Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. OVEREENKOMST. 'J IK8I- Zaterdag 19 Februari. V. 71». BINNENLAND. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen ^ijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN G. WIJ THAN, tc Middelburg Wed. A. C. JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR Personeele Belasting-. De BU GE ME ESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat de kohie ren no. 6 en 7 van het personeel voor deze gemeente, over het diedstjaar 1880—1881, op heden ter invorde ring zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 17 Februari 1881. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Onwillekeurig plaatst men dezer dagen twee ons welbekende Europeesche staatslieden naast elkander: Gladstone, eerste minister van Enge land, en mr. van Lijnden van Sandenburg, premier in Nederland. In hoe belangrijke zaken komen niet hunne daden overeen. Mr. Gladstone verklaarde zich vóór hij op het fluweelen kussen zat, in krach tige woorden vóór de vrijheid, en keurde dwin gelandij, de baatzuchtige en illiberale politiek zjjner voorgangers, onverholen af. Was dat een handelwijze als Beaconsfield in Zuid-Afrika had bestaan, wederrechtelijk de vrijheid van een volksstam te rooven? Zulke politiek demorali seert het volk, verstompt het rechtsgevoel, is een zaaien van wind (haat en nijd) die storm oogsten doet, en, wat alles afdoet, Hij die het M regeert kan op zoodanige handelwijze Zijne hooge goedkeuring Zijn onmisbaren zegen niet geven. De heer van Lijnden deed precies als eerst genoemde. Voor hij zat achter de groene tafel sprak hij mede vóór de vrijheid, en tegen dwingelandij. Ook hij laakte baatzuchtige illiberale politiek. TTij toornde, met al de welsprekenheid hem eigen, over de annexatie der beurzen van het niet den kend deel" der Natie, van menschen, die men ook boeren heet. O, schandezoo heette het toen ook Christenen zijn menschen, en moeten hunne vrijheid, de vrijheid omhunne kinderen te onder wijzen en op te voeden overeenkomstig hunne over tuiging, hoe eer hoe beter weêr hebben. Het is een booze en goddelooze politiek, vrijheid te ontnemen, zelfs ook daar waar het de teederste belangen geldt. Zoodanige politiek zal Neder land te gronde richten, het rechtsgevoel ver stompen, de Natie ontkerstenen, de twee spalt doen toenemen. Als man van Christe- lijk-historische beginselen waarschuwde de heer van Lijnden tegen zoodanige politiek, omdat ze den wil van God te na kwam, de eer van God weerstreefde en alzoo het heilig ongenoegen Gods zou doen komen. Best te begrijpen is het dat de Transvaalsche Boeren blij waren toen het ministerie van die ergelijke, baatzuchtige politiek, het conserva tieve ministerie Beaconsfield was gevallen, en toen Gladstone, de man, die der lieden baatzucht naar waarde had gebrandmerkt, en het opge nomen had voor de vrijheid der Boeren, eerste minister van Engeland werd. Immers, nu was men zeker dat er verandering ten goede komen zou. De daad zou nu bij het woord gevoegd worden. De handelingen zouden in overeen stemming zijn met de in 't openbaar beleden beginselen. Wie zou iets anders durven wachten Maar ach, wat faalde de verwachting! Hoe bitter werd de hoop teleurgesteld! Onnoozele Boeren! ook gij hebt getoond tot het niet denkend deel van het menschdom te behooren. Gij hebt gemeend dat een met ijver en vuur beleden beginsel het machtigst zijn zou, en daarin hebt ge u Nleerlijk vergist. Het fluwee len kussen en de hoogere politiek zijn machti ger. Als het moet dan werpen d'eze de beginselen over boord Het eerlijke, ronde, voor een ieder verstaan bare woord wordt dan omgezet in hoogere politieke phrases. Het heet danmen moet wel onderscheid maken tussehen het uitvoeren van die gevloekte annexatie-politiek, en hare besten diging, nu ze eenmaal is