Nieuwe Goesche Courant, C h r is tol ij k - h is tor is c h blad voor Zeeland. I «81; Donderdag- 3 Maart. IV\ 720. GELEKEN? HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maa.nda.g-, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure,, behalve op -Christelijke feestdagen P*-ijs per drie maanden fr&ncof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR Bclasiïng; op de Honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier der BE LASTING OP DE HONDEN over het volle dienstjaar 1881 door hen voorloopig is vastgesteld£ en ter secre tarie voor ieder ter inzage zal liggen van Dinsdag den 1 Maart tot en met Dinsdag den 15 Maart aanstaande, gedurende welken tijd ieder op het kohier aangesla gene tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen op ongezegeld papier. Goes, den 28 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Boter- en Graanmarkt De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten dat door den raad dier gemeente in aijne vergadering van den 17 Februari 18&1 is besloten #Uit de verordening tot regeling der boter en graan markt te lichten art. 4luidende op de marktdagen, nog „vóór liet sluiten der beurs in het openbaar geen Han del worden gedreven „in de koopwaren, bij art. 2 genoemd „dan op de daarvoor plaats." waardoor tevens de strafbe paling, vervat in art 10 vervalt/ Zijnde dit besluit aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 25 Februari 1881 No. 886/88, medegedeeld. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Sercetaris, H A R T M AN. Zal de Natie der naaste toekomst, naar der liberalen toeleg, van den God en Christus des Bijbels vervreemd en voor het ongeloof gewon nen worden? met deze vraag eindigde ons laatste hoofdartikel. En wanneer wij haar, wijl die toeleg zich in verschillende christelijke landen openbaart, niet slechts in betrekking tot Nederland, maar in het algemeen met het oog op alle landen en volken stellen, dan ligt het blijde antwoord, het ant woord van Hem, die niet liegen kan en Die de toekomst beheerscht, dewijl Hem alle macht in hemel en op aarde gegeven is, voor de hand het luidt: de poorten der hel zullen mijne ge meente niet overweldigenDe paracleet, Jezus' plaatsvervanger op deze aarde, Hij, die tot aan het eind der dagen hier wonen, hier voor het Koniknrijk van Jezus Christus werken zal, zal dien toeleg gewisselijk verijdelen. Hem zou men om het doel te bereiken moe ten overwinnen eri bannen, want Hij heeft niet slechts de taak om Jezus eene gemeente te ver gaderen, te bewaren en voor den hemel te vor men, op zich genomen, maar daarenboven heeft Hij met het oog op zich zeiven aan haar behoefte, omdat Hij in haar midden woont als in Zijn tempel. En ter verzèkering van Jezus' woord en des Geestes inwonen herinneren we vriend en vijand, dat de geschiedenis van reeds bijna negentien eeuwen haar stempel op heide heeft gedrukt. Dat de kleine gemeente des Heeren het niet alleen tegen het wegstervende Jodendom, maar zelfs tegen het wetenschappelijke en zoo mach tige Heidendom heeft kunnen volhouden, ja beide heeft kunnen overwinnendat zij, na zulk een feilen en hangen strijd, na dat men van dien tijd af het op haren ondergang heeft ge munt, niet slechts nog aanwezig is, maar zelfs zoo krachtige uitbreiding verkreeg, getuigt voor hare innerlijke kracht, groote waarde en God delijker: oorsprong. En dat te meer, als we bedenken, dat de leer en de wet des Christendoms vlak tegen over de zinnelijke begeerte des menscben staan: zij eischen van meet af aan zelfverlooche ning. Alleen uit overtuiging is het op den duur, is het vooral als verdrukking en be nauwdheid om des woords wil komt, bij haar uit te houden. In der waarheid het bijbelsche christen dom zelf is een