boekaankondiging. HANDELSBERICHTEN. ten in Transvaal te ondersteunen, zonder dat de Engelschen er veel tegen kunnen doen. De twee Na- talsche Boeren, die wegens dergelijke handelingen waren gevangen genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. Zoo gaat het ook met de Vrijstaters. De Boeren gelijken precies op elkander, zei ds. Cachet, wie zal zeggen waar zij van daan komen. Als blijk van sympathie wijzen we nog op den volgenden tekst van de resolutie, die Woensdag met 36 tegen 3 stemmen in den Vrijstaatschen Volksraad werd aangenomen ,Dat de Volksraad, overeenkomstig $4 van de rede des Presidents, met hem het uitbreken van den oorlog in de Transvaal, waardoor zooveel bloed alreeds ver goten werd, betreurt. Hij vertrouwt evenwel, nu de weg daartoe geopend schijnt, eene schikking te zien getroffen die een eind moge maken aan de ernstige moeilijkheden in den zusterstaat, en die de wenschen van de Transvaalsche burgers, bevredigen moge, opdat de thans in geheel Zuid-Afrika heerschende beroering moge wijken, en de hartelijk gewenschtc vriendschappelijke verhouding overal hersteld en niet weder in gevaar gebracht worde. De Volksraad wijst er met êrnst op, en waarschuwt met drang tegen de noodlottige ge volgen, die, geheel Zuid-Afrika bedreigende, voor de Europeesche bevolking moeten voortspruiten uit den oorlog die op dit oogenblik door Britsche troepen tegen de Transvaalsche burgers gevoerd wordt. De geheele bevolking is over en weer door aanver wantschap zóó nauw verbonden, en hare belangen en gevoelens stemmen zöó geheel overeen, dat de Volks raad van den Oranje Vrijstaat, met het oog op de omstandigheden in Zuid Afrika, het zijn plicht oordeelt den wensch uit te drukken dat Hare Majesteit de Ko ningin van Engeland en de Britsche Regeering bereid mogen bevonden worden om toe te geven aan de bil lijke eischen van de Transvaalsche burgers. De Volks raad betuigt zijnen hartelijken dank aan den President voor zijne eerlijke pogingeu om vrede te stichten tus- schen de oorlogvoerenden, en hoopt dat die pogingen met den besten uitslag zullen worden bekroond." Naast deze betuigingen van sympathie staan heftige artikelen in de Eugelsche bladen, over de „rebellen" door Engelsche huurlingen te verdrijven. Verdrijvenwant, de groote vraag, die velen in Engeland en elders bezig houdt, is „wat zal er van de inwoners van Transvaal worden," als de opstand onderdrukt en het Eugelsch gezag hersteld is Dat zij dankbaar en tevreden kleine con- cessien van het kabinet Gladstone zulllen aannemen, gelooft niemand. Hun afkeer van Britsch bestuur is oud en diep geworteld, de verbittering van den tegeuwoor- digen strijd zal te groot zijn, dan dat de meerderheid in het land zal willen blijven. Wat, zal men vragen, stelden zij zich dan voor, toen zij den strijd begon nen, dien zij wisten, dat zij verliezen moesten Zeker weten zij, dat, zooal3 Sir Bartle Erere zeide, Engeland soldaat na soldaat kan zenden, totdat aan de wet ge hoorzaamd wordt, dat 'het dus voor Engeland meer een kwestie van shillings dan van men- schen is, en toch waagden zij het, verklarende dat zij, als zij niet meer kunnen vechten, hun woon plaatsen zullen verbranden en nogmaals in de wilder nis trekken, om een republiek te stichten, die zelfs Engeland zich zou schamen aan te randen. In de zekerheid, dat zij een nieuw land kunnen verkrijgen, ligt het geheim van het besluit, den strijd te wagen. Zij verklaren, dat zij vrij willen zijn, of het land zullen verlaten. Als Engeland hun de onafhankelijk heid teruggeeft, hebben zij hun doel bereikt. Indien hnn die geweigerd wordt-, zullen zij toch niet langer Engelsche onderdanen blijven. Als zij niet onafhan kelijk kunnen zijn tusschen de Vaal en de