ingevoerd. Geloof me, houdt me toch voor verontschuldigd, als ik uu tegen mijne beginselen dus buiten mjjn mijn hart om dagelijks aan die dingen ar beiden moet. Het kost mij veel, maar 't ge schiedt uit pure liefde voor het Vaderland. Begrepen" zeiden de Boeren." Maar met dat al zijn we zeer in onze verwachting bedrogen. Met het oog op dö mannen der hoo gere politiek hebben we leeren verstaan Vest op Prinsen geen vertrouwen, Daar men nimmer heil bij vindt. Onder inwachting van 's Heeren hulp en bijstand gaan we dan ook zeiven doen wat we vermogen." De christelijk-historische partij in Nederland heeft onze stamgenooten in de Transvaal ver staan. Ook haar ging een ster der hope op toen het ministerie der baatzuchtige veroverings politiek, het «liberale" kabinet Kappeyne ineen zonk en moest heDengaan. Als zij daar ginds, hoopten ook hier velen dat er nu verandering ten goede komen zou. Wij allen zouden, als de Boeren, met de persoonsverwisseling in het kabinet verblijd geweest zijn, indien we we nog geen enkele teleurstelling achter dén rag hadden, indien ons nooit proefjes van die hoogere politiek waren geleverd. Toch, er was blijdschap bij sommigen toen onze van Lijnden de plaats ging innemen door mr. Kap- peyne verlaten, maar om slechts te meer teleur gesteld, te dieper verontwaardigd te worden Men spreekt en schrijft thans over den En- gelschen premier, als over mr. Van Lijnden wérd geschreven en gesproken. Met dit onder scheid evenwel, dat over de trouwelooze handel wijze van eerstgenoemde ook onze liberalen" met afkeuring spreken en schrijven, terwijl men de daden van mr. Van Lijnden met blijdschap toejuicht, en hem de eerste plaats in den Staat laat. Dat is ook politiek! Van die hoogere, booze soort! Ook hier heet hethet kan niet anders, üit liefde tot het Vaderland laat de heet van Lijnden zijne beginselen rusten. De annexatie-politiek te bestendigen is een domoor die het niet begrijpt heel wat anders dan ze intevoeren. Ook Neêrlands Christenen wenden zich tot God hun Heer, en zetten in Zijne kracht den reeds jaren volgehouden strijd voort, tasten bij ver nieuwing en dieper in de beurs, en zingen op hiin beurt het welbekende lied van hun Chris ten-dichter. ,Zij Vullen ons niet hebben, De goden dezer eeuw.' Q De Eerste Kamer is opgeroepen tegen den 28en dezer, des avonds. De hoofdingenieur Dirks werd Woensdag te Am sterdam tot lid der Tweede Kamer verkozen met 779 Btemmen. De heer Van der Biesen (katholiek) ver kreeg 158, de heer Wiegel (anti-revolutionair) 77 stemmen. Dat de Amsterdammers zeker van zijne verzekering waren, blijkt genoeg uit de opkomst der kiezers. Van de 4888 kiezers^ die Amsterdam telt, zijn er 1029 aan de stembus versohenen. Wanneer het eenigzins twijfelachtig was of deze zeer bekwame waterbouwkundige, die een groot voorstanden is van den te verbeteren Amsterdamschen waterweg, wel zou worden afgevaardigd, dan zouden de Amster dammers misschien wel getrouwer zijn opgekomen. De Keulsche Vaart toch is, meent men. eene levensquaes- tie voor Amsterdam en alleen de zekerheid van den uitslag verklaart de omstandigheid, dat maar precies ééu vierde gedeelte der kiezers opkwam en één zesde op den heer Dirks hunne stemmen uitbracht. Aanstaanden Dinsdag zal de heer Lion Cachet te Goes een voordracht over de Transvaal houden'. Ongevraagd raden we gaarne onze lezers die eenigszins kunnen om daarheen te gaaD. Dé Sprokkelaar van Rotterdam zegt betreffende een aldaar gehouden lezing over het zelfde onderwerp het volgende Met ongemeene belangstelling werd de rede van Ds. Lion Cachet gevolgd en we durven beweren dat 't niet alleen om het onderwerp was, want iuder- derdaad, we hadden nog zelden 't genot zoo'n gees- tige, gekruide voordracht aan. te hooren 1 Hoe weinig

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1