Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijh - h is tor is eh blad voor Zeeland. Donderdag* 3 Februari A'\ 708. BINNENLAND. 9 f -v- HET ZUIDEN, Enkele' nommers 0,05. UITGA VB VAN P. G. WIJ TH AN, le Middelburg en Wed. A. C. DE. JONGE, Ie Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR. Grondbelasting. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleiding van art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. no. 82), ter openbare kennis, dat ter secre tarie van die gemeente gedurende dertig dagen ter in zage van de belanghebbenden zal liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van per- ceelen in deze gemeente, en dat de verzoekschriften ora hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie kunnen worden' ingediend Goes, den 1 Februari 1881, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Sercetaris, HARTMAN. De geregelde vaart op de Zeenwsche stroomen is hervat. Alleen de dienst op Holland blijft deze week nog gestaakt. De extra-spoordienst op Vlissingen i$, ten gevolge van de hervatte bargedienst opgehouden. Naar men meent zullen de Provinciale Staten van Zeeland nog in deze maand of in het begin van Maart in buitengewone vergadering worden bijeengeroepen, om te behandelen eene door de heeren Boers en Lebaigne aangevraagde vergunning en subsidie, tot het aanleggen van stoomtramwegen in de provincie Zeeland. In de vergadering van den Raad der gemeente Goes van "Vrijdag 28 Januari 1881, werden de volgende zaken ter tafel gebracht en behandeld Na lezing en goedkeuring der notulen werden eeni- ge ingekomen stukken voorgelezen en voor kennis geving aangenomen, ook werden eenige mededeeliDgen I. Tot lid in de commissie van classificatie der onvermogende schoolkinderen werd benoemd de heer J. Fabery de Jonge, tot lid in de commissie van middelbaar onderwijs de heer Moens. II. Een voorstel van het raadslid C. E. Massee betreffende de vereeniging van werklieden met rap port van den hoofdcommissaris, werd verworpen met lokstemmen, een stem voor. III. Een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der vastgestelde verordening betrekkelijk het markt- geld naar aanleiding der opmerkingen van gedep. staten werd met algemeene stemmen aangenomen. IY. Het voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening regelende het lager onderwijs naar aanleiding eener opmerking van gedep. staten werd ook met algemeene stemmen aangenomen. De rekening en verantwoording der administratie van de leenbank over 1880 werd goedgekeurd in ontvang op f 14093,96V3, uitgave op 2521,46 saldo 1157250V2 waarvan f 7250 in de gemeentekas zal worden gestort. YI. Den heer J. C. Kakebeeke werd eervol ontslag verleend als directeur der bank van leening, en in zijne plaats benoemd de heer J. J. Ramondt met 6 stem men. 5 stemmen werden uitgebracht op den heer P. H. de Ronde Bresser. VII. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eener gratificatie aan de brandweer van f 75,wordt mede met algemeene stemmen aangenomen. Na nog eenige bespreking tusschen den Voorzitter en 2 raadsleden is de vergadering gesloten. Tot nu toe is het steeds op het kanaal Ter Neu zenGent bij ijsbezetting gewoonte geweest niet te tappen, tot voorkoming van de te wachten ongevallen. In den voorgaanden en tegenwoordigen winter evenwel is dit veranderd; zoo ook deze week toen weder uit Gent geheel onverwacht bericht kwam, om bij het eerstvolgende tij te tappen. Ongetwijfeld zal de bevoegde autoriteit die te Gent wel op het gevaar daarvan hebben gewezen, doch niettemin had het voortgang; de gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven; de op het kanaal nog in het ijs zittende schepen, ongeveer een dertigtal, hadden het hard te verantwoorden, door de zware ijsmassa's waarin ze werden beklemdvele bekwamen averij, waarvan eenige nog al van belang. Op de, zoo meent men, rechtmatig geopperde bezwaren der schipperij werd niet gelet. Dat het kanaal indertijd is aan gelegd ten behoeve van Belgie, weet men doch moet dan ook de Nederlander op zijn grondgebied niet zooveel mogelijk gevrijwaard worden voor schade als anderszins aan zijne bezittingen, gezwegen nog van zeer wel mogelijke persoonlijke