Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland iaftl. Zaterdag* 12 Februari. 712. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, vVoünsdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, Ic Middelburg EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. 1—1 GEMEENTE-BESTUUR Aanneming van Sclioolleerlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woens dag den 16 Februari a. s., des uaraiddags te 12 uren, in een der zalen van het raadhuis eene zitting zal ge houden worden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaa»school voor on- en minvermogenden. Goes, den 9 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Sercetaris, HARTMAN. Nu de Engelsche klokkenspelers op hunne tweede kunstreis door Nederland het eerst Middelburg be zochten, achtten wij ons verplicht hen ook te hooren, gedachtig aan al wat over hen geschreven en gezegd is. Gisteren had in het Schuttershof de namens hen aangekondigde uitvoering plaats. Dat de faam hen reeds vooruitgeloopen was, bewees de ^opkomst van een overtalrijk publiek, waaronder velen uit Vlissiugen, en dat de hoorders en hoorderessen voldaan waren, bleek genoegzaam uit het daverend en welgemeend applaus, achter ieder nommer van 't programma aangeheven, 't Spel was dan ook inderdaad bewonderenswaardig, leder van de vijf heeren, waaruit het gezelschap bestaat, is blijk baar ten volle berekend voor zijne taak, en die is verre van gemakkelijk. Alleen door aanhouden Je, dagelijk- sche en jarenlange studie kan het hun mogelijk ge worden zijn, hunne klokken en klokjes, 131 in getal, in beweging te brengen met eene vaardigheid, welke ieder toehoorder doet verbazen, terwijl ztf daarbij eene maat vastheid aan den dag leggen, die de beste muzikant hen moet benijden, En niet alleen persen zij bewondering af voor hunne snelle en somtijds sierlijke bewegingen, zij weten ook aan hunne voordracht gloed en kleur bij te zetten. Ter afwisseling van de aandacht, en ten einde hun lichaam eenige verpoozing te gunnen, gaven de spelers eenige eenvoudige liedjes ten beste, eD deden de voor dracht biervan gepaard gaan met eenigszins zonder linge en koddige gebaren, die we eigenlijk liever achterwege hadden zien blijven. Niet dat er iets aan- stootelijks of ergerlijks in gelegen was, maar wij Ne derlanders zijn nu eenmaal meer voor het plechtige en deftige. Zorgvuldig werd echter thans vermeden, wat verleden jaar elders niet weiuigen aanstoot gaf. Noch door gebed, noch door toespraak werd getracht aan deze uitvoering een godsdienstig karakter te geven, dat zij niet bezit. Ook tooiden zich de heeren niet met slaapmutsen en staken zij het hoofd niet door gordijnen, toen zij hun „goeden nacht" zongen. De heer Moora, die de Engelsche heeren bij het publiek inleidde, gaf de nommers aan, die zouden voorgedragen worden, en deed in sierlijk Amsterdamsch in de pauzen eenige mededeelingen betreffende de spelers en hnn spel. Hij wees er o. a. op, dat deze heeren zoo geheel belangeloos hunne uitstekende ta lenten aanwenden de opbrengst hunner uitvoeringen hier te lande komt geheel ten bate van liefdadige in stellingen. De klokken, waarvan zij zich bij het spel be dienen, zijn van metaal vervaardigd en van lede ren handvatsels voorzien. Het groote verschil tusschen deze en de gewone klokken of bellen bestaat hierin, dat bij de eerste de klepels om- wouden zijn met vilt en slechts in één richting kunnen bewogen worden. Daardoor wordt een zacht, fraai geluid ontwikkeld. Aan het slot, toen de s- elers op aanhoudende en dringende uitnoodiging van het verrukte gehoor, een da capo gaven van het „Wieu Neêrlandseh bloed", had de heer M. den dwazen inval het publiek te verzoeken het volkslied meê te zingen. Op het programma was het optreden'der klokken spelers aangekondigd als eene /proeve tot veredeling van volksvermaak". Verstaat men nu onder volk de mindere standen, dan is het doel niet bereikt, want deze waren door den toegangsprijs van f 1,uitge sloten, zoodat zij buiten het bereik der veredeling vie len. Wil men er door leeren koe het volk veredeld moet worden, dan valt het voorbeeld, door de Engel sche heeren gegeven, buiten het bereik van iederen tot navolging gezinde. De vraag of wij iets zondigs of verkeerds iu de uitvoering gevonden