Nieuwe Goesche Courant, Christelijk'historisch blad voor Z eel and. 1881. Zaterdag 5 Februari. IV9. 709. BINNENLAND. Iterh, School ttt Girding GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woisnsdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen IMjs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. ÜITGAVR VAN F. G. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, tc Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Dezer dagen is van de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen met bet beste gevolg te water gelaten de tweede teakhouten loodsscbooner, aldaar voor rekening van het Belgische gouvernement vervaardigd. Goes. Een zestigtal dames alhier hebben zich ver- eenigd om aan herstellende kranken, goed en deug delijk voedsel te verschaffen De leiding van deze liefdadigheids-instelling is opgedragen aan de dames Post Van der Goot, de Jonge van Ellemeet- Sp'renger, de Laat de Kanter en de Jongb. Hans weert, 3 Eebrnari. Het drijfijs op de Westerschelde is zoodanig opgernirad dat de spoorboot WalzoordenVlake weder in de gelegenheid is gesteld, haar taak te vervullen. De sleepboot Martina Johanna stoomde den 3 Februari met volle kracht door bet kanaal, dat nog potdicht van 't ijs lag, naar Wemeldinge. Door den burgemeester van Grijpskerke en Melis- kerke, bijgestaan in eerstgenoemde gemeente door de wethouders, werd deze week de collecte voor de Watersnoodlijdenden gehouden. De opbrengst in eerst genoemde gemeente was f 72,12. Te Souburg bracht de collecte f 132 op, en te Koudekerke f 531.17'. De Goesche afdeeling van de Centrale Liberale Kiesvereeniging heeft een besluit genomen dat toe juiching verdient, maar dat ons tevens verwondert. Men zal voortaan niet mogeu meestemmen tenzij men twee maanden lid der Kiesvereeniging geweest zy. Als redenen, die tot dit besluit hebben geleid, worden opgegeven, het misbruik dat van een massaal toetreden kan worden gemaakt, indien de keuze loopt over personen. Men wil het beginsel op d*n voor grond dringen. Uitnemend. Toch schept, als we ons niet bedriegen, de kies- Véreenigingzich illusiën; zelfs een personen-strijdvoor velen ongetwijfeld de aantrekkelijkste is maar zelden in staat belangstelling voor de stembus en voor de publieke zaak te doen ontwaken. En beginselen Het Roode Kruis zal thans de hulp ter verpleging van gewonden in den Transvaalschen oorlog op zich nemen. De heer Gramberg, voorloopig voorzitter van het Oranjekruis heeft, volgens zijne verklaring te Botterdam, thans de nieuw gestichte vereeniging laten vallen, zoodat nu alles in 't reine is. Als de beeren in den Haag, het Hoofdbestuur van het Roode Kruis uitmakende, maar wat vlug zijn, en dat laat volgens verklaring van de zieken verpleeg ster Mej. Groen, die op de verg- w .e Rotterdam tëgenwoordig was, heel wat te w'enschen over. Yoor ons nationaliteits-gevoel is het treurig te hooren dat de huizen aan den laatsten Hollandschen han delspost in Japan staande, zijn verkocht. Yan deze factory waaide in den Franschen tijd, toen de Hollandsche vlag zich nergens vertoonde, de bekende driekleur. Het prachtige Nederlandsche Handelsetablissement voor korte jaren te Port-Saïd door wijlen Prins Hendrik gesticht, zal mede gesloten worden. De ijsopruiming van de benedenrivieren, die nog met ijs van 12 tot 25 centimeter dikte vastzitten, is op verschillende punten met kracht begonnen, nadat een goed geordend plan tot uitvoering aan de betrokken militaire autoriteiten, met de uitvoering belast, is mede gedeeld, De door het Rijk gehuurde radersleepbooten worden gebruikt op de Lek, Maas, en op de Nieuwe Merwedede monitor De Panter moet de verkregen geul vergrooten en het zoomijs verbreken. De monitor De Haai doet aan den Moerdijk der gelijke nadere opruiming, en het plan zal vermoedelijk aan dat stoomschip de verbrijzeling der ijsbezetting in de Dordsche Kil aanwijzen, Yerder zijn op de Lek van Lekkerkerk af en bij Woudrichem detachementen der mineurs werkzaam om het ijs door kleine, een voudige lithofracteur-mijntjes te doen scheuren en barsten in de aangewezen richting d. i. in de vaargeul der rivier. De daarop volgende werking der rader-stoombooten wordt zoodoende het meest bespoedigd en verhoogd. Te Dordt is daarenboven een detachement der torpedo compagnie voor het aanbrengen en ontsteken van mijntjes voor de opruiming van het ijs in de Kil en Merwede. Volgens den emplacement-staat vastgesteld door den minister van waterstaat, is de leiding der werkzaamheden, opgedragen aan den hoofdingenieur van het rivierbeheer, en verder zijn tot uitvoering aangewezen de ingenieurs van den waterstaat Leemans, Schnebbelie en Hoogerwaard, benevens de civiel-iuge- nieür Lelij en eenige opzichters. Zoowel de stoomsche pen als de militaire detachementen