ongevallen Blijkens de Staats-courant zullen binnen kort een tijds verloop de kleinere gemeenten, waar het minder drukke verkeer de kosten van een gewoon telegraafkantoor niet kan dekken, in het genot van telegrafische ge meenschap gesteld worden door den Prof. P. Harting schrijft het volgende in het Utrechtseh Dagblad: De Transvalers hebben hun dag der Thermopylen gehad. Zij hebben hunnen zoo veel beter gewapenden vijand afgeslagen en hem het doordringen in hun vaderland belet. Het kan niet anders, of zelfs dien vijand hebben zij achting ingeboezemd. Toch staat het te rreezen, dat die heldhaftige verdediging weinig baten zal. Nieuwe scharen rukken aan en men kan eindelijk zelfs een bergkloof met lijkeft dempen. De blanke bevolking der Transvaal staat tot die van Engeland als één tot achtduizend. In het ontvangen bericht luidt het„Ook de Boeren leden zware verliezen". Weet gij, waarin die verliezen bestaan Bijna uitsluitend in vaders van huisgezinnen. De Transvaalsche Boer trouwt vroeg. Na zijn een en twintigste jaar is hij dienstplichtig. Ouderdom en lichaamsgebreken geven wel vrijstelling, doch de keu ring geschiedt niet door een arts, maar door den veldkornet. De Transvaalsche Boer laai zijne jongens, die nog niet gehard zijn om de vermoeienissen van een veldtocht te doorstaan, bij zijne vrouw en andere kinderen te huis eD gaat zelf voor vrijheid en onaf hankelijkheid vechten. Men begrijpt nu, wat „het zware verlies der Boeren; te beduiden heeft. Weduwen en weezen bij menig! vernietigde welvaart, zelfs hongersnood door gebr-Jt aan zaaikoorn in het vooruitzicht, zooals Pretorius jammert in zijn den 3en December aan den adminis trateur, kolonel Lanyon geschreven treffenden brief. Het is om die reden, medeburgers, dat zelfs in het gunstig geval, dat namelijk de Britsche regeering ein delijk hare dwaling inziet en bevgl geeft tot staking der vijandelijkheden, wij Nederlanders gereed moeten staan om 01:zen Transvaalschen stamgenooten op een gegeven oogenblik te hulp te komen, niet door de wapenen, maar door liefdewerken, om het doorgestane leed zooveel mogelijk te verzachten. Het is hiervoor, dat in de eerste plaats geld noodig is, veel geld zelfs. Geeft het met ruime handen, en weest verzekerd, dat het goed besteed zal worden. en, VIT'— Indien er niet spoedig ontspanning komt, gaat het op eenen algemeeuen oorlog, die 6f op een vrijvech- ting van de Kaap, evenals eens Amerika zich vrij— vocht, of op een vernietiging van het Hollandsch element uitloopt. De toekomst wordt bedenkelijk. Kan onze Regeering niets doen Kan men onzen Koning niet eerbiedig vragen, om bij Engelands Ko ningin een woord van vrede te smeeken? Wie weet, hoe welkom zulk een woord zelfs te Londen zijn zou Maar ook al baatte dat niet, mannen broeders, de toegang tot den Troon der genade staat voor ons altijd open Tot dien Koning der koningen kunnen we ook voor onze mishandelde broeders spreken En daarom, gij, die u op uw gebed, op uw geloof aan voorbede tegenover den moderne beroemt, getuigt ge ook in deze niet tegen u zeiven, en bidt ge ook voor de getergde Transvaal. Standaard Het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren heeft met algemeene stemmen bs9loten een adres aan Z. M. den Koning te zenden, waarin het dringend verzoekt, „dat het onze Regeering moge behagen bij de Britsche Regeering die diploma tieke stappen te doen, welke haar het meest geschikt voorkomen om den uitgebroken oorlog in den aanvang te stuiten en de gerezen geschillen te beslechten, door het herstel en de bevestiging van de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Republiek. Ook Patrimoninm nam dergelijk besluit. Gisterenavond had te 's Gravenhage eene voorloo- pige vergadering plaats van de Vereeniging Eet Oranjekruis. Al dadelijk werd, voor men tot verkiezing van een definitief bestuur overging, er op gewezen dat door de verklaring van het Engelsche kabinet, dat de Boeren zullen behandeld worden naar de regelen, die voor beschaafde oorlogvoerende partijen gelden, thans de redenen waren vervallen die het Roode Kruis tot ont. houding noopten. Waarom, zoo werd d.oor tal van leden gevraagd^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1