Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. l«8f. Dinsdag 22 Februari. V. 710. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen fMjs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR Herijk der* Maten en Gewichten. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat tot den Herijk van Ma ten en Gewichten in deze gemeente, dit jaar zal worden gevaceerd, iu de Waag, onder hel Stadhuis en wel van den 912, 1419 en 2126 Maart a. s., telkens des voormiddags van 9 tot 12 en das namiddags van 1 tot 3 uren. Den 9 Maart uitsluitend voor Maten en Gewichten in magazijnen ten verkoop voorhanden. Zij herinneren voorts 1°. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht, en belanghebbenden bij de terugontvangst hunner voorwerpen dienen toe te zien ot deze de wet tige merken dragen, vermits alle latere reclames te dezen opzichte niet dan nietig kunnen worden ver klaard 2°. dat geen maten voor droge waren, bestemd tot het meten van granen, zaden, boonen, erwten en soortgelijke waren, mogen worden herijkt, dan verge zeld van den daarbij behoorenden Strijker3°. dat lengtematen van één en een halven meter, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van de oude maat, it. geen geval tot den Herijk zullen worden toegelaten 40. dat de onderdeelen van liet Gram (Milligram ge wichten), uit hooide der daartoe noodige fijne balan sen, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kun nen worden geverifieerd. (Min. beschikking van den 16 .April 1872, no. 193); en 5°. dat het overgangsmerk op weegwerktuigen e?i gasmeters, volgens de wet van 30 December 1S89 (Staatsbl. no. 254) nog van kracht blijft tot 1 Januarij 1882. Goes, den 19 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De- Sercetaris, HARTMAN. We zullen wel niets meer behoeven te voegen, bij hetgeen we de vorige week hebben gezegd, tot aan beveling van de adressen van Patrimonium uitgaan in zake de Transvaal. De adressen zijn thans te Goes en te Middelburg bij verschillende boekhandelaren ter teekening gelegd, en wij bepalen er ons toe het onderteekeneD van deze adressen van onze geest verwanten eenparig te vragen. Het is wel het minste wat we doen kunnen voor onze edele, maar verdrukte broeders. Goes, 19 Februari 1881. Het Bestuur van het Weeshuis, moest in eene gecombineerde vergadering met het Burgerlijk Armbestuur, op Donderdag 17 Februari, het droeve besluit nemen om 3 weesjongens wegens wangedrag, met 28 Februari a. s. te ontslaan. Tijdens het leven van vader Van Maldegem hebben die jongens zich dikwerf aan brutaliteit en onbehoor lijk gedrag schuldig gemaakt en meer dan eens zijn zij met wegzending bedreigd. In 't laatst van Januari hebben zij feitelijk verzet tegen den vader gepleegd en ZEd. op verregaande wijze beleedigd, waardoor het Bestuur is genoodzaakt geworden in het belang der orde die er in het gesticht moet heerschen, en der overige weezen, het woord bij de daad te voegen en hun te ontslaan. Dit besluit heeft algemeene sensatie onder de weezen gewerkt, en aal naar we hopen van zeer gunstige uit werking zijn. Vergadering van den Raad der gemeente Goes op donderdag 17 Februari 1881. Afwezig de Heereu Vervenne, Dr. Van Renterghem en Steketee. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken die allen voor kennisgeving werden aangenomen, werd behandeld een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot reorganisatie der burger avondschool en eene regeling der tractementen van de leeraren der hoogere burger scholen. Over de verhooging der jaarwedden werd veel ge debatteerd, waaraan al de leden van den raad deel namen. Een voorstel van den heer Pilaar om op eene nadere vergadering over dit voorstel te beslissen, werd verworpen, waarna het voorstel van B. en W.met meerder heidvan stemmen werd aangenomen. Voor hebben gestemd de heeren Mr. de Jouge van Eilemeet, Van Swinderen, Ochtman Massee, Kakebeeke, en van der Hoek, tegen stemden de heeren Quist, Callenfels en den Boer De heer Pilaar, hield zich buiten stemming, dit voorstel zal de gemeente jaarlijks f 1500 kosten. iSog is behandeld een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot eene wijziging der verordening op de boter en graanmarkt en wel Art. 4, zoodat het drijven van handel gedurende het beursuur geheel vrij is. De heer Kakebeeke sprak nog over verkoop van boomen in de nabijheid van het Roosjeshof. De vergadering is daarna gesloten. