GEMENGDE BERICHTEN. Iterh, School en bending, BUITENLAND. Zich thaus niet gewend tot het Roode Kruiteene vereeniging die geoefend te velde trekt en over mach- I tige hulpmiddelen kan beschikken Laat ons het geld nu reeds ingekomen voor het vestigen van eene Hol- landsche ambulance in Zuid-Afrika overdragen anu de Oudere Vereeuiging nHet Roode Kruis", die nu wel niet weigeren zal hulp ie verleeueu. De Voorzitter en stichter van het Oranje Kruis toonde zich zeer ongenegen aan dezen weusch te vol doen, hij sloot de vergadering eer nog een besluit gevallen was. Een ontzettende storm stak op, de ver gadering werd een tooueel van de grootste verwarring. Eindelijk scheen het gezond verstand te triumfeeren Over de woedende hartstochten, en uien besloot eene Commissie te machtigen om eene voorloopige bespre king te houden met het Hoofdbestuur van Het Roode Kruisom te onderzoeken of deze vereeniging nu be reid zal zijn, onder veranderde omstandigheden, mei den raeesten spoed geneeskundige hulp naar het oor- logstooneel in de Transvaal te zenden. Evangelische Kerk te Turijn, die onmiddelijk aan de vraag gehoor gaf. Tot hoofdonderwijzer aan de Ned. Hervormde school voor on- en minvermogenden in Klarendal te Arnhem is benoemd de heer F. Voerman, te Sluis. Standaard De rivierberichten van heden luiden over 't alge meen zeer gunstig. Het ijs is schier overal losgeraakt, en kruit tot nu toe zonder hindernis voort. Het water dat Zondag en Maandag weder sterk gewassen is, valt sinds gis'ereo morgen tengevolge van veranderde windrichting een weinig. Men hoopt |met eenigen grond aan de Maas dat men van eeue herhaling der oversirooming ditmaal zal bevrijd blijven. Een hoop die zeker het gansche Nederlandsche volk met onze arme landgeuooten daar ginds deelt Reed3 sedert eenige dagen hoorde men dat er aan het dichtmaken der dijkbreuk te Nieuwkuik met reu Zenkrachten gewerkt werddezer dagen kwam <;le tijding dat de doorbraak gedicht, maar de dijk nog niet op voldoende hoogle was, dit zou nog wel min- tens 5 dagen duren, en zou het werk dus bij gunstig Weder volbracht zijn. Door het wassend water begon men Maandag te vreezen dat de dijk het niet zal 'houden, en er een nieuwe watersnood te wachten is. Reeds zijn eenige bewoners van Nieuwkuik met hunne goederen enz. naar Vlijmen getrokken en hebben daar Op den dijk een woning gehuurd. Bij de kerk, welke bij de eerste doorbraak veel geleden heeft, heeft men een kade gemaakt om, zoo het water weer komt, het Zooveel mogelijk te keeren, of den stroom te breken. De Haagsche correspondent van de Arnk. Ct, schrijft o. a.. dat reeds sedert eenige dagen in de residentie een gerucht in omloop is, dat hem zoo pas van eene wel onderrichte zijde" bevestigd werd. Wanneer men zijne verbazing te kennen geeft, dat tot nog toe geen hoffeesten gegeven zijn, en de leven digheid zich lang laat wachten, die velen van de aanwinst eener jonge leveuslustige koningin verwacht ten, dan fluistert men u eene geldige en wettige oorzaak in het oor, waarvan de officieele bevestiging hoe drukte men dat in 1880 weer uit? door de natie ongetwijfeld met de grootste vreugde zal worden vernomen Gisteren werd parade gehouden van de Middel- burgsche schutterij, bij welke gelegenheid de nieuw benoemde kommandant, de heer E. G. Spreuger, door den burgemeester werd geïnstalleerd. Prachtig weder en muziek luisterden deze bijeen komst op. De Engelsche klokkenspelers zullen op 10 en 11 Februari uitvoeringen te Middelburg en Goes geven. De aauslag der oesters op de pannen te Yerseke wordt dit jaar zeer gunstig genoemd. Men spreekt van eene ouderneming, welke op ieder vau hare 30.000 pannen een honderdtal oestertjes heeft. Eenige kweekers zijn, nu het dooiweder ingevallen is, reeds aan 't afsteken begonnen. {M. C.) Te Tilburg zullen zich deze week eenige Franse he paters Trappisten vestigen, op eene hoeve door den heer Houben hun afgestaau. In de nabijheid van Borger heeft iemand ge durende dezen winter niet minder dan 35 bunsings gevangen. De Parijsche