"handelsberichten. GEMENGDE BERICHTEN. Vuur gelegd en reepen gedroogd geitenvleesch daarop geroosterd tot een middagmaal. Zelfs 's nachts gaat de rei3 zio loor. Duurt de tocht lang, dan woidt een os geslacht, en zoo een maaltijd van versch vleesch toebereid. Bij zeer verre tochten moeten de ossen natuurlijk ververscht worden door een nienw Maandag had te Londen ten huize van den heer Verney, den bekenden Engelschen kampioen voor de rechten van de Transvaal, een gala-diner plaats, waaraan o. a. de leden van het Purmerender .comité deelnamen en voort9 onderscheidene leden van het Parlement. De heer Joh. C. Spruyt deed in een "heildronk het voorstel binnen- kort een Europeesche bijeenkomst in zake de Transvaal te houden, welk voorstel met'leven dige toejuichingen begroet werd Zaterdag aanstaande wordt te Londen een monster- Trausvaul-meeting gehouden. (iV- v. d. D.) her it, ïsciïüol ctt ieitdiitg, Ds. W. J. Gezelschap, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Botterdam, heeft het beroep naar Amster dam aangenomen. De oudste der Nederlaudsche predikanten, de heer P. van Borssum Waal kens, pred. te IJsbrechturn is in dea ouderdom van 86 jaar overleden. In 1877 vierde hij zijn 6(Jjarig jubilé. Sedert 1827 was hij predikaüt te IJsbrechturn. L a ii (I li o ii w. De Maandag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Walcheren der Zeeuwsche landbouwmaatscJiappijdie door ruim 100 leden bij gewoond werd, werd door den voorzitter, den heer A. den Boer, met eeu hartelijken welkomstgroet in het nieuwe en een terugblik op het afgeloopen jaar geopend. De rekening der afdeeling werd goedgekeurd in ontvang- op f 1663 en in uitgaaf op f 1175,16 dus met een goed slot van f 488.17. Tot afgevaardigden naar het hoofdbestuur werden benoemd de heeren A. den Boer en P. Melis en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Riemens en W. H. de Bruijn van Melis- eri Mariekerke. Al? vraagpunten ter bespreking op de aanstaande algerr.eene vergadering zijn voorgedragen de volgende onderwerpen: Waaraan is het toe te schrijven dat het rundvee-stamboek in Zeelaud zoo weinig deel neming vindt?" en „Zijn kuustboterfabrieken al of niet in het belang van den landbouw respectieve lijk^ in te leiden door de heeren Gerlach en De Kroo. Op voorstel van den voorzitter is nog besloten een ploegwedstrijd te doen houden, waarvan de regeliug aan het bestuur is overgelaten. Aan het bestuur zijn twee voorstellen ter overwegiug gegeven het eene om eeu landbouw-bibliotheek en een landbouw-museum op te richten, het andere om een waarborgfouds voor vee te stichten. (M. O.) 's Konings verjaardag zal Zaterdag op de ge bruikelijke wijse, o. a. ook door een inspectie der Schutterij, worden gevierd. Te Goes zullen eenige leerlingen van de hoogere burgerschool eene gymnastiek- en tooneelvoorstelling geven ten behoeve van de gewonden in de Transvaal. Het volgende geheimzinnige verhaal doet de ronde in de pers Op zeker dorp, dichtbij eene onzer Zuidhollandsche steden, deed, vooral gedurende de joLgste winter maanden, een ongehuwde jongedochter veel van zich spreken wegens hare buitengewoon hooge uitgaven. Was men van haar reeds eenigen tijd gewoon aan uitgaven, die van verkwisting getuigden, die uitgaven werden meer dan buitensporig, toen zij, hoewel door de natuur op eene in 't oog