HANDELSBERICHTEN. en de mannen met wie wij te doen hebbenDit schrikkelijk lijden werd aan dappere en trouwe Kn- gelschen opgelegd, als een gevolg van de poging om te volharden in eene politiek die geen der beide groote paitijen in den lande zegt te kunnen goed keuren. Al deze ellende spruit voort uit het onver dedigbaar streven ooi vrije mannen, even dapper als wijzelven, te berooven van het recht, oin zichzelven te besturen op hunoe eigene wijs. Onze zaak in de Transvaal is eene „slechte" zaak slecht niet alleen uit het oogpunt van recht en zedelijkheid, maar ook uit dat van politiek. De Timesdie met hand en tand het ministerie verdedigt, spreekt niet over de oorzaak, alleen over de gevolg^p. Alweer dus begint de Times een hoofd artikel' over het jongste gevecht van generaal Colley met de Boeren alweer hebben wij een betreurenswaardig verlies van menschenlevens te vermelden, gepaard met eene nederlaag van generaal Colley. Hierna komt ook de Times tot de erkenning, dat alleen de duisternis den generaal moet gered heb ben van het alternatief om te kiezen tusschen eene overgave of eene vernietiging. Het is niet mogelijk, zegt het blad verder, om een juist denkbeeld te geven van de positie der strijdende partijen doch er schijnt maar te veel reden te zijn om te gelooven, dat bij dit tretfen, evenals bij dat van Laings Nek, al het voordeel van het terrein aan de zijde was der Boeren. Ons geschut vermocht waarschijnlijk weinig of niets hiertegen. Onze kanonnen waren zoo opgesteld, dat. de vijand met groote juistheid ,en op korten afstand zijn vuur er tegen kon richten, en het gevolg er van was dat de artilleristen den een na den ander dood geschoten werden. De Engelschen en de Boeren bij de Ingogorivier, De verschillende correspondenten deelen, elk op zijne wijze, bijzonderheden mede van het gevecht, dat jij. Dinsdag, naar het schijnt zoo roekeloos is aangegaan. De troepen verwachtten niet dat zij in een zwaar gevecht zouden geraken. De generaal had hun gezegd dat zij slechts eene demonstratie gingen ondernemen, en dat zij voor het middagmaal terug zouden zijn. Van 12 uur tot schemering was het een geweer-duel onder bedekking. De kanounen der Engelschen namen vau tijd tot tijd er deel aan; doch het vuur der Boeren was zoo hevig, dat het onmogelijk was de stukken te be dienen. Met uitzondering alleen van luitenant Parsons, die later op den dag gekwetst werd, waren alle offi cieren, kanonuiers en paarden in de batterij getroffen kort nadat bet gevecht begon. Een uur lang waren de kanonnen dan ook geheel tot zwijgen gebracht toen kwam infanterie helpen om ze te bedienen. De stukken waren letterlijk geheel wit van het spatten der geweerkogels. Er bij te staan was een zekere dood. Van tijd tot tijd slopen de Boeren wat naderbij; doch zij maakten geen enkelen aanloop. Het grootste deel van het gevecht had plaats op een afstand van 600 tot 700 yard. De taktiek der Boeren wordt beschreveu als bewon derenswaardig. Zij bewogen zich van flank tot flank, telkens hun vuur openende van onverwachte plaatsen. Chargeeren met de bajonet was voor de soldaten onmogelijk: zij zouden allen neergeschoten zijn voor zij den vijaud bereikt hadden. De toestand van Colley tegen zonsondergang scheen reddeloos. De mannon hadden geen eten, en tusschen hen en het kamp lag een moeielijk terrein. Ten 9 uur 's avonds gaf Colley bevel zoo stil moge lijk naar de rivier te trekken. De Boeren bemerkten deze beweging niet. Met groote moeite werd de rivier, die zeer gezwol len was, doorwaad. Eindelijk waren allen, behalve de gekwetsten en een ammunitie-wageu, aan den overkant. Het lijden der gekwetsten moet vreeselijk zijn ge weest. Zij hadden water, en de wind en de regen duurdeu den gafci en nacht voort. De dokter besohrijft dien nacht IH het slagveld als hartver scheurend. De ongeluk*^ riepen om drinken. Som migen kauwden op hunne dekens. Telkens verlichtte een bliksemstraal het met dooden en stervenden be dekte terrein. Ten 12 uur (Woensdag) kwamen er eenige wagens om de gewonden naar Newcastle te brengen. Vele der Boeren kwamen omlaag, en spraken met de wagen voerders. Zij bemoeilijkten het vervoeren der gekwetsten niet. Zij betreurden den oorlog, doch zeiden dat het hun plicht was alle soldaten neer te schieten die in hun land kwamen. Dr. Macgahan beschrijft de houding der Boeren als kalm en zelf- vertrouwend, zonder eenige neiging tot stoffen op hunne overwinning. Ware de genereal er niet in geslaagd des nachts weg te komen, hij zou zich Woensdag morgen onvermij delijk moeten hebben overgeven. De Boeren waren met het ochtendkrieken den aanval te her vatten doch zij hadden niet goed waclit gehouden, meenende dat de regen de rivier ondoorwaadbaar had gemaakt. Zij waren zeer teleurgesteld toen zij 's morgeus bespeurden dat de Britsche troep ontsnapt was. De soldaten raeenen dat de sterkte der Boeren niet veel boven 600 was. Generaal Colley heeft zijn geheelen staf ver loren. Zijn troep i3 zwak, en de stemming van zijn mannen is zeer .gezonken, terwijl die van de Boeren zeer g„rezen is. Volgens den correspondent van de Times te Dur ban, verzekeren de Boeren dat hun aantal bij het ge vecht van Dinsdag slechts een 100 man bedroeg, en dat huntie verliezen zich bepaalden tot negen dooden en vier gekwetsten. De correspondent meent echter (hij zegt niet op welken grond) dat die cijfers veel hooger hebben moeten zijn. Terwijl men bezig was de dooden te begra ven op- het slagveld, mengden de Boeren zich vrijelijk onder de soldaten, en hielperl hen zelfs de gewonden in de wagens leggen. Zij stoften niet, doch drukten kalm hun volkomen vertrouwen uit in den uitslag van den oorlog, en zeiden dat de Britsche troepen hoegenaamd niet tegen h> n op kunnen. Hnnne buksen zijn hunne eenige wapens die zijn daa ook geducht. Zeeuwsclie Brieven. Geachte Redacteur! Onder de opmerkelijke verschijnselen in onze dagen behoort wel in.de eerste plaats de onverholen geest drift die zich openbaart in de zaak van de Transvaal- scbe boeren. Die geestdrift heeft een gewichtigen grond. Ook in andere landen vertoont ze zich. Daar van spreken we echter nu niet; alleen zij vermeld dat in die buitenlandsche belangstelling veel politiek ver scholen ligt. Engeland is te recht of teu onrechte in bijna gansch Europa gehaat. Daar is bet zelf de schuld van;want eene politiek, baatzuchtig als die van het trotsche Albion is voor een eerlijk gemoed onuitstaan baar, en wordt niet vergoed door hetgeen de Engelschen door Bijbelverspreiding enz. doen, ja met kracht doen, ter bevordering van de komst van Christus' koninkrijk. Zulk eene natie behoorde vooral eene minder stuitende, eene Christelijke staatkunde te huldigen. Op deze wijze schaden zij het christendom zeer, en breken aan eeneu kant meer af dan ze aan den anderen kant schenen op te bouwen. Eugelaüds volk toone zijn geloof uit zijne werken; en welle niet langer uit eene zelfde ader het zoet en het bitter op. Wat ik echter vooral wilde ter sprake brengen is hetgeen we te dezeu opzichte in ons Nederland waar nemen. Inderdaad, eene opflikkering van den oud- hollandschen geest, den geest der vrijheid. Dien edelen geest die medegevoel openbaart voor het onrecht, den stam- of landgenooten aangedaan. Dit voorspelt wat goeds Begint, zoo dacht ik, het rechtsgevoel zich weer baan te breken in de gemoederen van ons Ne- derlandsche volk? Gaat men weer beseffen dat ver drukking van de zwakkeren door den sterkere weer zin wekt? Wat heerlijke toekomst ware dit voor ons vaderlandHoe zou dan weer de band der eendracht ons liefelijk samenbinden. Zie nu ginds liberalen en anti-revolutionairen zonder twisting samen zitting ne men in eene zelfde vergadering om hulp te bewerken voor de fel bestookte Transvaal. Lees hier hunne naamteekeningen onder en door elkander onder de aanbevelingen om dat doel te steunen! En wat heer lijk doelverdrukten te helpen bevrijden. Kampvech ters voor een groot beginsel met alle mogelijke kracht bij te staan! Gaat zoo