Merit. ^riiüot ett bending GEMENGDE BERICHTEN. BUI i'EN Ij ANP. Zee uw sc he Brieven. It u r e r I ij k e Stan tl. zonden, zal dezer dagen worden versterkt, met drie Nederlandsche artsen van het Roode Kruis. Zondag a. s. zullen drie geneeskundigen, met een uitgezochteu voorraad instrumenten, verband- en geneesmiddelen van het Roode Kruismet den maildienst naar Zuid- Afrika vertrekken. Gisteren openbaarde zich in eene te Rotterdam belegde vergadering, op krachtige wijze de ontevreden- beid over de houding van hei hoofdbestuur van het Roode Kruis. Niet minder ernstig openbaart zich de ontevreden heid over de 'houding van onze regeering in zake de Transvaal. Gisteren was het Handelsblad de tolk dier ontevredenheid, o. a. in de volgende woorden „Gij hebt ourechi en hebben recht", zegt de natie, herhaalt het tegenover de bestrijders der Transvaal. „Gij hebt ourecht en zij hebben recht", zal het blij ven zeggen en herhalen, als straks wellicht Engeland het Boerenland in Afrika verwoest. „Zelfs de Neder- landsche regeering heeft gezwegen", verklaarde Glad stone in het Parlement, met oegrijp>'lijke verwonde ring. Dat zelfs is een brandmerk. Gladstone als eerste minister van Nederland, zou het in geen Engelsch parlement heboen laten zeggen. Een Nederlandsch gouvernement ouder zijn leulmg zou gesproken hebben zelfs tegen Engeland. „Zelfs de Nederlandsche regeering heelt gezwegen". Het zij zoo. leder volk is meer waard dan zijn be stuur. De schat van rechtsgevoel en moraliteit is in elke natie grooter, dan door haar hoofden wordt ver tegenwoordigd. De toestand van den heer Dullert, voorzitter der Tweede Kamer, ls hopeloos. Heden lag hij buiten kennis. De heer D. v. Popta hoopt den 6den Maart a. s. zijn intree te Domburg te doen, na bevestigd te zijn door den heer J. G. Knottnerus predikant te 's Gravenhage. Standaard Op de aangekondigde verkooping van huizen en landerijen op het Zand bij Middelburg brachteu de perceelen de volgende sommen op le Perceel f 3655,00 2e en 3e f 2732,00 4e ingehouden op f 1100,00 Eene door de onderofficieren van het 3de regi ment infanterie 11, Zaterdag te Middelburg gegeven tooueelvoorstelling ten behoeve der nagelaten betrek kingen van de Arnerauidsche visschers, heeft f 225,97'/:: zuiver opgebracht. Te 's Graveupolder begint de lust tot landver huizing zich te openbaren. Vrijdag vertrok een geziu uit den gegoeden arbeidersstand naar Amerika en naar men zegt worden ook door anderen toebereidselen ge maakt om zoo spoedig mogelijk derwaarts te vertrekken. (if. O.) Volgens het Hbl. heeft de heer Voitus van Hamrae aan mej. Sarah Bernhardt een aanbod van 24,600 fr. gedaan voor zes voorstellingen drie te 's Hage en drie te Amsterdam Een ingezetene van Sclieveningen vierde dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeestals blijk van be langstelling versierden de bewoners van een paar hofjes, waarvan de jubilaris eigenaar is, de gevels van hunne huisjes met groen en wimpels en vlaggedoek. Deze eigenaardige hulde werd op practische wijze beantwoord elk der zesentachtig gezinnen ontving Zaterdagmiddag eeu flinke rollade. Een aardige bijzonderheid wordt uit Dockum medegedeeld De school voor kosteloos onderwijs al daar ontving Zaterdag een bezoek van een voormaligen leerling, thans matroos bij de marine. Erkentelijk voor het goede, in vroegere jaren op die school genoteD, stelde hij aan den hoofdonderwijzer drie rijksdaalders ter hand, ten einde