vallende wijze geteekend, kennis kreeg aan een jongmensch, niet geheel onbe middeld en een tiental jaren jonger dan zij. De plat- telandsdochter, met lang jak en eenvoudige muts, ver anderde nu plotseling iu eene dame, en men verhaalt wonderen van de wijze, waarop zij met het geld om- sproug. Werkelijk, vorstelijke geschenken werden door haar met milde hand uitgestrooid, en drinkgelagen en gast malen op hare kosten gegeven, die zich door buiten sporige kostbaarheid onderscheidden. De wijze waarop zij met de bankbiljetten van f 1000 omsprong, deed ieder verbaasd staan. Waar al dat geld vandaan kwam, wist niemand met zekerheid te zeggen. De jongedochter beweerde dat zij geërfd had en nog 11' 3 millioen had te wachten. Sedert begin van December is zij met haren beminde op reis gegaan om de erfenis nit Amsterdam te halen. Wat nu aan deze zaak vooral eene romantische geheimzinnigheid geeft, is het gerucht dat door een der bloedverwanten van het meisje eeu schat zou ge vonden zijn, die jaren lang zou verborgen geweest zijn in de kelders van een oud kasteel. Zooveel is zeker, dat de bedoelde jongedochter in het bezit was van heel wat gouden dukaten eu oude zilveren voor werpen. Te Maasland zijn twee kinderen verdronken. Een meisje van 6 jaar was met haar 3-jarig broertje aan de hand, voor eenige oogeublikken naar buiten gegaan. Toen de moeder hare kinderen niet. spoedig terug zag keereu, begaf zij zich mede op het erf en vond de kleine in de onmiddellijke nabijheid in eene sloot verdronken. Onder de loteningen der gemeente Slochteren, lichting 1881, vindt men één gehuwde met twee kin dereu, één gehuwde met één kind en één weduwnaar met één kind. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger van Maruui (Groningen) waaraan eene bezoldiging van f 750 verbonden is, hebben zich, voordat nog eene oproeping gedaan is, reeds 38 sollicitanten aangebo den, waaronder 23 candidaat-notarissen. Het getal leden der Vereeniging tot bestrijding van Kicakzalverij is thans geklommen tot 226. Onlangs woedde een belangrijke brand aan de Theems bij Londen. Naar het algemeen gevoelen zou die brand door Iersche oproerigen aangestoken zijn. De ontstelde verbeelding van vele Engelschen heeft reeds mijnen gezien onder het kasteel van Windsor, het verblik van Koningin Victoria. TIIANSVAAL. Spoedig kan weder een treffen tusschen de Boeren en de Engelcchen tegemoet gezien worden. De Eogelsehe bevelhebber zal wel genoodzaakt zijn den slag aan te bieden, want met bewonderingswaardige taktiek hebben de Boeren zich geworpen tusschen Colley en de versterkingen, die hem gezonden wor den. De Biggarsberg, die de Engelschan over moeten, is een tak van het Drakengebergte en kan op slechts enkele plaatsen worden overgetrokken. De groote weg van Maritzburg over Ladysraitk naar Newcastle, loopt over den Biggarsberg, nabij de plaats van L. de Jager, en de bergpas is hier zoo ontoegankelijk voor vijandelijke troepen, dat honderd Boeren scherpschutters minstens 500 vijanden, ook Engelsehe huzaren, kunnen tegenhouden of vernietigen. Een tweede pas, nabij Cronjés plaats, en een derde voorbij de plaats van Landman is geheel ontoegankelijk. Blijft over de Help-malkaar pas, doch om die te bereiken moeten de troepen van Greytown over het Mooirivier gebergte, dik begroeid met boomen en struiken