Limpopo, zullen zij het zijn tusschen de Limpopo en de Zambesi. Zee uw sc lie Brieven. Amice! De Redacteur der Heraut beweerde nog pas geleden, dat hij in zijn oordeel over professor Van Oosterzee door den Redacteur van het Wageningsch Weekblad niet begrepen was. Ëen pertinente verklaring aangaande de bedoeling zijner woorden legde nu de Redacteur van eerstge noemd blad af en verzocht dringend, dat zij onverwijld onder de oogen van de lezers van het Wageningsch Weekblad zou worden gebracht. Toen zulks in het eerste daarop volgende nummer niet geschiedde, werd even aan de alarmklok getrokken. Nu zou men zeggen, dat het Wat gij wilt dat u een ander doetdoet zulks insgelijks, door den Redac teur van de Standaard (die ook Redacteur der Heraut is) in betrekking tot den ondergeteekende direct in beoefening zou gebracht worden. Deze toch heeft niet alleen de bedoeling van zijn schrijven over „publiek vermaak" duidelijk uiteengezet, maar daarenboven uit zijn schrijven zelf aangetoond, dat de Standaard hem geheel verkeerd "begrepen en aan het publiek voorgesteld heeft. En nu zijn van Be Standaard, sinds ons verzoek om de Standaardlezers beter in te lichten te Amsterdam aan het adres van den Redacteur kwam, zeker reeds twee nummers verschenen, zonder evenwel onze ver antwoording over te nemen of er zelfs één woord van te zeggen. Daar tegen gaat bij dezen ons protest. De spreuk „Een goede naam is beter dan goede olie," is mij, zoo goed als Dr. Kuyper, dierbaar. L. We maken onze lezers attent op de hier achter voorkomende annonce van den heer Bijleveld te Utrecht. Op veler verlangen is de leerrede van Prof. van Oosterzee, uitgesproken bij gelegenheid van zijn 40jarige ambtsvervulling, thans in volksuitgave voor 20 ets. verkrijgbaar. Vermelding zal voldoende zijn, want velen zullen zich gaarne deze gedachtenis van den man aanschaffen die veertig jaren lang als Neêrlands eerste kansel redenaar is gegroet, en wieus krachtig en bezield geloof voor velen tot een leidster is geweest op het pad des levens. Oosterzee was voor niet weinigen de geleerde, ach ter wien de orthodoxie (toen hare belijdenis nog bijna schande was) zich wetenschappelijk verschuilde. De toongevende bladen der Chr. pers hebben in de laatste dagen ook weder over van Oosterzee's verdien sten en tekortkomingen een strijd aangebonden, waarin we ons liefst niet mengen. Liefst geven wij op onze beurt, nu ons de toezending van bovengenoemde preek verplicht iets te zeggeu, in het woord van den prac- tischen, helderzienden Gispen, onze gedachten en tevens de betuiging van onze hulde weer. Ds. Gispen schreef in de Bazuin No. 7. „Er is een tijd geweest dat er een honger was in het land naar het woord Gods, en een preek ran van Oosterzee letterlijk opgegeten werd. Thans is de eerste honger gestild, en kan men geen brood meer gebruiken, waariu men een enkel zemeltje of een enkele krent viudt. Dit neemt echter niet weg, dat van Oosterzee duizenden tot een zegen is geweest. En I al waren wij nooit zijne leerlingenvelen onzer was hij toch jaren lang een onderwijzer aan wien we veel verschuldigd zijn." VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Graanmarkten enz. Rotterdam, 28 Februari. De handel in Tarwe was heden flauw en bleef tot vorige prijzen; Rogge, Gerst, Erwten en Canariezaad vijf en twintig cent lager. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 26 Eebr. 1881. Neder], Certific. Werkelijke schuld. 