correspondent der N. R. Cis op audipntie geweest bij Gambetta, om diens belangstel ling voor de Transvaal op te wekken. Gambetta heeft beloofd te zullen doen wat in zijn vermogen was, maar 't was, zeide hij, een harde tijd voor de kleine Staten. In het begin der volgende maand gaat de kei zerin van Oostenrijk, zooals men weet een bij het uitbreken van den oorlog 4500 man onder zijne bevelen had. Hiertoe behoorden de troepen, die thans in verschillende gedeelten vau Transvaal zijn ingesloten ea waarschijnlijk ook de Natalsche vrijwil ligers en politiesoldaten die Colley in dezen oorlog gemeend heeft, niet te kunnen gebruiken. Alzoo de natie kan rustig zijn. De edele grootmoe dige overrompelaar3 van eens anders goed, zullen er wel aan denken dat vele honden de dood voor den baas is. In betrekking tot de wet ter betere bescherming van lijf en goed in Ierland, thans bij het Lagerhuis in behandeling, doen de Ieren hetzelfde wat ze de vorige week hebben gedaan. Zij rekken de behande ling tot in het oneindige, door over alle mogelijke en onmogelijke amendementen lange redevoeringen te honden. jachtliefhebster, naar Schotland om te jagen. Verleden jaar kostte haar Iersch uitstapje f 240.000, en daar zij thans weer een gevolg vau 80 personen en een aantal paarden meebrengt, en het leven in Schotland duurder is dan ia Ierland, zal haar vermaak nu zeker niet minder kosten. Een talrijke rooverbende trok onlangs het dorp Pelion in Thessalie binnen, ging naar de school, haalde al de kinderen er uit, en nam hen mede naar het gebergte. Dc ouders waagden het niet, zich tegen de bandieten, die van top tot teen gewapend waren, te verzetten. Den volgendeu dag zonden de roovers de kinderen, wier ouders als arm bekend staan, terug, maar de kiudereu der rijken hielden zij bij zich en eischten een losgeld voor hen van f 215,000. Door de Rumeensche Kamer van afgevaardigden ls dezer dagen een wet aangenomen, waarbij alle ioterijeD in het land verboden worden. Ten gevolge van den tegenwoordigen hoogen prijs der inlandsche varkens worden in het noorden des lands uit Hongarije weder groote bezendingen varkens aangevoerd. Vroeger reeds is dat herhaaldelijk gebeurd en is gebleken, dat het met voordeel kan geschieden. Over - Uit de Transvaal. De bewuste verklaring vau den minister Childers in het Lagerhuis betreffende de Boeren luidde woordelijk als volgt „Ik ga over tot de vragen van de geach e leden voor Frome en Northampton. Toen de eerste jl. Vrij dag zijne vraat? richtte tot den onder-secretaris van koloniën, was ik verbaasd dat er eenige twijfel kon bestaan of de Boeren zouden behandeld worden vol gens de gewone wetten van deD oorlog. Om echter alle mogelijke misvatting te voorkou en, zond ik nog denzelfden avond, met goedvinden van mijne collega's het volgende telegram aan Sir G. Colley „Hoewal er zich nog geen aanleiding heeft voorgedaan tot uit wijzing der kwestie van de rechten aan oorlogvoeren den, hebt gij instructie de Boeren te behandelen vol gens de erkende regelen van beschaafde oorlogvoe ring, ook wat betreft de uitwisseling van gevangenen". Hierop ontving ik binnen 16 uren het volgende ant- 3 kei- I woord „Ik heb mij onthouden van proclamaties of groote I vaD het aanroeren der quaestic van oorlogvoerenden i n irmnf» hnpflaiiiyheid van rreneraal heh ik hr»t Ds. N. de Gaay Fortman, predikant bij de N. H. G. te Vlissingen is beroepen te Aal ten. Bèröepen te Ovezande Ds. J. II, Beekman, te Chaam. Beroepen te Everdingen en Egmond a/Zee de candidaat I. Mouthaan. Drietallen tot het beroepen van predikanten bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Vacature Bru- tnund. DD. P. Barstra, A. H. de Klerck eu W. feaijenbelt, predikanten te Wassenaar, Patten. Vacature Hoedemaker, DD. P. Deetraan, A. H. de Hertog, en J. Langehout, predikanten te Kampen, Rotterdam eu An ju in. In de vacature Pantekoek werd beroepen ds. W J. Geselschap, predikant te Rotterdam. Bedankt voor het beroep naar Tholen door Ds. A. F. Kamp, predikant bij de Ned. Herv. gemeeute te