BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN, INGEZONDEN STUKKEN. zooverre genezen, dat het verschijnsel zich sinds eeuigen tijd niet herhaalde. Thans evenwel herhaalt zich dat braken weder, doch de insekten, die het kind nu braakt, zijn dood. N. vd. B. Als een siaaltje van snelle groeikracht dient dat de Kralinger IJsclub verleden jaar met 7 leden be gonnen, thans tot een cijfer van 700 leden is gekomen. Als deze voorspoedige groei maar niet op die van Jona's wonderboom gelijkt. Dat men ook in Engeland zich met ijsvermaak druk maak kan blijken uit het feit dat op een dag alleen in Regents park 20,000 schaatsenrijdersin Hydepark 25,000 in St. James park 20,000 in Kensington Gardens 30,000; in Finsbury parks 14,000 in Clapkam 5000 op de Hampstead-vijvers 75,000, en in Wimbledon park 5000, te zamen dus ongeveer 194,000, te vinden waren terwijl op andere plaatsen, in den omtrek van Londen een even groot antal personen over het bevroren watervlak zwierden. Intusachen vermaakte zich nog eeu talrijker publiek buiten de ijsbanen met sneeuwballen gooien en het eouwen van sneeuwmannen, waaronder sommige uit stekende carricaturen van bekende staatslieden waren. Zoo trok een „bevroren ministerie" in St. James Park bijzonder de aandacht. De aankondiging dat op den Theems een geheel schaap gebraden zou worden, had een duizendtal personen op de rivier bij Cel Pic-eiland gelokt. Lady Manners, op wier kosten het geschiedde, kwam juist met haar familie op het ijs, toen het gebraden schaap werd opgedischt. Nadat zij en haar gezelschap een weinig van het gebraad hadden gegeten, werd het onder de armen der stad verdeeld. Men maakte aanstalten om later een bal op het ijs te geven, en groote verwachtingen van dat eigenaardig feest, dooi verijdelde dit plan. Een boer in den omtrek van Mainz had op zijn erf tien flinke ganzen. Onlangs zag zijn vrouw, toen zij van het land terugkeerde, tot haar schrik eenige van die dieren stuiptrekkend op den grond liggen, terwijl de andere in het rond sprongen, de halzen rekten, met de vleugels sloegen, en eindelijk ook neervielen. De vrouw haalde dadelijk een paar buren er bij, en men kwam tot het besluit, dat de ganzen door de een of andere boosaardige hand vergiftigd waren. Met het vleesch kon men dus niets doen, maar het zou jammer zijn, de veeren niet te gebruiken. Iedereen hielp daarom mede om de ganzen, terwijl ze nog warm waren, te plukken. Het werk was spoedig gedaan, en men liet de dieren in de keuken liggen om ze den volgeuden morgeu te begraven. M.ar wie beschrijft de verbazing der boerin toen zij vroeg in den ochtend de keuken binnentrad, en de tien doodgewaande ganzen haar spiernaakt en snaterend waarschijnlijk van kou tegemoet kwamen loopen, zij meende dat er een wonder gebeurd was en riep haar man er bij. Deze onderzocht nu de vermeende vergiftiging nader, j en ontdekte weldra, waarin die bestaan had. Men had i den vorigen dag een paar flesschen kersen en frara- bozen op brandewijn, die bedorven waren, op den mesthoop leeg gegooid; de ganzen hadden die lek kernij gevonden, braaf er aan gesmuld, en waren daardoor in een toestand geraakt, die den graad van z/kennelijken staat van dronkenschap" reeds ver was overschreden. Om nu de arme geplukte drankliefhebbers, die zon der verdere zorg spoedig van de koude zouden sterven in het leven te houden, heeft men de dronkaards opgesloten in een goed verwarmde kamer, en laat ze daar tot het zachtere jaargetijde. Er is, we hebben het reeds gemeld versterking te Durban aangekomen. Maar het seizoen is zeer ongunstig. Yan de vijf dagen regent het er vier, beekjes zijn strooraen geworden, de grond is doorweekt. En bedenk nu, dat een leger van 13 a 1400 man, met bagage, ammunitie en leeftocht 200 Engelsche mijlen, te voet, te paard en met ossenwagens doortrekken moet. Voorwaar, generaal Colley zal nog geruimen tijd kunnen wachten, eer versterking komt. Eerst na drie weken kunnen de troepen daar zijn. De nieuwe wet tot bescherming van leveu en eigendom thans in be handeling bij het Engelsche Lagerhuis stelt voor dat aan den onderkoning van Ierland ongeveer de macht van een dictator worde verleend. Ongeveer op de wijze waarop ten vorige jare het Russische dictatorschap is ingesteld. Het groote doel van deze wet is een krach tige poging te wagen tot