2l/2 pet. 6572 dito dito dito .3 78 dito dito dito 4 10272 Loten stad Amsterdam 3 1093/4 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 997/s Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 587/s Dito dito 6e serie 1855 5 833/4 Obligatiën dito 1000 1864 5 973/* dito L. 100 1872 5 923/4 dito L. 100 1873 5 92s/8 dito 1877 dito5 95 dito leening 1867—69 5 797a Loten 18645 Loten 1866 5 1387a Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 1267a Ohlig dito47s h 931/4 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 9378 dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jelez Drel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 883/4 Aand. Baltisciie spoorweg 3 u 563/8 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 537/8 Weenen. dito dito 5 863/s Ooatenr. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 H 62 dito dito April/Oct. 5 629/l6 dito in papier Mei/Nov. 5 615/8 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 52 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 223/16 dito Binnenlandsclie 1 207/a Portugal. Obligatiën3 513/8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën ,4 1869 6 13 Egypte, dito 1876 6 7 (F/s dito 1S765 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 100 dito dito dito 1876. 472 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 Datum. Plaats. 1 Maart Souburg. 2 's Heer Abtsk. 2 Cortgene, Voorwerpen. Informatiën. Huis en Erve. D. Verhulst. Boereninspan. Karseboom. Boereninspan Roelof en Van der Moer. Wolfaartsdijk. Lard. Van Dam. Kruiningen. Inspan. Rembges. Baarland. Woonhuizen enz. Pelle en V. d. Bussche. Iloedekensk. Boereninspan. Liebert. Clinge, Boereninspan. Fercken,TerNeu- zen en éfcholten. Middelburg. Beestiaal en Huisr. D. Verhulst. Wolfaartsdijk. Boereninspan, Pilar r. Domburg. Huizen en Meub. Woutersen. Cadzand. Ho stede. Hammacher. Goes, Boereninspan. Pelle en V. d Bussche. 's-Heerenhoek. Boereninspan. P. Overman. 's-Heer Andsk. Bouwland. Pilaar. Borsele. Hout. De Vos. Souburg. Inboedel. Verhulst. Ellewoutsdijk. Hout. De Vos. Heinkenszand. Woonh., land enz. P. Overman, Krabbendijke. Al'braek. De Vos. Vlissïngen. Huizen en Erven. P. Loeff. 10 en 11 Biezel. pold. Boereninspan. Liebert. 11 Maart Westkappelle. Huis en Schuur. VVouterse. 11 Borsele. Woonh., inb. enz. Pilaar. 12 Kapelle. Hofstede. Pelle en V. d. Buesclie. 16 Kapelle, Boereninspan Pelle en V. d. Bussche. 16 h Vlissingen. Schepen. J. A. de Wolff. 16 v Biezelinge. Woonh. enz. Liebert. 17 3 Kattendijke. Boereninspan. Pelle en V. d. 23 u Ritthem. Bóeren-Inspan. Van Uije Pieterse. 24 Maart—7 April. Hulst, Onroerende Goederen. Fer- cken, te Ter Neuzen en Scholten. 24 Goes. Panden. Bank van leening. 13 April Middelburg. Hofstede. D. Verhulst AJDV NTIBIST. Bevallen van een Jongen, E. W. DE RAAJDde Jonge. Tilburg, 27 Febr.. 1881. Heden overleed te Amsterdam onze waarde Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw de wed. E. IJ. POST, geb. van Reenen, in den ouder dom van bijna 80 jaar. J. POST. Goes. T. W. POST. 27 Febr. 2881. v. d. Goot. Yoor de vele blijken van belangstelling en vrienschap heden op mijn 80jarigen Geboor tedag ontvangen, betuig ik mijnen hartelijken dank. Groede28 Februari 1881. P. VAN DER MEULEN. dhraitjgelische umeniging uoor Zeeland. OPENBARE VERGADERING in de zaal, Bogardstraat te Middelburg, DONDERDAG 3 Maart, des avonds ten 8 uren. Sprekers de heeren W. J. GUILLAUME en V. POOLSMA, Evangelisten te Schoondijke en Aardenburg-Zuidzande. Toegang vrij. J. P. NONHEBEL, pres. W. J. J. KOOLE, Secr. Cuairigelische ucrccnifltng uoor Zeeland. JAARVERGADERING der leden in de zaal Bogardstraat te Middelburg, VBIJDAG 4 Maart des avonds ten half negen uren. J. P. NONHEBEL, pres. W. J. J. KOOLE, Secr. Wordt gevraagd een fansoenlijk jongmensch ter opleiding in een Kruidenierszaak, eenige bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling. Brieven franco onder letter M bij den Boekh. A. SCHOUT VELTHÜIJS te Vlissingen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3