BUITENLAND. De Prinses Elizabetheen der mailbooten varende tusscheu Vlissingen en Qiieensborough, heett averij gehad. Zij is in aanvaring geweest met het stoomschip Moorsleyuit Sunderland, die de Prinses van achteren in de flank gevaren is, en daar belangrijke schade veroorzaakte, o. a. twee gelukkig ongebruikte kajuits hutten verbrijzelde en het stuurtoestel beschadigde. Mist was oorzaak van het ongeval, dat zeker nog ernstiger gevolg had kunnen hebben, indien de boot niet zoo dicht bij de plaats barer bestemming was ge weest, daar het sturen bijna onmogelijk was geworden. Te Ter Neuzen is een stoker, die aan boord eener Engelse-he. stoomboot wilde springen, in het kanaal gevallen en verdronken. Twee jongens die zich Dinsdag nog op het zwakke ijs der stads-vest nabij Bergen-op-Zoom waag den, zijn er door gezakt en verdroneu. Grocde. Bij gelegenheid van de installatie van onzen nienw benoemden burgemeester de heer J. G. Gerritsen werden door ZKd. alle schoolkinderen, 550 in getal, onthaald. EUuiswcei't. Woensdagavond vierde de Christelijke meisjesvereeniging „Eben-Haëzer" haar eerste jaarfeest. Hoewel zeer aangenaam begonnen, werd de feest vreugde gestoord, door het ontstaan van oneenigheid tusschen een begunstigster en de bestuursleden. Het verschil werd na eenigen tijd gesustzoodat op het einde der vergadering, de leden der vereeniging m t een vroolijk gelaat doch een moedeloos hart de feest zaal verlieten. Zeer ten onrechte waren de bestuursleden beschul digd, niet gehandeld te hebben volgens kun plicht. Men schrijft over de ontwikkeling der nieuwe badplaats Zandvooi't Over het spoor aankomende, treedt men van het station af direct een breede, ruime passage binnen, evenals die welke te Rotterdam door den architect Van Wijk, ook hier de ontwerper, gebouwd is. Die passage heeft, 26 winkels, met evenveel bovenwonin gen voor de winkeliers. De passage leidt direct in de groote kurzaal of het daghotel, een gebouw, dat, be halve de groote zalen, geschikt voor binnenconcerten en andere festiviteiten, 34 kamers bevat, waarin men gelegenheid heeft over dag te vertoeven en verver- scbingen te gebruiken. De zalen en kamers geven di- recten toegang tot bet terras van kolossaal groote afmetingen, in welks midden zich de muziektempel beviudt eu van waar raeu door een grooten trap on middellijk aan zee komt. Linke en rechts van het terras loopt de groote boule vard aan de uiterste kruin der duinen. Aan dezen bou levard zullen prachtige villa's verrijzen, waartoe de terreinen zich grootendeels reeds in handen bevinden van liefhebbers van 't wonen aan zee en van groote aannemers, en met welker bouw na den winter zal begonnen worden, opdat die in het aanstaande seizoen Bewoonbaar kunnen zijn. Achter dezen boulevard loopt eene straat, ontwor pen naar het plan van de „Rue de Rivoli" te Parijs, aan beide zijden van welke straat een overdekt trot toir zal worden aangelegd, om den bezoeker van Zand- voort eene wandeling aan het strand aan te bieden. Ook in deze straat zullen gebouwen verrijzen, bestemd tot woonhuizen, koffiehuizen, restauraiiën en winkels. liet Handelsblad heeft f 25 ontvangen voor de gewonden en zieken in de Transvaal, met het volgende bijschrift Wien Neêrlands bloed door de aders vloeit, Van vreemde smetten vrij, Wiens hart voor recht en vrijheid gloeit, Tast in den zak nis wij Hij zendt met ons vereend van zin, Met onbekrompen hand, Een offer voor de Boeren in Van 't Afrikaansche land. Een Amerikaansche Noordpoolvaarder deelt