hoogen leeftijd, de anderen zonder opgave van redenen. Tte hooge raad te 's Gravenhage behandelde Maandag de zaak van W. M. de Jongh. Door den raadsheer Jolles werd het rapport uitgebracht. De ver ediger uir. Van Kossem bepaalde zich tot de be strijding van het arrest ten principale, zonder mid delen van cassatie voor te dragen, waarvan verw ijzing naar een ander hof het gevolg kan zijn. De Jongh vreest toch niets meer dau een vernieuwd onderzoek, waardoor hij gedwongen zou kunnen worden een en and r te vertellen omtrent de aanleiding van deze zaak Hij zou dan ook kunnen zeggen welke be stemming hij aan de f75000 wilde geven en toe lichten waarom hij tegenover zijn advocaat zoo geheel anders gesproken heeft als ter openbare terechtzitting Pleiter wil dus alleen trachten de levenslange tucht huisstraf in eene geringe straf te doen veranderen Op dien gror.d heeft De Jongh bewilligd in het be roep in cassatie in Jt belang zijner moeder en zuster, die hem op deze aarde willen wederzien. Het eenig midd-1 van cassatie is de schending en verkeerde toe passing der artt. 295, 296, 297 en 302 van het wetboek van strafrecht, juncto artikel 3 der wet van 1870 tot afschaffing der doodstraf, omdat het hof de V premeditatie heeft aangenomen. I Alleen dan bestaat er premeditatie als een vooraf beraamd plan om geweld te plegen de oorzaak van en niet de aanleiding tot den dood is. Vervalt echter de premeditan'e dan kan slechts eene gevangenisstraf **Tan 5 tot 25 jaren opgelegd worden- De conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op Maandag a. De heer mr. P. Mijer, gedurende korten tijd minis ter van Koloniën in het kabinet Heemskerk, daarna Gcuverneur-Generaal van Ned. Indië is dezer dagen in 68jarigen ouderdom te Scheveningen overleden. lurk, School en bending Beroepen te Heukelom ds. C. B. Oorthuis, pred. te Woudrichem. De heer E. J. van de Roemer, pred. te Ter Heiden, heeft bedankt voor het beroep naar St. Anna ter Muiden. Door prof. J. J. van Oosterzee werd Zondag jl. iu de Domkerk te Utrecht de dag herdacht, waarop hij in 1841 als predikant te Eenraes-Binnen het eerst het predikambt aanvaarde In 1817 te Rotterdam ge boren, bleef bij tot 1843 op zijne eerste standplaats, werd toen te Alkmaar, in 1844 te Rotterdam beroepen en in 1862 benoemd tot opvolger van prof. Vinke aau de hoogeschool te Utrecht. Met het nog onverzwakt talent, dat den jubilaris als een der meesters in de Nederlandscne kansel welsprekendheid heeft doen erkennen, hield hij Zondag tot de talrijke schare eene feestrede, naar aanleiding van Joh. 1 vs. 16. Het Utrecktsch Dagblad deelt van Maandag jl. het volgende mede Honderden oud-leerlingen en leerlingen van den hoogleeraar J. J. van Oosterzee waren bijeenge komen. Namens de aanwezigen sprak de hoog leeraar dr. Kruijf van Groningen den jubilaris op hartelijke en voor de gelegenheid uitnemende wijze toe. Woorden waren het van medegevoel in de -blijdschap van den feestvierenden dienaar van Chris tus, van waardeering van hetgeen deze èn als Evangeliedienaar èn als christelijk Godgeleerde geweest Was en gedaan had voor kerk en theologie, van ihuigen dank bovenal voor al wat de hoogleeraar voor zijne discipelen was geweest en had gedaan. Geen wonder, zeide de feestredenaar, was het daarom dat de leerlingen, al was het feest van den geliefden leermeester in de eerste plaat9 een kerkelijk feest, gretig de gelegenheid hadden aangegrepen, om hem op dit zijn feestgetijde te begroeten. Op een gegeven Wenk werd nu het zichtbaar blijk van der leeilingen deelneming en liefde