marcheeren, waar zij een gewisse prooi der rifle-kogels van de Boeren zullen worden. Deze plaatsbeschrijviug geeft de heer Lion Cachet en de correspondent der Balv News wijst ook iu de volgende woorden op de gevaarvolle positie der En gelschen „De Biggarsberg behoort tot een bergrug, die door het noordelijk deel van Natal, van de Drakenbergen tot. dicht bij de Buffalorivier loopt. De weg, die ter hoogte van 4200 vt. door dat gebergte gaat, slingert door een nauwen pas, meestal de kronkelingen volgend van een beek, die in de Zondagsrivier uitloopt. Het terrein is zeer geaccidenteerd, zoodat scherpschutters overvloedige dekking kannen vinden. De aanvallende kolonne heeft op haar linkerflank de Drakenbergen, welker eenige pas (de van-Reenens- pas, dertig Engelsehe mijlen hemelsbreedte van de positie van Biggarsberg) door Yrijstaatsche Boeren bezet is. Het stadje Ladysmith, waar Engelsehe magazijnen zijn, is slechts 20 mijlen van de van Reenenspas verwijderd. De Engelsehe generaal zal dus wel eenige troepen moeten afzonderen en om Ladys mith te bezetten, en om zijii flank te dekken. Dat de wegen bijna onbegaanbaar zijn en er groot gebrek aan paarden en trekossen is, belemmert eveneens de bewe gingen der Engelschen. Ziedaar de ellendige positie van het Engelsehe le- dat nog altijd naar bslangrijke versterking uitziet, Zonder hoop en zonder sympatie. Uit een Reuter-telegram blijkt, dat zelfs in Servië de lezing van de bekende proclamatie der Boeren verontwaardiging tegen Engeland opwekt. Wel mag ieder Christen, zegt de heer Cachet, iu Engeland nu bidden Verlos, ons van bloedschulden. En die arme soldaten, die daar in den modder, zoo doodelijk gewond, op hunne dekens kouwden, komen voor rekening eener goddelooze politiek, die geen middelen ontzien heeft om tot het doel te geraken. Arm Engeland 1 Bur»-er 1 ij ke Stand. Middelburg;. (Van 6 tot 13 Februari.)Onder- trouwd E. H. J. Martijn, jm. 25 j. met A. D. van Heuven, jd. 23 j. Bevallen W. C. Holthnijzen, geb. Roth, d. L. C. de Rijk, geb. Helbers, d. J. A. M. Frederiks, geb. Bekaar, z. M. Baljen, geb. Louwerse, z. Overleden A. C. de Ilond, d. 4 j. A. Hanssers, man van M. J. Mulder, 67 j. E. Tazelaar, d. 11 m. E. L. N. M. van Karssen, d, 2 j. W. M, Vermeulen, z. 4 m. L. Sore], z. 38 j. C. Broerse, z. 2 m. Viissiugeu, (Van 5 tot 12 Februari.) Bevallen A. C. Tromp, geb. Antheunis, d. P. Tienpond, geb. Proost, d. E. C. Groenen, geb. Querin, z. J. de Laadmeter, geb. Filis, z. G. Naerebout, geb. Muller, d. M. F. Borgers. geb. Steijaard, d. S. P. Loois, geb. Dobbelaere, z. J. Daalhuyzen, geb. Verkam, z. C. Freuks, geb. Versluis, z. (levenl.) Overleden: P. J. Loois, man vau J. Le Sage van Hoeve, 52 i. S. Eekraan, d. 11 m. I. W. Forbes, jm. 69 j. G. Schot, man van W. C. Pacand, 52 j. G, C. Scharpentier, d. 13 j, J. van der Star, man van J. J. Loesberg 66 j. Goes. (Van 5 tot 12 Februari.) Gehuwd: C. Koomaü, jm. 20 j. met E. de Wolff, jd. 26 j. J. Vsrraeulen, jm. 20 j. met C. J. Zwartepoorte, jd. 20 j. GeborenA. M. Dekker, geb. Baas, z. J. J. van der Does, geb. Naastenhoven, d. L. Allaert, geb. Brand, z. A. Strijd, geb. Moerman, d. C. Meijler, geb. v. d. Hage, z. M. K. Dodraond, geb. Reijerse, z. J. Snoep, geb. Bakker, z. P. W. Huineman, geb. Kuiler, d. G. P. van Campen, geb. Danckaerts, d. K. K. Maartense, geb. Glerum, z. (levenl.) Overleden