BINNENLAND. God is machtig laat dit vaststaan Doch evenzeer, dat we niet alleen met de macht van God, maar ook met den aard dezer zonde heb ben te rekenen. Maar, wat nu Nederland in het algemeen betreft, gelooven we, dat het, althans vooreerst, Gode zij danknog niet zal gelukken. Er zijn bemoedigende, er zijn hoopvolle tee kenen, die ons dat geloof' doen hebben. Immers het zoogenaamde Christendom boven geloofsverdeeldheid is op wetenschappe lijk gebied geslagen. Dauniets verheffends gaf ons het modernismehet bleek voor het léven machteloos. Het geeft geen troost in druk; en op zedelijk gebied het tegendeel van verbetering, van veredeling, van beschaving, van onderlinge liefde en eenheidhet heeft geen uitzicht voor de toekomst, het is even leeg als vaag, het is idialisme zonder ideaal, riep reeds een zijner corypheeën uit, (En dat het duur is, zal weldra iedereen weten Ook weet en gevoelt ieder, ook de aan hangers, dat het zwak isdat het op eigen beenen niet kan staandat de kolossale en machtige arm van den Staat en het geld uit de gemeenschappelijke beurs het 't hoofd boven water moeten houden.. Het durft den strijd met gelijke kansen, den strijd in open veld, op éven effen terrein niet aan. Het vreest het geloof. Bemoedigende teekenen"voor dit een en ander toch beginnen langzamerhand de oogen open te gaan. De tegenstand tegen dat wederrechtelijk in gebruik nemen van de gemeenschappelijke macht en het gemeenschappelijke geld neemt, Godlof! hand over hand toe. Doch, nog meer is er, dat ons gelooven doet, wat we aangaande Nederland hebben uitge sproken. Kennelijk toch is in zijne vrijmachtige liefde de Geest des Heeren ons ter hulpe opgestaan krachtiger dan op het einde der vorige en in het begin dezer eeuw, toen op godsdienstig gebied wijze en dwaze maagden waren inge dommeld, werkt Hij het werk des waarachtigen geloofs in de harten van velen. Neen, Hij is nog niet geweken En de vruchten dier hoogere werking worden ge zien er is in gedurig ruimer kring nog liefde tot, offervaardigheid voor veel en velerlei arbeid ten behoeve van de zaak en de gemeente des Heeren. 't Is blijkbaar, dat de Heere God nog niet ten eenenmale van Nederland is heen gegaan dat Hij naar Zijne vrijmachtige en groote liefde hier nog wonen en werken wil. 'tis waar; o christenen! laten we het niet vergeten, maar ter onzer verootmoediging vöor en tot lof en dank aan God welbedenken, dat Hij, na zulk een trouwelooze beantwoording van den heerlijken arbeid Zijner liefde, zoo dui zendvoudige redenen heeft om de geheele Neder- landsche natie aan het ongeloof en de verhar ding over te geven. Dat Hij zulks nog niet doet, mag natuur lijk niemand zorgeloos maken of de oogen doen sluiten voor het gevaar, waarmee het moder nisme onze jongelingschap bedreigtde jonge lingschap, de kinderschaar, die wy wagen dur ven (of wagen moeten?) onder zijne beademing te brengen. Bedenken we wel, dat het blijde geroep Hij, die met ons isis meer dan allendie tegen ons zijn het meest opgaat en in het harte leeft, als wij zeiven op onzen post staan, als we wakende, biddende en bezig zijnde" bevonden worden. Eindelijk is dan toch gisteren in de beide Kamers der Staten-Generaal over de Transvaal gesproken, en der regeering gevraagd wat zij had gedaan, of dacht te doen. In de Tweede Kamer was het de heer Len- ting die verlof heeft gevraagd de regeering over deze zaak te interpelleeren. In de Eerste Kamer heeft de heer Schimmelpenninck van der Oye gevraagd of de oorlogstoestand in de Transvaal aan de regeering aan leiding heeft gegeven om te trachten tot herste! van den vrede mede te werken, of wel de regeering daartoe nog het voornemen heeft. De minister van buitenlandsche zaken, de heer van Lijnden, antwoordde in hoofdzaak het volgende of schoon Nederland geheel buiten den strijd staat, heeft de regeering reeds in December van hare sympathie voor de Boeren in Engeland doen blijken. Maar, omdat gebleken is, dat Engeland