BINNENLAND. $erh, School rit lending GEMENGDE BERICHTEN. Nu is het wel waar, dat indien gij dat ge-, daan hadt, wij daar ook wel een schotje voor zouden hebben weten te schietenwe zouden dan doodeenvoudig nog eer en met nog meer kweekscholen zijn voor den dag gekomenwant het is ons zoowel als u om de zaak te doen. Maar, we moeten wat zeggen. Gij herinnert u wel, dat, toen gij voor ge- zindheidsschoten pleittet, wij met de leus van eenheid en verdraagzaamheid U aan den dijk zetten; dat, toen gij met grondwetsherziening voor den dag durfdet komen, wij eens hartelijk hebben gelachen en gezegd: daar nu kan niets van komen, de Staat moet schoolmeester zijn en schoolmeester blijven dat, toen gij van subsidie spraakt, het antwoord voor de hand lag, dat de gemoderniseerde staat toch waarlijk geen scholen kan ondersteunen, die niet van zijne beginselen uitgaan, wijl de staat slechts te zor gen heeft voor voldoend openbaar onderwijs; dat, toen gij restitutie verlangdet, het zeggen volgdedat de rekenmeester voor restitutie nog moest geboren worden. Dus over welken boeg gij het ook wendt, dit is zeker, dat het antwoord altijd afwijzend zal zijn want wij willen nu eenmaal door de scho len onze beginselen propageeren. Zoo is het! IV. Laten we er maar voor uitkomen't is ook daarom, dat wij, met het oog op sommige christelijk-historische en clericale gemeenteraden er ook nog voor gezorgd hebben, dat de macht en het gezag meer naar boven gewerkt is en bedoelde gemeenteraden als aan handen en voeten gebonden zijn. Zij mogen uitvoeren, maar mee beslissen o, zoo weinig. Zal de annexatie, zóó goed begrepen en zoo in alle opzicht mogelijk gemaakt, gelukken? middelburg;, 25 Februari. Te Goes, te Vlissin- gen en te Middelburg hebben alle belangstellenden gelegenheid gehad den heer Lion Cachet over de Trans vaal, de Boeren en de zaak die dezer dagen de gansche beschaafde wereld in spanning houdt, tehoo- ren. Zij die de gelegenheid hebben verzuimd om den man te hooren die, op zoo voortreffelijke wijze, zijne ervaringen weet te verhalen en zijne opmerkingen te kruiden, mogen zich dit verzuim wel beklagen. De heer Cachet leidt als 't ware zijne hoorders rond, eerst rondom en door de Transvaal daarna brengt hij hen bij de Boeren, schetst hun kleeding, hun zeden, hun taal, hun arbeid, hunne bezittingen, hun godsdienstzin en hunne verhouding tot hunne naburen, de Kaffers. Eindelijk geeft de heer Cachet zijn hoorders een kijkje in de „hoogere politiek" zoo als die door Engeland wordt beoefend. Hij laat als 't ware zien hoe die kunstlij n van Zuid-Afrika stukje voor stukje is gekomen in de macht van Engeland, en hoe men handelt om, bij die kunstlijn, ook het binnenland vast te krijgen. De heer Cachet spreekt met, warme sympathie voor de Boeren, in wier midden hij zoovele jaren leefde. Het is den geestigen spreker, den aangenameu cau seur dan ook niet moeilijk gevallen de reeds bestaande sympathie voor de Transvalers en bnn strijd te ver sterken. Dit moge zijn welverdiend loon zijn voor zoo belangloozen arbeid Bij de verkiezing van een raadslid te Zierikzee werden uitgebracht 195 geldige stemmen, waarvan op den heer S. J. Ochtman 97 en op den heer Van Kinschot 86. Er moet alzoo herstemming t sschen beiden plaats hebben. €U*oede, 25 Februari. Daar 5 raadsleden waren afgetreden, waarvan 2 in dit jaar (1881), 2 in 1883 en t in 1885 moesten aftreden, waren er drieërlei briefjes. Rood. Vacature 1881. Uitgebracht 118 stemmen, blanco 1. M. Mazure aftredend lid 65, gekozen. P. B. Geeraerts aftredend lid 45, Izaak Tromp 55, A. Salo me 45. Tusschen deze 3 herstemming. Groen briefje. Vacature 1883. Uitgebracht 118 stemmen, blanco 1. L. H. Leunis aftredend lid 52, J. de Vlieger 55, H. G. Hammacher 55, A. J. Luteijn 46. Herstemming tusschen deze 4- Wit briefje. Vacature 