voort, landgenooten, sprak ik' bij mij zelveD, M. de R. en zij dit blij verschijnsel de voorbode van blijdere tijden. Ook onder ons houde de verdrukking op van hen die zich onze liberale landgenooten noemen. Wij zijn hun toch nog nader dan de Transvalere Onze kamp voor vrijheid in deu edelsten zin des woords is toch minstens wel gelijk te stellen met dien welken de Transvaalsche Hollanders voeren. Waarom dan wekt die kamp, nu al jaren gevoerd, niet hunne sympathie Waarom wil men hier niet geven wal men ginds eisebt? De gevallen staan niet gelijk, zegt men wellicht. Voor die bewering beslaat geen houdbare grond, 't Is hier, gelijk daar, een strijd voor volle staatkundige en godsdienstige vrijheiddit laatste kan zelfs van de Transvaal niet eens worden gezegd. Deze zou Enge land gewis zoomin zijdelings als rechtstreeks aan banden leggen, door met kracht van geld de Trans vaalsche jeugd stelselmatig van Christus te vervreem den. Maar ziedaar tegelijk de oplossing van deze scbijnstrijdigheid in de praktijk onzer liberale land genooten. Was Christus en Zijn Rijk in onze zaak niet betrokken, o, wat zou de kwestie onder ons eenvoudig worden. Nog eer het jaar uit was hadden we een algemeen of nageuoeg algemeen stemrecht, ea hield de Staat op, ten koste van mdlioenen schats, opperschoolmeester onder ons te zijn. Hieraan twijfel ik geen oogenblik. Met achting, Uw vriend, K. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 12 Febr. 1881. Nederl. Certific. Werkelijke 9chuld. 2!/a dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscht*. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie 1855 5 Obligatiën dito 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 dito L, 100 1873 5 dito 1877 dito5 dito leening 1867—69 5 Loten 18645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig dito4«/3 Oblig. 9poorweg Poti-Tiüis. 4 dito dito Charkow Azow 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 öpanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën f 1869 6 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 4y2 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. pet. 657# 103 1087/8 1027/8 I 583/, 837# 98* 917, 91 95 797a 138'/s 1267a 937, r 937* 883/4 563/8 537, 863/, 62 627!. 617s 52 223/i6 2oy8 513/, 13 707a 100 Datum. Plaats. 15Febr.Middelburg. 15 Goes, 16 Kapelle Voorwerpen. Meubelen Woonhuis enz. Hoeije, Land enz. -Informatiën. Wouterse. Liebert. Pelle en V. d. Bussche. Karseboom. Pelle en V. d. Bussche. Middelburg. Koeien en Melkger. A. M. Tak. Krabbendijke. Boerenir.span. Van Dam. Boereninspan. Woonhuis enz. 16enl7Baarland. Boereninspan. 17 Febr. Krabbendijke. Boereninspan Krabbendijke. Kapelle 25 Van Dam. Pelle en v. d. Bussche. Oostkapelle. Kaphout. B. A. Verheij. Biezelinge. Boereninspan. Liebert. Heinkenszand. Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche Goes, Koeien, Hooi enz. Liebert. Goes, Winkelhuizen enz., Pilaar. Wissekerke (N.-B.) Boereninspan Roelof. Ovezand. Hoefje Inboedel enz. P. Overman. Heinkenszand. Woonhuis enz. Karseboom. Kapelle Koudekerke Rit them. Ovezand. Kapelle, Kloetir.ge, Kloetinge Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. Huizen en Erven. P. Loeff. Hofstede. v. Uije Pieterse. Boereninspan. Karseboom. Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. Boereninspan Pelle en V. d. Bussche. Boereninspan. Pelle en V. d Bussche. Ifispan. A, M. Tak. Boereninspan. Karseboom. Huis en Erve. D. Verhulst. Boereninspan. Karseboom. Boereninspan Roelof en Van der Moer. Hoedekensk. Boereninspan. Liebert. Clinge, Boereninspan. Fercken.TerNeu- zen en Schol ten. Wolfaartsdijk. Boereninspan, Pilarr. 5 Nieuwland. 8 Nisse, 1 Maart Souburg. 2 's Heer Abtsk. 2 Cortgene, Cadzand. Goes, 10 eu 11 Biezel. pold. 16 g Kapelle, 13 April Middelburg. Ho stede. Hammacher. Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. Boereninspan. Liebert. Boereninspan Pelle en V. d. Bussche; Hofstede. D. Verhulst.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3