BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. bij Wed. B. Fabery de Jonge, GOES. Omtrent de oorzaak van den te Hansweert plaats gehad hebbenden brand is nog niets bekend. De schade wordt op ruirn f 13000 geraamd. Alles was verzekerd; het getimmerte bij eene Belgische maatschappij, de inventaris, het vee en de granen bij de Tielscke JBrandwaarborgmaatschappijIn het geheel hebben vijf «puiten dienst tot blussching bewezen. De nieuwe stoomboot Schouwen Duiveland.de derde die thans den dienst tussohen Rotterdam en Zierikzee zal waarnemen, vertrekt heden voor het eerst van Zierikzee. Laastl. Zaterdag stierf de notaris Schuiten te Dordrecht zeer plotseling. Maandag werd te zijnen huize alles verzegeld. De ontsteltenis over dit geval is te Dordrecht ©n omstreken groot dewijl deze nota ris een zeer talrijke clientèle had, welke in hem groot vertrouwen stelde. Aan het vijftiende jaarverslag van Bethanië, inrich ting voor verzwakte kinderen te Zeist, is het volgende ontleend Bethanië ving dezen zomer het seizoen met drie jongens, die waren overgebleven, aanin den loop van den zomer kwamen er nog 60 bij, dit maakt dus 63 patiënten van den annvang der stichting af 374- Het aantal was in 1830 iets kleiner dan ten vorigen jare, niet cohter de bemoeiingen aan hunne verpleging verbonden en zulks, omdat er velen waren, die buitengewone diensten eischten. Ouder deze waren er lijdende aan ontsteking aan de beengewrichten, die met den besten uitslag werden behandeld, en waarbij men gelegenheid had op te merken, hoezeer de behan deling der dokters door de goede verpleging en de versterkende lucht werd geholpeu. Intusschen geven deze lijders buitengewoon veel te doen. Hetzelfde is het geval met hen, die aan open klierwonden lijdende zijn, en hoewel de regel werd in acht genomen, om geen bedlegerigen op te nemen, zoo is ook hierop, om bijzondere omstandigheden, wel eens een enkele uitzondering gemaaktevenals op dien, om slechts jougens van 4 tot 12 en meisjes tot 14 jaar op te nemen. Redenen, die het bestuur noopten daarvan af te wijken, zouden moeilijk in korte woorden te ver melden zijn. De behoefte aan een inrichting als Bethaniëvoor meisjes boven de 14 jaren, is aan het bestuur echter opnieuw zeer duidelijk gebleken. Misschien is de volgende mededeeliug voor som migen die belang stellen in den loop der verkiezing van een secretaris van het Nut niet onbelangrijk Volgens de laatste jaarvergadering bestaan er 334 departementen, die gezamenlijk 913 stemmen kunnen uitbrengen. Ruim 160 departementen hebben gestemd. De heer Kerdijk verwierf ongeveer 260, de heer Bruin 200 en de heer van Gorkum 111 stemmen. Het verhaal van het boerenmeisje op een der Zuid-Hollandsche dorpen, aan wie eene fabelachtige erfenis ten deel zou zijn gevallen, schijnt inderdaad waar te zijn. Althans uit Geldermalsen wordt bericht, dat zij ook die gemeente bezocht heeft en verbazing wekte door hare zeer aanzienlijke uitgaven. Het feest van Victor Hugo. Aanstaanden Zondag den 27 Februari, viert Victor Hugo zijnen tachtigsten geboortedag. De Directeur van den Beaumarchais kwam op het idee geheel Parijs op dat feest uit te noodigen en onmiddellijk hebben er zich eene pers- coraraissie en andere commissien gevormd, waaraan de elite der kunstenaars van de letterkundige en poli tieke wereld deelneemt, om het feest van den grijzen dichter waardiglijk te vieren. Het volgende program ma is vastgesteldDeputatien van al de steden van Frankrijk zijn uitgenopdigd hieraan deel te nemen en invitatien werden aan vreemdelingeu gezonden. Een groote lauwerkrans van gouden bladeren voorzien, waarop de namen van de werken van den dichter geschreven zullen zijn, zal aan Victor Hugo in naam van het Fninsche volk aangeboden worden. De bewoners van Parijs en de afgevaardigden der Provinciën zijn uitgenoodigd op