beperking der vrijheid, waarvan door het Landverbondals door ten waar schrikbewind zoo schandelijk misbruik is gemaakt. Het schijnt nu uitgemaakt indien eeu later be richt het niet komt tegensprekendat alle Mogend heden (uitgezonderd Engeland) zich vereenigd hebben met het voorstel, uitgegaan van de Porte tot het hou den van een bespreking (geen conferentie) over de Grieksche kwestie. Ongetwijfeld zal ook bij deze aanstaande bespreking weer blijken, dat met passen en meten veel tijd wordt versleten. Belangrijke berichten uit de Transvaal zijn tot ons gekomen. We deelden in ons laatste nommer mede dat de Engelsche generaal Colley tot de grenzen van het gebied der Transvaal was genaderd, en dat men ieder oogeublik bericht van een geleverd gevecht ver wachtte. Dat bericht is gekomen, èn het eerste treffen is atgeloopen ten gunste der Boeren. Aan het gevecht hebben deelgenomen 1040 Engel- schen met zes kanonnen. De aanval geschiedde bij Laings Nek, een zeker punt van de heuvelrij die de Engelschen overtrekken moesten om Wakkerstroora te bereiken. Dieu heuvel, waar de Boeren zeer geteisterd werden door het artillerie-vuur der Eugelschen, werd spoedig door ben opgegeven, de Engelschen van de overwinning zich zeker wanende, trokken voort, en al spoedig bleek het dat de Engelschen tegen de voor hunne vrijheid strijdende Boeren niet bestand waren. De Engelsche bevelhebber geeft op, dat een kolonel, een majoor, drie luitenants en 181 manschappen ge sneuveld zijo, en dat hij met het overschot van zijn leger drie mijlen is teruggegaan. Deze overwinning zal, zonder twijfel, in Zuid-Afrika bij blanken en inlanders een diepen indruk maken. Ook voor de Engelschen is deze noot hard te kraken. Versterking, versterking roept men van alle kanten. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Sedert mijn vorig schrijven is weer een geruime tijd verloopen. We zijn inmiddels een ander jaar iu- gef en het vriendschappelijk verwijt uwerzijds dat .1 te lang heb gewacht om U iets van mij te doen nooren is niet geheel onverdiend. Met drukten, het gewone argument, zul ik mij maar uiet veront schuldigen, want dan kwam er van schrijven nooit. De drukten zullen, al wisselen de jaren, ons wel niet verhaten sedert het woord uit Gods mond uitging "de aarde zal U doornen en distelen voortbrengen." Wat voorrechtHier staat tegenover, dat de goeder tierenheden des Ileeren zijn van eeuwigheid en tot in eeuwigheid over degenen die Hem vreezen. Door die goedertierenheid zijn we met ons volk ook dit jaar gebleven, en maakte God nog geen voleindi ging met ons land. Ofschoon Neerlands volk zijne afwijkingen vermenigvuldigt en er dagelijks duide lijker door oud en jong wordt geroepen „Wijk van onswant aan de kennis Uwer wegen hebben we geen lust," toch is de Heere nog niet geweken en uit onze landpalen niet vertrokken. De roepstemmen om tot Hem en Zijn Getuigenis weder te keeren klinken ons volk bestendig in het oor. Maar geen stem of opmerken als antwoord op die vriendelijke noodiging. Christus, de Gezalfde Ko ning, officieel uit alle hoogere en lagere vergaderingen die van den staat uitgaan, verbannen! Ontzettende gedachte alleen in ontzettende ondankbaarheid nog overtroffen door het officieel verbergen van dien ge- zegenden Naam voor de kinderen onzes volks. Hoe lang zal God nog toezien en zwijgen Hoever is de tijd uog af dat een vuur voor Zijn aangezicht zal verteren, en het rondom Hem zeer zal stormen Zie, M. d. R! dergelijke vragen doen zich op in deu geest van hen die eeuig begrip hebben van de heiligheid Gods. Toch zijn wij, waar we alzoo spreken, in het oog der wereld als onziunigen; het is ons bekend. Maar niettemin willen we, zoo de Heere ons het leven spaart, ook dit jaar weer voortgaan, ons volk op deze dingen te wijzen; hen te waarschuwen tegen het ijdel roepen van: „Vrede, vrede en geen gevaar waarmede de groote en kleine dag- en weekbladen der z. g. liberale partij reeds weer dit jaar in hunne „overzichten" zijn begonnen. „Wat vrede!" zou Jehu hiervan zeggen. En met dat gezegde vereenig ik mij geheel. Het is meer dan tijd om niet te zwijgen, maar uit de keel te roepen. De gansche aarde, de toestand vau alle natiën getuigt van een crisis die aanstaande is. Deze is door menschen noch men- schelijke wetten te bezweren. Dat vermag niemand dan Hij, die gezegd heeft: „Mij is alle mac tit gegeven in hemel en op aarde," Dat we dan niet moede worden onze landgenooten op Hem, den Vredevorst te wijzen, en hun te be tuigen dat ze, door Hem te verwerpen, gewis den ondergang d s lauds verhaasten. Gaarne- spreek ik lot dit doel in uw blad, even als het vorige jaar mijne gedachten uit over hetgeen we rondom ons waarnemen, en verblijf inmiddels Uw Vriend K. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 29 Jan. 1881. Nederl, Certific. Werkelijke schuld. 273 pet. 65 dito dito dito -3 -fTVa dito dito dito 4 /A-l02% Loten stad Amsterdam 3 10272 dito dito Rotterdam 3 96 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99y2 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 823/« Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 dito L. 100 18725 r 905/, dito L. 100 18735 dito 1877 dito 5 dito leening 1867—69 5 787, Loten 18645 H Loten J866 5 ~Tz£' Aand. Spoorw. Gr Maat3ch. 5 YËJ: - Oblig dito473 947a Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. -5 Aand. Baltische spoorweg 3 v 56ys Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 5313/18 Weenen. dito dito 5 885/a Oostëm. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 623/4 dito dito Febr./Aug. 5 60y4 dito dito April/Oct. 5 dito in p apier Jlei/Nov. 5 61®/i6 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 517, Spanje. Obligatiën Buitenl 1 253/8 dito Binnenlandsche 1 215/< Poitugal. Obligatiën.3 511/" Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 K 13lv— Obligatiën 1869 6 12 Egypte. dito 1876 6 717s dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 lOCfl/s dito ditc dito 1876. 472 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 „97 Prijzen vau coupons. Amsterdam, 29 Jan. Metali. i 21,35 dito zilver f 21,377a; Div. Eng. per ti' f 11,75; Eng. Russen per pd. f 12,— Eng. Portugal per ft' f 11,977s Frans f 47,45 Belg. f 47,45; Prui3 l 58,80; Hamb. Russen f Russen in Z. R. f 1.24; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,45; Spaansche Binnenlandsche f 3,62 Amerikaansche dollars f2,47 papier Mijnheer de Redacteur In verschillende couranten is de zaak besproken van den Amsterdamschen inspecteur vau politie, die eene daad van willekeur jegens een huurkoetsier moet gepleegd hebben. Uit Be Standaard verneem ik dat het Weekblad van het Regteven als Gij, is ingenomen met het besluit van den minister. In genoemd Weekblad staat onder meer: „Wanneer men bedenkt, hoe het geringste verzet van den gewonen burger tegen de politie met gevan genisstraf wordt geboet, behoort het volk ook aan de andere zijde zekerheid te bezitten, dat geen ambtenaar van politie, door wieus schuld een burger willekeurig en wederrechtelijk wordt opgesloten, met lichtvaardig heid worde vrijgesproken of van rechtsvervolging ont slagen. „Den Minister van Justutie onze dank voor zijne inmenging. Le rejne des lois nest assure en un pays que si tous les citoyens voient clairement la ju stice, zegt Georges Picot in het Januari-nommer van de Revue des Beux Mondes." Ik begrijp gaarne goed hetgeen ik lees, en nu be vatten voor mij, die niet fijn op 'tfransch ben, die fransche woorden eene dubbelzinnigheid. Daarom kon ik tot U en roep Uwe tusschenkomst in, opdat ik, en menig courantenlezer met mij, worde ingelicht door iemand, die 't goed weet. Ik vertaal die fransche uitdrukking aldus: Be heerschappij der wetten is alleen dan in een land verzekerd wanneer al de burgers duidelijk zien de ja, wat Daar stoot ik op de dubbelzinnig heid. Moet het justitie zijn, of rechtvaardigheidbil lijkheid Z Moet het volk de wet leeren eerbiedigen door den aanblik van rechters, procureurs-geDeraal, officieren van justitie, rijksveldwachters enz of moet het de rechtvaardigheid der wet ten volle erkennen Welk een hemelsbreed verschil In Ierland, ieder courantenlezer weet het, is ver toon genoeg van rechters, jury en gerechtsdienaars, en toch is de heerschappij der wel er verre van ver zekerd. In ons land beseft ieder heel goed, dat, als hij zich tegen de ellendige schoolwet of tegen de gehate vaccinewet kwam te verzetten, hij met de justitie in onaangename aanraking zou komen 't is alleen omdat alle burgers duidelijk de justitie zien, dat die wetten heerschappij blijven voeren.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3