in de volgende woorden mede, in welken toestand de meegenomen eetwaren, door de koude in het liooge Noorden komen „De gedroogde appels en perziken", zegt hij, „werden écu vaste, in elkander gedrongen massa en het was onmogelijk hen uit het vat te krijgen. Wij beproefden het op verschillende wijzen, doch de kortste en beste weg was, het vat met de Vruchten met een bijl nit elkander te slaan, en dan de afzouderlijke klompen in de keuken van het schip te laten ont dooien. Zuurkool zag er als mica, of, juister nog als kalksteen uit. Boter en reuzel, die minder veranderen, vereischten een zwaren beiiel en hamer. Varkens- en ossenvleeesch zijn zeldzame proefstukken van floren- tijnsche mozaïek, waar men niet eens met de bijl, doch slechts met breekijzer en hefboom of zaag bij komen kan. Een klomp lampolie, die uit de duigen Van het vat gehaald was, geleek een stuk zandsteen en onze ingemaakte eetwaren kouden uitstekend voor kanonkogels gebruikt worden." Een sneeuwstorm heeft over een groot gedeelte van de Vereenigae Staten gewoed. De vor9t is zeer hevig, eu de scheepvaart in de haven van New-York wordt door het ijs verhinderd. Eenige spoortreinen in het Westen zijn door de sneeuw ingesloten. In Cali- fornië houdt de regen aan, en wordt door watersuood niet weinig verwoest. BOgKAAKOTMtM. Voor de Zondagscholen. De Christelijke Familiekring, een maandblad uitge geven dour de Nederlandsche Zoudagschooi-vereeni- ging, is ziju vijfden jaargang ingetreden, wordt voort durend net eu met zorg geredigeerd, en mag aanspraak maken op den steun vau allen die in eenige betrek king tot de zondagschool staan. In ons voorlaatste nommer deelden we eene opgave mede van de bestaande zondagscholen, getrokken uit deu Almanak der Nederlandsche Zondagschool-vereeniging. Aan ieder die weten wil wie met bem of haar op de zondagschool arbeidt, en hoe de stand der scholen is, zij dit werkje aanbevolen. Voor Jong en Oud. Een goed boek voor onze jongens isTkeophile Gay. Het Heilige land. Mijne reis en mijn verblijf te Jeruzalem. Naast werkjes als de Bijbelsche Archeolo gie van Beuker b.v., verdienen zoodanige werkjes een plaats in ons huis. Ze bevorderen op uitnemende wijze Bijbelkennis. 75 cis. voor dit boekje is boven dien een geringe prijs. Van geheel anderen aard is het werk van Krura- macher, getiteld de Wandelingen Israels, in een eu negentig leerredenen. l)it hoofdwerk van den alom bekenden Krummacher van Elberfeld, verdient nog grootere bekendheid dan liet nu reeds verworven heeft. De werken van Krum macher behooreu tot de christelijke classieken. Ze ver ouderen niet. Al het bovengenoemde wordt uitgegeven door de heeren Höveker en Zoon te Amsterdam. Geen Parlement ter wereld heeft misschien ooit een tooneel opgeleverd als het Engelsche Lagerhuis deze week. Maandag begon eene zitting die een of twee en veertig uren onafgebroken heeft geduurd. 't Is onmogelijk, van dit verward gekakel weinig anders dan een opeenvolging van voorstellen en wei geringen om te verdagen, nu en dan verlevendigd door heftige woordenwisselingen tusschen den voor zitter en de Iersche sprekers een overzicht te le veren. De dertig Ieren scholden, raasden, praatten onzin, dienden amendementen in eu bestreden ze, en deden dat alle9 om den tijd te verknoeien die anders be steed zou wordeu aan de behaucleling van de wet tot bescherming van lijf en goed in Ierland. De leden der oppositie zoowel als der regeeringspartij waren genoodzaakt dit aan te zien, omdat het huis houdelijk reglement