Oudslioorn. Het geheele Italiaansche dorp Berlolla, met 2000 inwoners, nabij Turijn, is dezer dagen tot het Protes tantisme overgegaan. Er was reeds lang geen pastoor. De kerk was gesloten, en nu wendde men zich tot de Door de Engelsche regeering is in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, dat de Boeren vau Trans vaal geheel naar de regelen van beschaafde oor logvoerende partijen behandeld zullen worden, ook wat betreft het wederzijdsch uitleveren ran gevangenen. Deze verklaring zij met bescheidenheid aan de conscientieuse, grondige en vooral niet overijlde over weging van het hoofdcomité van de Vereeuiging van bet Roode Kruis aaubevolen. De minister van oorlog voegde er bij, dat gene raal Colley )iem gemeld had, dat de Boeren de ge wonden menschlieveud en voorkomend hadden be handeld. Daarmede is de laatste leugen van den Natalschen correspondeut der Times, die zoozeer tegen de Boeren ingenomen is, weerlegd. Verder zeide de miuister, dat in het geheel 3500 man versterking aan Sir George Colley waren ge zonden meer dan de helft was reeds in Natal aan gekomen de rest zou er voor 10 Februari zijn. Ouder dit getal zijn niet begrepen de zeelieden, die van oorlogschepen zijn gedetacheerd. Eindelijk zeide de minister, dat Sir George Colley doch in mijne hoedanigheid van generaal heb ik hof felijk verkeer onderhouden met de aanvoerders der Boeren; en daar zij de meesten der op ons genomene gevangen hebben vrijgelaten, zoo ben ik van zins hetzelfde te doen met gevangenen van hunnen kant. Zij hebben zich met hoffelijkheid en humaniteit gedra gen ten opzichte van onze gewonden."" {Toejuichingen). De minister deelde verder nog mede, dat er binnen tien dagen 4500 man versterkingen te Durban zullen kunnen ontscheept zijn. Hij had bovendien, zoodra hij het bericht omtrent den mislukten aanval op den Langnek-pas ontving, nog twee regimenten ruiterij en eene batterij rijdende artillerie willen uitzenden. Colley had echter getelegrapbeerd dat dit onnoodig was, daar hij "aan de thans aanwezige en op weg zijnde troepen genoeg zal hebben. Volgens een Reuter-telegram uit Durbau zouden de verliezen der Boeren grooter geweest zijn dan die der Engelschen, ja, aan dooden en ge kwetsten wel 500 bedragen hebben. Dit is na tuurlijk met het beste geloof niet aan te nemen. Het zou wel voor het eerst in de wereldgeschiedenis wezen, dat eene welverschanste strijdmacht, die zich strikt tot verdediging bepaalt, zwaardere verliezen leed, dan de door haar kruisvuur teruggedreven aanvallers. Doch hoeveel van de Boeren er dan ook gevallen mogen zijn op het veld dat voor hen met waarheid een „veld van eer" mag heeten de verliezen der Engelschen zijn in verhouding tol hunne sterkte ontzettend geweest. Wij weten dit door het officieele telegram van generaal Colley, meldende dat het aantal dooden en gekwetsten 195 bedraagt. Gedood werden kolonel Deane, die den aanval aanvoerde, twee majoors, vier luitenants en 76 man gekwetsteen kapitein, een luitenant en 110 man, de meeste ernstig. En hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat er van de Engelsche troepen slechts een 400 man (de vijf compagnieën vau het 58ste) in het vuur kwamen. Hadden ie Eugelschen, nadat zij in het kruisvuur geraakt waren, geen rechtsomkeer gemaakt, er zou geen man vau hen op de been zijn gebleven. Zij schieten, die Boereu, als de romanhelden van Cooper en Ayraard! Trouwens, hadden zij dit voordeel niet, hoe zou er denken aau geweest zijn dat zij den pas hadden kunnen houden tegen eene geregelde, wel aangevoerde strijd macht met artillerie?Het blijkt echter dat zij niet alleen raak schoten (zij blazen allereerst de officieren neer,) maar ook dapper gevochten hebben. Zij streden terwijl zij aanvankelijk voor den Engelschen aanval moesten wijken, met wanhopigen moed. Eersi „na een heet treffen" werden zij door den storm loopenden vijand bergopwaarts gedreven waar hunne makkers de Engelscheu opwachten met hun vernielend ge weervuur.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2