P. Koussemaker, z. 5 j. Graanmarkten enz. x Rotterdam, 14 Februari. Heden was er voor het eerst weder een volledige markt aangezien de meeste marktschippers waren aangekomen. De aanvoer was ir- dien tengevolge vrij ruim en werd meert-ndeels tot,./ vorige prijzen afgezet. TARWE Nieuwe inla- dsche vond bij knappe aan voeren vrij goeden aftrek en ging tot vorige prijzen geregeld van de hand. Vlaamsche, Zeewsche, Flakkeesche en Overmaaseke; de beste f9 a f9.75; extra puike f 9.80 a f 10, dito mindere f7.80 a f8.80. an inlandsche roode is niets genoteerd. ROGGE was ruimer toegevoerd er ging als voren vooral in de mindere soorten langzaam vap de hand. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasche de beste f 8.20 a f 8.60 dito mindere f 7-50 a f 8. GERST. Van Zeeuwsche was de aanvoer mede ruimer en er ging bij redelijke vraag tot vorige prijzen vrij wat van de hand. Zeeuwsche, Flakkeesche en Over maasche Winter-: de beste f6 a f6.40 dito mindere f5 a 5.90 dito Zomer-: de beste f 540 a 5,80 dito mindere f 4.50 a f 530. HAVER zonder verandering als voren, Inlandsche dikke f 4.60 a f 5 dito voer- t 4 a f 4.50 dito mindere f 2.70 a f 3.90. Van BOEKWEIT en BOEKWEITGRUTTEN is niets opgegeven. Van PAARDENBOONEN gingen de beste tot vorige prijzen langzaam van de hand, de mindere echter waren lager. De beste t 7.60 a 8; mindere f 6.80 a 7.40 DUIVENB JONEN als voren f7.75 a 8.50. BRUINE BOONEN niet veel aan en de beste tot goee vorige prijzen verkocht. Mindere weinig gevraagdde beste f 11.75 a 12.75; mindere f8.50 a f 11.50. WITTE BOONEN als voren minder goed te ver- koopen de beste f 12 a 13 mindere t 7 a 11.75. BLAUWE ERWTEN gingen langzaam als voren van. de hand. Walcherscke en puike Zeeuwsche f9.50 a 10; Zeeuws., Flakk. en Overm.de beste i 8.75 a f9.25 dito mindere f7.50 a f8. 0 SCHOKKERS als voren van f12 af 17, komen echter weinig voor. Van KOOLZAAD niets opgegeven. KAN ARTEZAAD veel aan er. lager. Het beste f9.50 a 1 10; goed en minder f7 a f9.25. Rotterdam, 15 Februari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 2 paarden, 904 runderen 117 vette en graskalveren, 56 nuchtere kalv. 34 schapen of lam meren, 366 varkens, 57 biggen - bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgtRunderen 1ste kwal. 90 c., 2de kwal. 74 c., 31e kwal. 56 g., kalveren 1ste kwal, 125 c., 2de kwal. 105 c., schapen 90 c., alles per kilo. In het magere vee was weinig handel. Goes, 15 Februari. Bij vrij ruimen aanroer van Granen was de stemming willig en ruimden alle arti kelen vrij vlug op. Tarwe f 8,80 f - 9,25 Rogge - 7,50 - 7,75 Wintergerst - 5,50 - 5,70 Zomergerst - 5,- 5,25 Haver - 3,80 - 4,50 Bruine Boonen - 10,- 11,— Paardebooüen - 7,20 - 7,60 Koolzaad - -,- -, Groene Erwten - 8,40 - 10, Boter - 1,35 H - 1,50 Eieren - 4,- 4,40 Vlissingen, 15 Febr. Boter per kilogram f 1,35 a f 1,28. Eieren f 5,60 per 100 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 15 Febr. 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2Va pet. 651/» dito - dito dito 3 773/s dito dito dito 4 103 Loten stad Amsterdam 3 109l/4 dito dito Rotterdam 3 103l/4 Rusland Ooligatiën 1798/1815 5 v Certific. Inschr. 5e serie 185 4 5 587/s- Dito dito 6e serie 1855 5 837e Obligatiën dito f 1000 1864 5 „98

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3