niet in zulke rustverstoring voor ziet. Eindelijk bleek de maat vol te zijn. De voor zitter verklaarde dat het nu genoeg was, en wierp onder toejuiching van alle wélgezinde leden, en onder heftige afkeuring van de Home-Rulers eindelijk Woens dag namiddag den rustverstoorders den handschoen toe. Hij deed stemmen. Gisteren herhaalden zich nog heftiger tooneelen. Davitt, de stichter van het Iersche landverbond was gevangen genomen. Waarom vraagt een Ier? De regeering zwijgt. De Minister Gladstone zou toen aan het Huis maatrege.en voorstellen om tooneelen als deze week plaats hadden te voorkomen. De Ier Dillon begint alweer met een motie voor te stellen. De voorzitter gelast hem te zwijgen, en na weigering verplicht hij den Ier zich te verwijderen, waaraan slechts door overmacht kon voldaan worden. De heftigste, oproerigste tooneelen gaan aan zijne ver wijdering vooraf. Op Dillon volgtParnell, ook hij wordt door de politie gedwongen de verga derzaal te verinten, op hem volgt Finigan en eindelijk werden alle leden der bekende Iersche partij ten ge tale van 36 geschorst omdat ze weigerden te stemmen. Onschuldig als zeker de leden der achtbare verga dering zijn, moet het spectakel van eenige leden in zijn midden gemaakt wel treurig aandoen. De partij die door zoodanige handelwijze moet gediend worden is diep gezonken. Uit de Transvaal is heden geen nieuws. Generaal Colley wacht op versterking en de Boereu gedragen zich waardig, ze bepalen zich tot de verdediging van het hunne. §e htuoncni ran üuid-gjtfrilia. De heer dr. J. A. Roorda Smit, die zich als plei ter voor het goed recht der Transvaalsche Boeren heeft doen kennen, deelde dezer dagen eenige belang wekkende bijzonderheden mede, betreffende de oor spronkelijke bewoners van Zuid-Afrika. Nu aller oogen op het „donkere werelddeel" ge vestigd zijn, dachten we het goed daaromtrent een en ander mede te deelen. Drie volkstammen bewoonden voorheen, voor dat de Europeanen er zich hadden gevestigd, den bodem van Zuid-Afrika: de Hottentotteu waren de bewoners van de wesikust, de Kaffers van de oosikust en de Beshuanen bewoouden de binnenlanden. Van de Hottentotteu onderscheidt uien vier groepen: de eigenlijke Hottentot! eu of Quaiqua, de fCorauna's of Koa-qua, de Nama-qua en de Bosjesmauuen of Sa-qua. Zij kenmerkeu zich door de geele kleur van huune huid, uitstekende waugbeeuderen, :een spitse kin, breeden neu9 en eenigszins schuin staande oog leden het haar is op zeer eigenaardige wijze gegroeid eu bedekt den schedel niet geheel. De vreemde naam, dien zij dragen, is door verbas tering ontstaan de Portugeezen, de eerste Europeeërs, die met hen kennis maakten, noemden hen Saldanhas; met een reeks van overgangen werd deze naam door de Hollanders ten slotte vervormd tot Hottentotteu. In vroeger tijd waren de Hottentot ten een nomaden volk; zij veranderden onophoudelijk van woonplaats, Huune kleeding is zeer primitief eu bestaat slecht uit een gordelband en een mantel van dierenhuiden zij gaan blootsvoets, maar hunue beenen zijn met riemen vau ossenhuiden omwonden. De bewerking van metaal was bij hen bekend, hoewel niet algemeen, want ijzer b. v. was voor hen een zeer kostbaar artikel, ofschoon in hun land veelvuldig ijzerertsen voorkomen. Hunne wapenen waren oorspronkelijk pijl en boogzij ver giftigden hunne pijlen met slangengif. Door verschillende schrijvers is beweerd, dat het ras der Hottentotten sterk in aantal vermindert en wellicht mettertijd zal uitsterven. Op grond van per soonlijke