geene tusschenkomst wenscht, moet Nederland rekening houden met de eischen der neutraliteit tegenover eene bevriende mogendheid. Slechts raadgevend, bemiddelend zal de regeering kunnen optreden, en dan nog niet dan met medewerking van beide strijd voerende partijen. Dat in dien zin de regeering wenscht tusschenbeide te treden is in Engeland bekend. De minister gaf in den loop zijner rede een his torisch overzicht van onze betrekkingen met de Trans vaal, waarin wel eenigszins doorschemerde dat onze sympathie van zeer jeugdigen datum is. In de Eerste Kamer is gisteren de discussie aange vangen over het nieuwe Strafwetboek, dat heden waarschijnlijk aangenomen wordt. In de vergade ring der Tweede Kamer werd door den waarnemenden voorzitter, den heer Mirandolle aan de nagedachtenis van mr. Dullert hulde gebracht. Heden zal een voor dracht voor het voorzitterschap worden opgemaakt. Naar aanleiding van het overlijden van den voor zitter der Tweede Kamer schrijft de Standaard Dullert had verdiensten Er was in dezen ouden strijder uit Thorbeekes keurcorps dat sobere, dat besliste, dat bezadigde, waaraan Thorbeekes oude school zoo op den tast af wordt herkend. Zonder geniaal te zijn, was hij toch een staatsman van helder doorzicht en onmiskenbaar talent. Bovenal, hij was een persoonlijkheid, die vertrouwen inboezemde, op wien men aan kon, bij wien niemand verdacht behoefde te zijn op heimelijke bedoelingen. Vandaar zijn Kamer-presidentschap. In Nederland in den regel geen zware post, maar toch, ook als de post soms zwaar werd, met eere door hem bekleed. Zijn toeleg, was om altijd onpartijdig te wezen. Meestal was hij het bok. Indien hij het soms niet was, verried zich meer meuschelijke zwakheid dan onedele partij-drift. Toch werdt ook Dullert de laatste jaren gemelijker. Het liep niet naar zijn zin. En dan, wie al te lang president is, wordt licht te gouvernementeel en het is de vraag, of Dullert bij langer duur op dien klip niet zou gestooten hebben. Thans vervalt die vraag, en blijft alleen de plicht, om dankbaar de toewijding en opoffering van den man te waardeeren, die al die tallooze Kamerzittingen werkelijk gezeten heelt. Dat doet buiten de president niemand. En men moet zelf Kamerlid geweest zijn, om te kunnen weten, wat afmatting, wat uitputting, wat geesteloosheid er in dat aldoor zitten over den geest komt. De verkiezing voor een lid der tweede kamer te Arnhem, ter vervanging van wijlen den heer Dullert, is op 22 Maart bepaald. Door het Amsterdamsche Comité voor de Transvaal werd onderstaande oproeping openbaar gemaakt. „Het Comité, overtuigd dat voor het Nederlandsche volk het geschikte oogen blik gekomen is, om in zijn hoofdstad zijn sympathie voor den Transvaalschen vrij heidsoorlog uit te spreken, noodigt een ieder, die den dapperen Boer'-n een warm hart toedraagt, uit, op te komen in „Frascati"op Zaterdag 5 Maart e. k., des avonds ten 8 uur." Op deze meeting zijn als sprekers uitgenoodigd de heeren professoren Harting, Fruin en De Louter. Verder de heer Van Gorkom, schoolopziener te Leiden, voormalig intendant van het onderwijs in Transvaal, en Ds. Lion Cachet, voormalig predikant in Transvaal. Dinsdag werd te Amsterdam in het lokaal //Eensgezindheid" eene vergadering gehouden vau obligatiehouders der 41/3 pCt. gegarandeerde leening van December 1876 ten laste der Stoom vaart-Maat schappij „Zeeland,'' onder voorzitterschap van den heer A. L. Wulfbain. Eene regeling met de hooge erfgenamen van den borg der leening, (wijlen zijn Z. K. H. Prins Hendrik) is tot stand gebracht en in deze zitting goedgekeurd. lierlt, Schoot cit lending De heer E, Augustijn, vroeger onderwijzer te Middelburg, thans als zoodanig werkzaam te Dord recht, heeft aldaar eene afdeeling „Dordrecht" opge richt, van de Vereen, voor Chr. onderwijs in Ne derland. Aanvankelijk traden 18 onderwijzers als lid toe. L a ii d b o ii w. De zesde aflevering van het Nederlandsch Rundvee- stamboek