Nieuwe. Goesche Courant, i Christelijk-historisch blad voor Zeeland. 1U8I Donderdag 10 Februari. IV'. 711. BINNENLAND. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen fMjs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, Ie Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR Aanneming van Sclioolleerlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woens dag den 16 Februari a. s., des uamiddag9 te 12 uren, in een der zalen van het raadhuis eene zitting zal ge houden worden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaai school voor on- cn minvermogenden. Goes, den 9 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Sercetaris, H A R T M A N. Inlevering1 van Declaration. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Kijk, de Provin cie of de gemeente over h t atgeloopen jaar 1880 iets te vorderen heeft wegen9 gedane werkzaamheden, leverajitièn en dergelijke, om zijne declaratte daarvan voor het einde der ma*nd Juni aanstaande, in te dienen bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het wérk, de levering, als anderzins, last heeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Slbl. no 40), zooals dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli 1870 (Stbl* no 123), bepaald is, dat de Algemeene Rekenkamer feene vorderingen ten laste van den Staat verevent, ie niet ter harer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop de vorderingen, inge volge de wet van den 8 November 1815 (Stbl. no 51) verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden, de i voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig 1 ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte j vorderingen, voor de afsluiting der betrokken be grooting, door den Koning mocht worden toegelaten. Goes, den 5 Februari 1881. Buigemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De Secreteris, HARTMAN. Men leest in de Staats- Cour int Door den minister van Buitenlandsche Zaken is ter kennis gebracht vim het hoofdcomité der Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, dat de onzij digheid van het Nederlandsche Roode Kruis door de Britsche autoriteiten in Afrika zal •worden erkenu. De aan de gewonden en zieken van de beide in de Transvaal strijdvoerende partijen te verleenen hulp zal van de zijde dier autoriteiten de noodige medewer king ondervinden en met erkentelijkheid worden ont vangen De Standaard van heden komt misschien niet zonder reden waarschuwen dat we onze sympathie voor de Transvaal niet te hoog mogen achten. Het behaagzieke Nederland zoo spreekt genoemd blad beeldt zich al spoedig in zijne hooghartige zelfgenoeg zaamheid in, dat het zich nu eens het vuur uit de sloffen heeft geloopen, en onder luid applaus van heel Europa zich zelf in cordaatheid overtrof." Er mo=t iets gedaan worden. Een eigenlijk krachts betoon moet volgen. Naar het advies van de Standaard op deze wijze: lo, Door het vormen van een generaal comité, dat een deputatie van drie a vier kundige mannen naar de Hoven en hoofdsteden van Europa zond, om én op de diplomatie én op de publieke meening te werken. Wij'zijn de geroepenen om Europa over de Transvaal in te lichten. Europa wacht het van ons. En aller wegen, Weenen uitgezonderd, zal men een open oor en oog vinden. Zelfs naar New-York en Washington moest men heen. 2o. Door het afzenden van een deputatie uit min stens vier en twintig mannen van aanzien naar Londen om bij den troon van Victoria te pleiten en te pleiten in Downingstreet. 3o. Door terstond de Tweede Kamer saam te roepen en de Regeering te interpelleeren over haar koelbloedig nietsdoen. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft duizend pond sterling aan den Nederlandscnen consul te Kaapstad overgemaakt voor de verpleging van ge kwetsten in de Transvaal, en voorts per telegraaf aanvraag gedaan of eene Nederlandsche ambulance zou doorgelaten worden, De heer F. Lion Cachet, vroeger predikant in de Transvaal, thans predikant te Valkenburg, heeft in een vergadering van de Rotterdamsche afdeeling van Patrimonium het woord gevoerd over den tegenwoor- digeu toestand der Hollaodsche Boeren in de Trans vaal. Wij ontleenen aan het verslag, dat de N. R. Ct. vaa die voordracht bevat, het oordeel, dat de spreker velde over de kans, die de boeren hebben in de TransvaalNaar zijn meeuing houden de Boeren het in het open veld geen minuut tegen de Britsche artil lerie uit. Maar zoolang zij meester zijn van de Lang nek en zich daar nestelen, staat een hunner gelijk aan 20 Engelschen. En in dien Langnek ligt het zwaartepunt van den krijg. Komen de Engelschen er door heen, dan kunnen zij met hun geschut de weide aan den tegeuovergestelden bergrug bestrijken en dan is de zaak voor de Boeren verloren. Maar zoo ver is men nog lang niet. De Boeren, en zelfs hunne vrou wen zijn geboren scherpschutters. Ze missen niet wat onder het bereik van