tot Vrijdag den 10de des avonds te 5 ure verblijven. De door haar te geven melk komt aan de maatschappij, die daarvoor vergoedt gedurende de 3 voornoemde dagen f 1,daags en voorts de behandeling, voeding en oppassing voor hare rekening neemt. 3. Twee halve kilo's versche boter in Zeeland gemaakt. De boter wordt door de maatschappij tegen ver- goediug van den marktprijs op Dinsdag 7 Juni te Goes, overgenomen en moet in het koor der Wandel- kerk te Goes gebracht worden op Donderdag 9 Juni voor 12 uur des middags. Ie prijs 1 20, 2e prijs f 10, 3e prijs f 5. 4. 3 stuks vette kaas in Zeeland gemaakt onbepaald van vorm en gewicht. Ie prijs f 15, 2e prijs f 10 5. 3 stuks magere kaas in Zeeland gemaakt onbe paald van vorm en gewicht. Ie prijs f L5, 2e prijs 1 10. De kaas wordt door de maatschappij tegen vergoe ding van den marktprijs overgenomen. G. Werktuigen. Üe volfedigste verzameling van nieuwste ver beterde lan bouw werk tuigen een prijs van f 50. 2. Een verbeterde meelmolen, een prijs van^ 5. 3. wanmolen, f 5. 4. karn werkt. u f 10. Voor deze prijzen zijn de navolgende bijdragen ingekomen van de heeren Jhr. mr. C. van Citters en C. J. Pické eik f 25, W. L Kakebeeke, f 15,J. M. Kakebeeke, M. Volkrijk Liebert, I. II. Snijders, J. J. van Weel, E. van den Bosch en G. J. van den Bosch elk f 10, J. Vermet Senior, J. Oele Hz., A. Nijssen en M. de Jager elk f 5.terwijl van drie leden nog f 10, ontvangen is. Vervolgens deelde de Voorzitter de samenstelling van niet minder dan 10 com missiën mede die allen in het belang der tentoonstelling werkzaam zullen moeten zijn. Voor hen die naar bovengenoemde tentoonstelling willen inzenden zullen de noodige inlichtingen, op schriftelijk verzoek, worden verstrekt door den Secre taris den heer E. van den Bosch, te Goes. Ten slotte werd door den heer J. Oele Hz. mede gedeeld, dat op zijn stal eeu stier aan mond- en klauwzeer lijdende is. In het begin van Februari is dat dier door hem uit Groningen geïmporteerd, en heeft volgens de heer Oele de besmetting op reis op gedaan. Twee runderen op de hofstede van den heer Fransen van de Putte, te Kattendijke, zijn even eens aangetast, en op den sial van den heer H. A. van Weel, te Krabbendijke, heerscht dezelfde ziekte. Een rund vaii de heer Putte is met den stier van Oele in aanraking geweest, en de heer van Weel ontving 16 Februari een koe van deD stal van Oele afkomstig. De besmetting bij de heer Oele is door 2 veeartsen en den distriets-veearts geconstateerd en de geheele stal verdacht verklaard. Onder dankbetuiging aan den heer Oele voor zgne mededeelingen werd de verga dering gesloten. Bij de opening der op gisteren ingeleverde inschrij- vingsbiVjetten, voor het tweejarig onderhoud der O. I. gebouwen te Middelburg, bleek dat was inge schreven als volgtdoor de heeren C. A. Goethals te Middelburg, voor f 2900 M. K. Jeras zonen - 2800 P. Krijger - 2794 P. J. van Puffelen zoon - 2277 zoodat het werk, behoudens nadere goedkeuring, aan de laagste inschrijvers is gegund. Z. K. H. prins Frederik heeft bij gelegenheid van zijn 84en verjaardag, eene gift van f 3000 aan de al- gemeene commissie voor den watersnood doen toekomen. Het Utrecktsch Dagblad meldt, dat de toestand van den machinist, die bij het spoorwegongeluk te Woerden gewond werd, iets beter is. De stoker heeft meer pijn gekregeu aan verschillende lichaamsdeelen er bestaat echter kans dat hij zijn been, dat vrij wel is, zal kunnen behouden. Zaterdagmiddag toen de sneltrein