is verschenen. Daaruit blijkt dat zijn inge- schreveu 453 koeien en 110 stieren van inlandsch ras en 8 koeien en 2 stieren van gekruist ras. Voor het eerst komen in het Stamboekonder no. 451 en 452, runderen voor van Walchersche veehouders. M. C. maatschappij ter bevoa*dei*ing van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Ileinkenszand. Op de vergadering dier afdeeling Dinsdag 1 Maart in het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes gehou den, werd na voorlezing der notulen en het rapport betreffende de verhandelingen op de vergaderingen van het hoofdbestuur door dhr. E. van den Bosch, mededeeling gedaan van lo. de koninklijke goedkeu ring voor het houden eener verloling bij gelegenheid der landbouwtentoonstelling. 2o. dat de gemeente Goes voor de te houden ten toonstelling f 100 had toegezegd. De rekening van den penningmeester werd met een goed slot van f 187.69'/., goedgekeurd. De voorzitter opende de besprekingen, betreffende de in Juni a. s. te Goes te houden TENTOONSTELLING. Het algemeene programma is samengesteld als volgt Dinsdag 7 Juni. Des avonds ten 7 ure vergadering van het hoofd bestuur. Woensdag 8 Juni. Des morgens ten 10 ure algemeene vergadering. Daarna karnen in de wandelkerk. Te 3 uren rijtoer. Donderdag 9 Juni. Tentoonstelling van paardeD, rundvee, schapen en varkens, op de weide aan den Berg en karnen in de wandelkerk. Vrijdag 10 Juni. Tentoonstelling van boter en kaas in de wandel kerk, waar tevens gekarnd wordt. Tentoonstelling op de weide. Te 5 ure diner. Te 8 ure verloting. Woensdag en Doudexdag zal er muziek op het ter rein der tentoonstelling en des avonds in de sociëteit van Ongenuchten vrij worden gegeven. De navolgende prijzen zijn uitgeloofd voor A. Landbouwpaarden onverschillig van welk ras. 1. Hengsten, minstens 3 jaar oud le prijs f50. 2e prijs f 25. 2. Een of 2 jarige Hengsten le prijs f 15 2de prijs f 10» 3. Landbouwmerriepaarden, minstens 3 jaar oudle prijs f 20 2e prijs f 15. 4. Landbouwruinpaarden minstens 3 jaar oud le prijs f15 2e prijs f10. 5. Tweejarige merriepaarden le prijs f 15 2e prijs f10. 6. Eenjarig merrie of ruins le prijs f10 2e prijs f7.50. 7. Veulens, onverschillig welk geslacht le prijs f7.50 2de prijs f 5.00. 8. Spannen van werkpaarden, onverschillig van wélk geslacht 1ste prijs f20, 2de prijs f10. B. Kundvee. 1. Springstieren minstens 2 jaar óud volbloed Durham ras le prijs f30 2e prijs f20. 2. Dezelfde Zeeuwschras le prijs f30, 2e prijs f20. Hollaudschras. le prijs f 80, 2e prijs f 20. 3. Melkkoeien volbloed Durhamras Te prij9 f 20 2e prijs flO. 5. Dezelfde Zeeuwschras le prijs f 20 2e f 10. 4 Hollandschras 1 prijs f 20 2de prij9 110. 6. Dezellde gemengdras le prijs f20 2e 10. 7. Tweetands vaarzen. Volbloed Durham, le prijs f 10, 2e prijs f 5. 8. Dezelfde. Hollandsch ras. le prijs f 10, 2e prijs f5. 9. r Zeeuwsch ras. le prijs f 10, 2e prijs f5. 10. Gemengd ras. Ie prijs f 10, 2e prijs f6. C. Schapen. 1. Springrammen onverschillig van welk ras; gescho ren. le prijs f 10, 2e prijs f5. 2. Ooien, minstens 3 stuks, geschoren, le prijs f 10, 2e prijs f5. 3. Wolvliezen, de drie "beste, le prijs flO, 2e prijs f5. D. Varkens. 1. Beeren, onverschillig van welk ras, le prijs f 10, 2e prijs f5. 2. Zeugen, onverschillig van welk ras, le prijs flO, 2e prijs f 5. E. Pluimgedierte. 1. De volledigste verzameling pluimgedierte, le prijs f 10, 2e prijs f 5. 2. De 5 grootste en zwaarste eieren, geen dubbele, een prijs van f 5 uitgeloofd door den heer E. v. d. Bosch. F. Voor de Zuivelbereiding. 1. Melkkoeien, 2 of meer kalvers afgelegd hebbende, onverschillig vau welk ras minstens 18 liters melk gevende, le prijs goude medaille of f 75, 2e prijs f 50, 3e prijs f 25. 2. Kalfvaarzen, 1 kalf afgelegd hebbende op 7 Juni 1881, nog geen 3 jaar oud, onverschillig van welk ras minstens 15 liters melk geven, 1c prijs f 50, 2e prijs f 25, 3e prijs f 10.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2