onderzoekingen, kan dr. Boorda dit tegen spreken. Hun aantal is altijd zeer klein geweestvan omstreeks 1500 tot heden is het nagenoeg 't zelfde gebleven doch eerder is 'tiets toegenomen dan ver minderd. De geheele Hottentotsche bevolking kan op ongeveer 200,000 zielen worden gesteld. Zeer opmerkelijk is de gelijkenis, die tusschen de Hottentotten en de Chineezen bestaatwel biedt hun taal geen verwantschap aan met die van de Chineezen, althans naar het oordeel van den Leidschen hoog leeraar dr. Schlegel, maar het uiterlijk en de zeden en gewoonten van de Hottentotten geven wel eenig recht om aan te nemen, dat zij van Aziatiscben oor sprong zijn. Volgens een legende, die onder de Kc- ranna's algemeeo bekend is, zijn hunne voorouders met schepen over de zee gekomen. Daarvoor pleit ook het feit, dat bij de komst der Europeanen in Zuid-Afrika zij bij de Hottentotten groote kudden schapen vonden van de soort der vetstaartschapen, die ook in Midden-Azie inheemsch zijn. Uit de vermenging van Blanken en Hottentotten is een bastaardras ontstaan, dat zich tot een afzonder lijke stam vereenigd heeft, en eerst de diamantvelden heeft bewoond later, toen ontdekt werd welke schatten in den bodera van die streek verborgen waren, werd hun een andere landstreek, aan de oostkust gelegen, tot woonplaats aangewezen. De Hottentotten zijn een zeer poëtisch volk zij bezitten in hooge mate de gave van vertellen en hunne melodieën zijn dikwijls zeer aardig om aan te hooren. Talrijke legenden zijn bij hen in omloop. Ook de Bosjesmannen zijn niet van eenig kunst gevoel ontblootmet natuurlijke bergoker hebben zij velen rotsen en holen in hun land beschilderd met ruwe afbeeldingen van menschen en dieren. De overige oorspronkelijke bewoners van Zuid-Afrika zijn niet geel van kleur, zooaU de Hottentotten j hunue huid vertoont alle nuances van lichtbruin tot zwart toe. Groot verschil bestaat er niet tusschen de eigenlijke Kaffers, die de kuststrekeu bewonen, en de Beshuaua's, de bewoners der binnenlanden- De verschillende stammen zijn blijkbaar alle aan elkander verwant en ook de talen hebben veel overeeukomst met elkauder. Den naam, waarmee zij in Europa be kend zijn, hebben zij aan de Portugeezen te danken; bet woord Kaffer is van Arabischen oorsprong en beteekent ongeloovige. Groote vereering hebben de Kaffers voor hunne koningen, die zij als halfgoden beschouwen, wier stamboom zich iu de hooge oudheid verliest. Na den koning, zijn de gewichtigste lieden bij de Kaffers de tooverdokters. Hun taak is zeer uiteenloopend som migen houden zich bezig met het voorspellen der toekomst, anderen hebben de menschelijke kwalen te genezen, nog anderen leggen zich er bijzonder op toe om „regen te maken." Hun werkzaamheid beeft veel overeenkomst met die van de zoogenaamde duivelban ners, die in sommige streken van ons vaderland nog onder de plattelandsbewoners in een aanzien staan, dat zij in geen enkel opzicht verdienenintusschen zijn zij soms in gevallen, waar zij als chirurgijns kunuen optreden, werkelijk handig en weten dan niet zelden gepaste en goede maatregelen te cemen. De bijgeloo- vige Kaffers stellen in de uitspraken van hunne toover dokters een onbeperkt vertrouwen, dat door dezen en door de koningen, die hen in hun dienst hebben, maar al te dikwijls misbruikt wordt, om de onder danen geld af te persen. Bij de Kaffers is de veelwijverij zeer in zwang. De wijze, waarop een jonge Kaffer zijn vrouw ten huwe-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2