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en spaar bank te Goes, over de maand Jan. 1881. Ontvangsten Reservefondsf 2709.90 Storting aandeel. - 11688.33 Terugbetaling op schuld vordering - 113982.03 Interessen daarvoor en ger. interest - 4317.71 Opgenomen gelden. - 77509.715 Onkosten- Gezamenlijk bedragf 210207.685 Uitgaven Reservefonds f 57. Terugbetaalde aand. - 812.82 Verleende voorsch, - 157204.75 Terugbet. interessen - 454.71® Terugbetaalde opge nomen gelden - 48554.225 Interessen van opge nomen gelden - 898.40 Onkosten - 260 385 Gezamenlijk bedragf 208242.295 Kas-saldo f 1965.39 Uit het verdronken land schrijft men Heden, 17 Febr., is de beringing van de door braak klaar en zal worden opgeleverd zeven dagen voor den bepaalden tijd, hetgeen den aannemers een groote premie verschaft Heden staat het water weder 5,13 M. boven A. P. De val op de bovenrivieren doet ook hier val verwachten, hetgeen zeer gewenscht is. De dijken toch hebben zooveel geleden, dat op verscheidene plaatsen gevaarlijke wellen zijn gekomen. Met name te Wijk, Hedikhuizen en Vlijmen heeft men in groote zorg verkeerd Een kade, die een I gedeelte van liet binnenland van het hooger gedeelte I afscheidt, is doorgebroken, zoodat Dussen nog volop j water heeft en dit dorp, benevens Meeuwen, Babilo- 1 nienbroek, Drongelen en Doeveren niet dan langs een grooten omweg zijn te bereiken. De commissien van 's Hertogenbosch, Heusden en Werkendam zijn bezig de schade op te nemen. Nu de dooi sneeuw en ijs verwijderd beeft, komt de verwoesting eerst aan een dag. Het dijkbestuur zal een leening aangaan van f 85,000, om de kosten van de beringing te dekken. De eerst gelegde omkading is door het water weer geheel weggeslagen. Wonderen worden verteld van het feest dat ter/' voordeele der Watersnoodlijdeuden, Vrijdag avond L; bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gegeven. Een prachtige uitkomst bad dat feest voor allen die meenen dat op deze wijze liefdadigheid" wordt be oefend, want er zou groote minachting voer „het aardsche slijk", alias geld, te ontdekken, als men zeker niet algemeen onder eene over effecten en rentebelasting pruttelende of om een Keulscbe vaart requestreerende en adresscerende bevolking wach ten zou. Misschien echter hebben vreemdelingen ijverig mee geholpen orn de tonne gouds, die men zegt ontvangen te hebben, vol te maken, want we lazen ergens „Het aantal vreemdelingen, dat te Amsterdam was ter gelegenheid van de Faucy-Fair in het Paleis voor Volksvlijt, was zoo groot, dat men in het Amstel- Hotel de dienstbodenkamers heeft moeten inrichten tot logeervertrekken, om al de gasten te kunnen her bergen." Hoe dit ook zij, er waren circa 8000 bezoekers, die wedijverden om met kwistige hand geld uit te geven. Tot staaltje kan het volgende dienen Men zag voor een wafel een tienguldenstuk betalen. Op de vendutie van onverkochte goederen, Vrij dag nacht op het watersnoodfeest te Amsterdam ge houden, werd eene bonbonnière voor f 60 verkocht een teekening iverd met f 1000 betaald voor een paar linnen manchetten werd f 25 gegeven. Ook een paar staaltjes van wat er te zien was Men zag er bevallige Friezinnen, die de bezoe«« kers van wafelen en warme punch bedienden, de Zeeuwsche, de Brabantsche, de Overijselsche meis jes, alle in keurige kleederdracht. Eene Russische schonk echte Russische thee, eene Italiaansche ver- kocht^ frutti djItalia, fijne zuidelijke vruchten, El- zasserinnen, Spaansche gepoederde dames uit den tijd van madame de Pompadour, jonge meisjes in 16e eeuwsche Vlaamsche en Hollandscbe kostumen, die een De |Keyzer zouden hebben doen watertanden. Er waren er iu het rijke oud-Duitsche kostuum, dat aan een schilderij van Makart ontleend scheen, en figuurtjes die uit de lijst eener schilderij van David Bles waren weggeloopen. En dan was er een XVTI eeuwsche „kneip" Daar zat men in de omgeving uit dien tijd aan eikenhouten tafels, en naast kasten van gesneden hout, de wanden versierd met gobelins, gedreven-koperen schotels, tinnen schenkkannen en kostelijk porselein. De verlichting was daar enkel met de oud-Hollandsche vetkaarsen en het effect hoogst phanlastisch. Geen wonder zoo deze „wijnkneip" druk bezocht was en men op sommige oogenblikken geen stoel of roemer wijn bemachtigen kon, want de knechts, die hier zeer eigenaardig in het kostuum uit dien tijd gestoken waren, een grijs pak met roode strepen en kaproen, kwamen handen en beenen te kort om de middel» eeuwsche dorstigheid, waarmede daar onze tijdgenooten behebt waren, ie laven. Toen de klok van 12 ure 's Konings jaardag aan» kondigde werd de busie zichtbaar, en droeg Mevr, I Kleine, in 't zwart gekleed met een oranjesjerp de volgende dichtregelen van Schimmel voor De noodklok klept; het water bruischt De dijk berin wankt en wijkt. Nr«»r buiten wat daar l innen huist, Eer deur en muur bezwijkt 1 üc regen plastde stormwind loeit Neerstorten dak en bint.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1