voor-het oog van den jubilaris ontbloot, welks beteekenis de spreker daarna in korte trekken ontvouwde. Aller oogen rustten nu op het aan te bieden geschenk, bestaande in een monnmen taal stuk zilver. Een vrouwenbeeld, voorstellende den godsdienst, rust met de eene hand op een opengesla gen Bijbel en houdt in de andere hand het kruis met een vaandel, waarin de oud-cbristelijke naam cijfers zijn aangebracht van Christus-Koning, achter en naast het beeld zijn de titels aangehaald von de hoofdSverken van den jubileerenden aotem Christo logieLeven van JezusDogmatiek, Leerredenen een opschrift luidendeViro clarrissimo Johanni V8-». jacQi0 van Oosterzee per XD annos optime de eccleoia De xerito gratissimi discipuli, vertolkt, op met opzet een voudige wijze de bedoeling van het geschenk. Rondom staan et. beeld is een guirlande in goud aangebracht* hou- onherende de wapenschilden der gemeenten, welke de ibilaris achtereenvolgens heelt gediend: Eemnes, Alk in ar, Rotterdam, Utrecht, het laatste natuurlijk ^•gevat in de Sol Justiiiae, om daardoor de vereeniging van Evangeliedienst als academieprediker en hoog leeraar aan te duidenonder aau het zwart marmeren voetstuk ziet men de naamcijfers van den jubilaris, doorweven met de afbeeldingen der ridder orden, die de zeer begaafde en door velen ook in 't buitenland zeer gewaardeerde hoogleeraar in den loop van zijn ambtsvervulling had ontvangen. Toen de Hoogleeraar Kruijf uit aller naam dit geackenk aangeboden had, met de vurige bede, dat de geliefde Van Oosterzee nog lang voor Kerk en Theologie mocht gespaard en teD rijken zegen gesteld worden, nam de jubilaris, zeer geroerd, zelf het woord. Onder de vele verrassingen, hem op zijn feestgetij geworden, was hem dit blijk van aanhankelijkheid en liefde van zijne discipelen bij uitsfek aangenaam en bij veel dat soms zou nederdrukken, opbeurend. Nadat de hoogleeraar zich nog geruimen tijd onder zijne discipelen en vrienden bewogen had, deed eene commissie uit de aanwezigen den jubilaris eervol uitgeleide. Sluis. Tot groot leedwezen van alle vrienden van het Chr. onderwijs alhier, heeft de heer P. Voerman de benoeming aan de Chr. school in Klarendal, te Arnhem, aangenomen. Moge hij in deze gewichtige betrekking even ge zegend werkzaam zijn als hier en de openvallende plaats spoedig op eene waardige wijze worden vervuld. Ter Keuzen. Tot hulponderwijzer aau de chr. school alhier is benoemd de heer de Lange van Din- teloord. (IËMEN(jI)E BERICHTEN. Tengevolge van het stormweer van gisteren is de Nederlandschs bark Suzanna Elizabeth, kapitein Boucher, van de ankers geslagen en, nadat de masten over boord waren geslagen, op de Kaloot gestrand, De Noorsche schoener Saphir, kapitein Andersen, heeft de ketting gebroken en is gestrand beoosten Vlissingen. Vrijdag vierde een der meest geachte ingezetenen van Vlissingen, de heer C. Goeree, zijn 90eu jaardag. De jubilaris, nog een der overgebleven strijders in het Frauselie leger gedurende 1812, 1813 en 1814, ont ving van verschillende zijden blijken van belangstelling. MC.) Volgens een gerucht zou de oorzaak van het treurig ongeval te Nieuwedorp,bij den landbouwer Buijze gezocht moeten worden in het gebruik van pepermunt die met arsenicnm zou vermengd zijn. Een doos daar van zou op de bedsteeplank gevonden wezen. Van een werkman te Axel werd daar hij viel op 't oogenblik dat de trein wegreed, een been afge reden. Het been van den ongelukkige moest tot boven de knie worden iafgezet. Een brouwersknecht was in Y Binnengasthuis te Amsterdam overleden. Zijn lijk