GEMENGDE BERICHTEN. BUITEN t N 4.\Ni)ELSBKRlimN. w n ft }J INGEZONDEN STUKKEN. De Fglise Libre is nu op eemnaal gerust gesteld. Ook heeft dit blad geen bezwaar tegen de evangelie prediking door vrouwen, gelijk dit in het leger ge schiedt. Zelfs gaat de redacteur zoo ver, te betoogen dat de vrouw niet alleen als evangeliegredikste.r be hoort te worden geduld, maar dat zij zelf recht heeft om als zoodanig óp te treden. Hij outziet zich niet om te wenschen, dat mej, Booth en hare gezellinnen overal in Frankrijk het Evangelie zullen verkondigen waar het domme nooroordeel haar de deur niet zal sluiten. „Het wordt tijd dat vooral te Parijs hel woord alleen niet gelaten worde aan Olympe Andouard, aan Maria Deralsmes, aan Louise Michel, allen apostelen van het verregaandste ongeloof, maar diit ook Chris telijke vrouwen optreden, om een getuigenis af te leggen van haar geloof", zegt Leon Pilatte ten slotte. werden ingesteld op de Vrije school en op de propa- geerende ideeën van de Vrijdenkers. Na het zingën van de Marseillaise ging ieder huiswaarts, van de ceremonie eène prettige herinnering medenemende. Allen, die deze soiree bijwoonden, waren huisvaders, dat wil dus zeggtn, dat iedereen het toe nemen van de wonde, waaraan de maatschappij lijdt, door het Clericalisme, kan tegengaan.u Dit vertelt een Eransch blad t\ i' 1 Hausweert. Zondag namiddag, omstreeks 3 uur, ontstond alhier, op de hofstede van de Wed. E. 'Sinke, brand. In eéii oogenblik stond de vol gepakte schuur in lichte laaie. Al het vee, uitgezonderd een 'elftal runderen, werd gered. Ofschoon er vijf brand spuiten aanwezig waren, vervloog al heel spoedig de hoop op blusschen. 'Het woonhuis, benevens een ander klein gebouw bleef ongedeerdterwijl men de schuur onvermijdelijk tot den grond toe moest zien afbranden. De oorzaak der ramp is tot nog toe geheel onbekend. Te Batavia is een fuselier in garnizoen, die via Fort de Cock van Samalangen derwaarts kwam en de zöüderlingste blessuur gehad heeft, diè men zich denken kan. Een paar jaar geleden diende de man in Atjeh en bekwam, bij een treffen met den vijand, éen schot dat hem zijn gebit wegnam, maar overigens -geen blijveud letsel bezorgde. Dit was zeker zeer merk waardig, ofschoon misschien meer 'gebeurd, en onze fuselier kwam er af met wat pijn en kréég door de goede zorgen van het Roode Kruis een kunstgebit. Later werd bij weer naar Atjeh gezonden en was hij o. a. ook bij het treffen te Samalangan tegenwoordig. En wat gebeurt ér De man werd weer gewond, precies op dezelfde plaats. Een Atjehsche kogel nam voor de tweede maal zijn tanden, ditmaal zijn kunsttanden weg. Thans zoekt de fuselier naar het Bataviaasch co mité van 't Roode Kruis, om voor de tweede maal een nieuw gebit te erlangen. De Java-Bodedie dit zonderlinge geval meldt, raadt echter het legerbestuur aan, het Roode Kruis niét op hocge kosten te jagen, door den man voor de derde maal naar Atjeh te zenden. Dat goede bouwlanden in de omstreken van Terneuzen nog voortdurend ferme prijzen opbrengen, bleek Dinsdag, wederorti bij dén verkoop éener hof stede, met dijken, bouw- eu weiland enz., in de gemeente Hoek iu drie perceeleu geveild, ter geza menlijke grootte van 44 hfeetaireü, 43 aten, 47 centi aren, bedroeg de totale verkoopsom f 71,157, loopende van f 610 tot f 800 per 44 aren en 56 centiaren (Gentsch gemet.) Een ongelukkige, die voor een paar weken met bevroren handen en voeten in het Burgerlijk gast'iuis te Maastricht werd opgenomen, is dezer dagen na Zwaar lijden' bezweken. Gisteren (Zondag) avond ontstond omstreeks 8 uur een schoorsteenbrand in het huis, bewoond door den heer A. Kakebeeke, op de Groote Markt. In het begiu een gevaarlijk aanzien hebbende, werd deze echter spoedig geoluscht. llilla'-ad-Hfiatli, 19 Februari. Op last van den heer Officier van Justitie bij de arrondissecnents- Regtbank te Middelburg, wérd heden door den Brigadier Majoor de Leeuw, de aanstelling van den herbergier A. Leijs, als onbezoldigd rijks-veldwachter, ingetrokken én hein daarmede éen ongevraagd niet eervol ontslag Verschaft. Een exemplaar van den eerster druk van den Bijbel werd Donderdag tc Londen verkocht. Er werd 790 d. st. voor betaald. Het behelsde sléchts het oude pestament én was te Maintz door Gntenberg in 14"52 gdrukt. Een moderne doop in Frankrijk. „Verleden Zondag ten 8 uren des avonds heeft de burgerlijke doóp