den 27 Februari }s middags op de Place de l'Arc de Triomphe bijeen te komen, alwaar de optocht door de commissarissen der commissien zal gevormd worden. De proeessie zal tot voor de woning van Victor Hugo, No 130 Avenue d'Eylau, gaan en bloemen, palm- en olijftak ken nederleggen op een daartoe opgericht plat form, waarop de gouden lauwerkrans zal geplaatst worden. Toen Gladstone Dinsdag avond uit zijn rijtuig stapte, aan zijne woning gekomen, §|bed hij uit en viel hij met het hoofd tegen de trede v«a het rijtuig. Hij kreeg daardoor een vrij diepe won^L en houdt sinds dien tijd het bed. De circulatie van rijtuigen is in Downingstreet verboden. Lichtgevende verf komt meer en meer in gebruik in Engeland. Reeds worden kamers en kantoren ge heel met dergelijke verf bestreken tot groot gerief van de bewoners. Men kan in een zoo geverfd vertrek elk voorwerp voldoende onderscheiden. Het lichtend vermogen wordt opgewekt door het daglicht of door zeer helder kunstlicht, en kan dan ongeveer dertien uren voortduren. Voor trappen en gangen is een dunne band vol doende, en zijn de kosteD niet noemenswaard. Het gebruik is vooral in den laatsten tijd toege nomen, nu de uitvinders het middel hebben gevonden om de verstof met water in plaat3 van met olie te gebruiken. De behandeling er van is even eenvoudig als die van witkalk.. Belangrijke tijdingen uit het buitenlaud ontbreken heden geheel. Ook uit de Transvaal is uiets stelligs te melden. De vertrouwbare schrijver van het militair overzicht in de Daily News merkt op, dat uit de laatste berichten blijkt dat alle pogingen in't werk worden gesteld om de beweging der troepen, als tot oprukken besloten wordt, zoo krachtig mogelijk te maken. Daarom blijkbaar heeft Colley zijn troepen gewaarschuwd en aangemoedigd tegelijk, hun gedrag prijzende en hen waarschuwende den vijand niet geriug te schatteu. Inmiddels wordt het diepst, geheim bewaard ten aanzien der verdere operaties, wat alleszins natuurlijk is, daar men zich bevindt te midden eener bevolking, die blaakt van sympathie met de Boereu. Aan het dralen van Engel- sche zijde beantwoordt de werkeloosheid van den kant der Boeren de schrijver houdt het er voor, dat op beider houding invloed uitoefent de bekendheid met het aanknoopen van onderhandelingen, al wordt in middels de oorlog ook voortgezet. Schoten zijn gewisseld bij Mount Prospect en een zending levensmiddelen wordt naar Colley's kamp gebracht onder geleide van een groot deel van het 60ste Rifles en van het 92ste regiment. Het feit, dat het konvooi Schans Hoogte kon bereiken zonder tegenstand te ontmoeten, stemt weinig overeen met de verwachtingen van een paar weken geleden. Het is eenigszins onbegrijpelijk dat de Boereu, zoo zij in hun verzet willen volharden, dit konvooi ongehinderd tot Colley's kamp hebbeu laten komen. Het bericht, dat het garnizoen te Wesselstroom slechts voor drie weken levensmiddelen heeft, kau van vrij wat invloed zijn op den toestand. Kwam deze sterkte te vallen, het zon een zware slag zijn en de Boeren niet weinig bemoedigen. Doch de schrijver hoopt, dat eer drie weken zijn verstreken, uitkomst zal zijn gekomen, of door 't aaukomeu van versterkingen of door 't herstel van den vrede. Ook de heden ontvangen telegrammen bevestigen, dat de Engelschcn niet den nieuwen inval in Transvaal zullen wagen, voordat alle in Natal optrekkende ver sterkingen te Newcastle zijn aangekomen. Wij mogen eenigszins, hoe ongeloovig we ook op dat punt zijn, hopen, dat de gevoerd wordende onder handelingen dien inval zullen voorkomen. Een En- gelsch minister, John Bright, wiens woord boven alle verdenking verheven is, heeft verklaard, dat er grond was, te hopen, dat de Boeren de Engelsche vredes voorwaarden zouden aannemen. Uit alle berichten blijkt overigens dat de zaak der Boereu in gansch Zuid-Afrika krachtige sympathie vindt. In de Kaap zoowel als in Natal vinden de „rebellen" zooals Engeland iedereen verkiest te noe men die zich tegen zijne methode van opslokken ver zet, steun. Menige Vrijstater betoont op afdoende wijze, door iu de gelederen der Boeren te strijden, zijne sympathie. Graanmarkten enz. Middelburg. 