Bert, School cir Met arm en voet door 't nat geroeid, Redt, zij 't slechts vrouw en kind. En ginder bibbren ze op den dijk Of in de ranke boot In angst en schrik elkaar gelijk, Gelijk in koude en nood. Een bede rijst "er tfït die -schaar Tot vriend en landgenoot lieikt ons uw hafid in Jt doodsgevaar, En in die hand 'wat bróód. Die bede klinkt door heel het land En stoot den kilsten warm. De gift stroomt toe van allen kant, Zelfs de armste blijkt niet arm. Neen 't merg is nog niet gants uit 't been. De gloed niet uit den schoot, Lief vaderland, schoon soms zoo kieen, In 't wéldoen blijft ge 'groot Daarin gelijk aan 't Vorstenhuis, Dat, minnende, u regeert; Dat immer meedroeg aan uw kruis, Steeds meê lijdt wat u deert. De baud, in d'onspoed eens gelegd, Bindt Vorst en Volk aan 't "hart; En daarom is hij nooit zoo hecht Als onder wee en smart Is 't wonder, dat bij 't weldoend feest. Dat u de Kunst bereidt, Wij ook herdenken in den geest Wat feest den •Koning beidt Wij de ure, dat ge een blijden lach Oproept bij "t lijdrent'd, Vastknoopen aan den schoonen dag, Die Hem verblijden zal Dra is een jaar voorbij gesneld, Goddankvoor Hem vol licht 1 Een lieve moederstem vertelt Van zoeten vaderplicht Dra schalt een kinderlach door 't hui»; Dra stoeit er dartle jeugd De Koning droeg aan Neerlands kruis, Deel' Neêrland in Zijn vreugd 1 Gij allen om ons heen geschaard Nooit klopte uw ader flauw Bleeft wis nog altijd wat ge waart: OraDje. Oud-Holland trouw! Wat gift ook ramp gelenigd heeft, Verhoogt die gift; bedenk: Wat Gij aan Neórlands lijders geeft, Is *t best verjaarsgeschenk. Te Amsterdam wordt eene bijzondere hoogere bur gerschool voor meisjes uit den aanzienlijken stand opgericht, met 5 jarigen cursus. Een groot waarborg kapitaal is bijeengebracht en een deftig huis op de Heerengra'cht aangekocht. Het schoolgeld bedraagt eenige honderden guldens. Als Zeldzaam voorbeeld van particuliere onderne mingsgeest op onderwijsgebied, verdient dit feit ver melding. He Voorzitter der Tweede Kamer, mr. Dallert is vrij ernstig ongesteld. Naar men verneemt ontstaat zijn lijden dóór eene hartkwaal. Voor korten tijd is eene kleine, maar belangrijke brochure vau Katholieke zijde iiitgêgeVen'onder den titel van „De 'gesubsidieerde bijzondere school 'ondér 'dé wet van 1878 door B, II. Klö'nhe. Te Amsterdam bij C. L. van Langenhuijze 1881." Deze brochure loont de lezing driedubbel voor elk, die zich met hét onderwijs belast ziét, of met het üit- lèggen der wet kennis wil makèu. Wat het Vaderland in der tijd beweerd heeft en als een aanklacht tegen de schoolwetmannen heeft gebe zigd, dat voortaan volgens de nieuwe wet op het Lager onderwijs ook de Christelijke scholen, de scho len met deu Bijbel, van gemeentewege kunnen ge subsidieerd worden, die stelling van het Vaderland wordt i'0 'deze belangrijke brochure Ontwikkeld eb met de artikelen Uit de nieuwé wet voor iedereen klaar én overtuigend bewezen. Zoodra de hoofdonderwijzer of een der hulponder wijzers maar acte heeft in een der drie moderne talen Eransch, ÉngelSch of 0uit9ch en daarin Op zijn school Onderwijs gééft, al was het maar eepige uteü per Week, kan znlk eeti school van gemeentewege gesubsidieerd worden, b. v. möt Zooveel als ieder kind aan de neu trale school in die gemeente kost. Wij gelooven met liet Noorden als vrij zeker te