plaats gehad van E. M., zoon van M., schoenmaker van beroep. Verschillébde rede voeringen zijn daarbij uitgesproken. Het eerst was aan het woord de déken der leden van dé Societé de la soliqouté. Hij bracht een toast op de vorderingen van de Vrijden kers', eri sprak over de weldaden welke men genoot door vrije en van geestelijkén onafhankelijke instëllingen. Daarna nam btirger P. het wóórd en toonde aan in welke gevaren hei land gebracht wordt doör het Clericalisme. De peter nam daarop het kind m- zijne armen en sloeg voor, om eene öólleöte te houden voor de scholen, aan het hoofd van welke niet-geestelijken staan. De bijeenkomst eindigde met het zingen van Vaderlandsche liederen. Vele toasten Op het Europeesch schouwtooneel is gedurende de laatste week bijzouder weinig voorgevallen dat onze aandacht verdient. Het een en ander zij omdat we met meer belangstelling den loop der zaken in de Transvaal volgen hier slechts aangestipt. In Bdgië heeft de liberale partij eeo gevoelige neder- laag geleden door de verkiezing vaneen clericaal senator te Antwerpen, in plaats van een liberaal. De regeering kan thans, in dat hooge staats-college slechts óp eéne meerderheid van 4 stemmen rékeneu. In Engeland zal men eindelijk verlost zijn van de kwajongensstreken der leren, die op onbetamelijke wijze de discussiën rekten. Parnell, het hoofd van het Land verbond, maakte een reisje naar Parijs, om daar de bezittingen van het Verbond in veiligheid te brengen, spoorde zijne leden nog eens tot getrouwheid aan, en is thans weder op zijn post in Londen terug. In Frankrijk houdt men zich over 't algemeen vrij stil. Esnige wijzigingen in de wetgeving voor pers- overtredingen enz. liepen zonder moeite van 9tapel. Niet alzoo in Pruisen. Daar moet de machtige figuur van een Bismarck tusschen beiden treden om in de belastingwetgeving, die zwaar drukt, bepalingen naar zijn wil te doen opnemen. De vraag wat Griekenland doen en krijgen zal wordt geheel verdrongen door i)£ TRANSVAAL. En van daar zijn de tijdingen, geiijk trouwens ook wél te verwachten is geweest, nog alles behalve vreed zaam. We hebben in ons vorig nommer gemeld dat de Engèlsche overste Wood, metde troepen tot verster king van Colley te Newcastle was aangekomen, en dat Lem dien gevaarYollen tocht zonder moeite gelukt was, want de Boeren bespiedden wel zijue bewegingeu, maar legden hetn geen stroobreed in den weg. Waar om niet Hadden de Boeren de zwakke positie van Colley, en het góed geproviandeerde Newcastle kun nen aantasten Ongetwijfeld, eu waarschijnlijk ook met succes. Maar de Boeren gaan geen stap van den eenmaal door hun bepaalden weg af. Zij bepalen zich uitsluitend tot verdediging van hunne vrijheid, 'en laten Wood en Colley én alle Engelschen in Natal doen haar verkiezing, maar trekken zich in massa op Lang- hekpas terug, om daar den vijand het indringen te beletten. Waarschijnlijk brengt ous volgend num mer eenig bericht van een bij den bekenden pas ge leverd gevecht. Moge het een nieuwe overwinning voor de Boeren en hun recht zijn Hèteenige feitelijke, dat wij sedert Vrijdag in de tele grammen aantreffen, is eene zinsnede uit eene memorie, door president Krügër aan den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat gezonden, welke in de zitting van Donderdag werd voorgelezen. De woorden, tvelke de telegraaf daaruit overbrengt; wijken nogal iets éf van de „algemeene meening" in Newcastle, dat de oorlog spoedig geëindigd zal zijn. „Of wij winnen of ver liezen", zoo schrijft Kruger „het einde van den strijd zal de vrijheid van Zuid-Afrika zijn, eene vrijheid zooals Amerika die bezit. Dan zal, van de Zambesi tot Simonsbaai, Afrika zijn voor de Afrikaanders Deze woorden bet behoeft bijna niet gezegd te worden hebben in Euge'land héél wat verbittering gewekt. Graanmarkten enz. Rotterdam, 21 Februari. De Tarwe, Rogge en Gerst was heden 10 tot 20 cent lager. Paardeboogen, erw- tèii, witte boonen en c.' ^ariezaad' 25 ctL lager; bruine boonen prijshoudend. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 21 $ét)r. i8'81. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 27a pet. 65'V4 dito dito dito 3 -773/s dNto dito dito .4 I023/4 Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 „77- Rusland Ooligatiën 1798/1815... 5 997/s Certific Inschr. 