zou door de zorg zijner familie, uit het huis zijner weduwe, begraven worden. Zaterdag avobd werd dus het lijk, uit het gasthuis, door beambten derwaarts overgebracht. Maar toen het daglicht aangebroken was en de bloedverwanten den gestorvene nog eens wilden zien, bleek tot algemeenen schrik dat een verkeerd lijk, veel langer dan dat van den overledene, door de be ambten bezorgd was. Nog grooter werd de ontroering toen men veruam dat het ware lijk, tegelijk met drie andere, des morgens uit het gasthuis reeds ter aarde besteld was en alle toebereidselen voor de begrafenis dus voorloopig weder ongedaan gemaakt moesten worden. Tot hiertoe bepaalt alles zich tot de natuurlijke gevolgen eeuer zeer onaangename en betreurenswaar dige vergissing. Maar nu werd het verkeerde lijk eerst in Y gasthuis, teruggebrachtvervolgens werden alle vier de begraven lijken weder opgedolven, het ware eruit gezocht, in het huis zijner weduwe overgebracht eu van daar den volgenden morgen, onder algemeene deelnoming der geheele buurt, begraven. Voor de Begrafenisvereeniging te Amsterdam, die zich voorstelt met een kapitaal van f 250,000 de verouderde wijze van besraven te doen vervangen door degelijke en tevens sierlijke begrafenissen, zijn kostbare lijkkoetsen in de maak, enkele van f 2500 het. stuk, met spiegelglas en in keurige teekening Oostenrijksch model, ter vervanging der open bakken, waarin de begrafenissen thans geschieden. Voor de tuigen der paarden wordt een soort wedstrijd ge houden, waarbij de eerste leveranciers het beste ver- toonen wat zij in staat zijn te leveren. Uit het ingestelde onderzoek is volgens de Alhnaarsche Courant met voldoende zekerheid geble ken, dal de te Alkmaar verdwenen ontvanger der^regis- tratie zich van Amsterdam over Vlissingen naar Engeland heeft begeven. In de gemeente Schoierland vloog gedurende den jongsten sneeuwstorm bij een landbouwer een vogel in de schuur, die na veel inspanning gevangen werd, maar dien niemand kende. Hij is later in banden ge raakt vau een kastelein en dus op de rechte plaats, om bekijk te krijgen maar niemand heeft tot nog 'oe zijn naam kunnen zeggeu. De snavel is van boven hard rood, dat in een punt eindigt, over'geii9 groen met een zilverachtig glinsterenden weerschijn. De poolen zijn als de snavelalleen is de oppervlakte van het rood veel kleiner, d9 pooten zijn in verhouding van het lichaam zeer lang en van lange teenen voorzien. De natuur van den vogel is boosaardig een lekker bek is hij niet, want alles wordt door hem verslonden, plantaardig, zoowel als dierlijk voedsel. Het gevecht bij Lung nek. De uitvoerige tijdingen, thans omvangen, geven overvloödjg gelegenheid zich te overtuigen van het belangrijke gevecht. De artillerie aan den rechtervleugel begon het kamp der Boeren met granaten te beschieteu, terwijl deze het vuur uiet beantwoorden. Toen achtte men van Engelsche zijde het mogelijk zich van eene nabij lig gen den heuvel meester te maken. Zeventig man cavalerie zouden intusscbeu eene hoogte aan de rech'erzijde bestormen. Onder majoor Brownlow reden zij tot dicht bij den lop, waarin on geveer vijf seconden de helft uit den zadel werd ge schoten, Een onderofficier kwam nog binnen de verschansingen der Boeren, doch vond daar den dood. Het troepje trok af, herstelde de -gelederen en waagde nog een charge, maar uiets was besiand tegen het vuur waarmede de ruiters begroet werden, en zij moesten weder met groot verlies aftrekken. Inmiddels deed het 58e regiment een aanval op de voornaamste positie der Boeren. Het opklimmen der