24 Februari De aanvoer was heden weder groot, met uitzondering van Witteboonen, en ruimde een en ander bij een goede vraag voor verzen ding tot ongeveer vorige weekprijzen vlug op. Tarwe f 9.f 9.10 a f 9.25, mindere soorten i 8.50, a f 8.75. Rogge f 8.25. Win tergerst i' 5.75. Zomergerst f 5.a f5.25. Haver f 3.50. a f 4.25. Witteboonen komen weinig meer voor, voor een enkeld puik partijtje is nog f 14.betaald, voorts f 13.— a f 13.50 Bruineboor.en f 11.50 f 12.a 12,50. Paardeboonen f 7.30 a f 7.50. Platteboonen f 6.75. Groene Kookerwten f 9.75 .a f 10.— Canariezard f 9.75. Verscke boter f 1,25 a f 1,35 eieren per 100 stuks f 3.50. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 24 Febr. 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 27j pet. 651/.. dito dito dito 3 77,3/i« dito dito dito 4 «L02'/8 Loten stad Amsterdam 3 Tito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 997/s Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 587/a Dito dito 6e serie 1855 5 833/4 Obligatiën dito f 1000 1864 5 973/4 dito L. 100 1872 5 - 924 dito L 100 1S73 5 92*/, dito 1877 dito5 95 dito leening 1867—69 5 791/a Loten 18645 Loten 1866 5 138T/a Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 1267a Oblig dito4'/- 93'/4 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 93'/0 dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 S83/4 Aand. Baltische spoorweg 3 y 563/8 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 537/8 Weenen. dito dito 5 S63/8 Oostem. Oblig.metal.ui zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 62 dito dito Aprii/Oct. 5 629/It dito in papier Mei/Nov. 5 615/8 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 52 Spanje. Obligatiën Buiten! 1 223/]6 dito Binnenlandsclie 1 207/s Poitugai. Obligatiën3 513'/8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 t Obligatiën K 1869 6 13 - Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Febr. Metali. I 21,35 dito zilver f 21,35; Div. Eng. per f 11,75; Eng. Russen per pd. f 12,—Eng. Portugal per tg f 11,9772 Frans f 47,45 Belg. f47,45; Pruis l 58,80; Hamb. Russen f Russen in Z. R. t' 1.25; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,45; Spaansche Binneclandsche f 2,36 Amerikaansche dollars f 2,47 papier VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 26Febr.Arnemuiden. Huis en Erf. D. Verhulst. 28 Nisse, Boereninspan. Karseboom. 1 Maart Souburg. Huis en Erve. D. Verhulst. 2 's Heer Abtsk. Boereninspan. Karseboom. 2 Cortgene, Boereninspan Roelof en Van der Moer. 3 y Hoedekensk. Boereninspan. Liebert. 3 Clinge, Boereninspan. Fercken,TerNeu- zen en Sbholten. 3 Middelburg. Beestiaal en Huisr. D. Verhulst. 4 Woifaartsdijk. Boereninspan, Pilaar. 7 Cadzand. Ho'stede. Haramacher. 9 y Goes, Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. 10 en 11 Biezel. pold. Boereninspan. Liebert. 11 Maart Westkappelle. Huis en Schuur. Wouterse. 16 h Kapelle, Boereninspan Pelle en V. d. Bussche. 23 u Ritthem. Bóeren-Inspan. Van Uije Pieterse. 13 April Middelburg. Hofstede. D. Verhulst. Al DV EJ RTEN TIBN. Ondertrouwd: CORNELIS STAAL Pz., EN ANNA CATHARINA THOLENS. Ter Neuzen. 22 Februari 1881. Mejuffrouw BOOMER te Souburg vraagt tegen primo Mei eene BURGER- of BOERENMEID van de Herv. Godsd. Informatiën bij Mevrouw BOOMERSACRÉ te Ritthemvan Woensdag 2 Maart tot Zater dag 5 Maart. VOiHïSlANDKM: PUIK VLAAMSCH KLAVERZAAD en PAAR, DEBOONEN VOOR DE ZAAI uit den Willem Anna Polder. GONS. Ti. JANSE.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3