hunne uitstekende buksen komt. De Engelschen schieten te gelijk op de goed ver schanste Boeren, maar deze kiezen hun man en geen kogel, die zijn doel niet treft. De aanvoerders plaat sen een man hier, een ander daar, een derde ginds en dan heet het „Neef, nou mot jij dien officier, jij dien ander, jij dien derden wegblazen." „Ja oom 1" „Maar geen overhaasting, neef." „Neen, oom!" En ge kunt er zeker van zijn,dat de aangewezen personen een oogeublik later in het stof bijten. Kruit hebben zij sinds jaren opgespaard, lood heb ben zij voor het grijpen en hadden zij gebrtk, de Hollanders in de andere staten leven wel met de Engelschen in vrede, maar weten ook het middel om hunne broeders toch te helpen 1 In de Transvaal te komen is voor de Eogelschen moeielijk. Zij moeten „over dien 4000 voet hoogen Langnek en die is bij mooi weer en in vredestrijd reeds uiterst moeielijk"'te passeeren. Hoe dan nuP Colley is geen lafaard, hij heeft het geprobeerd en zich wijselijk teruggetrokken. Het is thans de regen tijd; het regent dan vreeselijk, alle paden zijn onbruik baar en wacht men op den winter, dan is er weder geen gras voor de paarden en trekdieren, die boven dien evenals transportwagens zoo maar niet voor het grijpen zijn. Toch zal het einde de ondergang zijn der Boeren, want, daargelaten dat ze zedelijk te gronde worden gericht, daar alle booze hartstochten bij hen door den oorlog ontwaken en de Godsdienst dan bij die anders zoo kinderlijk vrome lieden een cioode letter is de Engelschen zullen hen op den duur in de Langnek weten af te matten en als zij den doortocht moeten prijs geven, dan blijft hun niets anders over dan een guerilla-oorlog te voerendaar nu de BrP sche troepen steeds worden aangevuld en de Boe— die sneuvelt, door geen ander wordt vervangen, zuil;»* zij worden uitgeroeid, wanneer hun overschot niet maar weer verder de wildernis intrekt. Wat voor hen te doen Spreker gaf de middelen aan, die reeds in practijk .worden gebracht, maar spoorde, onder luide toejui ching, elkeen aan zich tot den Koning te wenden opdat onze diplomatie beproeve bemiddelend voor onze stamgenooten op te treden. Met bijzondere instemming en genoegen lazen we in de N. R. C. het volgende Toen verleden Donderdag, na de uitzetting der Ieren, de heer Gladstone zijne resolutie bepleitte tot verscherping van het gezag des voorzitters, was hij zeer aandoenlijk. „Persoonlijk", zeide hij, „zal ik van deze schikkingen weinig vrucht meer plukken mijn levensdraad is zoo goed als afgewonden." Had Lord Beaconsfield zoo gesproken, men zou geglimlacht en de schouders opgehaald hebbeu. Maar Gladstone is een ernstig, een zeer ernstig man een man van hooge aspiraties, diepe overtuiging, innige vroomheid. Zoo ten minste heeft hij zich levenslang voorgedaan. Indien hij alzoo werkelijk beseft dat hij met den eenen voet in het graf staat, en dat hem dus luttel tijd kan overblijven om kwaad dat hij bedrijft nog goed te maken hoe kan hij dan een oogeublik vrede hebben bij de gedachte aan hetgeen hij aan richt in Zuid-Afrik? P Die oorlog daarginds, die schandelijke onderdruk- kings-oorlog is zijn werk. Eén woord van hem had dien oorlog kunnen voorkomen. Had hij gehandeld naar zijne leerhad hij. toen het in zijne macht stond, ongedaan gemaakt het onrecht dat hij in an deren zoo heftig wraakte een volk zou zijne ge rechtigheid geprezen hebben, terwijl het thans zijne trouweloosheid vloekt. Hij, die gelooft aan eene hoogere verantwoordelijk heid dan die welke hij schuldig is aan de Britsche natie hoe denkt hij het te verantwoorden dat hij op het eind zijns levens zijne grijze haren nog over stelpt met het bloed-van hen die daar strijden voor diezelfde rechten, wier kampioen hij was sind9 vijftig jaren Indien zijn geweten hem deze vraag niet voorwerpt, laten menscheu het dan nog doen. Men is deze week begonnen met het vervoer van versche melk naar de markt te Londen, per stoom schepen van de Maatschappij Zeeland. De melk wordt, na volkomen afgekoeld tr zijn, aan het station Middelburg geleverd en na keuring in metalen kruiken churnsvan ongeveer 80 a 90 liter inhoud, naar Vlissiugen vervoerd met den sneltrein van 8u. 35m. rpet welken overigens geen bestelgoederen worden overgebracht. Aan boord van de mailboot worden de kruiken op een koele plaats op dek ge plaatst en bij aankomst te Qiieenborongh weder met den passagierstrein, die overigens geen goederen ver voert, naai Londen gebracht en omstreeks 8 uren d*" morgens aan het Holborn-viadnct-station afg.eleve* De Export-maatschappij heeft zich belast met verkoop. Te Groede bestaat de gemeenteraad vor^r 't oog, blik uit twee leden. In de eerste openb are °?D" «V ring dcor den nieuw benoemden burgenjeester gelefcS namen de heeren Gornelis, Mazure, Ljunis, de Vïio-g ger en Geeraert huu ontslag, de eersig enoemde wegen*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1