van Amersfoort naar Amsterdam in aantocht was en de hekken der overritten reed3 waren gesloten, liep een klein kind van ruim 5 jaar over den spoorweg. Op hetzelfde oogenblik kwam de locomotief en werd het kind zoodanig aangereden, dat het met gedeeltelijk ver brijzeld hoofdje en andere zeer erge kneuzingen naar het binnen-gasthuis moest worden vervoerd. Een oogenblik later was het overleden. Bij een twist- en vechtpartij tusschen een paar schooljongens te Amsterdam, heeft een hunner zieh zoo opgewonden, dat geneeskundige hulp moest inge roepen worden om zijne woede te doen bedaren. Het mocht echter niet baten ondanks de aangewende po gingen is het kind aan de gevolgen van zijn drift gestorven. Eerstdaags zullen wij van ons zonnestelsel ge durende eenigen tijd de planeten Venus, Jupiter en Saturnus, in zuidwestelijke richting, zoo nabij onze aarde zien, als geen der thans levende menschen het ooit weer zal aanschouwen. Indien Donderdag 3 Maart a. s. de lucht onbewolkt is, zal s'avonds, onder het cirkeldeel der jonge maan, Venus in haar verblinden den glans prijken en rechts van haar Saturnus, in zijn eigenaardig kwijnend licht, vervolgeus Jupiter, met zijne diepe schittering het zal bij helder weder een prachtig schouwspel zijn. Het groote wapenfeit in Zuid-Afrika. Met een gevoel van dankbaarheid aan Hem, wiens hand bet lot van volken eu landen bestuurt, verna men we eeue vierde schitterende overwinning derTrans- vaalscbe Boeren op hunne vijanden, die door huur lingen trachten het land, waarop zij geen schijn van recht kunnen doen gelden, aan zich te onderwerpea. Met vreugde en zekeren trots, versterkt door het be wustzijn dat de helden die met hun buks de vrijheid in het hart van Zuid-Afrika verdedigen, Hollanders zijn, vernamen we de glansrijke overwinning der Boe ren, en de bijna totale vernietiging hunner vijanden op den Spitskop. Slechts voor een oogenblik echter kunnen we ver geten de bittere ellende door dien strijd veroorzaakt. Hoevele Boeren zullen op den laatsten Rustdag niet gesneuveld zijn of verminktHoe menig gezin zal van een verzorger beroofd, hoe menig leveu zal voor altijd geknakt zijn En Colley met zijn 500 loige- nooten, die de Transvaal van den Spitskop hebben gezieD, om zoomin hun vaderland als het begeerde land, dat in de toekomst Victoria's kroon als een nieuwe bezitting sieren inoet, ooit weer te zien Het is waar, het onzedelijkste bedrijf wordt hier vertoond. Menschen die zich voor eenige ponden laten werven gaan heen om een vrij volk te ouderwerpen of te verdelgen. En het is waarlijk niet een keurbende die zich tot zoodanige diensten leent. Maar ook onder de gevallenen zullen wel trouwe dienaars van hun land zijn geweest, menschen die op bevel van bunne regeeriug zijn uitgetrokken, zonder te weten hoe de zaak staat. Óp de regeering valt alle verantwoordelijk heid voor moorden en gruweldaden, voor nood en ellende. Een Frere en Shepstone, een Gladstone en Bright, helaas zijn oorzaak van de tranen zonder tal die daar in Engeland als in Afrika vloeien Zij zijn verantwoordelijk voor de scheuring en ver deeldheid die met den dag in Zuid-Afrika toeneemt. De strijd van Zondag zal waarschijnlijk van groote beteekenis zijn voor de toekomst van dat land. Le vendiger worden de sympathiën voor de Boeren bij hunne stamgenooten in de Kaapkolonie, Natal eu de Oranje-Vrij staat, hun moed en vertrouwen wordt aan gevuurd. Maar heftiger wordt ook de tegenstand der Engelschgezinden, en Engeland heeft