helling was vermoeiend, daar het gras lang en de grond nat was. In den aanvang waren de soldaten nog gedekt voor het vuur der Boeren maar zoodia ha.lden zij de hoofden niet boven een smaden bergrug uitgestoken, die tusscheu hen en hun doel lag, of ze werden niet eene verschrikkelijke volle laag begroet, terwijl van eene andere hoogte hun rechterflank werd beschoten. Het vuur had te meer uitwerking, wijl zij onder het klimmen opeengehoopt waren en op de hoogte geen tijd hadden gehad om zich meer ver spreid op te stellen. Toen de Engelschen vijf minuten onder dit vuur stonden, het zoo goed mogelijk be antwoordende, kommandeerde kolonel Deane deu heu vel met de bajonet te bestormen. Onmiddelijk daarna werd zijn paard onder hem doodgeschoten, en dade lijk opspringende riep hij om zijn manschappen gerust te si ellen L am all right'1 Pas had hij dit gezegd of hij viel, doodelijk gewond Toen nam majoor Hin- geston het commando over en gaf bevel de bajonetten op de geweren te zetten. Ook hij werd dadelijk neer geschoten en is later overleden. De Boeren hielden intusschen hunne verschanste posities. De Engtlsche soldaten lagen op den grond, nu en dan een schot lossende, als zij een vijand za gen; maar ah zij opstonden om den aanval te wagen, dan zoo beschrijven zij het allen was het een verschrikkelijk vuur dat hen begroette. Voor den laatsteu aanval waren zij op twintig ellen van de ver schansingen genaderd, maar zij kouden natuurlijk met hun vuur uiet zooveel doen als de Boeren. Hier werden majoor Poole en luitenant Dolphin gedood en hunne lijken werden gevonden op hunne plaats, voor hunne manschappen Kapitein Lovegrove werd ernstig gewond, terwijl bijna aiie onderofficieren wer den gedood of zwaar gewond. De soldaten die uit den strijd zijn teruggekomen, zeggen dat zij Kaffers in de rijen der Boeren hebben zien vechien. Waarschijnlijk echter waren dit wagen drijvers. Slechts tien officieren van het regement over leefden het gevecht, waarvan er nog vijf gewond waren. Onder den aftocht hielden de Boeren het vuur vol^ maar de Engelschen dekten den aftocht met granaten, die goed gericht werden zij vielen tien of vijftien el achter de aftrekkende troepen. Toen het regiment beneden kwam, werden de patroontasschen gevuld, de gelederen hersteld en de manschappen stonden bereid om een tweeden storm te wagen. Sir George Golly achtte dit echter ongeraden. De algemeene opinie is te Durban dat een vol gende aanval op Langnek wanhopigen weerstand zal vinden en dat de positie nooit zal worden ingenomen dan met groot verlies van menschenlevens. De dap perheid der Boeren verbaasde zelfs hunne landslieden, de Natalsclie Hollanders. Wijl zij jagers zijn van kindsbeen af. is hun schot doodelijk. Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 30 Januari tot 6 Februari.) Ondertrouwd F. Geldof, wed. 36 j. met L. van den Broeke, jd. 30 j. P. F. van der Feen, jm. 28 j. met J. S. Pické, jd. 23 j. A. Cornelissen jm 25 j. met S. Koole, jd. 25 j. Bevallen: W. C, Sinke, geb. Alewijnse, z. J. M. Buijs, geb. Tilroe, d. J. J. Vermaat, geb. Rietvelt, z. J. M. van Linschoten, geb, Riegen, d. A. M. de Bree, geb. van Maaren, z. J. Nilsson, geb. de Waal, z. J. C van Tatenhove, geb. Kooman, d. A. E. Eind hoven, geb. Zietse, z. M. Walraven, geb. Jobse, z. J. H. Meulraeester, geb. Hofman, z. L. Willeboordse, geb. de Witte, d. Overleden M. Wijkhuis, wed. van P. Goudswaard, 82 j. J. Rommael, man van F. Onderdijk, 49 j. S. Dingemanse, vrouw van P. Klinke, 61 j. P. A. Rik-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2