daarvoor ter gelegenheid van 's Konings verjaardag de schoolkinderen cp een flink stuk kook te onthalen. „Een ander verzhetik geef het liever aan de armen," was zijn rond zeemans woord. De flinke daad van den matroos lokte een luid „hoezeevan de schooljeugd uit. Het is van algemeene bekendheid dat een goed deel der hedendasgsehe Kaapsche Hollanders,der zooge naamde „Boeren", of Afrikaanders" afstamt van Eranschen, die, na de herroeping van 't Edict van Nantes, om hun protestantsch geloof door Lodewijk XIV uit hun land verjaagd werden, en naar cle Ne derlanden vluchtende, van hier naar de Kaap de Goede Hoop trokken. Die oorspronkelijk Fransche afstamming van vele ITcllandsche Kapenaars, Vrijsta- ters. Transvalere, enz. blijkt cok ncv- it hunne, soms verhollandschte of anderszins in spelling verbasterde Fransche geslachtsnamen zooals van Joubert. Maar er zijn onder hen ook velen van Duitschen oor sprong, en tot dezen moet Paul Kruger gerekend worden, wiens geslachtsuaam duidelijk eene Noord- duitsche afstamming verraadtkruger, krüg«r, van krug of kruikdus iemand, die kruiken maakt, evenals de Friesche en Viaarasche geslachtsnamen Potter en De Pottere iemand aanduiden, die potten maakt en dus overeenkomst hebben met de Nederlandsche geslachtsnamen Pottebakker, Kannegieter, enz. Het geschil in Pruisen, waarover we in ons vorig nummer spraken is, geëindigd met het ontslag nemen van den oudsten ambtgenoot van Vorst Bismarck, Graaf Eulenburg, sinds 1862 minister van binnen- landsche zaken. De eigenmachtige verklaring die van den alvermogenden Rijkskanselier voorgelezen werd, is aanleiding geweest voor zijn collega om ontslag bij den Keizer te vragen. De verontschuldiging van Vorst Bisma; ck, die de voorlezing van deze verklaring aan een misverstand toeschreef, is, tot up het oogenblik zonder uitwerking gebleven. Naar het schijnt blijft de heengaande bij zijn besluit. Griekenland blijft zich wapenen, de Mogendheden hebben er op aangedrongen dat de Grieken zich van vijandelijkheden zullen onth uilen. zoolang de onder handelingen zullen duren. Want onderhandelingen over de Turkscb-Grieksche grenzen schijnen nu in wer kelijkheid aanstaande. Ook Turkije wordt aangespoord om geen aanval op Griekenland te beproeven. In de overtuiging zeggen de Mogendheden, als een vader tot een stouten jongen dat de Porte nu beter oppassen zal dan in October, d. w. z. dat hij wat meer aan Grieken land zal willen afstaan hebben we besloten om deel te nemen aan de onderhandelingen tot beslechting van deze kwestie. Dat ze vreedzaam mogen afloopen en niet te lang duren is onze hartgrondige wensch. In het Lagerhuis van Engeland, heeft Gladstone, volgens een telegram van Reu Ier, gisteren verklaard, dat de regeering stappen gedaan heeft, die geschikt zijn om eene bevredigende oplossing der Transvaalkwestie te bevorderen eu een einde te ma keu aan het bloed vergieten, op zoodanige wijze als in overeenstemming is met de eer der kroon. Deze verklaring is de officieele bevestiging van het geen wij reeds wisten. Hoogstens kunnen wij er uit opmaken, dat de Engelsche regeering den kostbaren en volstrekt niet eervollen oorlog moede is. Wij ho pen, dat Gladstone den moed van zijn overtuiging zal hebben en het door hem gebrandmerkt onrecht zal durven goedmaken. Berichten van het oorlogstooneel ziju er niet. Generaal Wood volbracht voor hem eene voor treffelijk geslaagde verkenning over de Buffelrivier. Hij