1885. Uitgebracht 118 stem men, 3 blanco. A. Risseeuw Pz. 59. P. R. van den Hemel 40. Gekozen A. Risseeuw Pz. Uit de stemmencijfers die de candidaten van de 2 verschillende partijen hebben behaald is gebleken dat zij nagenoeg tegen elkander opwegen. Toch is door 't meerendeel der goedgezinde, rustige burgers den uitslag, en vooral de herkiezing van den algemeen geachten oud-burgemeester Mazure met vreugde ver nomen. Temeer, omdat de partij, die voor „nieuw en jonger bloed in den Gemeenteraad was" in een nog al scherp gesteld strooibiljet het den kiezers eenigszins als plicht scheen te willen stellen, de heeren Hamsnacher enz. te kiezen, uit vreeze van anders door te gaan voor ledepoppen en nota bene^! tegeustanders van den nieuwen burgemeester, van vrede en bezadigden voor uitgang. De rustige stemming, die Woensdag avond en vol gende dagen in Groede heerschte en die zeer voordee- lig afsteekt bij de luidruchtige demonstraties, welke men met de verkiezing van 't nieuwe stel candidaten scheen op touw gezet te hebben, is misschien profetie van betere dingen. Gisteren in den vroegen morgen is te Arnhem over leden Mr. W. H. Dullert, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, grootkruis in de Luxemburgsche orde van de Eikenkroon, ridder eerste klasie van Waldeck en Pyrmont, van 1848 tot 1853 en van 20 September 1854 tot den huldigen dag lid van het hooge Staatslichaam, waarin hij sedert 1870 het voorzitterschap bekleedde. In mr. Dullert verliest de liberale partij een harer aebtbaarste, meest bezadigde en kundigste leden. De voorzitter der Tweede Kamer was in zijne verschillende betrekkingen een voorkomend, welwillend, vriendelijk man. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een gewijzigd wetsontwerp tot beteugeling van het drankmisbruik, dat belangrijke aanvullingen bevat. Het uitvoerig verslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer betreffende het nieuwe strafwetboek, is verschenen. Het bevat naast de op merkingen, in de afdeeliugen gemaakt volgens den leiddraad der Commissie, de schriftelijke antwoorden des Ministers van justitie en ten slotte nog mede- deelingeu over een nader mondeling overleg met den Minister. Wij stippen uit dat uitvoerig en hoogst belangrijk Staatsstuk het volgende aan De algemeene indruk wordt „hoogst gunstig" ge noemd en tevens wor.lt hulde gebraoht aan allen, die bij tot het tot stand komen van dezen wetgevenden arbeid hebben samengewerkt, de Staatscommissie van 1870, den Raad van State, den vorigen Minister en vooral aan den tegenwoordigen Minister van justitie en de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. Verreweg de meeste leden waren doordrongen van het belang, dat ten langeleste een geheel Dieuwe strafwetgeving tot stand korae. Als grootste verdienste van het oorspronkelijk ontwerp en ook van het gewij zigde, dat bij de Tweede Kamer in behandeling kwam, beschouwde men dat het een werk was uit één stuk. Men aarzelde hetzelfde te zeggen van het door de Tweede Kamer gewijzigd ontwerp Met afschaffing van tuchthuisstraf deportatie en verbanning kou men zich nagenoeg algemeen ver eenigen. De meerderheid tegen de doodstraf was tal rijker dan in 1870 (toen 20 tegen 18); eenige leden, die toen tegenstemden, verklaarden van gevoelen te zijn veranderd. De onberekenbare voordeelen van de bijzon dere opsluiting boven de gemeenschappelijke werden vrij algemeen erkend, maar velen hadden, zoo geen overwegend, dan toch ernstig bezwaar tegen de plot selinge uitbreiding der celstraf tot vijf jaren, terwijl nu twee jaren het hoogste is. Wat de bijzondere bepalingen betreft, een groot getal leden had tegen enkele er van veel bezw;aar, zoodat zij den Minister in overweging gaven, te trachten om die bij de invoering van het wetboek gewijzigd te krijgen. Bepaaldelijk