wonder; een wonder van Gods liefde, trouw en macht. Het is reeds onuitroei baar gebleken. Dat staat vast, dat eèr hemel en aarde voor bijgaan, dan dat de anti-christ den Christus in Zijne gemeente zal overwinnen. Het eerste is mogelijk, en zal eenmaal ge schieden maar het laatste is even onmogelijk als dat God zou kunnen liegen. Onmogelijk, al is het ook dat de geest van den anti-christ meer dan ooit beslag legt op de wetenschap en de macht. Op grond van Godes heilig woord; van Jezus' macht; van des Geestes inwoning; van de geschiedenis van bijna 19 eeuwen zeggen we met volkomen ge rustheid dat die toeleg, wat het christendom in het algemeen betreft, niet gelukken zal. In hetzelfde geloof zong, nu ook alweer 3J eeuw geleden, Duitsehlands groote hervormer Houdt Jezus Zijne kerk in stand, Laat dan de hel vrij woeden Gezeten aan Gods rechterhand, Zal Hij haar steeds behoeden. Doch laten we wakende zijn, en toch niet vergeten, dat, wat waar is van de kerk over de geheele aarde, dus in het algemeen, daarom nog niet waar is in het bijzonder, dat is, van de kerk in de afzonderlijke landen, steden en dorpen, veel minder van de individuen. Welzeker, de toeleg, de annexatie kan geluk ken wat de evengenoemde betreft. Geen dezer heeft de speciale belofte, dat nim mer het licht der waarheid zal ontbreken. Is de joodsche Natie ten deze niet tot een waarschuwend voorbeeld Is zij in hare vervreemding en diepe blind- j»- heid niet tevens op de meest droeve, op nega tieve wijze ter bekrachtiging van Jezus' woord en stichting? Deze Natie, we weten het, heeft met al wat in haar is het opkomen en de uitbreiding der christelijke gemeente trachten te belettendoch ze is zelve uiteen geslagen en als zoodanig ten onder gegaan, en ze wordt, wat hare deelen betreft, slechts om der beloften en der vaderen wil wonderlijk bewaard. Zoofils de groote Paulus aanmerkt, is ze ja waarlijk, juist in betrekking tot de besprokene annexatie, tot het vervreemd worden en afval len van der vaderen God, tot een waarschu wend voorbeeld, tot een haken in zee. En het spreekwoorddie zich aan een ander spiegeltspiegelt zich zacht", is zoo waar. Doch we behoeven tot staving, dat er ge vaar is, dat landen en volken, dat steden en dorpen, dat familiën en personen kunnen terug vallen in de rampzalige armen van het ongeloof, van het meer ruwe of meer beschaafde heiden dom ons niet slechts bij Israël te bepalen, we kunnen ook op de Nieuw Testamentische kerken van weleer in Klein-Azie, in het Noorden van Afrika enz. enz. uwe aandacht vestigen. En wat iamiliën en personen aangaat, ach in Nederland zijn de bewijzen te over. Hoeveel achtenswaardige familiën en perso nen, die weleer de waarheid, der H. Schriften kenden en beleden, door middel van het hoo- gere en lagere moderne onderwijs van God en Zijnen dienst zijn vervreemd geworden, of reeds voor eeuwig zijn verloren gegaan, is alleen den Hemel bekend en zal óns eerst de eeuwigheid openbaren. Metterdaad des Heeren woord te dezen dage tot een iegelijk onzer is: «Waak en bid! Versterk het overige dat sterven zouwant uw tegenpartijder gaat om listig als de slang, gul zig en, hijtijden, brullend als de leeuw". Er is gevaar 't Is eene annexatie van de ergste soort J Zal zij hoezeer het waar is, dat we in spe ciale beloften geen waarborg hebben ten op zichte van Nederland gelukken Wat familiën en personen betreft is ze ten deele gelukt.En dezen uit hun afval op te heften, deze wéér te brengen tot de belijdenis van, tot het geloof in den Christus Gods gaat niet gemakkelijk,gebeurt zeer zelden: de H. Schrift en de ervaring toch leeren ons, dat de zonde des ongeloofs onder het oordeel der verblinding en verharding brengt.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1