vertrok te middernacht met een honderd tal huzaren. Ten twee ure kwam de troep al zwemmende over de rivier, eu tegen zonsopgang was zij 30 mijlen in de Transvaal doorgedrongen. Zij be steeg den Drakenberg boven Utrecht, eu vond het land zoo goed als verlaten. Ten zes uur 's avonds keerde zij terug, na tot 10 mijlen van Wesselstroom te ziju optreden, Het lijdt geed twijfel of deze welgeslaagde rit zal grooten indruk maken (zeg gen Engelsche bladen, waarom begrijpen we niet) op de Hollanders, die er uit zullen zien dat hunne hoeven en have thans aan onze genade zijn overgeleverd. Generaal Wood verzekerde al de Hollandsche bewoners, die hij op weg tegenkwam, dat de Ütrechtsche Boeren niet gedeerd zouden worden, en waarschijnlijk volle amnestie zouden verkrijgen, indien zij terstond naar hunne haardsteden terugkeerden. Velen hunner, die thans meevechten onder dwang, zullen denkelijk zich deze toezegging ten nutte maken Het wordt thans waarschijnlijk geacht dat het optrekken zal geschieden in twee kolonnes, waarvan de eene, ouder Colley, deo Langnek zal aantasten, terwijl de andere, onder Wood, den thans verkenden weg over de Buftel-rivier zal volgen, ten einde over Wesselstroom den Langnek om te trekken. Voor tien aanval zullen, na aftrek der troepen die tot het bewaken van dc communicatie-lijn noodig zijn, 3ü00 man voetvolk, 1000 man paardenvolk en 18 kanonnen beschikbaar wezen. De generaal vormt een cc rps van 50 jonge bereden kolonisten,die als verspieders dienst zullen doen. Zoo luidt het eenige feitelijke nieuws. Naar de Standard zegt te gelooven, heeft de Regr-e- jing bericht ontvangen dat er onderhandelingen be gonnen zijn tusschen Sir G. Colley en het Trans- vaal'sche Driemanschap. Er wordt verwacht dat binnen korten tijd een wapenstilstand zou gesloten zijn. Amice De Redacteur van Re Standaard heeft, zooals gij zeker wel zult gelezen hebben, mijn laatsten publiek epistel geheel verkeerd gelezen, begrepen en aan het publiek uitgelegd. Hij was mij zóó onbegrijpelijk, wat ik er over in de Standaard las, dat ik terstond mijn brief in Het Zuiden ging opzoeken en lezen. Dat ik mij zoo verschreven, zoo ten eenemale tegen mijne gedachten over bedoeld „publiek vermaak" en de ar tikelen daarover in de Standaard zou hebben uitge drukt, was mij onverklaarbaar. Na het herlezen riep ik uit hoe kan de door en door bekwame Redacteur van de Standaard over den inhoud van mijn brief schrijven, gelijk hij dat heeft gedaan 't Is zelfs niet in mijne gedachte geweest om des Standaard1s pleidooi tegen publiek va1 maak" als „te straf en te ernstig" te qualificeeren. De smaad den kring der kerk aangedaan, wier leeraars uit Kampen komen, is uit de lucht gegrepen. Ze is eenvoudig niet aangedaan, dewijl met „geen 1 enkel woord „het publiek vermaak" in bescherming genomen is of, dat zelfs de in de Standaard daarover geschreven artikelen zijn afgekeurd. Het tegendeel is waar. Ik schreef: „Dr. Kuyper geeft ons leerrijkeen lezenswaardige artikelen over „publiek vermaak." Hij moet, van hetgeen publiek vermaak" heet, af manen. Afmanen, wijl het onchristelijk ishet hart ledig laat en van God vervreemd." Eu later zeide ik nog eens met een klemtoonteeken op het woord, waarop het nu ook staat „Hij móet onthouding (nam. van het publiek vermaak) prediken." Alsmede „dat de christelijk-historischen veel moeten afkeuren en aan veel niet kunnen meedoen." En dat de woorden„dat des heeren Steketee's