al meer geschon den wapeneer te wreken. Daarom voortgegaan op het hellend vlak. Nieuwe legioenen moeten de verslagene vervangen. Afghanistan kan men nu ter goeder ure verlaten. Generaal Roberts wordt thans naar de Trans vaal gezonden, om de ongelukkig aangevangen krijg voort te zetten, en voor Engelands politieke belangen en wapeneer meerdere slachtoffers te voegen bij de velen die reeds gevallen zijn. Laten we in geregelde orde trachten te verhalen wat Zondag is gebeurd. De groote vraag voor het nog altijd op Natalseh grondgebied vertoevende Engelsche leger is hoe komen we in de Transvaal Het eenige daarop te geven antwoord schijnt te zijn: door den Langnek pas. Doch die Langnek-pas is bijna onneembaar. Col ley meende een belangrijken stap tot zijn doel te zul len naderen indien het hem gelukken mocht eeu hoogte, links van den Langnek-pas te bezetten. Bezat hij die hoogte dan kon zijn geschut het omliggende land be strijken, dan zouden de verschansingen op den Lang nek nutteloos zijn geweest, en waarschijnlijk zou de Transvaal binnen weinige dagen door de Engelschen bezet zijn geweest. Het was dus een welberaamden aan val die Colley met 6 a 700 manschappen Zondag morgen, in de duisternis ging ondernemen. Zonder eenig bezwaar kwam men voor 6 ure op de hoogte, en de Boeren, in de nabijheid gelegerd, zien met het aanbreken van den dag met schrik den vijand boven hunne hoofden. Er ontstaat beweging in het Boeren-kamp. Men ziet ossen aanspannen, wagens gereed maken, heen en weer loopea en zich gereed maken tot den aanval. Van 7 tot 11 ure schoten de Boeren onophoudelijk met hun gewone juistheid, zij bestormden, eohter zon der gevolg, de welversterkte poeitie van den vijand. Tot 1 uur werd het vuur eenigszins flauwer. Maar na 1 ure veranderde het tooneel plotseling. In wei nige oogenblikken was bet Engelsche leger verloren, de generaal doodgeschoten, en de Spitskop als de hel ling van den berg met gewonden en lijken bezaaid. Volgens de een hadden de Boeren versterking gekre gen, volgens de ander hadden de Engelschen hun amunitie onder aan de berg gelaten, en waren niet meer in staat zich tegen den kogelregen te beschutten of te verdedigen. Toen gebeurde het dat drie regi menten jonge troepen in een uur feitelijk vernietigd werden, dat van een regiment zes of zeven man over bleef. Hoort, hoe de correspondent van de Standardzelve gevangen genomen, dat verschrikkelijk Zondagmiddag uur op den Spitskop beschrijft: //Met luid geschreeuw en een storm van kogels drongen de Boeren op ons in. Een wilde vlucht ontstond met de Boereu kort achter ons het knallen der geweren, het fluiten der kogels, de kreten van den vijand, die alles te zamen veroorzaakte eeu iielsch geraas. Overal zag ik onze mannen vallen er was geen tegenstand meer, geen halt het was een wilde vlucht voor levensbehoud. Op dat oogenblik werd ik op den grond geworpen, en liep en trapte men op mij, en toen ik weer bij bezinning kwam, schoten de Boeren over mij heen op de aftrekkende troepen, die den berg afstormden. z/Toen ik trachtte op te staan, werd ik gevangen gemaakt en weggevoerd. Op den berg vond ik het lijk van generaal Colley, door het hoofd gescholen. z/Na een onderhoud met den generaal der Boeren verzocht ik hem mij een pas naar het kamp te geven en geneeskundige hulp voor de gewonden te gaan halen. Dezen lagen dik gezaaid zoowel op hei plateau als langs de geheele helling van den berg. nDe Boeren waren zeer beleefd. Zij nainen mij, wel is