5e serie i854 5 591/e Dito dito 6e serie 1855 5 S33/4 Obligatiën dito 1000 1864 5 977» dito L. 100 1872 5 9lN/8 dito L 100 1873 5 91 dito 1877 dito5 95 dito leening 1867—69 5 797a Loten 1864 Lpfcen 1866 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig dito Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Charkow Azow ai,to dito Jelez Orel dito dtto Jelez-Griusi. Aand. Baltisciie spoorweg Polen. Aand. VVarsdiau-Bromberg YVéenen. dito dito OostemOblig.rn.etal. in zilv Jan./Juli dito dito Febr./Aug. drtp dito April/Qct. d .to in papier ilei/Nov. Italië. Oblig. Z. Ital.spoorweg 8pau|e. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Poitngai. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 Obligatiën t 1869 Egypte, dito 1876 dito 1876 Ainerik. Obl. Vereenigde btaten 1871 dito dito dito 1876. Brazilië. Oblig 1865 dito 1875 Prijzen van coupon». Amsterdam, 15 Febr. Metalj. t 21,35 dito zilver f 21,35; Div. Eng. per «r f ilj75; Eng. Russen per pd. 132,--'; Eng. Portugal per "8 1'11,977s Fran3 1' 47A>5 Belg. i'47,45; Pruis I 58,80; Ha nb. Russen f Russen in Z. R. t' 1.25; Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters 1 47,45 Spaansehc Binnenlandsche f2,36 Amerikaansrho dollars f2,47 papier 5 5 138'/, 5 1267, 47- 93'/. 4 .5 937, 5 H 5 837, 3 56% 4 53-/. 5 !f 86% :5 H 5 jr 62 5 C27i. 5 615/g 3 52 1 0 1 0 20"/Ö 3 H .517* 6 5 6 5 7072 5 100 47* 5 Een lezing over het onderwijs te Axel. Terecht merkte de geachte spreker van „de Unie", de heer J. H. Donner, lid der Tweede Kamer der Stateu-Generaal, op, dat het onderwijs niet alleen een plaatselijk, of een Nederlandsch maar zelfs een wereldbelang uitmaakt en aller belangstelling gaande maakt. Van heinde en verre was men opgekomen om zijne aangekondigde lezing aan te hooren en te bespreken meende ik er bij te voegen, doch hoewel Hij na af loop zijner lezing vraagde of er iemand was, die over het gesprokene wilde debatteeren, bewaarden de tegenstanders, die opgekomen waren, het diepste stil zwijgen. Stoffe was er anders genoeg, waar o. a. de stelling„Het bijzonder onderwijs regel, het openbaar onderwijs aanvulling „met gloed werd voorgedragen. Maar laat ik in korte trekken mededeelen, wat gisteren avond bovengenoemde spreker ten gehoore bracht. Al dadelijk voerde hij ons in het hart der onder wijskwestie, door te vragen aan welke der drie machten: de staat, de kerk of het huisgeziu, het onderwijs behoort.. Vanzelf kon de spreker daarom zijn lezing in driéën splitsen. I. Welke plaat» neemt het onderwijs in, in de op voeding vau kinderen uit christelijke huisgezinnen? II. Bij wien berust het recht en de macht om on derwijs te geven III. Enkele gevolgtrekkingen daaruit af te leiden. Indien de men9ch alleen, een hoofd bezit, dan zijn de vakken, opgegeven in art. 2 der wet van '78 vol doende, maar zoo hij ook een hart bezit, dan behoort voor christenkinderen ook de Bijbel op de school, Diet als enkel vak, maar als een zout, dat de 3 maten mèels gèheel doorzuurt. De staat heeft zich het lager onderwijs aangematigd, maar kan geen Christelijk onderwijs geven, omdat zij godsdienstloos is. Gelukkig is de natie zulks nog niet. En toch wij hij (de staat) volgens art. 33 door middel van onderwijs opleiden lot Christelijke deugden. Maar daartoe heeft hij dien zwevenden godsdienst boven geloofsverdeeldheid uitgedacht, die niemand voldoet, waarbij zich zelfs de Israëliet kan nederleggen. De openbare onderwijzer moet aller geloofsovertuiging eerbiedigen, maar ergert daar door allen, en mist de eerste factor voor de opvoeding. Eerst dan, als het particulier initiatief, gesteund door de Kerk, te kort schiet, mag de staat handelend optreden. Het bijzouder onderwijs regel, het openbaar onderwijs aanvulling. Dearom is dé staat op den weg naar revolutie, nu zij als alleenmachthebbend optre^ Maar bet is alleen vrees voor priesterheerschappij, die toch in onze dagen niet meer te vreezeu is, en vijandschap van het kruis van Christps, dat haar al dus doet handelen. De tegenpartij zegt, dgt (Je onder wijskwestie alleen een geldkweslie is, maar spreker zeid'é, dat er in het openbaar gezegd ,is, dat wij, voor onze scholen, geen geld uit de staatskas begeereD, en herhaalt dat hier, maar wijst op het onreehtvaardige, dat men" móét betalen voor eigen behoefte, en moet helpen voorzien in de behoeften va anderen. En daar om is de onderwijskwestie niet uit, al heeft men zulks verklaard.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3