mogen aahUeoaèn, dat in Roomsch'é streken van dit achterdeurtje gebruik zal worden gemaakt en in pTotestantsche gemeenten, waaf de orthodoxen de overhand, de meerderheid hebben, zal men to'et moeite van dit lokaas af kunnen blijven op den duur. De Rrotestantsche Noordbrabander geeft de volgende gadachten ten beste Zou het Oiët te bewijzen zijn. dat we, wanneer er geen dronkaards waren, minstens 2/s van de kosten van politie en justitie besparen konden Zoo ja, is het dan geen onrecht, dat matige menschen de kosten betalen moeten, die de ottmatigén maken. Ware het dan niet billijker die 2/3 te brengen ten laste van de branders, slijters, tappers en drankver- koopers van allerlei soort? Deze lieden genieten de voordeelen van het drinken dat ze er ook de lasten van drageu De tegen 1 April in te voeren briefkaarten zijn getóSakt, 'Wat tint :en grootte betrëft, naar het model der Pransche, eh wel "9 cM. breed bij eene lengte Wan '14 cM. "De adreszijde de binnenlandsöhe is rose, die der buitenlandsche zeer licht blauw, beideu bedrukt met den bij de wet bepaalden poststempel iü ultra marin De keerzijde is wit. Op de dubbele briefkaarten zijn de oneigenlijke aanwijzingen „vooruitbetaald antwoord" en „antwoord betaald" vervangen dóór „met betaald antwoord" en. betaald antwoord De lettertype, die zeer scherp is uitgevoerd, is bastaard élsevier. Deze briefkaarten munten üit dook sierlijkheid en fraai 'karton. De teekening van het Rijkswapen is evenwel, evenals op het oude, in strijd gebleven met de wet van 24 Aug. 18-1-5, Staatsblad -no. 4*6, en dé "Resolutie Van den Minister vafa Piaaiiciën van 11 October 1816 P tP P no. 64, aangezien'het devies „Je Maintiendrai" 't welk niet bij 't Rijkswapen behoort (enkel bij dat Z. M. den Koning) evenmin als de hermelijnen man- el, toch op den kaartstem.pel voorkomt. Het hoofdbestuur der vëreeniging „Het Roode KrUis"welks handelingen in clën iaatsten lijd vrij algemeen afkeuring 'hebben gevonden, heeft het noodig geacht tot eigen reehtvaardiging een open brief rond te zenden, waarin de bezwaren tegen het zenden van eene ambulance naar de Transvaal o. a. op deze wijze WordéU uiteen'gezet „Het is gemakkelijk gezegd, dat men eene ambulance had moéten zenden maar die dit zeggen, hebben er de rechte voorstelling niet van hoe ondoelmatig dit Zou 'geweest zijn. Barakken of teuten, kribben, ver- sohüoning, medicijnen enz., alles vergezeld van genees- beeren eu ziekenverplegers als óéu geheel, behooren 'daartoe. 'In den Pransch-Duitschen oorlog hebbeu de Nederlandsche ambulancen uitstekende diensten be wezen, maar hebben wij ook al de daaraan verbonden bezwaren ondervonden. Is de oorlog ver van onze gfenZeïi verwijderd, Zelfs in een ander werelddeel, zoo is deZe hulp in eeh vér van de kust gelegen berg achtige eh moerdijk toegankelijke 9t"reek zoo goed als onmogelijk, en bij hooge kosten, toch door onbe kendheid met de plaatselijke behoeftenondoelmatig. Het Hoofdcomité begreep dus, dat het veel beter was, aan 'de Kaap zelve hare vlag te planten, evenals in Oost-Iudië, eD tijdens den Russisch-Turkschen oorlog te Petersburg, en destijds door het internatio naal comité van Gefiève te Triest is geschied. De oprichting nu van een Nederlandsch Comité kon niet beter worden toevertrouwd dan aan ouzen consul- generaal. Dit heeft per telegram plaats gehad, terwijl niet persoonlijk, maar aan de aldaar gevormde ver- eeniging reeds terstond de beschikking gegeven is voorloopig over 1000 p. st. (fl8,00u), bijna de helft der som, waarover het Hoofdcomité toen te beschik ken had. 