volgen de aanwijzin gen, door die ambtenaren voor de opruiming te geven. De waterstand op onze rivieren is, hoewnl op som mige plaatsen een weinig wassende, volstrekt niet onrustbarend. Gisteren avond kwam de Arasterdamsche Kiesver eeniging Burgerplicht bijeen tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature Vening Meinesz). Enkele oogenblikken werd gesproken over eene hernieuwde canc^datuur Kappeyne. Dsor een der leden werd zelfs nog het volgende voorstel gedaan ,De vergadering, van gevoelen dat in de kiesver eeniging Burgerplicht een zeer sterke partij is, die gaarne, niettegenstaande het bedanken van mr. Kap peyne, hem toch in de Kamer zou willen zien, acht wenschelijk zijn candidatuur te bespreken, vertrou wende dat er geen aanvallen zullen worden gedaan op een afwezige die zich niet verdedigen kan.' Dit. voorstel werd met 63 tegen 28 verworpen, nadat medegedeeld was, dat de heer Kappeyne per telegraaf, had verzocht niet in aanmerking te komen. Met 48 stemmen werd de heer J. Dirks, hoofdin genieur van den Waterstaat tot candidaat gesteld. Deze waterbouwkundige van den eersten rang werd gezegd, behoort in onze volksvertegenwoordiging, op PAorfip|rljk dat niet slechts Amsterdams verbinding met den lujn, maar ook de waterweg van Rotterdam, het waterbezwaar van Noord-Brabant en de wet op de waterschappen in de Kamer aan de orde komt. De heer Dirks ter vergadering tegenwoordig, ver klaarde volgens de N. R. C. met „liberale melk" op gevoed te zijn. De Vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht heeft zich weder tot de Tweede Kamer gewend niet het verzoek, ten spoedigste art. 76 van de Grondwet te herzien, ten eiude het algemeen stemrecht hier te lande in te voeren. De Vereeniging heeft met het zenden van dat adres een vijfledig doel beoogd, lo. Om te verkrijgen dat de vertegenwoordigers der tegenwoordige kiez- met een onrechtvaardig regeeringstelsel zullen bre-ij? en hen te overtuigen, dat wel degelijk de tijd is aangebroken om algemeen kiesrecht in te voeren, als zijnde de basis waarop elk rechtvaardig regeeringstel sel moet worden opgebouwd. 2o. Het adres te doen strekken als een adres van instemming met dat door het comité voor Algemeen Stemrecht onlangs der Kamer aan geboden. 3o. De Kamer te herinneren aan het adres haar door de Vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht in dd. 16 Februari a. p. aangeboden en aan de vele adhaesie- adressen daarop gevolgd. 4o. Als protest tegen .de laatst uitgesproken troonrede, waarin met geen enkel woord werd melding gemaakt van de voornemens der Regeering ten opzichte van het kiesstelsel en van de alom in den lande ontstane beweging ter verkrijging van het eenige rechtvaardige kiesstelsel, algemeen kiesrecht; en ten 5o. Als protest tegen het beweren van eenige leden der Kamer bij gelegenheid van de algemeene besprekingen over het antwoord op de troonrede, als zoude de meerderheid des volks nog niet naar herziening der Grondwet verlangen en dat bet ook niet zou aangaan die wet op een punt tè herzien. Uit Atjeh wordt weinig bijzonders gemeld. De rust werd er niet anders gestoord dan door eenige stroop-» tochten en rooverijen van nog niet onderworpen stam men, zooals die voor de vestiging van het Nederlandsche gezag nog veelvuldiger voorkwamen. Hoogstwaarschijnlijk is het tengevolge van de gun stigst tijdingen in den laatsten tijd ontvangen, dat besloten is, om het eskader met drie schepen te ver minderen, In de Gothische zaal te 's Gravenhage zal, tea behoeve der Watersnoodlijdenden, en onder bescherming van Z. M. den Koning eene tentoonstelling van oude schilderstukken, thans in particuliere verzamelingen verscholen, worden geopend. De Algemeene Watersnood-Commissie maakt bekend dat tot heden f 204,000 is ontvangen. Op '8 Konings verjaardag zal aan elke compagnio infanterie eene som van f35 verstrekt worden tot het aanschaffen van kleine geriefelijkheden voor deonder» officieren en de soldaten. Bedankt voor Everdingen (toezegging) I. Mouthaan, candidaat. Aangenomen naar Egmond a/Z. door I. Mouth aan- <v»udidaat. De heer P. Voerman te Sluis heeft de benoe ming tot Hoofdonderwijzer aan de School der Neder» duitsche Hervormde Gemeente in Klarendal te Arnhem aangenomeu, en hoopt met Mei a. in functie te treden, Terseke. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van 31 Januari jl. de jaarwedde van eene hulponder wijzeres met aanteekening voor nuttige handwerken van f 400,— op f 500,bepaald. Naar we vernemen is de toestand van den metse laar M., die onlangs bij den brand op de Rotterdam» 8che kaai te Middelburg zoo zwaar gekneusd werd door een val, zoo bevredigend, dat men weldra zijne vol» komene herstelling mag te gemoet zien.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1