hebben, moe ten wij, die niet kunnen beoordeelen of de toejuichin gen de spelers som9 tot ijdelheid en zelfingenomenheid leiden, in ontkennenden zin beantwoorden. In de meeste christelijke gezinnen, welke wij ken nen, wordt heel veel gedaan, toegelaten en zelfs aan gemoedigd, dat zedelijk geheel gelijk staat met het geen wij van de klokkenspelers zagen en hoorden. Laat allen die zich christelijk of kerkelijk noemen, of zoo genaamd worden, dit van de Engelsche klok kenspelers leeren, dat nauwe vriendschap, aanhanke lijkheid, vlugge samenwerking, bij welke niemand achterblijft, dienstbaar kunnen gemaakt worden tot het voortbrengen van de schoonste harmonie, welke allen, die er begrip of geen begrip van hebben, ver baast en eerbied afdwingt. Middelburg Februari. Naar wij vernemen, hoopt de Christelijke zangvereeniging Looft den Heer" alhier weldra het derde jaar van haar bestaan te ge denken, en zal zij bij die gelegenheid op Vrijdag den 25sten Februari a. eene openbare zanguitvoering geven op de zaal boven de Christelijke Burgerschool in de Bogardstraat. Programma's zullen zoo spoedig mogelijk a 25 cent verkrijgbaar worden gesteld bij den boekhandelaar F. P. Dhuij alhier. De predikanten Riemens en Rijnders hebben zich bereid verklaard bij die gelegenheid door een kort woord wijding aan die uitvoering te geven. De heer mr. B. C. Cau, oud-burgemeester van Zierikzee heeft, om redenen van gezondheid, ontslag gevraagd als voorzitter van het waterschap Schouwen. schikking over slechts ruim f25,000 hier is reeds ten behoeve van de strijders in Tra' vaal beschikt over f 13,000, zoodat alle middelen zich thans nog bepalen tot p. m. f12,000. Van de Werkmansvriend is een buitengewoon num mer verschenen tot opwekking eener algemeene deel neming in den hachelijken toestand onzer stamge- nooten in de Transvaal. Dit nommer, dat ruim verspreid wordt, bevat een adres van het werkliedenverbond Patrimonium aan Z. M. onzen koning een woord aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om hen te verzoeken in deze te doen wat op hun weg ligteen adres aan H. M. de Koningin van Engeland, en een woord van sympathie aao de Hollaudsche broedersin de Transvaal. Ten slotte bevat het eene opwekking, om door 't zenden van adressen van adbaesie deze poging van Patrimonium te steunen. Bovengeuoemd adres aan Z. M. is met eene van gelijke strekking, naar de M. C. verneemt, aan de ministerraad om advies gezonden. Be Standaard wijst op een feit te Rotterdam voor komende, dat de onzedelijkheid niet weinig bevordert. Het is dit Tal van Rotterdammers verhuren aan minderjarige meisjes kotjes en kamertjes voor f 4, 5, zelfs voor f 10 per week. Die hooge prijs wordt geëischt, omdat de verhuurders weten dat die kamertjes gebruikt wor den tot het bedrijven van schandelijke onzedelijkheid. Volgens de wet ziju zoodanige feiten strafbaar, maar in meest alle groote steden laat de overheid die schandalen toe. Te Rotterdam had men echter die verhuurders achterhaald, ze werden veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. De regeering heeft echter gratie verleend en eene boete opgelegd van f 25. Is dit geschied met weten van den minister Mod derman Zijn krachtig optreden waar wet en recht geschonden dreigen te worden is herhaalde malen ge bleken. Ook nu is, zoo niet herstel, dan toch waken tegen herhaling vau zoodanige toekenning van gratie te hopen. Onze hoofdstad wil het voorbeeld van talrijke jEuropeesche hoofdsteden volgen, door binnen enkele jaren eene internationale tentoonstelling te organi- seeren. Een kapitaal van 2 millioen is daartoe uit het bui tenland verstrekt, het gebruik van de terreinen ach ter het Rijksmuseum op de Stadhouderskade zal daartoe worden afgestaan, de voorloopige commis- sie vraagt thans van Staats- Provinciaal- en Gemeen tebestuur zedelijken steun. Het Roode Kruis had voor zijn besluit fot werk- dadige optreding in de Transvaal de vrije be Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is een schrijven ingekomen van den Minister van Waterstaat, waarin van de gemeente Rotterdam eene bijdrage vaD drie millioen wordt gevraagd voor de voltooiing van den nieuwen waterweg. Men weet dat dit werk wordt begroot op der millioen. d.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1