rede in zeker opzicht een goed pendant van Dr. Kuypers stukken «publiek vermaak1' zou kunnen heeten," dat die woorden niet bedoeld zijn in den zin, die er blijkbaar „dè Standaardaan geeft, blijkt toch, dunkt mij, middegklaar uit het even te voren afgeschrevene. Immers, had ik het woord „pendant" of tegenhanger in een zin bedoeld, waardoor de artikelen over „publiek vermaak" werden zwart gemaakt, dan toch zou ik, met slechts nog een weinigje logica in de ziel, het eerstgenoemde niet hebben kunnen schrijven. Met nadruk, met cursieve letters schreef ik „in zeker opzichtkunnen we haar een pendant noemen; en daarmede, met dat „in zeker opzicht" bedoelde ik zonder meer, dat, terwijl Dr. Kuyper het „publiek vermaak" beziet uit het oogpuni van het vele, zeer vele verkeerde eu zondige dat het aankleeft en waarin het geheel ontaard is, en waarom hij van heizelve moet afmanen, docent Steketee daarentegen „de kunst" (die ook nog wel bij „publiek vermaak" wordt aan gewend en kan uitkomen) beschouwd uit het oogpunt niet van de zende, die er door bedreven wordt of aan hetzelve kleeft maar wel in hare beteekenis voor den toekomstigen evangeliedienaar. Dus, dat hij „de kunst" beschouwd van eene geheel andere zijde als Dr. K. het „publiek vermaak" en, dat zij mitsdien tot geheel andere resultaten, komen de eerste mag aansporen, terwijl de tweede moet afmanen. Slechts in dat opzicht, en in dat opzicht alleen, sprak ik van een pendant. En als nu de een moet afmanen en de ander mag aansporen, dan vult men immers elkander aan, dan blijft, zooals ik schreef, het evenwicht bewaard, dan bemerken onze gemeenschappelijke tegenstanders dat we slechts afmanen waar we moeten eii deelnemen waar we mogen. De hooggeschatte Redacteur van Re Standaard zij dus ten deze zonder zorge en stelle, liefst zoo spoe dig doenlijk, Kampen en de patres aldaar gerust aangaande „L's onderstellen, dat de anti-puriteinsche beginselen in de stichting van Van Velzen en Brum- inelkamp zouden zijn binnengedrongen"; terwijl van „de uitingen" in de richting van „publiek vermaak", Gode zij dank! letterlijk niets bestaat. Laat ik ter volkomene geruststelling, bij heigeen ik in betrekking tot die uitingenvan mijn schrijven en zijne bedoelingen zeide, nog mededeelen. dat ik in mijn gansche leven nog geen kennis maakte met het „publiek vermaak" in de Standaard besproken en in de derde plaats, dat ik, op grond van hetgeen ik er van hoorde en las, sinds vele jaren er met ernste van afmaan; en nog, dat, Godlof! mijn „ver maak" in de geheel tegenovergestelde richting ligt, nam. in het werk, den weg en de wet des Heeren. Genoeg ik hoop, dat de geachte Redacteur mij thans beter zal begrepen hebben. En zeker mag ik bij dezen ZEd. verzoeken, ja er op rekenen, dat eere herstelling volgen zal. Gegroet. L. I91I(l«9«rl5>(ai*<s'* (Van 13 tot 20 Februari.) Onder trouwd M. Leenpoel, jm. 23 j. mei M. van Hoek, jd. 21 j. J. O. J. van der Haagen, jm. 27 j. met W. de Kam, jd. 25 j. J. van Tateuhove, jm. 22 j. met A. van Ooijen, jd. 24- j. Bevallen K. Gort, geb. Willemse, d' F. C. Pik kaart, geb. Bootsgezel, z. J. Scherpenisse, geb. van der Linden, z. «L Nuijs, geb. van den Broeke, d. N. Post, geb. de Buck, z P. Munters, geb. Ponse, z. E. Machgeels, geb. Wijngaert, d. L. Bosschaarl, geb. Botting, cl. J. Geelhoed, geb. Herrebout, d. H. S. S, ter Meulen, geb. Westenberg, d. J. Page, geb. Ober-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2