'Op dit verzoek eD deze aanbieding is reeds per telegraaf een gunstig antwoord ontvangen, en kan het Nederlandsche Üomilé van het Roode Kruis aan de Kaap de Goede Hoop als gevestigd beschouwd worden. Dit. Comité moet nn oordeelen, op welke wijze het best onze hulp aan zieken en gekwetsten kan worden ver leend en zal zeker zoo spoedig mogelijk daarvftn Vet- slag doen. Niettegenstaande de kostbaarheid der telegrammen is deze weg weder te baat genomen, om te tragen» wat er reeds gedaan is en nog gedaan moet Worden en welke sóórt van hulp in persoon of goederen Wordt verlangd. Hierop wordt ieder oogenblik antwoord te gemoet gezien. In afwachting daarvan werd reeds tot het zenden van geneeskundigen naar het tooneél van den oórlog besloteD, in de overtuiging dat die in de eerste plaats nuttig zullen zijn. Het Hoofdcomité meende dat. deze eenvoudige voor stelling der zaken voldoende zoude zijn, om het stand punt van het Roode Kruis in deze, duidelijk te maken. Al wat verder te zijner kennis komt. zal het der natie en in de eerste plaats aan de Comité's bekend maken terwijl het de opgewekte belangstelling waardeert, al uitte die zich soms in min vriendelijke woorden, en vertrouwt, dat die zijne verdere benoemingen in dezen krachtig zal steunen. Want al mag het Roode Kriis zelf geene partij kiezen, bij elk zijner ledén kan een strijd als deze op de innigste sympathie rekenen. Na het verzenden van dezen brief is bericht van de Kaap ontvangen, meldende dat geneeskundigen en rerplegingsmiddelen uitgezonden zijn. Over het in de vorige week druk besproken paleis, bewoond door wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, méldt de HaagSchë correspondent der Arnh. Cour. „Het paleis aan den Kneuterdijk, dat dus nu in elk geval zoo niet bewoond, dan toch voor bewoning geschikt gemaakt zal worden, moet op het oogenblik eene verzamelplaats van allerlei herinneringen aan overleden Oranjevorsten zijn. In de eerste plaats is de Slaapkamer van Koning Willem TI, die door hem ver- :latèhvwe"rd'om te TilbUrg'te 'gaan sterven, sedert 1849 óp last Wan Kóningin Atina Paülowna geheel gelaten in den staat waarin de Tabbing'die achterliet, liet is "één kléin vertrekje, op eene serre uitkomendeer staat eêh W&Übed en een WHséhtoestel met waschgerei, alles van ijzer, zooals men dat behalve in logementen van lagen rang, in de kampemeuten aantreft, blijk baar herinneringen aaD 's Konings leven te velde. Op last van de Koningin-weduwe, dertig jaren geleden, ge sloten, is dit vertrek nooit weder geopend dan bij ge legenheid der boedelbeschrijving na den dood van den Prins van Oranje. Men vond er toen nog de si garen van Z. M. verspreid en nabij de slaapplaats hét boek liggen, waarmede de Koning zich waar schijnlijk den laats ten nacht in slaap gelezen had Het was La dame de Monserau van Alexandre Dumas er lag een reepjepapier tusschen de bladen als bij blijvertje1 Na den dood van Koningin Sophia is het aandeel in' de meubelen, kunstvoorwerpen cn andere bezittingen dier vorstin, die aan den oudste harer twee zonen toeviel, in dit paleis overgebrachtonder anderen Gallait's „Jeanne la folie,"dat bij elk bezoeker van 'het Huis ten Bosch bewondering en afschuw tevens opgewekt heeft. Al die zaken zijn door Prins Alexan der -na -zijns broeders dood in denzelfden staat gelaten, zoodat het paleis op den Kneuterdijk gezegd kan wor den vol van droevige herinneringen te zijn aan de jongste verliezen ónzer dynastie. Onze Kohing, wiéfis gevoeligheid bekend is, heeft dan ook in de laatste jaren van dat gebouw niéts anders bezocht dan de gothische zaal, de voormalige schilderijengalerij van Willem II, die nu eu dan door Z. M. voor tentoon stellingen wordt afgestaan. Alleen op den dag der be grafenis vaïi den Prins van Oranje heeft Z. M. dat ge bouw voor weinige oogenblikken betreden, ó'mdat't het sterfhuis was, waaruit de begrafenisstoet den Iaatsten tocht naar Delft ondernam. Yoor de op morgen te Groede plaats hebbende verkiezing voor vijf leden van den gemeenteraad, zijn tot oandidaten gesteld de heereii A. Salorné, I. Trotfnp, A. J. Luteijn, H. G. Hammacher en P. R. van den Hemel. 's Koning9 jaardag is, zoowel ten hove als in onze gemeenten op dè gebruikelijke wijze gevierd. In het Koninklijk paleis had eene receptie en een diner plaats. In de residentie werd 's avonds eene illuminatie in het Voorhout ontstoken. Té Middelburg werd door de schutterij eü hét garnizoen, te Goes door 'de schutterij parade gehouden, en allerwege wapperden talrijke vlaggen. Biervliet, 21 -Februari. Deze gemeente is reeds eenige dagen in verontrustende spanning. Met primo Januari vau dit jaar was de burgemeesterszetel vacant geworden, terwijl Biervliet met de drie nabijgelegen gemeenten denzelfden burgemeestér hadden. Nu had ons gemeentebestuur zich tót de hooge regeering 'gewend met hét dringende verzoek óm een burge meester, dié tè Biervliet zijfc verblijf zou moeten hemen, dé keüze 'cp loijale wijze aan de Regeering overlatende. Hoofdplaat met 1600 en Waterlandkerkje met eeh 700 inWonefs, schenkt men een eigen burgemeester., terwijl Biervliet met 2200 zielen bij I-Jzeh'dijké ónder een burgemeester gevoègd wordt. Naat ik verneem zullen nog deze week allé ïaadslèden hun 'ontslag nemen, terwijl de ingezetenen, de kiezers, dezelfde raadsleden herkiezen zullen, waarna weer be danken en herkiezen zai "vólgen. Dit is zeker, dat er géén enkele festiviteit plaats zal hebben, geen vlag zal er wapperen bij de intrede des benoemden. In e'efie vergadering, te houden heden avond, en waartoe allé kiezers schriftelijk zijn bijéengeroepeD, zal alles nader geregeld worden. Beroepen te Axel ds. A. Renier, pred. te Berg- Ambacht (Zuid-Holland.) Bedankt voor Hèukelom door Ds. C. B.Oort huis te Woudrichem. Te Amsterdam is op ÖOjarigen leeftijd overleden dr. G. J. Vinke, seder 27 jaren predikant bij dè N. H. gemeente aldaar. De Kglise Libre deelt mede, dat het leger des heils sedert drie weken in Parijs vertegenwoordigd is door den heer Colleville, die daar eene verkenning komt doen. Het schijnt dat het leger alle geruchtma kende Vertoö'ningen aan dé overzijde van het kanaal laten wil. De War Cry (de oorlogskreet) het orgaan van het leger des heiis, zegt, dat als regel bij alle krijgsopera- tiën wordt aangenomen, óm óp zulk eené w\jze te werken, als overeenkomt mét dé bijzondere bëhöèftén van het volk dat men evangeliseeren wil.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2