betreft dit de titels over de misdrijven betreffende de zeden (art. 249 slotbepaling en art. 452), de nieuwe bepaling over laster (art. 263) en het ontbreken eener zij 'took niet zware straf tegen landlooperij. Wat de artt. 249 en 452 betreft, heeft de Minister zich bereid verklaard, aan dit verlangen te voldoen, en hij zal nagaan of ook omtrent andere punten bij de invoering wijziging noodig en verkrijgbaar ns. Wat de invoering zelve aangaat, deelde de Minister mede, dat hij bij den aanvang van Let volgend zittingjaar de noodige ontwerpen gelijktijdig hoopt in te dieneu, volgens den arbeid der Staats-Commissie» maar dat de wettelijke regeling omtrent de gevange nissen zal voorafgaan, om zoodra mogelijk met den eellenbouw te kunnen aanvangen. Er zijn nog 1000 cellen meer noodig dan thans, maar door het benut tigen der bestaande gevangenissen hoopt de Minister beneden het cijfer van 3 millioen aan kosten te zullen blijven. Voor den bouw vpn al de benoodigde cellen wordt een tijd van 3 jaren vereischtmaar aanvan kelijk heeft men genoeg aan 2000, d. i. 682 meer dan de thans aanwezige, en die kunnen er over 2 jaar zijn. De invoering van het wetboek behoeft dus niet op de algeheele voltooiing van den eellenbouw te wachten. De Standaard meldde ons de vorige week dat eenige heeren te Utrecht zouden bijeenkomen om zoo mogelijk tegen de a. Juni-verkiezing een Centraal Comité te vormen, waarbij enkel Chr. Geref. candi daten zouden kunnen gesteld worden. We hebben het niet noodig geacht hiervan melding te maken, omdat er o. i. onder de leden der Chr, Geref. Kerk in Zeeland, als bij ons zelf, al heel weinig sympathie voor zoodanige politiek bestaat. Het Noorden vertelt dat een twintigtal heeren die vergadering bijwoonden, dat de stipste geheimhouding is opgelegd en voorts dat de vergadering zonder resultaat is uiteengegaan. Men schrijft uit het land van Altena aan het VaderlandDe bedeeling aan de watersnoodlijdenden heeft hier opgehouden. Door de vele schenkingen van kleederen enz. ziet men nu en dan hier de grappigste tafereelen. Lieden, die vroeger gekleed waren in een gewoon boerenpak, wandelen nu rond in chambre- cloaks met prachtige bloemen en fantaisie-hoedjes en maken praatjes met even fraai ^ekleede buren en vrienden. Het N. v. d. D. verneemt, dat de eerste Neder landers, die de daad bij het woord voegden om onze Zuid-Afrikaansche stamverwanten ter hulp te snellen, Friezen waren Aan de hofberichten ontleenen wij het volgende Prinses Hendrik is naar Berlijn vertrokken, waar ook Generaal Verspijck en de ordonnans-officier baron Van Heemstra Z. M. den Koning zullen vertegenwoordigen bij de voltrekking van het huwelijk van prins Wilhelm van Pruisen. Met zeer veel lof wordt gesproken van het portret van H. M. de Koningin met haar dochtertje op den arm, door mejufvrouw Therèse Schwarze geschilderd. Het heeft thaus in de koninklijke vertrekken zijne plaats gekregen en ook de Koning moet met het stuk zeer ingenomen zijn. Tot predikanten bij de N. H. G. te Amsterdam zijn beroepen de heeren W. Krayenbelt te Putten en P. Deetman te Kampen. ftliddeïburg. Bij de stemming over het al of niet blijven van een kiescollegie voor de N«d. Herv. Gemeente alhier zijn afgehaald 231 stembriefjes. Inge bracht 213. Voor het behoud van het kiescollegie bleken te zijn 202 stemmen, 9 stemmen voor opdracht aan den kerkeraad en 2 van onwaarde. UcfiiBkciiszaiid, Een 5-jarig knaapje van den winkelier P. de W. alhier had bet vermaak op een wagen te klimmen, die met 2 paarden was bespannen, welke juist op dat oogenblik doorgingen, waardoor hij een schok kreeg en er afviel onder het wiel dat over het lichaampje liep. Hoewel hij bij het opnemen be wusteloos scheen, meent men het ergste niet te moe ten vreezen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2