waar, een paar geschreven stukken af, die ik bij mij had, maar geene troepen ter wereld zouden zich als overwinnaars beter hebben kunnen gedragen dan zij. r/In hunne gesprekken met mij schreven zij hunne overwinningen niet toe aan hunne wapenen en hun M moed, maar aan de rechtvaardigheid hunner zaak. z/Er is niet de geringste twijfel mogelijk of hunne it,( I overwinning was volkomen. Zij veroverden in een eerlijkan strijd eene positie, welke de generaal zelf e verdedigd door de strijdmacht onder zijne bevelen, on- y neembaar achtte. Zelfs nu nog kan ik niet begrijpen, hoe zij dit konden doen, zco verrassend en krachtig was hun aanval, en zoo bliksemsnel de wisseling tusschen hetgeen wij volkomen veiligheid achtten en het dreigeudste gevaar. z/Tot het oogenblik waarop zij den aanval deden, hadden zij geen voetbreed gewonnenslechts weinige onzer manschappen waren in het gevecht gewikkeld, en de verliezen waren uiterst gering. Weinige minuten slechts later stonden zij op den top van den berg en moesten onze manschappen de holte verdedigen, waarin zij schijnbaar volmaakt veilig gelegen hadden. „Het kan niet worden ontkend, dat de verovering van den Majuba-be-rg een wapenfeit is, waarop elk geoefend leger der wereld trotsch zou kunnen zijn.'7 Van de verliezen der Boeren is tot heden niets be kend. Als de meest vertrouwde geven we hier de cijfers der gevallenen van Engelsche zijde op, zooals de minister die gisteren in het Lagerhuis heeft opge geven. Aan het gevecht op 27 Februari hebben deelge nomen, 35 officieren en 693 manschappen daarvan zijn 3 officieren en 82 man gesneuveld, 9 officieren en 122 mau gekwetst, 7 officieren en 50 man gevan gen genomen, terwijl er nog 1 officier en 12 man worden vermist. Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 20 tot 27 Februari. Onder trouwd: B. E. van der Sloot, jm. 24 j. met P. Widraer, jd. 21 j. Bevallen: H. H. Carmejoole, geb. Jansen, z. J. A. van der Koorde, geb. Petersen, d. J, Wouterse, geb. Heijtnau, d. J. E- van der Horst, geb. Castenmiller, d. S, Klap, geb. de Klerk, d. C. P. Casteleijn, geb. Lugte, d. C. Duburg, geb. Walrave, d. G. Meerman, geb. Joose, z. P. H. Seijbel, geb. van Flierenburg, d. (levenl.) Overleden M. Ingelse, d. 26 j. F. Page, z. 1 d. J. de Bree, man van S. de Roos, 41 j. O. J- Emond, d. 1 j. J. Schut, vrouw van W. Stoof, 41 j. G. Leenhouts, man van P. Meertens, 68 j. N. Koppejan, d. 80 j. D. K. van Aartsen, wede. van A. J. Lang, 54 j. M. M. Israël, d. 9 m. W. Groenendijk, man van L. P. van de Poel, 53 j. E. C. Rommens, d. 2 m. Vlissisigeii. (Van 19 tot 26 Februari. Bevallen: M. Mommaas, geb. la Mahieu, z. P. H. Sytor, geb. Everaert, d. M. L. Schoysman, geb. Laforce, z. A. Noest, geb. Busquet, d. S. M. Jonkes, geb. Ardaen, z. L. M. de Groof, geb. Braij, d. E. de Nooijer, geb. Dingemanse, d. (levenl.) P. Braun, geb. Schreuder, z. (levenl.) R. Costerus, geb. Schoute, d. F. de Ridder, geb. de Gruiter, z. Overleden A. D. Raff, man van C. H. Leendertsen, 80 j. K. F. Donsen, d. 6 d. J. F, J. Termijn, wedr. van M. de Kok, 71 j. E. Ballast, jm. 27 j- L. J. Piekart, z. 16 m. G. K. Lichtenberg, z. 17 m. L. E. van Breen, d. 15 j. Goes. (Van 19 tot 26 Februari.) Bevallen: N. Melieste, geb. van Veen, d. H. de Wolf, geb. Schrijver, z. H. M. den Boer, geb. Verheule, z. P. Slepinau, geb. Wattel, d. S Overleden C. M. den Boer, d. 6 w. M. C. Hoeks, vrouw van J. Molhoek, 76 j. L. Corstanje, z. 8 w.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3